Łazienka bez barier

Autor 
Sławomir Przygodzki, wykonawca z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujący się w pracach glazurniczych i malarskich
31.05.2016Komentarze (0)

Jeśli nie zna się podstawowych zasad, wykonanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej nie jest proste. Przedstawiam podstawowe wymogi, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy modernizacji lub realizacji łazienki bez barier.

Zacznijmy od drzwi. Ich szerokość powinna wynosić 90-100 cm, co pozwoli na swobodne i bezpieczne przemieszczenie się wózkiem inwalidzkim czy balkonikiem do łazienki. Nie wolno także zapomnieć o tym, że w takim pomieszczeniu musimy zamontować płytki antypoślizgowe, a wysokość progu nie powinna przekraczać 2 cm. Powinniśmy także zrezygnować z wszelkich dywaników. W łazience przystosowanej dla osoby niepełnosprawnej należy według prawa zapewnić dojazd wózkiem inwalidzkim do wszystkich urządzeń dostępnych w tym pomieszczeniu (1). Z tego powodu najmniejsza łazienka, jaką możemy zaadaptować dla osoby niepełnosprawnej, ma powierzchnię 2 x 2m. Na takiej powierzchni wygospodarujemy pole manewrowe 150 x 150 cm, które jest potrzebne do swobodnego
obrócenia wózka inwalidzkiego o 180°

Biały montaż
Umywalka powinna być zawieszona maks. 80 cm od posadzki, a spód nie może być niżej niż 67 cm. Jeśli zastosujemy syfon podtynkowy lub płaski syfon natynkowy, możemy być pewni, że wszystko będzie zgodne z normami. Dolny brzeg lustra przy umywalce powinien się znajdować na wys. 100 cm, a różne akcesoria, np. suszarka do rąk, na wys. 85-100 cm od posadzki, papier toaletowy (jeśli nie ma odpowiedniego uchwytu na poręczy) – 60-70 cm od posadzki i 70 -90 cm od tylnej ściany toalety. Uwagę należy zwrócić na montaż miski ustępowej, którą trzeba zamocować tak, aby jej górna krawędź była na wys. 45-50 cm. Z obydwu stron sedesu musimy zostawić wolne miejsce:

  • w obiektach prywatnych – 90 cm z jednej i 30 cm z drugiej strony,
  • w obiektach publicznych – 90 cm z każdej strony.

Nie możemy zapomnieć o zamontowaniu poręczy uchylnych i stałych, które pomogą osobie niepełnosprawnej w siadaniu i wstawaniu. Według przepisów powinny być one zamontowane na wys. 70-85 cm i w rozstawie 65-70 cm. Żeby poręcze zdały egzamin, muszą być dłuższe od sedesu o 15 cm.

Maksymalne odległości od podłoża w wyposażeniu łazienki dla niepełnosprawnych

Strefa kąpielowa

Kolejna sprawa to strefa kąpielowa. W zależności od wielkości pomieszczenia i innych wskazań (więcej na ten temat w ramce niżej), mamy dwie możliwości:

  • kabina prysznicowa: minimalna powierzchnia brodzikowa to 90 x 90 cm. Siedzisko prysznicowe (podobnie jak WC) instalujemy na wysokości 46-48 cm, a poręcze na wysokości 85 cm. Dobrze by było, aby w kabinach prysznicowych nie stosować progów, a jeżeli trzeba, to do maksymalnej wysokości 1,5 cm. Najlepiej jednak zrobić spadek do kratki i założyć tylko przeszklone drzwi, które można otwierać na oścież.
  • wanna: dla osoby niepełnosprawnej nie może być mniejsza niż 150 cm długości i 70 -80 cm szerokości. Wannę montujemy tak, aby jej górna krawędź znajdowała się na wysokości siedziska wózka inwalidzkiego, czyli nie wyżej niż 50 cm. Nad wanną powinna znajdować się również poręcz umożliwiająca swobodne wchodzenie i wstawanie. Przygotowanie łazienki zależy od stopnia niesprawności i indywidualnych potrzeb użytkownika. Inaczej będzie wyglądała łazienka dla osoby na wózku inwalidzkim, inaczej dla osoby częściowo niesprawnej ruchowo. Warto przypomnieć, że minimalne wymogi dotyczące opisanego tematu są jasno określone przez przepisy polskiego prawa budowlanego.\

 

Kabina prysznicowa czy wanna? 


Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście posiadanie  wanny i kabiny prysznicowej. W przypadku małych łazienek musimy dokonać wyboru. Oprócz indywidualnych preferencji,  klient musi wziąć również pod uwagę np. to, czy używająca jej osoba zmuszona jest zażywać kąpieli leczniczych (wtedy konieczna może być wanna). Dla osoby starszej lub poruszającej się na wózku najlepszym rozwiązaniem jest kabina z brodzikiem wmontowanym w posadzkę na równi z podłogą. Najlepiej, gdy brodzik ma powierzchnię ryflowaną – to zapewnia jej antypoślizgowość. Komfort utrzymania temperatury podczas kąpieli zapewni zasłona prysznicowa zamiast klasycznych ścianek.

 

 

 

 

 

Artykuł ukazał się w magazynie "Atlas fachowca", nr 1 marca 2016 (22)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategoria 
Tagi 
łazienka
łazienka dla niepełnosprawnym
wymagania
normy

Nasi partnerzy