Etykieta energetyczna w kalkulatorze Atlasa

Artykuł archiwalny
Autor 
ATLAS
18.12.2008Komentarze (0)

Już wkrótce, w związku z wdrożeniem przepisów dotyczących oszczędzania energii w budynkach, a wynikających z zapisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego 2002/91/EC, każdy obiekt budowlany będący w obrocie gospodarczym będzie musiał posiadać tzw. etykietę energetyczną określającą jego klasę energetyczną.

Narzędzie do opracowania takiej etykiety, czyli dokonania oceny energetycznej budynku, posiada GRUPA ATLAS. Kalkulator energetyczny pozwala dokonać charakterystyki energetycznej dowolnego budynku jednorodzinnego.

Jak działa kalkulator?

Dokonywanie oceny energetycznej za pomocą kalkulatora energetycznego ATLASA polega na wprowadzeniu, zgodnie z nowymi normami europejskimi, parametrów geometrycznych, geograficznych oraz materiałowych obiektu budowlanego, a następnie oszacowaniu stopnia wykorzystania energetycznego poszczególnych części budynku. Użytkownik otrzymuje informacje na temat efektów środowiskowych (emisji CO2) wynikających z poprawy jakości energetycznej budynku. Po zakończeniu etapu doradczego i wprowadzeniu proponowanych zmian generowany jest raport określający jakość energetyczną obiektu, którą można osiągnąć po zastosowaniu zmian. W efekcie końcowym użytkownik otrzymuje porównanie charakterystyki analizowanego obiektu z tzw. budynkiem referencyjnym, czyli takim, który spełnia aktualne wymagania techniczno-budowlane.

Efektywność energetyczna budynku referencyjnego, określana na podstawie wskaźnika zintegrowanej charakterystyki energetycznej EP, wynosi 1,00, co oznacza, że budynek ten znajduje się w klasie D. Budynki o lepszej charakterystyce od budynku referencyjnego otrzymają klasę energetyczną A-C. Z kolei tym, których charakterystyka jest gorsza, przypisana zostanie klasa z zakresu E-G. Możliwe jest modyfikowanie certyfikatu poprzez wprowadzanie zmian w ramach remontu energetycznego budynku – ocieplania ścian, dachów i stropodachów oraz stropów nad nieogrzewanymi piwnicami i podłóg na gruncie, wymiany okien i drzwi, modernizacji instalacji grzewczej itp.

EFEKTYWNA termomodernizacja

Złożone systemy izolacji cieplnej ATLASA są najczęściej stosowanymi w Polsce – z ich użyciem ocieplono już 145 mln m2 ścian. ATLAS ma bardzo szeroką ofertę systemów izolacji cieplnej, w których materiałem termoizolacyjnym są płyty styropianowe, płyty XPS lub płyty z wełny mineralnej. Wszystkie systemy są kompletne i posiadają aprobaty techniczne wydane w oparciu o wymagania krajowe lub europejskie. Aprobaty krajowe posiadają systemy ATLAS STOPTER, ATLAS STOPTER K-10 oraz ATLAS HOTER oraz ATLAS ROKER. GRUPA ATLAS, może poszczycić się również aż pięcioma Europejskimi Aprobatami Technicznymi dla systemów ociepleń: ETA-06/0081, ETA-06/0173, ETA-06/0187, ETA-06/0281 oraz ETA-07/0316 dopuszczającymi stosowanie wyrobów ATLASA w krajach UE. Złożone systemy izolacji cieplnej ATLAS mają również, jako jedyne w Polsce, dokumenty dopuszczające do stosowania na terenie Niemiec – Allgemeine bauaufsichtliche Zulassung Z-33.84-963 oraz Z-33.84-964. W 2008 roku oferta systemów ociepleń została uzupełniona o dwie nowości: system do izolacji ścian cokołów, fundamentów i piwnic ATLAS XPS z polistyrenem ekstrudowanym, oraz ATLAS ROKER G z wełną mineralną, do izolacji cieplnej garaży i stropów. Warto dodać że aprobata ETA-07/0316 jest pierwszą w Polsce aprobatą techniczną udzieloną na system izolacji cieplnej z polistyrenem ekstrudowanym. ATLAS XPS jest innowacyjnym systemem pozwalającym wykonać znacznie bardziej trwałe ocieplenie, o niezmiennych w czasie, doskonałych właściwościach termoizolacyjnych, wysokiej wytrzymałości mechanicznej oraz z materiałem termoizolacyjnym całkowicie odpornym na działanie wody i czynniki biologiczne. Systemy ociepleń ATLAS to sprawdzone i nowoczesne rozwiązania materiałowe, spełniające najwyższe standardy techniczne obowiązujące w tym zakresie w krajach UE.

Kalkulator energetyczny dostępny jest na stronie internetowej GRUPY ATLAS: www.atlas.com.pl.

 

Kategoria 
Tagi 
kalkulator

Nasi partnerzy