Montaż i kotwienie elementów stalowych w betonie

Artykuł archiwalny
Autor 
ATLAS
08.07.2009Komentarze (1)

Montaż nowej bramy lub ogrodzenia, chwiejąca się balustrada na balkonie lub tarasie czy poważne pęknięcia w garażowej podłodze mogą oznaczać same problemy. Dlatego warto znać specjalistyczną chemię budowlaną, ułatwiającą wykonywanie prostych prac i pomagającą w niewielkich, ale jednak kłopotliwych zastosowaniach.

Zakotwić na mur-beton
Weźmy na przykład tak prostą czynność, jak osadzenie zawiasów pod drzwi lub bramę wjazdową. Najłatwiej jest to wykonać podczas murowania lub betonowania ościeży, ale wówczas musimy znać dokładne usytuowanie zawiasów. Znacznie prościej to wykonać, mając wrota przywiezione i wytyczając punkty zamocowań z natury. Tylko, że ciężkie wrota trzeba zawiesić na tak zakotwionych zawiasach, aby niemożliwa była późniejsza zmiana ich położenia, a przy kotwieniu zawiasów z wykorzystaniem tradycyjnej zaprawy potrzeba całych tygodni do uzyskania pełnej wytrzymałości mocowania.

Na rynku dostępne są zaprawy montażowe, przeznaczone do uzyskiwania szybkich i pewnych efektów pod kątem uzyskiwanej wytrzymałości – jedną z nich jest ATLAS MONTER. Znajdują one zastosowanie przy montażu elementów budowlanych, które ze względu na swoje przeznaczenie i wymagane bezpieczeństwo muszą być zamocowane szybko i trwale. Zaprawy stosowane są przede wszystkim do montażu kotew, elementów stalowych, betonowych i żelbetowych w murach, betonie i żelbecie. Wśród przykładów konkretnych zastosowań można wymienić kotwienie balustrad balkonowych lub schodowych, drabinek przeciwpożarowych, słupków ogrodzeniowych, śrub fundamentowych i lekkich konstrukcji stalowych (np. stelaży pod tablice reklamowe). Zaprawa montażowa nadaje się również do wypełniania niewielkich ubytków w posadzkach i podkładach betonowych oraz do wykonywania „podlewek” w przypadkach, gdy konieczne jest precyzyjne ustawienie na podłożu betonowym maszyn, belek, prowadnic lub słupów. Ze względu na półpłynną konsystencję jej stosowanie zalecane jest jedynie na powierzchniach poziomych. W indywidualnych przypadkach może być używana na powierzchniach pionowych (np. ścianach), jednak pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia otworu lub szczeliny przed wypływaniem zaprawy i zapewnienia masie możliwości całkowitego wypełnienia przestrzeni.

3 razy większa wytrzymałość niż beton
Zaprawa montażowa produkowana jest w postaci mieszaniny wysokiej jakości cementów, wypełniaczy i środków modyfikujących. Podstawową jej zaletą jest krótki czas wiązania przy osiągnięciu jednocześnie niezwykle wysokiej wytrzymałości, uzyskiwanej już we wstępnej fazie wiązania. Wytrzymałość na ściskanie, jaką zaprawa uzyskuje już po 24 godzinach, przekracza 35 MPa (większość prac betonowych wykonuje się z zastosowaniem betonu o wytrzymałości 15-20 MPa). Ale to nie wszystko. Wytrzymałość na ściskanie zaprawy montażowej po siedmiu dniach od zastosowania wynosi już ponad 60 MPa – a zatem co najmniej trzykrotnie przekroczy dopuszczalne wytrzymałości osiągane przez zwykły beton. Równie imponująco przedstawia się parametr wytrzymałości na zginanie – po jednym dniu przekracza 4 MPa, a po siedmiu dniach – 7 MPa. Tak więc, każdy zakotwiony w ścianie element jest nie do wyrwania, a miejsce, w którym ATLAS MONTER zostanie zastosowany, z pewnością będzie najmocniejszym punktem całego budynku.

Monter wiąże w kwadrans
Zaprawa montażowa jest zalecana zwłaszcza, gdy cykl technologiczny lub względy bezpieczeństwa wymuszają szybkie, pewne i stabilne zamocowanie elementu. W pracach montażowych ważne jest przede wszystkim to, że znaczącą część przyrostu wytrzymałości zaprawa uzyskuje w pierwszych godzinach wiązania. Dlatego przygotowując zaprawę, należy przyszykować takie jej ilości, jakie będą użyte w czasie nie dłuższym niż 20 minut. Po dodaniu wody mamy tylko 15 minut na ułożenie jej w przygotowanych bruzdach lub gniazdach wykutych w ścianie i zakotwienie mocowanego elementu. Po tym czasie zaprawa zaczyna wiązać. Konstrukcja lub podpórki stabilizujące zakotwiony element będą potrzebne jedynie przez kilkadziesiąt minut. Po tym czasie mogą być wykorzystane np. przy następnym słupku ogrodzenia. Zaprawa posiada dobrą przyczepność do cegły i betonu oraz symboliczny skurcz liniowy. W celu uzyskania pełnej wytrzymałości i zapewnienia prawidłowych warunków wiązania należy zaprawę chronić przed zbyt szybkim wysychaniem, a w przypadku upałów zmoczyć dodatkowo wodą.

Tagi 
beton

Nasi partnerzy