Styl industrialny – z miłości do szarości

Autor 
Anna Chorosińska A&A STUDIO www.2astudio.pl
26.09.2016Komentarze (0)

Duża przestrzeń, dużo bieli i szarości, prostota i surowość. Tak w skrócie można opisać styl industrialny, który  zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Jak go osiągnąć dysponując nie tylko typowo loftową przestrzenią, tylko wręcz przeciwnie – zwykłym, niedużym mieszkaniem w bloku?

Lofty to w największym skrócie przestronne apartamenty urządzone w wysokim standardzie, w dawnych budynkach przemysłowych. W Polsce takie mieszkania zaczęły powstawać stosunkowo niedawno, ale historia loftów rozpoczęła się w Nowym Yorku już w latach 50. XX wieku, jako produkt szalejącej recesji, kiedy na mieszkania zaczęto adaptować przestrzenie pofabryczne, tzw. lofty.  Od tego czasu cieszą się coraz większą popularnością również w Europie, ale nie jako przymus, lecz synonim luksusu, artyzmu i wolności.

Modne wnętrze

Styl loftowy (industrialny, minimalistyczny) charakteryzują przede wszystkim wysokie sufity, otwarta przestrzeń, wyeksponowane materiały budowlane, duże okna. Ważne jest wyeksponowanie drewnianych dźwigarów, instalacji, przewodów, betonowych podłóg, stalowych lub kamiennych ścian, czyli wszystkich elementów „technicznych”, które w każdym innym stylu wnętrzarskim należy ukryć. Otwarty plan piętra i -  w niektórych przypadkach - wykorzystanie starej windy towarowej podnoszą jakość wnętrza.

Wśród tego typu pomieszczeń można wyróżnić kilka rodzajów, a mianowicie:

 • Hard loft (ciężki loft) – przestrzeń jest w całości otwarta, za wyjątkiem łazienki,
 • Raw loft (surowy loft) – niewykończona przestrzeń, często bez toalety lub zlewu,
 • Soft loft (delikatny loft) – jego ściany nie sięgają do samego stropu,
 • Moderate loft (umiarkowany loft) – posiada średniej klasy kuchnię i wykończoną łazienkę,
 • Upscale (ekskluzywny loft) – całkowicie wykończony, z kuchnią o wysokim standardzie i elementami instalacji.

Jakie zabiegi we wnętrzu zastosować, aby uzyskać styl industrialny i minimalistyczny w na dużej przestrzeni, a jakie w małym?

   Styl industrialny w lofcie

 • Najważniejsza jest przestrzeń – w lofcie nie ma miejsca na ciasnotę. Należy tak zaaranżować wnętrze, aby było w nim jak najmniej podziałów – na kuchnię, salon czy jadalnię. Unikajmy ścian. Zostawmy tylko te, które są konieczne (ściany konstrukcyjne, czy te oddzielające łazienkę). Ściany pozostawmy surowe, bez tynku. Wyeksponujmy to, z jakiego materiału są zbudowane.
 • Duże okna powinny zostać „gołe” lub przesłonięte jedynie prostymi roletami lub drewnianymi żaluzjami. Odsłonięte okna wprowadzą do wnętrza naturalne światło, a ewentualne rolety/żaluzje zapewnią tajemniczy półmrok.

 • Ogromne znaczenie we wnętrzach w stylu industrialnym czy loftowym mają lampy. Kupujmy takie, które wykonane są z metalu lub aluminium, przez co wyglądają na solidne i trwałe – zabrane wprost z fabryki.
 • Kolorystyka w takim wnętrzu powinna być neutralna, w odcieniach bieli i szarości, czerni z mocnymi akcentami w kolorze wypalonej cegły lub brudnego turkusu przypominającego spatynowaną miedź.
 • Wystrój powinien podkreślać konstrukcję i historię budynku, dlatego wyeksponujmy wątek muru ceglanego, betonowe ściany czy stalowe słupy i podciągi. Wykończenie ścian powinno być surowe, minimalistyczne i konsekwentne. Warto korzystać z cegły, betonu, stali, szkła i starego drewna.
 • Niedoskonałości mile widziane. Nie ukrywajmy rur instalacyjnych czy starych grzejników – możemy je dodatkowo wyeksponować.
 • Wybierzmy podłogi żywiczne, betonowe lub drewniane.
 • Nie przesadzajmy z ilością mebli czy dekoracji. Kierujmy się starą zasadą - im mniej, tym lepiej. Postawmy raczej na jakość niż liczbę sprzętów. We wnętrzach loftów pojawiają się niezmiernie często meble sygnowane nazwiskami znanych projektantów i designerów. Do wnętrz w stylu industrialnym pasują meble, które mają za sobą długą historię, lub takie, które wyglądają na zużyte. Mają podkreślać indywidualizm wnętrza. Kompletując je, warto udać się na targ staroci, osiedlową wyprzedaż lub sklepu z zaopatrzeniem dla warsztatów. Pamiętajmy też, aby ich rozmiar był jak największy – meble małych rozmiarów, umieszczone w industrialnym mieszkaniu o dużej przestrzeni, sprawiają wrażenie miniaturowych
 • Styl ten lubi proste formy. Zatem przy doborze dodatków ograniczamy się do absolutnego minimum. Wyjątek dotyczy rzeczy z intrygującą historią – np. starej maszyny, czy zegara. Warto także wyeksponować wsporniki, belki i kolumny lub użyć kolejnego patentu na powiększenie wnętrza – luster.
 • Betonowa kolorystyka szarości i surowe ściany, zdecydowanie przybliża nas do osiągnięcia wymarzonego efektu.

Styl industrialny w każdym mieszkaniu

Nawet jeśli nie dysponujemy typowo industrialną przestrzenią, za pomocą kilku prostych trików aranżacyjnych możemy wprowadzić „loftowy” klimat do  każdego wnętrza.

 • Zrób się na szaro

Industrialny efekt można osiągnąć m.in. za pomocą farby betonowej lub tynku o strukturze betonu (to synonim stylu industrialnego!). Takiej kombinacji możemy użyć na kilku ścianach. Na tle betonu wszystkie dodatki wyglądają łagodniej i bardziej domowo.

Dla bardziej odważnych osób idealne będzie również pomalowanie ścian na kolor szary lub wręcz antracyt. Wbrew pozorom nie skradnie nam przestrzeni, a przy pomocy kilku lamp, doda chłodnego, tajemniczego klimatu.

 • Biel = przestrzeń

Optycznie dużą przestrzeń możemy stworzyć nawet na niewielkim metrażu, jeśli pomalujemy pomieszczenie na biało. Ten ponadczasowy rozjaśni i powiększy wnętrze. Tu warto skorzystać z produktów marki Atlas, np. z białej farby.

 • Industrialny jak cegła

Nasz efekt dopełnimy, jeśli na jednej ze ścian ułożymy cegłę – najlepiej taką postarzaną albo pozyskaną z rozbiórki.

 • Surowość i prostota na podłodze

Dobrze też, jeśli na podłodze położymy szlifowany beton, żywicę, bądź deskę drewnianą, najlepiej taką z sękami, niedbale oszlifowaną, noszącą ślady użytkowania.

 • Pokaż rurę

Jeśli mamy taką możliwość eksponujemy rury, instalacje – traktujemy je jako swoiste dzieła sztuki (w tym przypadku) architektonicznej.

 • Okno na świat

Odsłaniamy okna, ewentualnie instalujemy drewniane żaluzje. Dodajemy lustra, również na suficie i najlepiej już takie, na których widać upływ czasu, lekko postarzone, ukruszone.

 • Minimalizm to podstawa

Najważniejsze jest to, aby nie zagracać przestrzeni (zwłaszcza małej, którą tylko stylizujemy na loftową). Stawiamy więc wyłącznie na kilka niezbędnych mebli. Takich starych, mających już swoją historię lub sygnowanych nazwiskiem projektanta.

 • Łazienka w klimacie

Łazienka takiego mieszkania również powinna być surowa, pasująca do klimatu całego wnętrza. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie szarych płytek zarówno na ścianie, jak i na podłodze, otwartego prysznica i przemysłowego oświetlenia. Idealnie sprawdzi się przy nich fuga biała lub szara.

 • Surowa kuchnia

Kuchnia – w zależności od budżetu inwestora – może być wykonana z prostych frontów z płyty mdf w kolorze białym lub antracytowym, lub niedbale pomalowanych płyt OSB, bądź też w 100% ze stali nierdzewnej.

 • Loftowa sypialnia

W sypialni zamiast tapicerowanego łóżka warto postawić na takie z metalową ramą. A jeśli lubicie czytać i szukacie regału na książki, koniecznie wybierzcie metalowy lub drewniany.

Tworząc pomieszczenie w industrialnym klimacie, trzymajmy się zasady: im mniej tym lepiej. Postawmy na kilka najważniejszych wyznaczników loftowego stylu. Skupmy się na wyglądzie podłóg i ścian. Pamiętajmy, że efekt betonu uzyskany za pomącą tynku dekoracyjnego lub farby betonowej jest prostszy niż nam się wydaje. A to już dobry krok w kierunku naszej wymarzonej, industrialnej przestrzeni.

Powodzenia!

 

Polecane produkty:

 

 

Tagi 
styl industrialny
surowe wnętrza
lofty

Nasi partnerzy