Cegła we wnętrzu

Autor 
Marta Niedbalec, architekt, pracownia „Za murami za dachami”, Dorota Michalska
07.10.2015Komentarze (3)

Cegła w mieszkaniu? Czemu nie! To bardzo wdzięczny materiał – nadaje się zarówno do wnętrz o tradycyjnym wystroju, jak i do bardzo nowoczesnych przestrzeni. Jest też coraz chętniej wykorzystywany w projektach przez architektów i inwestorów. Przeczytajcie, jak cegła może przysłużyć się wnętrzu!

Cegła, umiejętnie stosowana nada każdemu pomieszczeniu niepowtarzalny charakter. Pasuje także do większości ich rodzajów – dobrze sprawdzi się zarówno w salonie, sypialni, pokojach dziecięcych, a także w kuchni i łazience. Jest też doskonałym materiałem do przestrzeni narażonych na zabrudzenia – świetnie zda egzamin w przedpokojach, na korytarzach i na klatkach schodowych. Jednak ze względu na wyrazistość faktury i najczęściej dość intensywny kolor należy ostrożnie dobierać pozostałe elementy wnętrza, tak aby uniknąć przesadnego przytłoczenia i nadmiaru. 

Styl i charakter wnętrza

Cegłę można niemal dowolnie łączyć z różnymi materiałami – oczywiście, jak ze wszystkim należy zrobić to umiejętnie, z wyczuciem i często z umiarem.

 • Loftowy charakter* mieszkania można uzyskać łącząc cegłę z surowym betonem, elementami stalowymi, industrialnym oświetleniem i dekoracjami. Inspiracji możemy poszukać wśród XIX-wiecznych fabryk i budynków przemysłowych. Ich prosta architektura, oszczędny detal i elementy technicznego wyposażenia mogą stanowić ciekawą bazę do stworzenia nowoczesnego, powściągliwego wnętrza.  
 • Także w stylu skandynawskim często można znaleźć elementy ceglane. Łączone jednak z jasnymi kolorami, bielą i dużą ilością światła dają zupełnie inny charakter. Wnętrza są przestronne i jasne. Przy takim wystroju sprawdzą się połączenia z jasnym drewnem (np. jesionem lub bukiem) a także z tradycyjnie pomalowaną ścianą.

 • Cegła dobrze łączy się z bielą, szarością i czernią – te kolory dobrze podkreślą jej naturalny, intensywny kolor i dobrze ją wyeksponują. 
   

Zdjęcie aranżacyjne z wykorzystaniem cegły. Pracownia "Za murami, za dachami"

 • Aby osiągnąć efekt rustykalnego charakteru** cegłę można połączyć z surowym drewnem oraz kamieniem. Efektem będzie bardziej tradycyjny, swojski klimat odwołujący się na przykład do prostej, wiejskiej kuchni.
 • Cegłę można wykorzystać na całej ścianie, na pełnej jej wysokości. Może stanowić ciekawe wypełnienie za wezgłowiem łóżka, telewizorem albo tworzyć tło dla naszego zbioru fotografii czy obrazów.
 • Ceglany motyw można dobrze komponuje się z mniejszymi elementami – np. nad blatem w kuchni, do wyeksponowania wolnostojącej wanny w łazience lub jako trwały materiał w przedpokoju, gdzie ściany narażone są często na zabrudzenia lub uszkodzenia mechaniczne.

Zdjęcie aranżacyjne z wykorzystaniem cegły. Pracownia "Za murami, za dachami"

 • Cegłę stosuje się także chętnie do obudowy kominków lub biokominków. Połączenie jej mocnej faktury z prostymi, nowoczesnymi formami daje ciekawy efekt. 
 • Wykończenie ścian cegłą dobrze sprawdzi się także w obrębie klatki schodowej. Pozwoli uniknąć zabrudzeń, które w takich miejscach bardzo szybko się pojawiają. Dodatkowo, w połączeniu z jasnymi schodami i górnym oświetleniem, klatka schodowa może stanowić szczególnie atrakcyjny element wystroju domu.
 • Cegłę można także stosować w kuchni jako wykończenie nad blatem. Konieczna będzie wtedy jednak jej impregnacja, aby na dłużej zachowała swój wygląd.

Zdjęcia aranżacyjne z wykorzystaniem cegły. Pracownia "Za murami, za dachami"

 • Fragmenty ceglanych ścian dobrze sprawdzą się także w przedpokojach, gdzie ściany narażone są na większe zabrudzenia lub uszkodzenia mechaniczne. Ceglana ściana dużo lepiej zniesie intensywne użytkowanie niż tradycyjne wykończenia np. farbą.

Zdjęcie aranżacyjne z wykorzystaniem cegły. Pracownia "Za murami, za dachami"

Oświetlenie i kolorystyka

Bez względu na styl naszych wnętrz, warto zapewnić ceglanym akcentom dobre oświetlenie, aby wydobyć całe ich piękno i urok. Zróżnicowana faktura i niejednolity kolor dobrze podkreślić górnym lub bocznym oświetleniem. Ciepła barwa światła dodatkowo uwypukli przytulny charakter pomieszczenia. Ceglana ściana z punktowym oświetleniem może także stanowić doskonałe tło do ekspozycji obrazów, fotografii bądź grafik.

Cegły występują w bardzo różnorodnej kolorystyce – od jasnych żółci, poprzez tradycyjne ceglaste czerwienie, do ciemnej czerwieni z domieszką szarości, aż po odcienie ciemnoszare. Cegłę możemy także pomalować np. na kolor biały – wystarczą do tego 2 lub 3 warstwy zwykłej farby ściennej. Dobór koloru do pomieszczenia zależy od ogólnie przyjętej koncepcji wystroju. Cegła ma zazwyczaj dość ciepły odcień, dlatego dobrze sprawdza się przy tworzeniu przytulnej atmosfery w mieszkaniu.

 • W większych pomieszczeniach, gdzie mamy więcej światła, możemy sobie pozwolić na ciemniejsze kolory.
 • W małych pokojach lub łazienkach lepiej sprawdzą się jaśniejsze barwy – nie będą optycznie pomniejszać przestrzeni.

Stosując cegłę we wnętrzach należy jednak pamiętać, że przy tego typu wyrazistym materiale ważny jest umiar. Ściana ceglana sama w sobie będzie już bardzo wyrazistym elementem, dlatego pozostałe meble, dekoracje i materiały powinniśmy wybierać bardzo ostrożnie, zarówno ze względu na kolorystykę, fakturę, jak i formę.

Montaż płytek ceglanych

We wnętrzach nie stosuje się raczej pełnej cegły, a płytki ceglane cięte ze starych cegieł rozbiórkowych. Uzyskujemy w ten sposób niezwykle ciekawy i oryginalny materiał. Sam montaż nie jest skomplikowany – powierzchnię, na której mają być przyklejone cegły najpierw należy zagruntować np. środkiem ATLAS UNI-GRUNT. Następnie na płytkę nakładamy cienkim grzebieniem (5-6 mm) klej do płytek ceramicznych. Możemy zastosować klej o podwyższonej przyczepności i odkształcalności (C2, S1) - świetnie nada się do tego  np. ATLAS PLUS.

Do wypełnienia spoin używa się najczęściej półsuchych fug do klinkieru, ale równie dobrze można użyć ZAPRAWY MURARSKIEJ DO KLINKIERU ATLAS - zawiera tras, który ogranicza wykwity. Gama kolorystyczna produktów (fug dostępnych na rynku oraz zaprawy murarskiej) jest szeroka –dobór zależy od kolorystyki naszej cegły, ogólnie można przyjąć zasadę: im ciemniejsza cegła, tym ciemniejsza powinna być dobrana do niej fuga. Dla zachowania równych odstępów między płytkami możemy stosować krzyżyki. Przy fugowaniu należy uważać, aby nie zabrudzić powierzchni płytek, ponieważ jej późniejsze usuwanie jest dosyć uciążliwe. Montaż płytek ceglanych nie jest szczególnie czasochłonny. Ceny wykonawstwa wahają się w granicach 40-80 zł/m2.

Kolory Zaprawy murarskiej do klinkieru ATLAS

 Impregnacja

Jeśli płytki ceglane układamy w miejscu szczególnie narażonym na zabrudzenia (np. nad blatem kuchennym) warto pomyśleć o ich impregnacji i użyć odpowiednich środków (np. ATLAS SILSTOP - preparatu zmniejszającego nasiąkliwość). Wybierając inny impregnat należy jednak pamiętać, że niektóre zmieniają powierzchnię cegły – mogą przyciemnić kolor, nabłyszczyć bądź zmatowić powierzchnię. Dlatego warto przed zastosowaniem impregnatu wykonać próbkę na niewielkiej powierzchni i sprawdzić czy efekt końcowy jest zadowalający.

Wśród środków impregnujących możemy wyróżnić kilka typów:

 • olejki do klinkieru – wnikają głęboko w materiał, pozostawiając zewnętrzną powierzchnię niemal bez zmiany koloru.
 • olej do klinkieru (naolejacz) – również głęboko impregnuje płytkę, przy czym nieodwracalnie przyciemnia jej kolor.
 • impregnaty nabłyszczające – służą do stworzenie szklistej, świecącej powłoki na powierzchni płytki.

Po zabezpieczeniu odpowiednim impregnatem ściana ceglana nie wymaga już wielu specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy raz na jakiś czas ją odkurzyć, a będziemy mogli się cieszyć naturalnym pięknem cegły przez długie lata. Z tego względu cegła stanowi bardzo praktyczny materiał wykorzystywany przy wykańczaniu wnętrz – jej trwałość rekompensuje nieco większe nakłady finansowe poniesione na początku.

Cegła daje duże możliwości aranżacji i tworzenia przytulnego klimatu i jest ostatnio coraz chętniej wykorzystywana we wnętrzach. Jedną z wielu istotnych zalet cegły jest jej trwałość - stosując ten materiał do wykończenia będziemy długo cieszyć się jego naturalnym pięknem. Na rynku znajdziemy także szeroki wybór kolorystyki płytek ceglanych, który pozwoli zaspokoić niemal każde wyobrażenie o naszym przyszłym wnętrzu.

*styl loftowy nawiązuje wyglądem do wnętrz dawnych fabryk i powierzchni przemysłowych (duże, puste przestrzenie). To surowe wnętrza, w których można odnaleźć dodatki  wykonane m.in. z metalu, szkła, tworzyw sztucznych.
**styl rustykalny charakteryzuje się "powrotem do natury", stawia na klimatyczne i stylizowane "na stare" dodatki. Podstawowe elementy wystroju nawiązują do wsi, farm czy gospodarstw domowych z XIX i XX wieku.

 

Więcej ceglanych inspiracji możecie znaleźć na www.zamuramizadachami.pl

 

 

 

 Jak połączyć kafle z cegłą? Podyskutuj o tym w wątku na forum!

 

 

 

 

Tagi 
cegła we wnętrzu
styl rustyklany
lofty
kolory cegły

Nasi partnerzy