Podejścia wodociągowe i kanalizacyjne, cz. 2

Autor 
Krzysztof Bokota, Certyfikowany Fachowiec ATLAS, nick: boko
04.05.2017Komentarze (0)
Zawsze się zastanawiamy, na jakiej wysokości wykonać przyłącze? Jak zrobimy źle, to mamy kłopot z montażem przyborów. Ale czy zawsze stosujemy rury kanalizacyjne o odpowiednich średnicach? Jeżeli wmontujemy rury o nieodpowiedniej średnicy lub z za małym spadkiem, to później kłopot ma klient. W artykule przyjrzymy się wytycznym dotyczącym zlewozmywaków.


Wysokość zamocowania (H) zlewozmywaków zależy od ich przeznaczenia. Zlewozmywaki w domach, do pracy na stojąco mocuje się na szafkach, których wysokość wynosi 85-90 cm. W zakładach zbiorowego żywienia, do pracy siedzącej montuje się je na wysokości 75 cm. Wykonanie podejścia wodociągowego i kanalizacyjnego zależy od rodzaju baterii i syfonu.

Spotykamy się z trzema typami syfonów:

→ syfon zwykły butelkowy, podejście kanalizacyjne powinno być w osi odpływu zlewozmywaka (Rys. 1),

→ syfon przegubowy, podejście może być wykonane w osi lub przesunięte (wymiar B, Rys. 2) +/- 80 mm od osi odpływu miski (Rys. 2),

→ syfon oszczędzający przestrzeń, oś podejścia może być przesunięta (wymiar B ) do 275 mm od osi odpływu miski zlewozmywaka (Rys. 3).

Od typu zastosowanego syfonu zależy wyznaczenie osi otworu kanalizacyjnego ukrytego w ścianie. Przy bateriach stojących rozstaw oczek wody zimnej (Wz) i ciepłej (Wc) przyjmujemy na 100-150 mm, a wysokość od podłogi (wymiar W, Rys. 2 i 3) 550-620 mm – najczęściej 600 mm. Oczka wykonujemy w osi baterii.

Przy zastosowaniu baterii z wyciąganą wylewką (Rys. 3) lepiej jest przenieść oczka Wz i Wc w prawo lub lewo. Unikniemy wtedy sytuacji, że wąż wylewki może zahaczać o zaworki przyłączeniowe. Przesunięcie to (wymiar C, Rys. 3) nie powinno przekraczać 150 mm.

Wysokość podejścia kanalizacyjnego przy zlewozmywakach jednokomorowych (wymiar A, Rys. 2) należy wykonać w granicach:

→ dla syfonów butelkowych i S-owych 420-520 mm – najczęściej 500 mm,

→ dla syfonów oszczędzających przestrzeń 345-535 mm – najczęściej 510 mm.
 

Tab. 1. Średnica podejścia rur przy różnych przyborach

 

Rys. 2. Syfon S-owy, przegubowy

  podejście może być wykonane w osi lub przesunięte (wymiar B  +/- 80 mm od osi odpływu miski

Trochę inaczej jest przy zlewozmywakach dwu- i trzykomorowych. W tym przypadku oczko kanalizacyjne wykonujemy na wysokości (wymiar A, Rys. 3):

→ dla syfonów butelkowych 400-500 mm – najczęściej 450 mm,

→ dla syfonów S-owych 425-525 mm – najczęściej 500 mm,

→ dla syfonów oszczędzających przestrzeń 265-475 mm – najczęściej 450 mm.

Trzeba zwrócić uwagę na wymiar B (Rys. 2 i 3). Nie jest on liczony od osi zlewozmywaka, tylko od osi odpływu z miski zlewozmywakowej. Jeżeli chcielibyśmy wykonać przyłącze, licząc podane wymiary od osi zlewozmywaka (np. dwukomorowego), to może się okazać, że syfon ma za mały rozstaw.
 

A co zrobić, jeżeli nie wiemy, jaki syfon będzie instalowany? Na jakiej wysokości wykonać wtedy podłączenie kanalizacyjne? 450 mm jest wysokością, która pozwoli nam podłączyć do kanalizacji każdy rodzaj zlewozmywaka, bez względu na zastosowany syfon.
 

Jeżeli przyszłoby nam wykonać podłączenie pod zlewozmywak z baterią ścienną, to podłączenie kanalizacyjne wykonujemy zgodnie z powyższymi zasadami, a podłączenie wodne tak samo jak do umywalki z baterią ścienną (opisane w części pierwszej, „ATLAS fachowca” nr 5/2016). Jeżeli potrzebny byłby punkt pod zawór czerpalny do zmywarki, to wykonujemy go pod zlewozmywakiem na wysokości 600 mm.

 

Rys. 1. Syfon zwykły butelkowy

→ podejście kanalizacyjne powinno być w osi odpływu zlewozmywaka

 

Rys. 3. Syfon oszczędzający przestrzeń

→ oś podejścia może być przesunięta (wymiar B ) do 275 mm  od osi odpływu miski zlewozmywaka

 

Artykuł ukazał się w magazynie ATLAS fachowca, numer 1 2017 (27)

 

Kategoria 

Nasi partnerzy