Blog użytkownika kafffan18

Opis 

Wszystkich Świętych, a Halloween, "Jestem Polakiem, nie obchodzę Halloween" Wszystkich Świętych (łac. omnium sanctorum) – w Kościołach łacińskich uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie, przypadająca corocznie na dzień 1 listopada, treściowo połączona z następującym po niej obchodem liturgicznym Dnia Zadusznego.

W doktrynie Kościoła katolickiego jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości. W święto Wszystkich Świętych, a także w następnego dnia (Dzień Zaduszny, 2 listopada) Polacy odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze. (Dzień Zaduszny, zwany też Zaduszkami, dla katolików łacińskich i wielu innych chrześcijan, to dzień modlitw za wszystkich wiernych zmarłych.) Święto to było dniem wolnym, również w czasach PRL-u, ale oficjalnie starano się nadać mu charakter świecki i nazywano je dniem Wszystkich Zmarłych bądź Świętem Zmarłych.

Nazwa ta utrwaliła się w świadomości wielu osób, jako kościelna nazwa liturgicznej: Wszyscy Święci Halloween – zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej. Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty itp. Do zabaw w Halloween zalicza się zabawa cukierek albo psikus (ang. trick or treat).

Dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać cukierka otrzymuje od dzieci w zamian psikusa. Pracując już 2 rok w Niemczech i przeżywając Uroczystość Wszystkich Świętych zauważyłem, że w części Niemiec obchodzi się to święto, a w pozostałej części nie. Niby to samo państwo, a różnice kulturowe są bardzo duże. W języku niemieckim Uroczystość Wszystkich Świętych to (Allerheiligen).. Uroczystości są obchodzone głównie na południu i na zachodzie Niemiec – w tamtych rejonach jest najwięcej katolików. W Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Kraju Sary, Nadrenii Palatynacie i Nadrenii Północnej-Westfalii ten dzień jest wolny od pracy. W tamtym roku pracowałem w Stuttgarcie na południu Niemiec i tam Święto było obchodzone, miałem dzień wolny od pracy. Niemcy podobnie, jak w naszym kraju, udają się na cmentarze, by odwiedzić groby bliskich, zapalić znicze i zostawić kwiaty na znak szacunku, jednak nie spotkamy tam takich tłumów, jak w Polsce. W tych 5 na 16 landach dzień ten jest zwany „cichym dniem” – nie urządza się hucznych zabaw, imprez, nie puszcza głośnej muzyki. Jest to dzień zadumy, szacunku i wspomnień bliskich osób, które już odeszły. W kościołach odbywają się tego dnia nabożeństwa, a dodatkowo można uczestniczyć również w modlitwach odbywających się na cmentarzu – nadawanych przez głośniki. Często towarzyszom im koncerty chórów oraz orkiestr dętych.

Co ciekawe, w południowej części Niemiec bardzo popularna jest strucla – wypiek z ciasta drożdżowego w charakterystycznej formie plecionki. W tym roku pracuję w Stade miejscowość portowa położona około 40 km od Hamburga. Niestety tu jest ta część Niemiec, gdzie jest mało katolików i tego Święta zbytnio nie obchodzą do pracy normalnie się idzie. Dlatego we wtorek, gdy wszyscy Polacy będą mieli wolne ja będę pracować. Nigdy mi się jeszcze nie zdarzyło 1 listopada pracować. Jeśli chodzi o obchodzenie tego całego Halloween w Niemczech to wygląda to podobnie jak w Stanach. Patrząc od strony tradycji i religii, Niemcy nie obchodzą święta Halloween, jednak od pewnego czasu cieszy się ono coraz większym zainteresowaniem. Podobnie zresztą jak u nas w Polsce. W Niemczech Halloween obchodzone jest głownie przez ludzi młodych 31 października. Tego dnia można spotkać coraz więcej latarni z dyni, coraz więcej osób przebiera się za czarownice, wampiry, duchy czy inne potwory. Kostium można kupić już w wielu sklepach. Na imprezach Halloween’owych tworzy się specjalny wystrój pomieszczeń, na ścianach wywieszane są sztuczne pajęczyny z pająkami, nad głowami wiszą nietoperze. Dodatkowo przygotowywanych jest wiele potraw (np. z dyni), które tworzą dodatkowy klimat. Przebrane osoby spędzają wieczór nie tylko na prywatnych czy klubowych imprezach. Dzieci chodzą od domu do domu i zgodnie z tradycją proszą o słodycze wypowiadając słynne „cukierek albo psikus”. Gdy dzieci od kogoś nie dostaną słodyczy to w ramach psikusa owijają drzewo lub samochód papierem toaletowym, klamki do drzwi smarują czyś kleistym, a zdarza się nawet że zaklejają zamek u drzwi. „Jestem Polakiem, nie obchodzę Halloween” Spada popularność Halloween w Polsce. Licznie obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych. Z jednej strony można odnieść wrażenie, że Halloween zagościło w polskiej tradycji. W sklepach pojawiają się z tej okazji specjalne kostiumy, maski i gadżety, organizowanych jest też wiele imprez tematycznych, na których odprawia się modły i urządza zabawy na wzór krajów anglosaskich.

Okazuje się jednak, że Polacy odchodzą od tych zwyczajów. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez PAYBACK, zaledwie 13% Polaków celebruje ten zwyczaj, podczas gdy w ubiegłym roku chęć udziału w różnego rodzaju inicjatywach związanych z Halloween deklarowało 75% Polaków. Również wśród najmłodszych Halloween traci na popularności i nie przekonuje ich nawet zabawa pt. ”Cukierek albo psikus”. Większość rodziców (78%) deklaruje, że ich dzieci nie obchodzą tego zwyczaju. W przekonaniach na temat Halloween Polacy są bardziej podzieleni, choć wciąż nie wykazują większego zainteresowania nim. Co trzeci ankietowany twierdzi, że nie widzi nic złego w obchodzeniu Halloween, ale nie jest też jego entuzjastą. Zaledwie 1/4 Polaków traktuje ten dzień jako zabawę i nie doszukuje się w nim głębszego znaczenia. Nie brakuje jednak również krytyków Halloween. Co piąta osoba zapytana przez PAYBACK uważa, że ten zwyczaj niepotrzebnie wypiera rodzimą tradycję i niszczy nastrój Dnia Wszystkich Świętych, a nieco ponad 10% ankietowanych twierdzi, że Halloween jest niezgodne z nauką Kościoła i nie powinno się go w ogóle obchodzić. Mniej krytyczni są młodzi Polacy. Tylko dla 15% spośród nich Halloween jest zwyczajem wypierającym rodzimą tradycję, a dla 10% obchodzenie tego dnia jest niezgodne z nauką Kościoła. Aż 95% Polaków planuje w tym roku odwiedzić groby bliskich. Tradycja ta jest podtrzymywana również przez młodych Polaków. Wśród osób w wieku 16-31 lat aż 92% zadeklarowało pójście na cmentarz 1 listopada. Zdecydowana większość Polaków (82%) planuje odwiedzić groby bezpośrednio w Dniu Wszystkich Świętych. Połowa pozostałych osób nie wybiera się na nekropolie 1 listopada, ponieważ mieszka daleko od grobów bliskich i nie może dojechać w tym dniu.

Część osób chce natomiast uniknąć tłumu na cmentarzu (31%) oraz korków na drogach (20%). Zatłoczone ulice mogą faktycznie stanowić problem, ponieważ aż 73% Polaków deklaruje, że odwiedza groby poza miejscem swojego zamieszkania, a zdecydowana większość z nich (80%) planuje dotrzeć do tych miejsc samochodem. Tylko nieliczna grupa decyduje się na transport zbiorowy – 12% ankietowanych planuje podróż pociągiem, a 6% autobusem. Tłoczno może być również na drogach dojazdowych do cmentarzy. Większość ankietowanych (60%) deklaruje bowiem, że również samochodem chce dojechać bezpośrednio na nekropolie. Jesteśmy Polakami i czcijmy nasze święta, tradycję i kulturę jak nam przekazali przodkowie. Nie wprowadzajmy jakiegoś Halloween. Jak pokazały badania tylko dla 15 % młodych Polaków Halloween wypiera rodzinną tradycję. To gdy, to pokolenie będzie przekazywać taką tradycję kolejnym pokoleniom nasze Polskie Święto może zanikać. Pocieszające jest to, że jest spadek obchodzenia Halloween w Polsce odnosząc się do poprzedniego roku. Ja niestety 1 listopada nie odwiedzę grobów bliskich, pomodlę się za nich tu. Wy, którzy się wybieracie i będziecie przemierzać spore odległości pamiętajcie o bezpiecznej podróży i szczęśliwym powrocie do domu :). "Jestem Polakiem, nie obchodzę Halloween"

Ostatki czyli huczne święto zwane Andrzejkami

Opublikowany: 24.11.2016
Imieniny Andrzejów to te, które są obchodzone oprócz innych imienników dość hucznie i magicznie. Jak każdy wie u nas potocznie nazywamy ten dzień Andrzejkami. Jest to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. Data Andrzejek wypada zazwyczaj na początku Adwentu, a więc na początku nowego Roku Liturgicznego, którego początek przypada w pierwszą niedzielę między 27 listopada, a 3 grudnia. W tym roku...
przeglądaj

Wszystkich Świętych, a Halloween...

Opublikowany: 03.11.2016
Wszystkich Świętych – w Kościołach łacińskich uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie, przypadająca corocznie na dzień 1 listopada, treściowo połączona z następującym po niej obchodem liturgicznym Dnia Zadusznego. W doktrynie Kościoła katolickiego jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości.W święto Wszystkich Świętych, a także w następnego dnia (Dzień...
przeglądaj