Testujemy kleje żelowe S1

Autor 
Anna Durajska, Grupa ATLAS
30.10.2017Komentarze (0)

Rewolucja w ofercie klejów żelowych ATLASA trwa. Wiosną tego roku na sklepowe półki trafił wyczekiwany S1 – Ultra Geoflex. W związku z tym, że opinie wykonawców o produkcie są dla nas najważniejsze, postanowiliśmy sprawdzić, co o nim sądzą fachowcy. Szczególnie ci, którzy na co dzień stosują konkurencję, a nowego kleju ATLASA jeszcze nie znali. Dlatego zaprosiliśmy ich na ślepe testy dostępnych na rynku żelowych klejów S1.

* O tym, jakie kleje kryły się pod próbkami A, B, C i które produkty dokładnie podlegały testom, wykonawcy dowiedzą się z niniejszego artykułu. Podczas walidacji i po jej zakończeniu żaden z nich nie uzyskał informacji na temat wykorzystanych w testach klejów.

 


 

Przygotowanie zaprawy

Podczas przygotowania zaprawy liczą się: pylenie, mieszanie 1 i 2 oraz konsystencja na wszystkich możliwych rodzajach wody, tj. górnej i dolnej z KT oraz według własnych przyzwyczajeń. Najlepiej sklasyfikowano próbkę C, szczególnie doceniając łatwość jej mieszania 1 i 2. W tych parametrach przyznano jej maksymalne noty. Jednak w jej przypadku zdecydowanie słabiej wypadło pylenie przy wysypywaniu z worka. Tutaj dużo lepiej oceniono próbki A i B. Dobre mieszanie próbki C nie przełożyło się na ocenę konsystencji przygotowanej zaprawy. Pod tym kątem wypadła najsłabiej – okazało się, że jest za rzadka i za bardzo się rozpływa. „Za rzadki, spływa z kielni”, „Rzadka konsystencja przy tej ilości wody” – takie były komentarze wykonawców.
 
fot. 1 Rozpływność kleju pod szklaną płytką badaliśmy również ekstremalnie.
fot. 2
Badanie spływu klejów żelowych w ekstremalnych warunkach – płytka przyklejona jest na płytkę wierzchem.
 

Aplikacja
To najważniejszy parametr kleju, na jaki wskazywali wykonawcy. Fachowiec nie może używać dużo siły, aplikując klej na ścianie, ponieważ praca staje się bardzo męcząca. Przy aplikacji na podłodze ważne jest uzyskanie takiej konsystencji kleju, aby łatwo się rozpłynął i pozwolił rozprowadzić, a przy tym był na tyle stabilny, żeby przy jego grubszej warstwie płytki się nie zapadały. Wyciąganie zapadniętej płytki wymaga bowiem wysiłku i sprawia wiele kłopotów. Każdy wykonawca ma swoje przyzwyczajenia – testy pokazały, że jedni wolą aplikować „gumowaty” klej, a inni bardzo rzadki. Wszystkie próbki oceniono pozytywnie – uzyskały dobre oceny. Fachowcy wskazali na próbki B i C, zauważając, że łatwo formują grzebień oraz łatwo się prowadzą.


Badanie zrywania kleju. Na zdjęciu widoczna próbka A i odrywanie się kleju podczas aplikacji.
 

Spływ
To, czy płytka spływa ze ściany, jest ważne, ponieważ decyduje o komforcie pracy – dla fachowca istotny jest brak podparcia i utrzymywanie się dużych formatów na podłożu bez spływu. W naszych testach ocenialiśmy:

  • spływ przy płytce 60 x 60 cm (podłoże grzebień 12 mm + płytka na gładko),
  • spływ przy płytce 30 x 30 cm (płytka grzebień 8 mm, szkliwem do siebie).

​​​Najlepiej oceniono próbkę B, podkreślając jej zerowy spływ, nawet w przypadku płytek klejonych licem do siebie (uwaga – test ekstremalny!). Jeżeli chodzi o przyczepność kleju, to w tym parametrze zdecydowanie odstawała próbka C, charakteryzująca się największym spływem, czasem nawet powyżej 5 mm.

 

 

fot. 3 Ocena spływu kleju przy różnych wielkościach płytek.
fot. 4 Sprawdzenie adhezji do trudnego podłoża (płyta g-k). Klej oznaczony próbką A nie pozostawił śladu na płytce (słaba przyczepność), próbki B i C dały efekt porównywalny – klej rozwarstwił się w masie i odspoił od przyklejonej szyby.
 

 

Rozpływ
Przy sprawdzaniu rozpływności kleju ważne są trzy rzeczy: pełne podparcie pod płytką, aby płytki się nie zapadały oraz aby rozmasowanie kleju pod płytką nie było męczące dla wykonawcy. Podczas testu sprawdzaliśmy wszystkie właściwości. Dodatkowo fachowcy testowali rozpływ ekstremalnie, chodząc po szklanych płytkach. Najkorzystniej oceniono klej B – fachowcy podkreślali, że najlepiej wypełnia przestrzeń pod płytką (97% pokrycia) i zdecydowanie najlepiej się rozpływa. Najsłabiej wypadła A – widoczne było najmniejsze wypełnienie pod płytką. Doceniono ją natomiast za dobrą kontrolę.
 
Tab. 1. Średnie oceny testowanych klejów
 
Tab. 2. Porównanie parametrów technicznych klejów żelowych *
 

Z dziesięciu biorących udział w testach wykonawców siedmiu wybrało ATLAS Ultra Geoflex (B), dwóch – OPTOLITH Optoflex SuperElastic Easy (C), a jeden – klej KERAKOLL H40 No Limits (A), zarówno przy zastosowaniu ilości wody według własnego uznania, jak i zgodnie z wytycznymi producenta.

Co o testach Geoflex Ultra sądzą wykonawcy?

Warto być otwartym na zmiany! Do tej pory moim ulubionym klejem był Adesilex P9 od Mapei, a marką – Mapei. Na walidacji produktów ATLASA byłem pierwszy raz. Takie akcje potwierdzają, że ATLAS liczy się ze zdaniem fachowców, nie tylko stosujących jego kleje. Na testach wybrałem próbkę B, bo łatwo się ją aplikowało, wykazywała dobrą rozpływność oraz czepność (płytka z trudem odrywała się od płytki). Klej jest uniwersalny – na ściany i podłogi – i ma niewiele wad (może zbyt szybko naskórkował w porównaniu z próbką C). 
 
 
Najmniejszy spływ i dobry rozpływ. W swojej pracy używam kleju Geoflex oraz konkurencji – P9 (Mapei) lub H40 (Kerakoll). Na walidacji byłem pierwszy raz – wybrałem próbkę B ze względu na mały spływ płytki i dobry rozpływ. Płytki przykleiły się stabilnie, po 30 min trudno było je oderwać, klej miał znikomą korygowalność. Próbkę A porównałbym z B. Natomiast przy próbce C wystąpiły: ogromny spływ, mała stabilność płytki, wysokie pylenie, po 30 min klej był słabo związany pod płytką.
 

Optymalny czas pracy. W pracy stosuję kleje Sopro, Ceresitu, Mapeia i ATLASA. Wybrałem próbkę B w czasie testów z dozowaniem wody wg karty technicznej i w dniu testów „wody pod siebie”. Klej łatwo się miesza i aplikuje, dobrze się nim pracuje. Dobrze trzymał się narzędzia, nie spływał podczas aplikacji na ścianę. Przy dozowaniu wody wg własnego uznania miał najgęstszą konsystencję w przypadku kleju rozpływnego, która najbardziej mi odpowiadała. Najlepiej wypełniał przestrzeń pod płytką. Mógłby mieć dłuższy czas otwarty niż próbka A. 
 
 
Kosztorys
Koszt materiału do wykonanie 1m2  (aplikacja na ścianę, płytki 50 x 50 cm, gresowe, warstwa pod płytką - 4mm).
* Cena brutto opakowania 25kg - na podstawie danych z 15 hurtowni na terenie Polski, obowiązujące w dniu 5 września 2017r. 
 
Dziękujemy za udział w testach wszystkim uczestnikom! Dołącz do ekipy testujących wykonawców i sprawdź nasze produkty!
Skontaktuj się z Działem Walidacji, testy@atlas.com.pl
 
Artykuł ukazał się w magazynie ATLAS fachowca, numer 3 październik 2017 (29)
 

Nasi partnerzy