Jak zrobić półkę wiszącą z płyt budowlanych?

Autor 
​Michał Jodko, WIM, Grupa ATLAS
16.10.2014Komentarze (1)

Płyta budowlana ze względu na właściwości coraz częściej wykorzystywana jest specjalistycznych prac wykończeniowych, zastępując tradycyjne płyty gipsowo-kartonowe. Jednym z jej ciekawych zastosowań jest montaż półki wspornikowej mocowanej w łazience.

Ale co to właściwie jest płyta budowlana? Zbudowana jest ona z rdzenia wykonanego z płyty XPS. Jest to na pierwszy rzut oka styropian jednak inna jest jego technologia wytwarzania i parametrami znacznie go przewyższa. Surowa płyta XPS w zakładzie produkcyjnym powlekana jest specjalną szlachetna zaprawą cementową modyfikowana wieloma dodatkami i żywicami. Dla dodatkowego usztywnienia płyty w zaprawę wtopiona jest siatka zbrojąca. Podobna jak ta używana w dociepleniach.

Płyty budowlane (np. WIM Platte) można przycinać i obrabiać za pomocą różnych narzędzi. Od noża, po piłkę ręczną, kończąc na wyrzynarce lub pile elektrycznej.


Sposoby montowania płyt:

 • Montaż mechaniczny. Wygląda on tak samo jak w przypadku płyt G-K. Montujemy je za pomocą wkrętów do profili metalowych lub do profili drewnianych.
 • Można je przykleić do ściany na klej cementowy. W przypadku małych nierówności używamy pacy zębatej. Klej nanosimy na całą powierzchnie i dociskamy płytę. W przypadku kiedy nierówności ściany są zbyt duże przyklejamy je na placki z kleju cementowego. Jednak przed naniesieniem zaprawy na powierzchnie płyty zaznaczamy miejsca naniesienia przewiercając płytę wiertłem. Następnego dnia należy ją zakołkować używając 5 kołków/m2 w odstępach pionowych co 60 cm. Połączenia płyty szpachluje się zaprawą klejową, a następnie nakleja się taśmę uszczelniającą.
 • Łączyć ze sobą mechanicznie, tak aby tworzyły konstrukcje przestrzenną. Używa się do tego uszczelniaczy poliuretanowych lub hybrydowych. 

 

Technologia wykonania półki:

 • Wymierzamy i docinamy z płyty budowlanej elementy do zabudowy.
 • Elementy sklejamy ze sobą używając klejo-uszczelniacza poliuretanowego lub hybrydowego (technologie MS Polimer lub SMX).
 • Podczas łączenia płyt, w celu ustabilizowania konstrukcji oraz do czasu utwardzenia spoiwa, łączone elementy dodatkowo skręcamy ze sobą specjalnymi wkrętami o wysokim gwincie i długim skoku (np. wkręty do drewna).
 • W celu zapobieżenia przebiciom płyty przez wkręty możemy zaopatrzyć je w specjalne talerzyki lub podkładki zwiększające płaszczyznę kontaktu.
 • Mocując elementy prostopadle do ściany lub innych elementów bez możliwości podejścia z drugiej strony, oprócz montażu na spoiwie poliuretanowym, stosujemy także metalowe kątowniki stabilizujące.
   

Tab. 1. Zalecane wymiary płyty do budowy półki (WIM Platte)


 

 

 

Zobacz na kanale YouTube filmy z wykorzystaniem płyt WIM Platte: https://www.youtube.com/watch?v=8ytEhfhYIhk 

 • montaż brodzika posadzkowego,
 • montaż półki,
 • budowa blatu umywalkowego,
 • zabudowa stelaża i rur wodno-kanalizacyjnych i inne. 
   
Tagi 
montaż półki
wim platte

Nasi partnerzy