Ściany pełne blasku

Autor 
Magdalena Kroczak (Grupa Atlas)
24.05.2017Komentarze (0)

Oferowane przez markę Fox Dekorator werniksy, patyny i lakier z brokatem pozwalają wyczarować we wnętrzu aranżację pełną magicznego blasku. Decydując się na zastosowanie dekoracji ściennej w formie metalicznego czy perłowego połysku, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Chętnie powtarzana przez znawców stylu maksyma „mniej znaczy więcej” w tym przypadku jest wyjątkowo trafna. Jeżeli chcemy stworzyć stylową aranżację, warto przemyśleć połączenie kolorów i struktur we wnętrzu lub zdecydować się na delikatny motyw w postaci metalicznej przecierki na jednej ze ścian. Fox Dekorator oferuje szereg produktów, za pomocą których osiągniesz ciekawe efekty z połyskiem w roli głównej.

Patyna Perłowa – ściany o perłowej poświacie

 

Patyna Perłowa Fox Dekorator to kryjąca farba dyspersyjna, która sprawia, że powierzchnia zyskuje intensywny perłowy odcień. Nadaje ostateczny wygląd efektom Burza Piaskowa, Księżycowa Skała oraz Trylobit z bazy efektów marki Fox Dekorator. Możemy ją zabarwić przy użyciu pigmentów z tubkowego systemu kolorowania Fox Dekorator lub w systemie NCS, nadając patynie wybrany kolor. Możemy stworzyć zarówno gładką powierzchnię (używając np. pacy), jak i rozmaite wzory (np. pędzlem, gąbką). Aplikując farbę kolistymi ruchami pędzla lub pacą w różnych kierunkach, stworzymy oryginalną, ozdobną powłokę. Ciekawy efekt uzyskamy, stosując Patynę Perłową 3D – ma metaliczny odcień i zawiera drobinki piasku. Dzięki nim stworzymy metaliczno-perłową powierzchnię o zróżnicowanej fakturze, z efektem zmieniającym się w zależności od kąta padania i ilości światła. Podobnie jak w przypadku zwykłej Patyna Perłowa 3D nadaje się do zwykłego malowania i tworzenia dekoracyjnych wzorów. Produkty tej gamy uzupełnia Patyna Metaliczna, która nadaje intensywny metaliczny odcień: star gold i platinum.

Werniks – ściany o metalicznym połysku

 

Nieco bardziej dyskretne, delikatnie połyskujące dekoracje stworzymy przy użyciu Werniksu Metalicznego Fox Dekorator. Drugi rodzaj, który zawiera wypełniacze o właściwościach interferencyjnych i zmienia kolor w zależności od kąta padania światła, to Werniks Kameleon. Werniks jest produktem transparentnym, który po nałożeniu bezpośrednio na farbę tworzy metaliczną powłokę. Produkt świetnie sprawdzi się w tworzeniu akcentów dekoracyjnych na wybranych fragmentach ściany. Werniksy doskonale nadają się do metalicznych przecierek na Farbie Podkładowej i do pokrywania dekoracji wykonanych Reliefem (tynkiem strukturalnym) czy Farbą Zen. Werniksy to piękne i praktyczne rozwiązanie dekoracyjne: powłoka, którą tworzą, jest trwała i ułatwia utrzymanie czystości. Połyskliwe powierzchnie mają jeszcze jedną zaletę – dzięki temu, że pięknie odbijają światło, sprawdzą się doskonale wszędzie tam, gdzie pożądany jest efekt rozjaśnienia lub powiększenia wnętrza.

Brokat – prosty, niebanalny dodatek

 

Brokat to dodatek do lakieru, dzięki któremu można nadać oryginalny wygląd nawet zwyczajnie wyglądającym powierzchniom. Zaletą tego rozwiązania jest prostota wykonania, a uzyskany efekt jednocześnie bardzo uatrakcyjnia wnętrze. Brokat zastosowany na ścianie można wyraziście wyeksponować, stosując punktowe oświetlenie, lub subtelnie ukryć w przypadku odcięcia źródła światła, które na niego pada. Dodatek Brokat Fox Dekorator występuje w trzech podstawowych kolorach: srebro, złoto i multikolor. Produkt aplikujemy, dodając zawartość słoiczka z brokatem do Lakieru Dekoracyjnego Fox Dekorator i wymalowując wałkiem na całej dekorowanej powierzchni. Dodatkowym atutem tego rodzaju rozwiązania jest fakt, że powłoka dekoracyjna uzyskana za pomocą Lakieru Dekoracyjnego Fox Dekorator jest trwała i odporna na zmywanie.

Opinia eksperta (Marian Mamczak - wykonawca, szkoleniowiec Fox Decorator)

 

Najważniejsze zasady aplikacji brokatu

 

Ilość brokatu w opakowaniu Fox Dekorator jest tak dobrana, aby zapewnić optymalny efekt (1 opakowanie 10 g brokatu na 1 l Lakieru). Po dodaniu brokatu do Lakieru należy go delikatnie przemieszać, a następnie przelać do kuwety i rozpocząć aplikację wałkiem. Zaleca się malowanie wałkiem w różnych kierunkach. Pozwoli to na bardzo dokładne i jednorodne rozmieszczenie brokatu na ścianie. W przypadku aplikacji brokatu na efektach dekoracyjnych Fox Dekorator wystarczy jednokrotne malowanie Lakierem z brokatem. Gdy stosujemy brokat na gładkiej ścianie pomalowanej farbą akrylową, zaleca się aplikację dwóch warstw.

Efekt BURZA PIASKOWA

 

Potrzebne produkty:

→ Patyna Perłowa + pigment koncentrat: Wapienna Skała;

→ Farba Zen

Wykonanie krok po kroku

 

 

KROK 1: Powierzchnia powinna być sucha, czysta, nośna, wolna od pyłów. Jej kolor powinien być zbliżony do koloru Farby Zen.

KROK 2: Farbę Zen nanosić na powierzchnię za pomocą pędzla, jednocześnie formując wzór. Zwróć uwagę na to, aby ziarno było dość regularnie rozłożone na dekorowanej powierzchni. Pozostawić ścianę do całkowitego wyschnięcia (ok. 3 godz.).

 

KROK 3: Patynę Perłową zabarwić pigmentem Wapienna Skała. Materiał nanosić za pomocą wałka sznurkowego. Pozostawić ścianę do całkowitego wyschnięcia (ok. 3 godz.).

 

KROK 4: Ponownie nałożyć warstwę Patyny Perłowej w razie potrzeby, gdyby krycie na powierzchni nie było wystarczające.

 

 

Artykuł ukazał się w magazynie ATLAS Fachowca, numer 1 2017 (27)

 

Nasi partnerzy