Kamień w domu

Autor 
Marta Niedbalec, architekt, pracownia „Za murami za dachami”
16.02.2016Komentarze (1)

Naturalne materiały do wykończenia wnętrz nigdy nie wychodzą z mody - są chętnie stosowane w mieszkaniach. Nadają klasy, charakteru i elegancji. A kamień, ze względu na swoją wytrzymałość oraz zróżnicowaną strukturę, ma wyjątkowo szeroki wachlarz zastosowań.


Właściwości , kolorystyka i zastosowanie
Każdy rodzaj kamienia charakteryzuje się odmiennymi właściwościami i w zależności od nich  znajduje odpowiednie przeznaczenie. Inne pochodzenie i struktura każdej ze skał wpływa na ich specyficzne właściwości. Trawertyn, marmur i granit należą do najchętniej wykorzystywanych rodzajów kamieni we wnętrzach.  

 • Trawertyn. Jego powierzchnia nie jest tak bardzo odporna na zarysowania czy uszkodzenia jak np. granit. To dość miękka skała osadowa. Pasowa struktura, porowatość i drobnoziarnistość są jego cechami charakterystycznymi. Trawertyn ma jasne kolory – najczęściej ciepłe odcienie żółci, czasami z domieszką bieli bądź czerwieni.  

 • Marmur. Jest odporny na działanie wysokich temperatur. Szczególnie ceniony w architekturze i architekturze wnętrz – umiejętnie stosowany nadania klasy, elegancji i prestiżu. Bogactwo kolorystyki sprawia, że marmur jest niezwykle atrakcyjnym materiałem wykończeniowym, który nadaje każdemu pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru.

 • Granit. Odporny na pękanie i plamienie. Trudny do zarysowania. Ze względu na dużą twardość i wytrzymałość  oraz podatność na obróbkę ma szczególnie szerokie zastosowanie. Dobrze znosi różne warunki atmosferyczne - wysoką i niską temperaturę, trudno go zarysować, jest odporny na ścieranie i kwasoodporny – dzięki temu można go swobodnie stosować w miejscach łatwo narażonych na uszkodzenie (nie wymaga częstej impregnacji i specjalnej pielęgnacji). Dzięki różnym rodzajom obróbki możemy uzyskać odmiennie wykończone powierzchnie, co dodatkowo wpływa na różnorodność tego materiału. Granit posiada bogatą kolorystykę – od jasnych szarości i bieli, poprzez odcienie różu i czerwieni i zieleni do ciemnoszarych i niemal czarnych. Bardzo różnorodna jest także struktura granitu przez co mamy wyjątkowo szeroki wybór tekstury tego materiału.


Jak dobrze kupić?
Aby cieszyć się pięknym kamieniem w domu przez długie lata warto zdecydować się na zakup w sprawdzonym zakładzie kamieniarskim. Odpowiedzialny sprzedawca poinformuje nas o gatunku kamienia, jego właściwościach oraz sposobie pielęgnacji. Razem z materiałem możemy także zdecydować się na usługę montażu.
Należy uważać przy kupnie kamienia z niepewnego źródła lub przez Internet – atrakcyjna cena może wskazywać, że kupowany towar jest w drugim gatunku lub obarczony jest dodatkowymi wadami bądź skazami. Kamień jest ciężkim materiałem , dlatego ze względu na jego wagę oraz związane z tym koszty transportu warto decydować się na lokalne firmy kamieniarskie.Zanim wybierzemy rodzaj kamienia do domu, warto zapoznać się z jego:

 • Twardością – najbardziej trwałe są granit i bazalt
 • Klasą – chodzi o stopień pochłaniania wilgoci. Im mniej chłonny kamień tym mniej będzie się brudził. I tak w klasie A są najmniej chłonne kamienie (np. kwarcyt, alabaster, granit). W klasie B i C są np. niektóre rodzaje marmurów.
 • Gatunkiem – tak jak przy płytkach: między pierwszym a drugim gatunkiem mogą zdarzyć się różnice kolorystyczne, drugi gatunek może mieć również wady techniczne.

Gdzie kłaść?
Kamień możemy stosować niemalże wszędzie, należy jednak zawsze pamiętać o właściwościach poszczególnych skał i rodzajów ich obróbki i to według nich dobierać odpowiedni materiał na wykończenie. Mocno polerowane powierzchnie posadzek nie sprawdzą się w uczęszczanych miejscach,  a delikatny trawertyn będzie wymagał większej uwagi jeśli wystawimy go na intensywne użytkowanie w kuchni. Także marmurowe blaty kuchenne wymagają większej uwagi i pielęgnacji niż blaty granitowe – dlatego aby uniknąć ewentualnych odbarwień lub uszkodzeń powierzchni lepiej stosować granit.
Kamień jest dość wszechstronnym materiałem – można z niego wykonać wiele elementów wykończenia wnętrz.

 • Granit

Ze względu na swoją wytrzymałość i twardość chętnie stosowany jest na blaty kuchenne – niestraszna mu będzie woda, tłuszcz i wysokie temperatury. Często można zobaczyć go też na posadzkach.

 • Marmur

Delikatniejszy od granitu dobrze sprawdzi się w łazience, np. jako blat pod umywalkę, bądź okładzina ścienna. Z kamienia tego wykonuje się także umywalki łazienkowe. Różnorodność wzorów i kolorów daje nam  duże możliwości aranżacji – wykończenie zewnętrzne może być gładkie i polerowane bądź zupełnie surowe – ciosane.  Marmur niezwykle elegancko będzie także wyglądał jako okładzina kominka. Dobrze sprawdzi się także do wykonania wewnętrznych parapetów okiennych.

 • Onyks

Wyjątkowo efektownie wyglądają różne elementy dekoracyjne wykonane z onyksu. Podświetlony od tyłu zachwyca piękną, ciepłą barwą oraz bogactwem wzorów. Umiejętnie stosowany daje piorunujące wrażenie, nadaje elegancji i prestiżu, a jego piękna żółta barwa ociepla wnętrze.

 • Trawertyn

Bardzo dobry na obudowy kominków. Dobrze będzie wyglądał również na ścianach. Na posadzki raczej się nie nadaje (ze względu na swoją porowatość).
Kamień sprawdzi się nie tylko jako element stricte użytkowy – blat, parapet czy posadzka – jest świetnym materiałem rzeźbiarskim. Dlatego decydując się na wprowadzenie sztuki do wnętrza, możemy pomyśleć o niewielkiej kamiennej rzeźbie o współczesnej formie.
Co ciekawe kamień jest polecany na ogrzewanie podłogowe. Świetnie przewodzi ciepło i długo je utrzymuje, a rozkład temperatury w tym materiale jest równomierny.


Jak wykończyć kamień?
Istnieje kilka podstawowych typów obróbki powierzchni kamiennych – wybór obróbki zależy od rodzaju kamienia oraz potrzeb funkcjonalnych i estetycznych dla danego elementu kamiennego.

 • Polerowanie – powierzchnia kamienia jest błyszcząca.  Obróbka ta wydobywa jego naturalną barwę i struktura oraz zapewnia niewielką nasiąkliwość, przez co polecana jest jako wykończenie blatów kuchennych, a także schodów i posadzek wewnętrznych. Nadaje się do wszystkich typów kamienia.
 • Płomieniowanie – obróbka granitu polegająca na rozgrzaniu jego powierzchni palnikiem, a następnie schłodzeniu  wodą. Nagła zmiana temperatur powoduje odpryski, które tworzą chropowatą, antypoślizgową powierzchnią o stłumionej barwie i rysunku struktury kamienia. Ten typ wykończenie nadaje się do wielu elementów zewnętrznych – płyt chodnikowych, schodów czy tarasów.  
 • Szczotkowanie – daje chropowatą, trójwymiarową, nieco „antyczną” powierzchnię – stosowane we wszystkich rodzajach kamienia. W zależności od dobranych szczotek można osiągnąć zróżnicowane efekty faktury i głębi koloru.
 • Szlifowanie – jest podstawową obróbką kamienia, efekt końcowy zależy od dobranej ziarnistości ściernic. Szlifowana powierzchnia jest gładka, pozbawiona chropowatych elementów; w niewielkim stopniu odbija światło – jest półmatowa. Wykończenie to często stosowane jest na posadzi wewnętrzne.
 • Mat (satyna) – dla uzyskania tego wykończenia kamień jest najpierw szlifowany i płomieniowany, i ostatecznie szczotkowany. Uzyskana powierzchnia jest chropowata, antypoślizgowa, kolor jest przytłumiony, a tekstura mniej wyrazista.
 • Piaskowanie – polega na obróbce powierzchni kamienia strumieniem piasku. Daje matową, antypoślizgową powierzchnię.
 • Wytrawianie – pod wpływem działania środków chemicznych powierzchnia kamienia jest postarzana, jest to efekt wykończeniowy często stosowany w marmurach.  

Każdy rodzaj kamienia nieco inaczej reaguje na różne rodzaje obróbki. Przed podjęciem ostatecznej decyzji  o sposobie wykończenia poszczególnych elementów wnętrzarskich warto w zakładzie kamieniarskim poprosić o próbkę interesującego nas efektu.


Jak dbać o kamień?
Kamień jest materiałem niezwykle trwałym, który na ogół dość trudno dogłębnie uszkodzić. Mimo to, aby zachować idealnie wykończoną powierzchnię stosuje się różnego rodzaju impregnaty. Środki te wnikają w porowatą strukturę kamienia, uszczelniają ją i pozwalają zminimalizować ryzyko związane z działaniem  kwasów na powierzchnię materiału. Impregnaty zwiększają odporność kamienia na wnikanie płynów –stosuje się je głównie w kuchniach i łazienkach, a także na schodach zewnętrznych. Środki te ułatwiają także zachowanie kamienia w czystości oraz zwiększają głębię koloru.
Najczęstszym problemem przy powierzchniach kamiennych jest ich odbarwienie przez substancje o kwaśnym odczynie (np. takich, których często używa się w łazienkach - odrdzewiacze, odkamieniacze). Zbyt długie pozostawienie tego typu płynów na powierzchni blatu może spowodować jego miejscowe zmatowienie, plamy lub wżery.
Warto stosować dostępne na rynku środki impregnacyjne do kamienia – dają gwarancję, że nie uszkodzimy powierzchni. Na szczęście impregnacji kamienia nie musimy wykonywać tak często jak na przykład impregnacji drewna. Jeśli będziemy pamiętać o regularnej pielęgnacji, i o tym, aby nie zostawiać płynów czy tłuszczy na powierzchni to będziemy cieszyć się pięknem naturalnego materiału przez długie lata.


Mocowanie
Kamień jest materiałem ciężkim, dlatego wymaga solidnej podkonstrukcji i starannego wykonania mocowania. Do ściennych okładzin kamiennych najczęściej stosowane są kotwy stalowe. Przy mocowaniu poziomych elementów, np. parapetów należy stosować specjalistyczne kleje do kamienia, które nie odbarwią jego powierzchni. Aby nie odbarwić powierzchni podczas montażu należy używać zapraw, silikonów i klejów o odczynie naturalnym , ze względu na wrażliwość kamienia na środki o odczynie kwaśnym.


Z czym łączyć kamień, aby dobrze wyglądał?
Przy dekorowaniu wnętrza istotny jest umiar – stosując mocy, charakterystyczny materiał, o zdecydowanej strukturze warto dobrze go zbalansować delikatniejszymi elementami. Kamień jest materiałem bardzo wyrazistym – posiada mocną fakturę, dlatego dość ostrożnie należy dobierać do niego kolejne części wystroju. Jest przy tym bardzo uniwersalny - dobrze będzie wyglądał z innymi naturalnymi materiałami np. drewnem w bardziej tradycyjnych aranżacjach, a także w nowoczesnych projektach łączony ze szkłem i stalą. Odpowiednie dobranie „aktorów pierwszego planu” oraz uzupełnienie kompozycji dodatkami i wyważonymi akcentami zapewni nam eleganckie rozwiązania wnętrzarskie.


Ceny
Kamień nie jest materiałem tanim. Ze względu na ogromną różnorodność rodzajów kamienia i ich wykończenia ceny mogą się znacząco różnić. Tańsze kamienie można dostać w cenie ceramiki ze średniej i wyższej półki (jedne z tańszych płytek kamiennych mogą kosztować od 100 zł/m2). Bardziej wyszukane, importowane mogą osiągać wysokie ceny. Inwestycja w kamień jest jednak długoterminowa – materiał z pewnością przeżyje niejedno i przez długie lata będzie zachwycał swoim niepowtarzalnym pięknem.  

 

Przeczytaj również artykuł "Cegła we wnętrzu".

Tagi 
kamień na ścianie
okładzina kamienna
płytki kamienne

Nasi partnerzy