Subit – niebezpieczeństwo pod posadzką

Autor 
Renata Golonka, AUDE
02.01.2018Komentarze (4)

Nikt już nie ma wątpliwości, że subit jest szkodliwy. Ale w jaki sposób pozbyć się go z mieszkań, aby nie narazić zdrowia i życia – swojego oraz właścicieli lokalu?

Przez kilkadziesiąt lat do klejenia posadzek drewnianych używano subitu, nie mając świadomości, jak szkodliwy jest on dla zdrowia. Jego głównym składnikiem jest pak, będący pozostałością po oddestylowaniu lotnych składników smoły węglowej. W paku występuje zaś benzopiren – węglowodór aromatyczny o działaniu rakotwórczym. Dowiedziono, że substancje zawarte w paku działają niekorzystnie na system immunologiczny i pracę wątroby, podrażniają błony śluzowe i prowadzą do mutacji komórek.


Usuwanie subitu
To oczywiste, że subit należy usuwać. Dwie znane metody to:

1. Metoda chemiczna
Polega na zastosowaniu rozpuszczalników subit ulega rozpuszczeniu, ponieważ jest substancją powstałą na bazie smoły). Minusem tej metody jest to, że wnikając w beton, subit tworzy powłokę, która uniemożliwia przyklejanie elementów drewnianych do wylewki.

2. Metoda mechaniczna

Jest skuteczniejsza niż chemiczna. Subitu można pozbyć się samodzielnie za pomocą specjalistycznych maszyn, dostępnych w wypożyczalniach.
Przykładowe koszty wypożyczenia urządzeń:

→ frezarka do betonu CT 200 – ok. 350 zł za dobę (plus kaucja ok. 1500 zł),
→ szlifierka podłogowa do betonu FMA 250 z tarczą PCD – ok. 184 zł za dobę (plus kaucja ok. 1500 zł).
Można też skorzystać z pomocy firmy, zajmującej się tego typu usługami (patrz komentarz specjalisty). Kolejność czynności i użycia określonych narzędzi jest taka sama zarówno w przypadku samodzielnego usuwania subitu, jak i prac zleconych fachowcom:
a) szlifowanie za pomocą specjalistycznych szlifierek,
b) frezowanie maszyną frezującą beton,
c) odkurzanie odkurzaczem pochłaniającym nawet do 10 kg pyłu na m2.Szlifierka planetarna do usuwania subitu, która doskonale sprawdza się w pomieszczeniach mieszkalnych. Jest zintegrowana z odkurzaczem jednosilnikowym, który wciąga cały urobek oraz powstały pył. Na zdjęciu: posadzka w trakcie usuwania subitu. (Foto: PPHU GAWIPOL Bartosz Gawin)

WAŻNE! Nie wolno zostawiać nawet najdrobniejszych resztek szkodliwego dla zdrowia materiału. Subit wnika głęboko w strukturę betonu i czasem najlepszym rozwiązaniem może okazać się skucie i wylanie posadzki od nowa. Istotna jest również umiejętność usuwania substancji – wdychaniem osadzającego się wokół kurzu nie pozostaje bowiem obojętne dla zdrowia.


Szlifierka jednotarczowa do usuwania subitu. To wydajne urządzenie sprawdza się również na dużych powierzchniach.​ (Foto: PPHU GAWIPOL Bartosz Gawin)

Odpowiednie zabezpieczenie
Koszty usunięcia subitu nie należą do niskich i są uzależnione nie tylko od wymagającej oczyszczenia powierzchni, lecz także od zastosowania profesjonalnego sprzętu i odzieży ochronnej. To dzięki użyciu maszyny uzyskujemy czystą i płaską powierzchnię (ewentualne doły i spadki są uzupełniane i wyrównywane), a bezpyłowe usuwanie subitu sprawia, że pomieszczenie jest dla nas bezpieczne.WAŻNE! Absolutnie niewskazane jest pozbywanie się subitu z pomieszczeń w zwykłym roboczym ubraniu. Odzież ochronna musi gwarantować bezpieczeństwo: nawet najmniejsza ilość wdychanego lub osadzającego się pyłu, np. na włosach, może prowadzić do zatrucia.


Opinia specjalisty
Dlaczego trzeba zatrudnić profesjonalistę?

Usuwanie subitu to proces wymagający odpowiedniego przygotowania i sprzętu. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej jest powierzyć to zadanie doświadczonej firmie.Szybkość: 10 m2/h
W mieszkaniach i domach jednorodzinnych subit usuwamy z szybkością około 10 m2 na godzinę. Obróbka pomieszczenia o powierzchni 40 m2 zajmuje nam więc niecały dzień roboczy. Za to z większych obiektów (np. handlowych), do których można wprowadzić więcej maszyn, potrafi my usunąć nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych substancji na godzinę.

Profesjonalizm
Podczas usuwania masa subitu rozgrzewa się, stawiając duży opór, a tego ręczna szlifierka kątowa nie jest w stanie pokonać. Osoby zajmujące się tym amatorsko często wykorzystują frezarkę, która jest mało wydajna i nie radzi sobie z trudno dostępnymi miejscami, a dodatkowo pozostawia nierówną powierzchnię. Warto zatem zwrócić się o pomoc do profesjonalistów, którzy zrobią to umiejętnie. Duże doświadczenie naszej firmy sprawia, że doskonale wiemy, jakie maszyny stosować i jak pracować w trudnych miejscach z użyciem szlifierek kątowych, jednotarczowych oraz planetarnych, nie pozostawiając przy tym dziur w posadzce.

Bezpieczeństwo i jakość
W naszej firmie stawiamy zarówno na najwyższą jakość wykonania, jak i na bezpieczeństwo pracowników. Dlatego stosujemy profesjonalny sprzęt, w tym wydajne odkurzacze, pozwalające odpowiednio przygotować podłoże do dalszych prac.

Cena: 45 zł/m2
Na usuwaniu subitu nie warto oszczędzać, bo za niską ceną kryje się praca bez odpowiedniego wyposażenia. Obecnie nasza firma oferuje swoim klientom cenę 40 zł netto za metr kwadratowy. Ponadto nie działamy tylko w swoim regionie – dojeżdżamy do klientów na terenie całego kraju.


Czym grozi pozostawienie subitu?
Na portalach specjalistycznych można znaleźć opinie, że subitu nie trzeba usuwać. Jedni radzą położyć dodatkową wylewkę, inni „zamknąć ją” epoksydem (żywicą epoksydową, która po wyschnięciu tworzy gładką warstwę) z posypką piaskową (piaskiem kwarcowym, który polepsza właściwości spajające gruntu). Ponieważ epoksyd po wyschnięciu tworzy gładką warstwę, piasek chroni nową wylewkę przed odspojeniem. Pozostawienie subitu i położenie na nim nowej podłogi może spowodować jej miejscowe uniesienie. Zdarza się, że warstwa słabo trzyma się podłoża, częściej jednak jest na tyle gruba, że konieczne okazuje się zastosowanie radykalnych rozwiązań. Takie postępowanie – podobnie jak samodzielne skuwanie czy szlifowanie tego szkodliwego materiału – jest absolutnie niedopuszczalne.


Posadzka po usunięciu subitu. (Foto: PPHU GAWIPOL Bartosz Gawin)

WAŻNE! Subit to lepik węglopochodny, substancja, za pomocą której w ubiegłym wieku przez wiele lat klejono parkiety. Jest to więc pozostałość po czasach, kiedy bezpieczne dla człowieka i natury kleje nie były jeszcze dostępne. Głównym składnikiem subitu jest rakotwórczy pak smołowy, który pod względem szkodliwości można porównać do popiołu i sadzy. Dlatego tak ważne jest, by proces usuwania odbywał się precyzyjnie i z największą ostrożnością.


Opinia fachowców
Dokładne usunięcie subitu naprawdę jest możliwe

Aby dobrze usunąć subit, należy sięgnąć po odpowiednie narzędzia oraz wykazać się precyzją.
Powiem krótko: lepik skułem szerszym dłutem do samego betonu, tak że został z niego tylko pył i to, co wsiąkło w powierzchnię podkładu. Szlifierka do betonu w połączeniu z odkurzaczem Starmix ze zwykłą tarczą segmentową zdziera pozostałość do czystego betonu. Sprawdzanie na węch – na plus. Wyczyszczony beton pachnie już świeżo. Parkieciarz, który przyjechał po zerwane klepki nie wierzył, że tak da się zrobić, on chciał zalać lepiszcze samopoziomem i na to położyć parkiet. Pewnie po jakimś czasie znów pojawiłaby się brzydka woń.

Ułatwiam sobie pracę

Ze względu na szkodliwość subitu ważne jest, aby proces usuwania tej substancji przeprowadzić nie tylko dokładnie, ale również szybko.
Gdybym miał podjąć się tej pracy, to przede wszystkim z przyczyn ekologicznych skułbym posadzkę. Dlaczego? Otóż wielokrotnie doświadczałem, że w trakcie frezowania lub szlifowania subitu wydzielał się toksyczny zapach. Istotny jest też czas potrzebny do zerwania subitu oraz to, że klient cały czas przebywa w swoim mieszkaniu i może się zatruć oparami po szlifowaniu. Warto pamiętać, że istnieją produkty, które szybko wiążą (ATLAS Postar 20 lub ATLAS Postar 80). Dzięki ich zastosowaniu robimy to taniej, szybciej
i bardziej ekologicznie. Czas to pieniądz, ale decyzja należy do nas i do klienta.

Artykuł ukazał się w magazynie ATLAS fachowca, numer 4 grudzień 2017 (30)

Nasi partnerzy