Dekoracje szklane i metalowe

Autor 
Krzysztof Kulig Ceramika Tubądzin
19.11.2018Komentarze (0)

Fachowcy zadają wiele pytań dotyczących montażu i konserwacji różnych dekoracji szklanych, mozaikowych czy ze stali, ponieważ niektóre z nich nie są łatwym materiałem przy obróbce. Wątpliwości rozwiewa przedstawiciel producenta Ceramika Tubądzin.

Listwy ze stali nierdzewnej

W nowoczesnych aranżacjach często używa się listew ze stali nierdzewnej lub podobnych elementów dekoracyjnych. Wykonawcy zadają wiele pytań dotyczących ich montażu i obróbki. Listwy typu Steel, które są w ofercie Tubądzin, są produkowane poprzez zespolenie podstawy ceramicznej z nawierzchniowym elementem ze stali nierdzewnej. Takie zestawienie materiałów wymaga nieco innego sposobu cięcia i, w szczególności, fugowania.

Cięcie

Podczas cięcia listew stalowych należy pamiętać, że wysoka temperatura może uszkodzić powierzchnię nierdzewną. Zdarza się to szczególnie podczas cięcia szlifierką kątową. Typowy objaw przegrzania to pojawienie się kolorowych cieni na ciętej krawędzi. Aby tego uniknąć, należy stosować odpowiednie tarcze oraz dostosować nacisk na materiał i obroty szlifierki. Można również użyć do cięcia gilotyny po wcześniejszym „podcięciu” spodniej warstwy ceramicznej.

Montaż

 • Przed ułożeniem dekoracji należy sprawdzić, czy folia ochronna nie jest uszkodzona oraz czy dekoracje nie mają widocznych uszkodzeń mechanicznych. Po ułożeniu listew reklamacje nie będą uwzględniane.
 • Folię ochronną można usunąć dopiero po zakończeniu prac montażowych i wykończeniowych.
 • Listwy należy stosować wyłącznie na ścianach.
 • Do montażu listew należy użyć kleju do płytek ceramicznych.
 • Nie wolno stosować fugi gruboziarnistej, ponieważ może zarysować powierzchnię podczas jej zmywania przy nakładaniu.
 • Użycie kontrastowych kolorów fug może powodować zmianę odcienia listew.

Konserwacja

Do czyszczenia używa się jedynie delikatnych detergentów (np. płynu do mycia szyb), wody z mydłem w płynie, jak również środków naturalnych (np. 20% roztwór octu). Należy unikać agresywnych środków myjących i preparatów, które zawierają chlor lub inne wybielacze. Mogą one spowodować uszkodzenie powłoki tlenków chromu, dzięki którym stal szlachetna jest odporna na korozję. Nie można stosować past oraz mleczek zawierających w składzie proszki czyszczące, mogące powodować rysowanie powierzchni polerowanych i lustrzanych. Należy dobrać niestrzępiące i niepylące szmatki, które nie pozostawiają drobin na czyszczonych powierzchniach. Do tego celu najlepiej nadają się szmatki z mikrofibry, irchy lub miękkie gąbki. Po umyciu stalowej dekoracji należy ją zawsze wytrzeć do sucha.

Dekoracje szklane

Mimo że szkło często występuje w projektach, to nie jest materiałem, którego obróbka jest powszechnie znana i tożsama z obróbką gresu. Wielu wykonawców musi korzystać z usług zewnętrznych zakładów szklarskich, część wykonawców obrabia dekoracje we własnym zakresie. Obróbka szkła nie jest trudna, warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Pierwsza i najważniejsza informacja jest taka, że dekoracje szklane nie są wykonane ze szkła hartowanego! Hartowanie szkła uniemożliwia jakąkolwiek obróbkę, dlatego ten proces nie jest wykorzystywany w ich produkcji. Szkło można ciąć i szlifować przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Dekoracje szklane są produkowane w różnych technologiach: poprzez naklejenie folii z dekorem na spodnią stronę szkła lub nadruk ceramiczny albo laminowanie folii pomiędzy dwiema szybami.

Montaż

 • Dekoracje produkowane przez Grupę Tubądzin są klasycznie nadrukowywane i dlatego można je przyklejać tylko i wyłącznie na klej do luster. Nie wolno stosować klejów do płytek, nawet białych!
 • Musimy pamiętać, żeby fuga nie miała ostrych ziaren, które mogą porysować dekor.
 • Dekoracji nie należy montować bez zastosowania.
 • Stosowanie kontrastowych kolorów fug może powodować zmianę odcienia dekoracji.
 • Nie należy stosować fug gruboziarnistych.
 • Przed klejeniem i spoinowaniem zaleca się zabezpieczenie powierzchni licowej taśmą, ponieważ dekoracje szklane są wrażliwe i mało odporne na zarysowania.
 • Podczas przyklejania i fugowania należy zachować szczególną ostrożność, aby nie dopuścić do zabrudzenia strony licowej oraz zarysowania strony licowej i montażowej.
 • Spoinowanie należy wykonać po upływie czasu przewidzianego w instrukcji dla użytego kleju.

Mozaiki ścienne i podłogowe

Są powszechnie stosowane jako dekoracja na mniejszych powierzchniach, zdarzają się jednak realizacje, w których mozaiki stanowią znaczną część powierzchni. Mozaika wydaje się idealnym materiałem do okładania powierzchni giętych, tj. słupów lub wanien. O ile w przypadku mozaiki o klasycznych, kwadratowych elementach nie ma problemu, o tyle mozaiki heksagonalne lub w kształcie rombu mogą być trudne lub niemożliwe do zastosowania na łukach o małym promieniu.

Przy układaniu mozaiki składającej się z rombów konieczne będzie zastosowanie szerokich fug, aby zamaskować widoczny czerep płytki. Często może się to okazać niemożliwe do zrealizowania.

Od czasu do czasu pojawiają się pytania o możliwość okładania narożników mozaikami z zacięciem pod kątem 45 stopni. Nie jest to niemożliwe, jednak nakład pracy, zużycie materiału i duża ilość odpadów każą zadać pytanie o sensowność takiego rozwiązania. Wyłapanie takich detali projektowych na etapie wczesnej wyceny pozwala uniknąć sporów z klientem.

Montaż

 • Przed przystąpieniem do montażu należy sprawdzić mozaikę pod kątem uszkodzeń, odprysków, zgodności wymiarów. Po ułożeniu płytek reklamacje odnoszące się do tych pozycji nie będą uwzględniane.
 • Mozaiki są dostarczane w postaci plastrów z siatką nośną ułatwiającą układanie, której nie należy usuwać.
 • Do przyklejania mozaik stosuje się elastyczne zaprawy klejowe, postępując zgodnie z zaleceniami producenta kleju.
 • W trakcie klejenia należy stosować możliwie cienką warstwę, aby nie dopuścić do jego wypływania w szczelinach pomiędzy elementami mozaiki. Zabrudzenia tego typu są trudne do usunięcia i mogą spowodować przebarwienia.
 • Fugowanie możemy rozpocząć po upływie 24 godzin od przyklejenia mozaiki.
 • Przed fugowaniem należy sprawdzić, czy pigment zawarty w fudze nie brudzi trwale powierzchni płytek.
 • Zaleca się użycie fug elastycznych lub epoksydowych, o zwiększonej odporności na wykwity, zabrudzenia, grzyby.
 • Należy pamiętać, aby na bieżąco usuwać nadmiar fugi suchą gąbką, a po wstępnym wyschnięciu umyć powierzchnię na mokro.

Konserwacja

Ze względu na różnorodność materiałów zastosowanych do wytwarzania mozaik trzeba dobrać odpowiednią metodę czyszczenia powierzchni, uwzględniającą obecność elementów szklanych lub metalowych w mozaice. Nie należy stosować past ani mleczek zawierających w składzie proszki czyszczące, mogące powodować rysowanie powierzchni. Trzeba dobrać niestrzępiące się i niepylące szmatki, które nie pozostawiają drobin na czyszczonych powierzchniach. Do tego celu najlepiej nadają się szmatki z mikrofibry, irchy lub miękkie gąbki.

Artykuł ukazał się w magazynie ATLAS fachowca nr 4, listopad 2018

 

Nasi partnerzy