Hobby

Jak powstaje piwo?

Poruszając ten niezwykle ciekawy temat, należy rozpocząć od długiego i wstępnego etapu zbioru i właściwego przetworzenia podstawowych surowców piwa. Zebrany jęczmień trzeba zesłodować i wysuszyć, a chmiel odpowiednio spreparować. Wszystko to trafia następnie do browaru.

 

➊ Etapem pierwszym jest śrutowanie wysuszonego słodu. Proces ten ma rozerwać łuski zbożowe i pokruszyć same ziarna. Powstaje w jego wyniku śruta słodowa. Ułatwia to kontakt wody z ziarnem, a tym samym jego scukrzenie.

(Multi)medialna depresja

Korzystanie z wielu mediów naraz wiąże się z niepokojem i depresją. Nie wiemy, czy wielozadaniowość medialna wywołuje objawy depresji i lęku społecznego, czy też raczej osoby z obniżonym nastrojem chętniej korzystają z mediów, by przestać myśleć o swoich problemach – opowiada prof. Mark Becker z Uniwersytetu Stanowego Michigan. Psycholog dodaje, że o ile wykorzystanie mediów wśród młodych osób wzrosło w ciągu ostatnich 10 lat o 20%, o tyle czas spędzany z kilkoma mediami jednocześnie wydłużył się aż o 120%.

Czekolada chroni przed udarem?

Jedzenie tydzień w tydzień umiarkowanych ilości czekolady zmniejsza ryzyko udaru u mężczyzn – donoszą naukowcy z Karolinska Institutet, podkreślając, że nie ma przy tym znaczenia, czy czekolada jest gorzka, czy mleczna. „Autorzy innych studiów sprawdzali, czy czekolada wspomaga układ sercowo-naczyniowy, natomiast my jako pierwsi dociekaliśmy, czy może ona zmniejszać ryzyko udaru u mężczyzn” – podkreśla dr Susanna Larsson.


 

Strony