Ostatki czyli huczne święto zwane Andrzejkami

Treść wpisu 

Imieniny Andrzejów to te, które są obchodzone oprócz innych imienników dość hucznie i magicznie. Jak każdy wie u nas potocznie nazywamy ten dzień Andrzejkami. Jest to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. Data Andrzejek wypada zazwyczaj na początku Adwentu, a więc na początku nowego Roku Liturgicznego, którego początek przypada w pierwszą niedzielę między 27 listopada, a 3 grudnia. W tym roku dokładnie 27 listopada. Od tego czasu zaczyna się w Kościele Katolickim czas Adwentu, jest to czas refleksji – czas oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Przez cały czas Adwentu w Kościele Katolickim odprawiane są msze wieczorne nazywane roratami. Dzieci przynoszą do Kościołów piękne zapalone lampiony.

 
Jeszcze parę lat temu Andrzejki były ostatnią okazją do zabawy przed rozpoczynającym się okresem Adwentu, w którym powstrzymywano się tradycyjnie od zabaw, podobnie jak w okresie Wielkiego Postu. Obecnie okres Adwentu w Kościele Katolickim nie jest okresem postu. Tak więc, wierni mogą w Adwencie (i w Andrzejki) organizować oraz uczestniczyć w zabawach (post obowiązuje jedynie w piątki). Podczas imprez Andrzejkowych towarzyszą różnego rodzaju wróżby. Dawniej wróżby Andrzejkowe miały charakter matrymonialny i były bardzo poważnie brane pod uwagę. W dzisiejszych czasach wróżby takie są formą zabawową najczęściej związane z kontaktami miłosnymi damsko – męskimi oczywiście. Nikt już nie wierzy np. w to, że pozna tej nocy swoją drugą połówkę. Jednak wróżby są punktem kulminacyjnym każdej imprezy. Imprezy takie są organizowane praktycznie wszędzie: w szkołach, na dyskotekach, balach i tzw. domówki. Sam pamiętam jak w szkole podstawowej, później gimnazjum czekało się na Andrzejki. Były to super okazje właśnie do takich wróżb czy np. zatańczenia z koleżanką z klasy. W moich stronach na Podkarpaciu był też taki zwyczaj, że jak się wracało z imprezy Andrzejkowej to się ściągało furtki lub malowało. Pamiętam jednego roku wracając z imprezki mając troszkę w głowie procentów ściągnęliśmy 3 furtki i kawałek dalej je przenieśliśmy. Dzisiaj bym już tego nie zrobił 

Przedstawię kilka staropolskich zwyczajów Andrzejkowych:

- jeżeli dziewczyna w wigilię św. Andrzeja nic nie jadła, we śnie miał się jej ukazać przyszły mąż;

- jeśli ucięta w andrzejki gałązka wiśni zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, wtedy panna mogła liczyć na szybkie zamążpójście;

- strona, z której w andrzejki szczekał pies, miała być tą, z której przyjdzie narzeczony;

- popularne było również wiązanie gąsiorowi oczu i wpuszczanie go do kręgu dziewcząt, którą dziewczynę uszczypnął jako pierwszą, ta najszybciej miała wyjść za mąż.


I tak, wśród współczesnych andrzejkowych wróżb wyliczyć można:

- wylewanie wosku na zimną wodę przez klucz - na podstawie kształtu zastygłego wosku lub rzucanego przez niego cienia wróżono o przyszłym ukochanym, jego cechach wyglądu, zawodu itp.

 

- ustawianie kolejno butów zgromadzonych dziewcząt od ściany do progu drzwi - ta, której but jako pierwszy dotarł do progu jako pierwsza miała wyjść za mąż.

- rzucanie psu kości lub kulek ciasta oznaczających wybranych chłopców - jeżeli pies jako pierwszy zjadł kość od danej dziewczyny, to ona jako pierwsza miała wyjść za mąż.

- wróżba z kartkami - uczestnicy spisują imiona dziewcząt na jednej kartce, a imiona chłopców na drugiej, po czym kartki są odwracane i przekłuwane od góry - imię, które zostanie przekłute oznacza imię przyszłej wybranki (wybranka).

- losowanie przedmiotów o przypisanym umownym znaczeniu - listek, to staropanieństwo, obrączka lub wstążka, to rychły ślub, różaniec, to powołanie do zakonu.

- ucięcie w dniu św. Andrzeja gałązki wiśni lub czereśni - jeżeli gałązka zakwitnie w Boże Narodzenie, to jest to zwiastun szybkiego zamążpójścia.
- wróżba ze skórki jabłka - jabłko obieramy w taki sposób, żeby powstała jedna długa skórka. Kiedy uda się uzyskać długą obierkę, stańcie i rzućcie ją za siebie przez lewe ramię. W jaką literę się ułoży obierka to będzie litera imienia Twojej drugiej połowy.
Może napiszecie jakie są tradycje w Waszych regionach związane z Andrzejkami??

Wszystkim Andrzejom z portalu, życzę dobrej imprezy,  zdrowia i spełnienia marzeń smiley

Andrzej Buczek, Andrzej Piech, Andrzej Peliński, Andrzej Wiza, Andrzej Cichostępski, Andrzej Cieniek, Andrzej Derkies, Andrzej Fortas, Andrzej Jackiewicz, Andrzej Jankowski, Andrzej Jekatierynczuk, Andrzej Kądziołka, Andrzej Kasprzyk, Andrzej Klysz, Andrzej Kubiak, Andrzej Kłosowski, Andrzej Matulka, Andrzej Matuszak, Andrzej Panecki, Andrzej Polaczy, Andrzej Radecki, Andrzej Rutkowski, Andrzej Skorupa, Andrzej Ślażyk, Andrzej Strużyński, Andrzej Szcześniak, Andrzej Tarasiuk, Andrzej Zalewski, Andrzej Guzek, Andrzej Wolański, Andrzej Paduch, Andrzej Sobczak, Andrzej Górnisiewicz, Andrzej Kluska, Andrzej Balcerek, Andrzej Dolata, Andrzej Hanaj, Andrzej Kulik, Andrzej Szarzec, Andrzej Kryszkiewicz,

Myślę, że wszystkich Andrzejów z Portalu wymieniłem smiley