Montaż baterii bez błędów

Autor 
Łukasz Wachowicz, Deante
03.11.2014Komentarze (5)

Szeroki wybór baterii dostępnych na rynku obejmuje różne warianty modeli łazienkowych i kuchennych. Sposób montażu baterii jest uzależniony od jej rodzaju. Jak uniknąć błędów podczas instalacji modeli ściennych i sztorcowych?

Wybierając baterię, warto zwrócić uwagę na jej oznaczenia. Identyfikacja producenta będzie ważna w przypadku ewentualnej wady fabrycznej zarówno podstawowego produktu, jak i tych komplementarnych, np. wężyków przyłączeniowych. Brak oznaczeń może bowiem świadczyć o niskiej jakości towaru, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia usterek.

Przed przystąpieniem do instalacji należy upewnić się, czy w opakowaniu znajdują się wszystkie niezbędne części, w tym instrukcja montażu, obrazująca liczbę i rozmieszczenie poszczególnych elementów i rodzaj przyłączy. Następnie należy przygotować klucz hydrauliczny i przed przystąpieniem do pracy odciąć dopływ wody do instalacji.

Montując baterię trzeba wziąć także pod uwagę późniejszy komfort jej użytkowania. Przede wszystkim należy uwzględnić dostęp do dźwigni – instalując ją w odpowiedniej odległości od ściany lub półek w pomieszczeniu. Należy też zachować wystarczającą przestrzeń do swobodnego obracania wylewki. Łatwy dostęp do baterii zdecydowanie usprawni jej ewentualny demontaż czy konserwację.
 

Bateria ścienna
Baterie ścienne instaluje się zarówno w łazienkach – modele natryskowe i wannowe – jak i w kuchniach starszego typu, a ich montaż opiera się na tych samych, podstawowych zasadach.

1. Gwinty mimośrodów uszczelnia się włóknem konopnym (pakułami) lub taśmą teflonową.

Rys. 1. Przed wkręceniem mimośrodów w instalację należy je uszczelnić

2. W kształtki instalacji wodnej należy wkręcić mimośrody (koniki) i wyregulować je tak, aby odległość od ich środków wynosiła 150 mm +/- 2 mm.

Rys. 2. Prawidłowa odległość pomiędzy mimośrodami w baterii ściennej

3. Mimośrody powinny być wkręcone na taką głębokość, aby pasowały do rozet maskujących.

4. Ważne, aby w gniazdach przyłączeniowych baterii umieścić uszczelki z filtrem siatkowym, chroniące przed zanieczyszczeniami i zapobiegające uszkodzeniu głowicy.

5. Rozety nakręcić na mimośrody, a następnie – zabezpieczając powierzchnię baterii przed uszkodzeniem – dokręcić nakrętki.

6. Za pomocą klucza hydraulicznego należy skręcić baterię z instalacją.

7. Na koniec do baterii wannowej lub natryskowej dokręcić wąż wraz ze słuchawką.

Istotne jest zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy konikami, które muszą być dopasowane do gniazd baterii. W przeciwnym wypadku złącza będą powodowały naprężenia, a w konsekwencji uszkodzenie mimośrodów lub samej baterii. Podczas montażu należy także upewnić się, czy nakrętki nie zostały dokręcone do koników zbyt mocno, gdyż może to skutkować zerwaniem gwintu lub zagnieceniem uszczelki.


Baterie stojące
Baterie stojące to obecnie najpopularniejsze rozwiązania dostępne na rynku, stosowane zarówno przy umywalkach czy zlewozmywakach, jak i wannach – jako baterie jedno- lub kilkuotworowe. Aby odpowiednio zainstalować takie modele, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad.

  1. W pierwszej kolejności w nagwintowane otwory należy wkręcić śruby mocujące, a w gniazda elastyczne wężyki przyłączeniowe.
  2. Następnie pod baterią trzeba umieścić podstawkę z oringiem, uszczelniającym miejsce montażu i osadzić ją na zlewozmywaku, umywalce lub wannie.
  3. Kolejno, na każdą ze śrub należy nałożyć gumową i metalową podkładkę i nakręcić na nie nakrętki.
  4. Podłączenie instalacji następuje poprzez przykręcenie do zaworów kątowych wężyków przyłączeniowych.
  5. W przypadku baterii umywalkowej w odpływie umywalki montuje się korek automatyczny i zakłada cięgno. Należy wsunąć cięgno w otwór umieszczony w tylnej części korpusu baterii i połączyć je z korkiem automatycznym. Jeśli cięgno jest dwuczęściowe należy je uprzednio skręcić. 

Rys. 3. Cięgno należy umieścić w baterii i połączyć z korkiem automatycznym

Częstym błędem popełnianym podczas montażu baterii sztorcowych jest użycie narzędzi do przykręcenia wężyków do baterii. Może to doprowadzić do zerwania gwintów lub uszczelki i skutkować późniejszą nieszczelnością instalacji.

Należy także pamiętać, aby wykorzystywane zawory kątowe były wyposażone w filtry siatkowe, zapobiegające osadzaniu się zanieczyszczeń na głowicy. Filtry powinny być wymienne, co ułatwi późniejszą konserwację baterii.

Rys. 4. Wężyki baterii sztorcowych skręca się z zaworami kątowymi wyposażonymi w filtry siatkowe

 Podczas instalacji modeli stojących istotny jest także optymalny dobór długości wężyków przyłączeniowych. Zbyt krótkie będą naciągnięte, co może spowodować nieszczelność połączeń, a zbyt długie – załamania lub zagięcia. Ponieważ podczas eksploatacji na wężyki działa zmienne ciśnienie, a sam produkt z wiekiem staje się sztywny i kruchy, ich nieodpowiednie ułożenie może powodować pęknięcia.

Rys. 5. Prawidłowe ułożenie wężyków w baterii sztorcowej

W przypadku montażu baterii kilkuotworowej lub modelu z wyciąganą wylewką należy pamiętać o zapewnieniu dodatkowej przestrzeni pod baterią na wąż. Nie może on zahaczać o żaden wystający element, w przeciwnym wypadku utrudni to swobodne korzystanie z produktu. Ponadto, ocieranie się nylonowego węża powoduje jego mechacenie, a chromowanego – rysowanie.

Rys. 6. Podczas montażu baterii kuchennej z wyciąganą wylewką należy wziąć pod uwagę miejsce na wąż

Montaż a funkcjonalność
W przypadku baterii kuchennych należy dobrać odpowiedni rodzaj wylewki do zlewozmywaka. Zbyt wysokie mogą skutkować rozchlapywaniem się wody, a te ze źle dobraną długością wylewki będą niefunkcjonalne, utrudniając napełnianie dużych naczyń. Z kolei podczas montażu dużych, masywnych modeli na zlewozmywakach stalowych, warto użyć specjalnego usztywnienia, gdyż pod ciężarem produktu elastyczna blacha może się wyginać, przez co bateria będzie niestabilna.

Po zakończonym montażu należy sprawdzić szczelność całej instalacji. Po przywróceniu dopływu wody trzeba obserwować wszystkie złącza, a w razie nieszczelności poprawić połączenia.

 Przeczytaj również artykuł "Jak zamontować kabinę prysznicową?".

 

 

Kategoria 
Tagi 
bateria łazienkowa
montaż baterii
bateria ścienna
baterie stojące

Nasi partnerzy