Efekt naturalnej zardzewiałej blachy

Autor 
Magdalena Kroczak, Grupa ATLAS
09.07.2018Komentarze (0)

Rdza kojarzy nam się z czymś starym, zepsutym i nienadającym się do użytku. Zardzewiałe przedmioty i skorodowana blacha zwykle lądowały na śmietniku i odchodziły w zapomnienie. Jednak odkąd zapanował trend na surowe, industrialne wykończenia, efekt rdzy wkroczył także na salony.

Od pewnego czasu zarówno na meblach, jak i na powierzchniach ścian królują wykończenia imitujące stare, zużyte powłoki. Poszukuje się coraz to innych sposobów na postarzenie nowo zakupionych rzeczy, aby wyglądały na nadszarpnięte zębem czasu i mające swój własny styl i historię. Pozwala to stworzyć ciekawe aranżacje, które są jednocześnie surowe i przytulne. Architekci i projektanci zakochali się w efekcie zardzewiałej blachy. Mają obecnie niezliczone pomysły na aranżację wnętrz i wykorzystanie jej w każdym detalu, w tym właśnie na ścianach. W tym roku marka Fox Dekorator, podążając za panującym trendem, wprowadziła do swojej oferty tynk Industrialna Rdza, zawierający w swoim składzie cząstki żelaza. Dzięki temu tynk, wystawiony na działanie odpowiednich czynników, naturalnie rdzewieje.

INDUSTRIALNA RDZA to specjalistyczny, wodoozcieńczalny tynk akrylowy, produkowany na bazie wysokogatunkowej dyspersji z dodatkiem wyselekcjonowanych środków pomocniczych oraz specjalnych wypełniaczy metalicznych. Służy do tworzenia dekoracyjnych efektów na ścianach pomieszczeń wewnątrz budynków. Pozwala na aranżację zarówno pomieszczeń nowoczesnych, jak i klasycznych, dając możliwość tworzenia indywidualnych i niepowtarzalnych dekoracji.
Podłoże do wykonania dekoracji powinno być starannie przygotowane. Powierzchnię o wysokim pH należy dokładnie zagruntować Gruntem Sczepnym, ponieważ odczyn zasadowy może powodować niekontrolowaną reakcję rdzewienia lub jej brak. Marka Fox Dekorator proponuje dwa sposoby nakładania tynku INDUSTRIALNA RDZA.
 

Sposób 1. efekt Stal Kortenowska

 

ETAP I

Aktywator Rdzy należy dodać do tynku Industrialna Rdza i dokładnie wymieszać. Tynk należy nakładać na gładko pacą wenecką na zagruntowaną powierzchnię. Pozostawiając na powierzchni ślady po ruchach pacą, w końcowym efekcie otrzymujemy delikatne przebarwienia koloru. Natomiast dokładne zagładzenie powierzchni pozwala uzyskać efekt Stali Kortenowskiej.

ETAP II

Drugą warstwę nakładamy w podobny sposób jak pierwszą. UWAGA! Po połączeniu tych dwóch produktów dekorację należy wykonać w ciągu 2-3 dni (po tym czasie aktywacja następuje w pojemniku i produkt ulega utwardzeniu). Aby spowolnić ten proces, w przypadku przerw w pracy, trzeba zabezpieczyć powierzchnię Industrialnej Rdzy dołączoną do opakowania folią.

ETAP III

Nie wcześniej niż na drugi dzień po zakończeniu aplikacji należy zabezpieczyć powierzchnię Lakierem Dekoracyjnym. Trzeba się liczyć z tym, że lakier pogłębia kolor i efekt końcowy będzie ciemniejszy.
 

Sposób 2. – efekt Korozji

 

ETAP I – Nakładanie tynku

Na zagruntowaną Gruntem Sczepnym powierzchnię tynk nakładamy na gładko pacą wenecką.

ETAP II – Aktywacja procesu korozji


Aktywator Rdzy należy nałożyć na warstwę tynku za pomocą atomizera. W przypadku dużych powierzchni prace trzeba prowadzić etapami – aktywator aplikować po wykonaniu pola 1-2 m2 tynku.

ETAP III


Delikatnie dotykamy dekoracji gąbką w celu zebrania nadmiaru aktywatora i zniwelowania zacieków. Całość pozostawiamy do wyschnięcia.

ETAP IV – Druga warstwa tynku


W celu uzyskania bardziej strukturalnej powierzchni mniej więcej po 6 godzinach można nałożyć miejscowo dodatkową drugą warstwę tynku. Dokładamy ją za pomocą gąbki. W ten sposób można stworzyć miejsca imitujące mocną korozję blachy.

ETAP V


Natychmiast po nałożeniu spryskujemy aktywatorem i delikatnie stemplujemy gąbką.

ETAP VI


Powierzchnię należy zabezpieczyć Lakierem Dekoracyjnym nie wcześniej niż na drugi dzień po aplikacji. Nałożenie lakieru zatrzymuje proces korozji, a im dłużej tynk koroduje, tym ładniejsze i bardziej różnorodne uzyskamy odcienie kolorystyczne.

Artykuł ukazał się w magazynie ATLAS fachowca, numer 3 czerwiec 2018 (33)

Nasi partnerzy