Sucha zabudowa w technologii M-System

Autor 
Mariusz Jurkiewicz, Grupa ATLAS
21.03.2016Komentarze (0)

M-System to nowe, atrakcyjne rozwiązanie oferowane przez firmę ATLAS do wykonywania konstrukcji nośnej pod płyty typu g-k, OSB, MFP, w zabudowie ścian, sufitów i podłóg, wewnątrz pomieszczeń.

M-System przewidziany jest głównie jako alternatywa dla systemów stelażowych opartych na profilach z blachy ocynkowanej. Zamiast metalowych profili, jego konstrukcję nośną stanowią samonastawne regulowane łączniki. Wśród zalet M-Systemu wyróżnia się jego lekkość, łatwość montażu i bezpieczeństwo wykonawcy.

Elementy łącznika (konstrukcji) w M-Systemie:
1. talerzyk o średnicy 120 mm lub 60 mm,
2. element mocujący w postaci gwintowanego pręta stalowego o gwincie metrycznym lub drewno-metal, 
3. połączenie przegubowe elementu mocującego z talerzykiem oraz plastikową tuleją do zakotwienia
w podłożu mineralnym, takim jak beton, cegła lub pustak ceramiczny.

Rys.1 Krążki

 

Talerzyk
Ze względu na przeznaczenie może być wykonany z różnych materiałów:

 • polipropylen – do stosowania w rozwiązaniach gipsowych, mocowanych mechanicznie wkrętami,
 • metal – wraz z tuleją metalową kotwioną do podłoża mineralnego przeznaczony do rozwiązań gipsowych mocowanych jak w przypadku polipropylenu, także tam, gdzie obowiązują przepisy ppoż,
 • ABS – twarde tworzywo sztuczne przeznaczone do mocowań okładzin podłogowych, schodowych i parapetowych; można do niego przyklejać okładziny klejem polimerowym i dodatkowo mocować je mechanicznie wkrętami do talerzyka,
 • małe krążki ABS o średnicy 60 mm – przeznaczone do rozwiązań schodowych i parapetowych, które łączy się z okładziną za pomocą kleju polimerowego (tab 2.).

Element mocujący*
Jest to obustronnie nagwintowana śruba gwintem metrycznym lub gwintem drewno- metal. Mocuje się ją poprzez tulejkę (kołek rozporowy) do podłoży mineralnych, takich jak beton zwykły lub komórkowy, cegły czy pustaki ceramiczne itp. Do podłoży z drewna litego i płyt drewnopochodnych wykonuje się zwykle montaż bezpośredni, czyli stosuje się element mocujący o gwincie drewno-metal. W budownictwie szkieletowym, gdzie poszycie wykonane jest z płyt drewnopochodnych, do mocowania można użyć przejściówki do drewna, a jako wkrętu użyć elementu mocującego z gwintem metrycznym (tab. 1.).

Połączenie przegubowe
Największą zaletą M-Systemu jest przegubowe połączenie elementu mocującego i talerzyka. Koryguje ono błędy przy wkręcaniu (kiedy łącznik nie jest prostopadły do podłoża). Dzięki zamontowanemu przegubowi możliwe jest łatwe płaszczyznowanie łączników po dociśnięciu zabudowywaną płytą.
 

Tab.1 Zakres regulacji odległości płyty od podłoża

Tab.2 Przewidziane miejsca zastosowania łączników

Korzyści stosowania technologii M-System:

 • Łatwy w montażu

Praca montażowa to powtarzalne czynności. Nic nie trzeba dopasowywać, poprawiać mierzyć, docinać.

 

 • Najmniejsza utrata powierzchni zabudowywanej

Można się odsunąć od muru na 1 cm. Dzięki temu zabudowujemy mniejszą powierzchnię podłogi. Ma to znaczenie zarówno przy remontach, jak i nowych inwestycjach.

 

 • Szybki w wykonaniu

Nie traci się czasu na zastanawianie, dopasowywanie do kształtu zabudowywanej powierzchni, wycinanie elementów pod przeszkody, np. rury. Czynności wykonuje się rutynowo.

 

 • Lekki i tani w transporcie

Nie trzeba zamawiać bagażówki, aby go przywieźć ze sklepu. Konstrukcję pod kilka płyt można przetransportować w plecaku. Konstrukcję nośną oferowaną po 10 płyt bez trudu udźwignie każdy wykonawca i wniesie na trzecie piętro.

 

 • Bezproblemowy w składowaniu

Zapakowany w worki foliowe nie skoroduje, jeśli pozostawimy go na zewnątrz. Może być składowany w samochodzie.

 

 • Bezpieczny dla wykonawcy

Wykonawca nie pokaleczy się, na co może się narazić, stosując profile.

 

 • Brak rys i pęknięć

Ryzyko pojawienia się błędów montażowych jest rzadsze niż w innych systemach. Dodatkowo płyta ma możliwość małych przemieszczeń, kompensując tym ewentualne naprężenia, co wynika z niestosowania profili obrysowych. Dodatkowa płaszczyzna płyt nie styka się ze ścianami bocznymi ani sufitem czy podłogą.

 

 • Bezodpadowy system

Używa się tylu łączników, ile potrzeba (pozostałości można wykorzystać przy innym zleceniu). Niczego się nie wyrzuca, nie ma odpadów budowlanych.

 

 • Mało pracochłonny

Całą konstrukcję wykonuje jedna osoba. Jej przeszkolenie trwa maksymalnie 2 godziny.

 

 • Idealny do remontów

Krzywizny powierzchni, rury, konieczność nowego rozprowadzenia instalacji to żaden problem. Technologia montażu nie ma wpływu na rodzaj zabudowywanej powierzchni ani rodzaj utrudnień, takich jak przewody czy rury.

Instrukcja montażu M-System

Zasady ogólne montażu są wspólne dla pierwszych trzech typów łączników, niezależnie od tego, czy montujemy je na ścianie, suficie czy podłodze. Do montażu potrzebne są typowe narzędzia, które każdy wykonawca ma w swoim wyposażeniu: wkrętarka, wiertarka, laser krzyżowy, poziomica, miarka i cyrkiel.

KROK 1

Uzbroić talerzyk z elementem mocującym. Śrubę przytrzymać szczypcami, a talerzyk dokręcić ręką lub kluczem imbusowym.

KROK 2

 

Podzielić zabudowaną powierzchnię na liczbę planowanych płyt.

KROK 3

 

Narysować ołówkiem linie łączenia płyt. Będą to wspólne rzędy.

KROK 4

Zaznaczyć drugi rząd poziomy. Będzie to odległość modułowa.
 
KROK 5
Za pomocą poziomicy lub lasera narysować linię na całej długości.
 
KROK 6
 
Wyznaczyć współrzędne pozostałych punktów, używając cyrkla.
 
KROK 7
Wyznaczanie punktów skrajnych za pomocą miarki.
 
KROK 8
Wiercenie otworów wiertłem 10. Montaż tulei rozporowych.
 
KROK 9
Ustawić kurtynę lasera równolegle do powierzchni i zaznaczyć znacznik na wkrętarce. Pokrycie się znacznika z laserem utworzy płaszczyznę talerzyka.
 
KROK 10
Sprawdzić poprawność wkręcenia, używając łaty.
 
KROK 11
Montaż płyt rozpocząć od pełnej płyty i przykręcać je wkrętami dołączonymi w zestawie.
 
KROK 12
 
Do jednego talerzyka przykręcić cztery wkręty. Wkręty na talerzykach wspólnych w miejscu łączenia płyt są do siebie równoległe, a na środkowych tworzą krzyż.
 
KROK 13
Połączenie płyt wypełnić gipsem typu ATLAS Stoner i zezbroić taśmą papierową, fizelinową lub taśmą amerykańską. Narożniki zewnętrzne obrabiać narożnikiem perforowanym i gipsem ATLAS Stoner. Narożniki wewnętrzne wykonywać jak połączenie płyt (połączenia ślizgowe są również zalecane).
 

Zużycie łączników i kosztorys

Zużycie łączników oraz ich rozstaw zależy od kilku czynników: wagi okładziny, miejsca zastosowania (ściana, sufit lub podłoga), planowanych obciążeń i warunków użytkowania (wilgotność). Proponowane moduły rozstawu dla płyty g-k: od 40 do 60 cm.

Dla płyt g-k zaleca się następujące rozstawy skorelowane z handlowymi wymiarami płyt g-k:

- 60 x 40 do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności,

-  60 x 50 do pomieszczeń suchych,

-  60 x 60 do podwójnego poszycia z płyt.

Kosztorys – porównanie z tradycyjnym stelażem

Określenie ceny 1 m2 stelaża jest trudne, ponieważ do wyliczenia musimy znać wszystkie warunki wykonania i użytkowania. W przypadku stelaża muszą być brane pod uwagę:

 • liczba dodatkowych profili elementów obrysowych (łączniki, wieszaki, kołki montażowe, wkręty do płyty, wkręty metal – metal itp.),
   
 • wymiary zabudowywanej powierzchni – musimy dokonać zakupu odpowiedniej długości profili i elementów je mocujących. Trzeba też doliczyć odpady, jakie powstaną podczas montażu. Nigdy nie kupimy profili, których nie będzie trzeba dociąć, a rozpieczętowanych opakowań wkrętów też nie można zwrócić,
   
 • ceny w hurtowni i wypracowane rabaty przez wykonawców. Należy przyjąć, że średnia cena 1 m2 stelaża waha się od 20 do 30 zł brutto. Przy pozostałych rozstawach ostateczny rachunek ekonomiczny zakupu materiałów jest porównywalny z ceną konstrukcji tradycyjnej i w technologii M-System. Trzeba pamiętać, że końcowa cena to suma kosztu robocizny i materiałów. W porównaniu z innymi rozwiązaniami M-System wygrywa, ponieważ koszt jego robocizny stanowi 50% nakładu pracy w stosunku do tradycyjnego rozwiązania.

 

O systemie suchej zabudowy ATLAS M-SYSTEM podyskutuj na forum!

 

Artykuł ukazał się w magazynie ATLAS fachowca, numer 1 (22) | marzec 2016 

Tagi 
m-system
stelaż
system suchej zabudowy

Nasi partnerzy