Jak zamontować kabinę prysznicową?

Autor 
Katarzyna Budzyńska-Kubiaczyk, Deante
04.11.2014Komentarze (4)

Przy mnogości dostępnych produktów i rozwiązań technicznych montaż kabiny prysznicowej nawet dla doświadczonego fachowca może stanowić pewne wyzwanie. Aby przeprowadzić go w sposób prawidłowy, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach i wystrzegać się powszechnie popełnianych błędów.

 

Przed przystąpieniem do montażu należy upewnić się, że ściany, do których będzie montowana kabina:

  • zostały przygotowane zgodnie z normami instalacyjnymi i eksploatacyjnymi dla danego typu budynku i pomieszczenia, są ustawione względem siebie pod kątem prostym (narożnik pomieszczenia) i pionowo.
  • czy produkt nie jest wadliwy i czy zestaw jest kompletny, a także dokładnie przeczytać instrukcję.  

Ze względu na rozmiar niektórych elementów (np. wykonanych ze szkła hartowanego) oraz całkowitą wagę kabiny (wynoszącą od 40 do 80 kg) najczęściej zaleca się, by montażu dokonywały dwie osoby.
 

Montaż brodzika
Gdy mamy do czynienia z montażem kabiny prysznicowej wraz z brodzikiem, a obydwa produkty pochodzą od różnych producentów, jeszcze przed instalacją należy sprawdzić wymiary brodzika oraz, w przypadku kabin półokrągłych, upewnić się czy promień łuku (R) brodzika i kabiny jest taki sam. Najczęściej wynosi on 55 cm. Przystępując do montażu brodzika należy:

  1. Sprawdzić ściany poziomicą.
  2. Uwzględnić wymiary systemu odpływowego (syfonu) – należy upewnić się, czy syfon zmieści się pod brodzikiem – w przypadku niewystarczającej przestrzeni niezbędne będzie podkucie otworu na syfon.
  3. W przypadku brodzików podbitych pianą ważne, aby nie wycinać piany bardziej niż to konieczne do zamontowania syfonu, bowiem zapewnia ona dodatkowe usztywnienie.
  4. Dobrze wypoziomować brodzik, co zapewni odpowiednią podporę dla kabiny i pozwoli na swobodny spływ wody.
  5. Sprawdzić, czy brodzik jest stabilny (nie chwieje się).

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje syfonów – niskie o wysokości 5–6 cm i przepustowości ok. 25 l/min, a także wysokie na ok. 9 cm, których przepustowość wynosi ok. 50 l/min. Te pierwsze są odpowiednie do łazienek użytkowanych przez jedną osobę, natomiast większe powinny być instalowane w pomieszczeniach przeznaczonych np. dla rodzin.
 

Montaż kabiny
W przypadku montażu kabiny bezpośrednio na podłodze przede wszystkim należy pamiętać o wykonaniu odpowiedniego spadku w kierunku odpływu, który zapewni bezproblemowy odbiór wody. Do zestawów dołączane są kołki standardowe. Kołki należy dobrać w zależności od materiału, z którego wykonana jest ściana.
 

Opis prac krok po kroku (na przykładzie kabiny Deante)

 


Stosowanie się do powyższych zaleceń oraz przede wszystkim postępowanie zgodnie z dołączoną do produktu instrukcją montażu będzie stanowiło gwarancję powodzenia oraz zapewni trwałość konstrukcji.
 
Przeczytaj również artykuł "Montaż baterii bez błędów". 

 

Tagi 
kabina prysznicowa
brodzik
montaż

Nasi partnerzy