Schematy i rysunki budowlane, cz. 3: Łazienka dla dzieci

Autor 
Sławomir Przygodzki (nick na portalu www.atlasfachowca.pl slaw60)
04.07.2016Komentarze (0)

Każdy musi kiedyś opanować samodzielne wykonywanie podstawowych czynności, takich jak mycie rąk czy zębów, nie wspominając o korzystaniu z WC. Naukę najlepiej zacząć od dziecka, ale żeby umożliwić maluchowi samodzielność, trzeba stworzyć ku temu odpowiednie warunki.

Czy potrzebna jest łazienka dla dzieci? Równie dobrze można by zadać pytanie: Czy potrzebna jest łazienka dla niepełnosprawnych? Przecież niepełnosprawna osoba też poradziłaby sobie w łazience niedostosowanej na potrzeby takiej osoby.  Podobnie jest z dziećmi. Oczywiście, można zastosować w normalnej łazience jakieś półśrodki. Zresztą wiemy, że najtrwalsze są prowizorki, ale czy nie lepiej postawić na lepsze, sprawdzone rozwiązania? Tym bardziej że chodzi o naszych milusińskich.

Bezpieczeństwo w mieszkaniu

Szczególnie małym dzieciom trudno (a czasami niebezpiecznie) korzystać z urządzeń sanitarnych przeznaczonych dla dorosłych. Dlatego przy wyposażeniu łazienki dla dziecka należy zwrócić uwagę na dopasowanie wysokości i wielkości ceramiki do jego etapu rozwoju.

Mało który inwestor wydziela specjalną łazienkę dla dzieci, ponieważ jest ograniczony takimi czynnikami jak powierzchnia czy budżet. Ale już niewielkim kosztem można usprawnić łazienkę, montując podstopnie i specjalne nakładki na sedes. Oprócz tego warto w takiej łazience położyć maty antypoślizgowe w newralgicznych miejscach (wejście do kabiny prysznicowej) czy wanny). Przed poparzeniem gorącą wodą na pewno uchroni nasze dziecko zamontowanie baterii termostatycznej. Dobrym pomysłem będzie również niestosowanie żadnych urządzeń posiadających ostre wystające części czy mebli z ostrymi kantami. Najlepiej gdyby wszystko było zaokrąglone i pewnie umocowane. Żeby w trakcie korzystania z łazienki nic nie spadło dziecku na głowę, warto zabezpieczyć szuflady, szafki i półki różnymi rodzajami blokad. Ponadto w drzwiach łazienkowych przyda się zainstalowanie zamka, który można otwierać od zewnątrz.

Budynki użyteczności publicznej

Jak wygląda przystosowanie łazienki dla dziecka w budynkach użyteczności publicznej? Jaka jest wysokość montażu poszczególnych urządzeń w żłobkach, przedszkolach czy szkołach?

Zgodnie  z przepisami rozporządzenia w sprawie BHP w szkołach i placówkach oświatowych*, każda taka placówka ma obowiązek zapewnić swoim podopiecznym właściwe warunki sanitarne. Przepisy dotyczące warunków technicznych budynków jasno precyzują liczbę toalet i wysokość montażu armatury. Jak wynika z poniższej ramki, wysokość montażu zależy od grupy wiekowej dzieci. Na koniec należy jeszcze wspomnieć o wymogach związanych z bezpieczeństwem, higieną i dezynfekcją toalet dziecięcych.

Najważniejsze wymogi związane z bezpieczeństwem to:

  • ściany muszą być gładkie i odporne na uderzenia,
  • musi istnieć możliwość czyszczenia i dezynfekcji do wys.140-166 cm,
  • podłogi powinny być wodoszczelne i antypoślizgowe,
  • drzwi (od strony pchania) muszą mieć zabezpieczenie przed zakleszczeniem,
  • toalety i umywalnie powinny graniczyć ze sobą, a w przypadku powyżej dwóch WC powinny się znajdować w odrębnych pomieszczeniach z odrębnymi wentylacjami,
  • w przedszkolach powinno się preferować miski WC z półką zamiast lejowych,
  • umywalki powinny być przygotowane do mycia pod bieżącą wodą, bez zamknięcia odpływu, wyposażone w armaturę jednouchwytową, temp. wody nie może przekraczać 40oC,
  • narożniki i krawędzie muszą być zaokrąglone,
  • w obszarach sanitarnych powinny się znajdować wpusty podłogowe.

*PODSTAWA PRAWNA: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa z 31 XII 2002 r. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych... z 12 IV 2002 r.

 

Artykuł ukazał się w magazynie ATLAS fachowca, numer czerwiec 2016 (24) 

 

 

Tagi 
łazienka dziecko odporność remont

Nasi partnerzy