Rodzina Geoflex

Autor 
Piotr Idzikowski - Grupa ATLAS
17.08.2017Komentarze (0)

Żelowe kleje linii ATLAS Geoflex to najwyższa półka elastycznych zapraw klejących do mocowania okładzin ceramicznych i kamiennych. Rodzina Geoflexów (Geoflex, Geoflex Biały, Ultra Geoflex) sprawdzi się w każdej sytuacji. Kleje są niezastąpione, gdy w trakcie prac pojawiają się wątpliwości co do przyczepności podłoża lub gdy okładzina ma sprostać trudnym warunkom użytkowania.

 

Linia klejów ATLASA Geoflex to trzy produkty: Geoflex, Geoflex Biały i Ultra Geoflex. W niniejszym artykule przedstawione zostaną różnice w przeznaczeniu tychże zapraw.

Pod pojęciem „przeznaczenie” rozumiemy:

  • rodzaje i formaty przyklejanych płytek,

  • miejsce montażu, czyli rodzaje obiektów i pomieszczeń,

  • rodzaje podłoży, na których te kleje mogą być stosowane.

Różnice te są pokazane za pośrednictwem tabel, których odzwierciedlenie znaleźć można również w Kartach Technicznych klejów linii Geoflex.


Z danych zawartych w tabelach widać, że najszerszy zakres stosowania ma ATLAS Ultra Geoflex. Klej ten można stosować praktycznie w każdym wariancie opisanym w wierszach tabel. Wynika to głównie z faktu, że jako jedyny z Geoflexów jest klejem odkształcalnym S1. Odkształcalność w połączeniu z innowacyjnymi właściwościami klejów żelowych daje użytkownikom Ultra Geoflexa olbrzymie, prawie nieograniczone możliwości. To oczywiście ma swoje przełożenie na cenę, ale przecież nie wszędzie trzeba stosować najdroższe rozwiązania. Stąd też rodzina Geoflexa jest „trzyosobowa” – wykonawca ma komfort wyboru.

Piotr Borysiewicz testuje parametry Geoflexa.

 

Tab.1. Kleje Geoflex a rodzaje budynków

Wnioski
Różnice w tej kategorii przeznaczenia wynikają przede wszystkim z obciążeń, jakim może zostać poddana okładzina przyklejona w wymienionych obiektach. Oczywiste jest, że w każdym z tych obiektów wystąpią pomieszczenia zarówno o specjalistycznym przeznaczeniu, jak i zwykłe pomieszczenia, takie jak łazienki, kuchnie, biura. W tym drugim rodzaju pomieszczeń wystarczy zastosowanie zwykłego Geoflexa lub Geoflexa Białego.

 

Tab.2. Kleje Geoflex a formaty przyklejanych płytek

 
Tab.3. Kleje Geoflex a rodzaj płytki

Wnioski
Przed mocowaniem płytek z kamienia naturalnego lub elementów szklanych konieczne jest wykonanie testu aplikacyjnego. W tym celu należy przykleić do podłoża jedną płytkę. Powierzchnia sklejenia powinna wynosić 60% (40% powierzchni płytki nie powinno mieć kontaktu z klejem). Po 2-3 dniach należy ocenić wygląd płytki. Wynik testu można uznać za pozytywny, jeśli na powierzchni płytki nie wystąpiły różnice w odcieniach pomiędzy obszarami stykającymi się i niestykającymi się z klejem. Uwaga ta nie dotyczy Geoflexa Białego, który to, będąc klejem na białym cemencie, nie doprowadzi do przebarwień płytki, jakie mogą spowodować kleje na cemencie szarym.
W przypadku płytek szklanych zalecany jest kontakt z producentem przyklejanego elementu. Może się bowiem okazać, że do montażu wybranych płytek ich producent zaleca inne produkty niż kleje cementowe, np. Silikony.

 

Tab.4. Kleje Geoflex a trudne podłoża

Wnioski
Każdy Geoflex może być z powodzeniem stosowany na podłożach tradycyjnych, jak istniejące/nowe posadzki i podkłady podłogowe (cementowe, anhydrytowe), tynki cementowe, cementowo-wapienne, gipsowe, nieotynkowane mury z betonu komórkowego, cegły, pustaki silikatowe lub ceramiczne,mury z bloczków gipsowych.Nie ma różnic. Inaczej jest z podłożami trudnymi, które są gładkie, niskonasiąkliwe lub mogą się odkształcać przy zmianie temperatury.

 

Tab.5. Kleje Geoflex a miejsce użycia płytek

Wnioski
Każdy Geoflex, jak przystało na kleje C2, nadaje się do wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Wszystkie nadają się zarówno na ściany, jak i podłogi. Tutaj zauważamy istotną różnicę w porównaniu z rodziną Plus, równie wyśmienitych klejów ATLASA. Wszystkie Geoflexy są klejami 2 w 1, czyli nie spływają z powierzchni pionowych i uzyskują pełny rozpływ pod płytkami podłogowymi (żaden z produktów Plus nie ma tych obydwóch cech jednocześnie).

 

 

Przykłady zastosowań klejów linii Geoflex
 
Rys.1. Płytki na balkonie z ociepleniem dwustronnym
Rys.2. Ocieplenie ściany zewnętrznej budynku z wykończeniem z płytek
 
 
Rys.3. Taras nad pomieszczeniem
 

Rys.4. Podłoga z matą grzewczą                

 

Rys.5. Płytki gresowe na ścianie w łazience lub kuchni, w strefie suchej, gdy podłoże stanowią płyty OSB

 
Rys.6. W pomieszczeniu, w strefie suchej, gdy warstwę stanowią płytki wielkoformatowe.
 
 
Artykuł ukazał się w magazynie ATLAS Fachowca, numer 2 2017 (28)
 

Nasi partnerzy