Podejścia wodociągowe i kanalizacyjne, cz. 1

Autor 
Krzysztof Bokota Certyfikowany Fachowiec ATLAS, nick: boko
27.04.2017Komentarze (1)

W naszej pracy często spotykamy się z koniecznością wykonania podejść wodno-kanalizacyjnych w łazienkach, pralniach i kuchniach. Zastanawiamy się wtedy, na jakiej wysokości je wykonać, aby później nie było problemu z podłączeniem osprzętu i aby klient mógł z nich wygodnie korzystać.

W części pierwszej omówię szerzej przypadek montażu umywalki. To chyba najbardziej popularne urządzenie sanitarne. Mimo to wysokość montażu budzi wśród instalatorów wiele wątpliwości.

Musimy pamiętać o tym, że od wysokości zamontowania umywalki zależy wysokość wykonania podejść wodno-kanalizacyjnych. Aby wygodnie z niej korzystać, użytkownik powinien znajdować się w pozycji stojącej, tak aby mógł umyć ręce bez konieczności pochylania się. Dlatego wysokość montażu uzależniona jest od wysokości użytkownika. Wysokości dla dzieci zostały opisane w numerze 3/2016 magazynu „ATLAS fachowca”, dlatego tu skupimy się na osobach dorosłych (Tab. 1). Przyjmuje się, że umywalkę montujemy na wysokości 85 cm, dlatego że w domu zawsze mogą pojawić się dzieci i 90 cm to wtedy wyraźnie za dużo. Dobrze jest ustalić z klientem wysokość optymalną, ale zawsze musimy to zrobić, gdy chcemy zamontować umywalkę na wysokości większej niż 85 cm. Pamiętajmy, że wygoda korzystania z umywalki przełoży się na zadowolenie klienta z naszej pracy.

Tab. 1. Wysokość montażu

1. Umywalka z baterią stojącą
Oczka wodne (Wc i Wz)  powinny zawsze znajdować się ok. 60 mm powyżej odpływu kanalizacyjnego. Ich rozstaw zależy od syfonu i od tego, czy zaworki będą widoczne, czy schowane za półpostumentem lub w szafce.  Zwróćmy uwagę na to, by rozetki zaworków i syfonu nie zachodziły na siebie. Możemy przyjąć rozstaw 80 – 100 mm  dla syfonów zasłoniętych półpostumentem (Rys. 1) i 100 – 150 mm dla syfonów odkrytych.

Można przyjąć, że przy średniej grubości umywalki 170 mm (h) i zastosowaniu korka automatycznego różnica H – W (Rys.1) wynosi 250 mm. Przyłącze wodne powinniśmy wykonać na wysokości około:

 W = H – 250 = 850 – 250 = 600 mm

Aby montaż syfonu umywalkowego odbył się bez problemów, musimy zadbać o to, by oczko kanalizacyjne znajdowało się w osi umywalki. Wysokość odpływu ( A ) możemy obliczyć, korzystając ze wzoru:

 A = H – (h + m + g)

m –  wysokość elementu odpływowego (korka automatycznego) służącego do zamocowania półsyfonu. Średnio możemy przyjąć 50 mm
g –  zakres regulacji wysokości syfonu. Średnio możemy przyjąć 80 mm czyli przy przykładowej umywalce otwór kanalizacyjny powinniśmy wykonać na wysokości:

 A = 850 – (170 + 50 + 80) = 550 mm

Oczywiście trzeba pamiętać, że wysokości te liczymy od gotowej posadzki. Jeżeli będziemy  montować pełny syfon, a nie półsyfon, to obliczone wymiary możemy zwiększyć o 50 mm.

Rys. 1. Montaż umywalki z baterią stojącą


 

 2.  Umywalka z baterią ścienną
To klasyczne rozwiązanie z baterią naścienną jest już prawie nieużywane w łazienkach. Czasem klienci chcą takiego rozwiązania w kuchni, a częściej w pralni. Zgodnie z wytycznymi Warunków Technicznych Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych ścienna bateria umywalkowa powinna być zamontowana na wysokości 250 – 350 mm od górnej krawędzi miski przyboru. Przyjmuje się montaż oczek wodnych raczej w dolnej granicy, czyli wysokość montażu od podłogi wyniesie:

W = H + 250 = 850 + 250 = 1100 mm

Przy tym rozwiązaniu musimy pamiętać, by oczka miały rozstaw 150 mm i były zamontowane w jednej płaszczyźnie. W osiągnięciu tego pomaga zastosowanie sztywnej płytki montażowej.

Normy europejskie dopuszczają montaż baterii ściennej nawet 200 mm nad umywalką. Ta wysokość jest wskazana przy montażu popularnych podtynkowych baterii umywalkowych. Ale normy sobie, a życie sobie. Na rynku mamy dużą różnorodność przyborów sanitarnych i dobrze zapoznać się z kartami technicznymi, by przy montażu nie spotkała nas niemiła niespodzianka. Szafki podumywalkowe dobrze jest wcześniej złożyć, by nie okazało się, że na wysokości odpływu jest półka lub deska mocująca.

Rys. 2. Montaż umywalki z baterią ścienną

3.  Umywalka z baterią narożną
W małych umywalkach baterię przeważnie umieszcza się w rogu. W tym przypadku nie musimy umieszczać podejść wodociągowych w osi umywalki. Wskazane jest nawet wykonanie ich bezpośrednio pod baterią. Oczka wodne (Wc i Wz) wykonujemy ok. 50 mm ponad odpływem (Rys. 3), z rozstawem 80 mm. Musimy zwrócić uwagę, by po montażu zaworków nie wystawały one poza obrys umywalki.

Rys. 3. Montaż umywalki z baterią narożną.
 

     

 

Artykuł ukazał się w magazynie ATLAS fachowca, numer 5 2016 (26)

Kategoria 
Tagi 
Atlas Fachowca
magazyn
bateria ścienna
umywalka
bateria narożna
instalacje wodno-kanalizacyjne
remont łazienki

Nasi partnerzy