Liczy się dobry projekt - programy do projektowania

Autor 
Marcin Pacho
24.07.2014Komentarze (0)

Rynek stawia przed wykonawcami wymóg ciągłego poszerzania kompetencji. Jeśli klient oczekuje naszej pomocy nie tylko w kwestii techniki dekorowania, ale i aranżacji pomieszczenia, powinniśmy umieć zaproponować mu przykładowe rozwiązania. Warto wówczas sięgnąć po programy do projektowania wnętrz.

Coraz częściej proste wizualizacje pomieszczeń oferują np. salony z płytkami, w których dokonujemy zakupu towarów. Jednak nadal rzadko spełniają one podstawowe oczekiwania wykonawców. Potrzebie kreacji i proponowania inwestorowi własnych rozwiązań, a tym samym chęci dopełnienia swojej oferty wychodzą naprzeciw twórcy wielu dostępnych na rynku aplikacji na komputer.


PROGRAMY BEZPŁATNE
Wszystkie te narzędzia wymagają znajomości ich obsługi. Na szczęście wersje darmowe w większości przypadków są łatwe w obsłudze i opracowywane są tak, aby tworzyć wnętrza w łatwy sposób przy pomocy jak największej ilości gotowych obiektów. Programy takie sprawdzają się jako materiał treningowy dla wszystkich fachowców, bez względu na stopień umiejętności poruszania się wśród wirtualnego przybornika. Wiele z nich jest dostarczanych przez producentów wyposażenia. Prym wiodą tu firmy zajmujące się ceramiką kuchenną i łazienkową, a także wytwórcy farb i tapet. Wersje darmowe są proste w obsłudze, ale i trudno przy ich pomocy stworzyć bogaty w szczegóły projekt. Czy zatem lepiej od razu sięgnąć po programy bardziej skompilowane, ale trudniejsze w obsłudze i płatne?

Oba rozwiązania mają zalety i wady.

Nie musimy decydować się tylko na jedno z nich. Możemy przecież „wprawić” rękę prostymi aplikacjami darmowymi, by potem swobodniej sięgnąć po narzędzia dające więcej możliwości, ale i wymagające większej wiedzy i głębszej kieszeni. Oto krótki przegląd programów do projektowania:

Light Decor Paradyż
To darmowe narzędzie cieszy się dużą popularnością. Obok aplikacji marki Pilch, jest jedynym na polskim rynku tego typu produktem stworzony przez producenta glazury i terakoty. Aplikacja, którą można pobrać ze strony www.paradyz.com, po niedawnej modernizacji zyskała na funkcjonalności. Największą bazą produktów do wykorzystania jest ceramika na ściany i podłogi. Również „zarządzanie” tymi elementami wystroju daje najwięcej możliwości. Aranżacja pomieszczenia płytkami wymaga jednak doświadczenia, ponieważ niekiedy nakładanie pojedynczych elementów przy użyciu myszki może sprawić trudności – bez odrobiny wprawy trudno przenosić je precyzyjnie na wybrane miejsce na ścianie czy podłodze. Z nanoszenia pojedynczych płytek warto jednak korzystać, bowiem pozwala to precyzyjnie określić ilość konkretnych elementów na danej powierzchni.

  

Choć program umożliwia wstępną wycenę tych składowych wnętrza, które dotyczą wykorzystywanych płytek Ceramiki Kwadro i Ceramiki Paradyż, to jednak ich ilość jest wyliczana tylko w m2. W najnowszej wersji programu udostępniono możliwość zapalania świateł, zgodnie z wybranymi wcześniej akcesoriami oświetlenia. Podnosi to walory wizualne projektu. Przydatnym elementem jest precyzyjny przewodnik po aplikacji, dostępny na stronie producenta w postaci pliku PdF. Dokument zawiera dokładny opis manewrowania urządzeniami peryferyjnymi komputera w trakcie projektowania i wskazuje nawet to, którego przycisku myszy i którego klawisza klawiatury użyć. Pewien niedosyt pozostawia baza mebli, jest ich mało, a wizualizacje są słabej jakości (nawet mimo opcji 3D i „wirtualnego spaceru” po modelu).

Moja Łazienka Sanitec Koło
Alternatywą dla Light Decor jest Moja Łazienka Sanitec Koło. Jednak tych, którzy szukają jej na stronie producenta, spotka zawód. Firma zrezygnowała z modernizacji bazy danych. Program w nieaktualizowanej wersji jest obecnie dostępny jedynie w bazach serwisów z aplikacjami, np. na stronie www.dobreprogramy.pl.
 

Zaletą programu jest możliwość wyceny produktów z oferty Koło Sanitec, a także weryfikacji rozplanowania elementów wystroju – program informuje, czy zaplanowane przez nas urządzenia nie będą kolidować ze ścianą czy drzwiami. Wadą jest to, że wstępny kosztorys może być mylący, bowiem cennik pochodzi sprzed kilku lat, a wybranego sprzętu może nie być już w sprzedaży. Mimo tych ograniczeń można praktycznie rozplanować każdą łazienkę, dobrać kolorystykę oraz kształty i rodzaje wanien czy umywalek. Aplikacja nie posiada instalatora, dlatego uruchamia się ją poprzez plik BathroomWizard.exe, który znajdziemy w folderze z plikami pobranymi wraz z programem.

Power NET+
Spośród darmowych aplikacji, które nie są dedykowane konkretnemu producentowi najpopularniejszym w opinii użytkowników serwisu dobreprogramy.pl jest Power NET+ dostępny na stronie www.cadprojekt.com.pl. Program funkcjonuje w różnych wersjach producenckich w tym, w opisanej powyżej, aplikacji Paradyż. Jako niezależna aplikacja zawiera portfolio wielu innych firm produkujących wyposażenie łazienek i kuchni, meble pokojowe czy ogrodowe – m.in. Pilch, Mebel Grand Trade czy Black Red White.

Baza elementów, jakie możemy wykorzystać w projektach, jest wzbogacona o wyposażenia przykładowe, niepochodzące od konkretnego producenta. Ogrom dostępnych elementów pozwala bez ograniczeń kreować aranżacje, jednak brak ich pełnej identyfikacji uniemożliwia kompletną wycenę. Ściany pomieszczeń w postaci bloków dopasowujących się do wielkości pomieszczenia stawia się bardzo łatwo, ale nałożone płytki czy panele wyglądają dość sztucznie i nie dają rzeczywistego poglądu aranżacji. Aby zyskać bardziej realistyczny efekt, lepiej kreować ściany, kryjąc je jednolitym kolorem.

Jednocześnie, biorąc pod uwagę, że bardziej realne wizualizacje zyskujemy dzięki meblem pokojowym niż dzięki wyposażeniu sanitarnemu, finalnie efektowniejsze wydają się projekty salonów lub sypialni niż kuchni i łazienek. Wizualizacje łazienki i kuchni będą zawsze bardziej surowe. Pewien niedosyt pozostawia także fakt, że nie mamy wpływu na precyzję aplikacji elementów, np. to w jakim kierunku położymy panele podłogowe.

Sweet Home 3D
Warto wypróbować też Sweet Home 3D, który umożliwia kompleksową aranżację ścian i podłóg a także doboru mebli nie w jednym, ale wielu pomieszczeniach jednocześnie. Okno projektowe podzielone jest na dwie części, dzięki czemu, tworząc model w 2D, możemy od razu oglądać jego trójwymiarową wizualizację. Program pozwala też wczytać skan dokładnego projektu mieszkania, które będziemy urządzać. Ułatwieniem dla początkujących są podpowiedzi – użycie (kliknięcie) większości funkcji poprzedza pojawienie się okienka ze wskazówkami dotyczącymi ich zastosowania. Program można ścignąć ze strony www.sweethome3D.com.
 


 

Plannery kolorów

Najprostszą pomocą w tworzeniu wizualizacji przyszłych wnętrz są plannery rozplanowania kolorów. Jest to na przykład:

1. Symulator ułożenia hiszpańskich płytek Kolory Maroka (www.kolorymaroka.pl/media/symulator)

PROGRAMY PŁATNE
Ćwiczenia w tworzeniu projektu przy wykorzystaniu opisanych aplikacji przydadzą się, jeśli do naszych projektów będziemy chcieli dodać więcej finezji i wydobyć ważne dla inwestorów detale proponowanego rozwiązania. Większość narzędzi, po jakie w tym celu możemy sięgnąć, to płatne aplikacje oparte na technologii CAD. Programy takie dają wiele możliwości wizualizacji niemal każdego z etapów projektowania. Dodatkowo wizualizacje są niezwykle precyzyjne, oparte na szczegółowych wyliczeniach technicznych dotyczących zarówno techniki aranżacji, jak i zużycia wykorzystywanych w tym celu materiałów. Co więcej, tworzone przez projektanta ilustracje są niezwykle zgodne z rzeczywistym obrazem aranżowanego pomieszczenia.

CAD Decor PRO
Program pozwala nie tylko na projektowanie i tworzenie kompleksowych trójwymiarowych wizualizacji łazienek, kuchni i pokoi dziennych, ale i na sporządzenie dokumentacji technicznej. Dzięki CAD Decor PRO możemy generować zestawienia płytek, farb i fug użytych w projekcie. W przypadku ceramicznych okładzin program rozmieszcza je tak, jak w rzeczywistości będą pokrywały daną powierzchnię. Każda taka wizualizacja jest poparta szczegółowymi wyliczeniami widocznymi pod oknem projektowym. Dzięki nim otrzymujemy np. informacje o zapotrzebowaniu na ilość płytek i wiemy, jaki jest ich odpad. Dodatkowo program pozwala obliczać parametry dotyczące grubości i długości spoin.

Do aplikacji dołączone są obszerne bazy danych modeli 3D wyposażenia wnętrz, bazy kuchenne oraz bazy płytek, zarówno uniwersalne, jak i zawierające katalogi produktowe znanych producentów, m.in. Końskie, Paradyż, Marconi i Cersanit. Edytor projektowania z użyciem płytek pozwala nie tylko na ich łatwe rozłożenie i ewentualne podmiany z uwzględnieniem choćby odsunięcia od fugi, ale także rozmieszczenie płytek losowo, aby uniknąć powtarzalności jednakowych elementów o nieregularnym wzorze, np. mozaik. Program pozwala na bieżąco aktualizować ceny płytek widniejące w bazie.

Ciekawą opcją jest moduł projektowania okładzin. Pozwala on na tworzenie indywidualnych baz płytek, z uwzględnieniem ich wszystkich parametrów. Co ważne, płytki dodane do bazy są dostępne w programie niemal bezpośrednio. Każda stworzona wizualizacja może być natychmiast zapisana w postaci wysokiej rozdzielczości zdjęcia. Zapisać możemy także całą scenę, w której zaprezentujemy klientowi spacer po zaprojektowanym wnętrzu. Wysokiej jakości obraz gwarantuje narzędzie o nazwie Render PRO. Dzięki niemu możemy błyskawiczne stworzyć wizualizacje np. oświetlenia dziennego i nocnego, różne tonacje barwne, zmiany kontrastu i stopnia rozjaśnienia. Odstraszać może cena – prawie 9 tysięcy złotych i wymagania techniczne – m.in. procesor: dwu- lub więcej rdzeniowy 2,6 GHz i karta graficzna z procesorem NVIDIA GeForce (z pamięcią karty powyżej 768 MB) - www.cadprojekt.com.pl

FelCad
Jest o wiele prostszym, choć równie zaawansowanym narzędziem opartym na CAD, ułatwiającym projektowania układów płytek. Dzięki aplikacji bez problemu, pod dowolnym kątem położymy płytki na ścianach i podłogach i równie szybko zamienimy je na inne, co pozwoli nam w krótkim czasie wybrać optymalne rozwiązanie. Równie łatwo wypełniać i podmieniać zastosowane fugi. Praktyczną funkcją jest mechanizm przyciągania się płytek, dzięki któremu aplikacja okładzin przebiega jeszcze szybciej. Wszystkie pomieszczenia możemy podglądać w rzutach 3D i uzupełniać je o trójwymiarowe elementy wyposażenia. Każdy gotowy projekt łatwo podsumować szczegółowym raportem. Znajdziemy w nim informacje odnośnie metrażu pomieszczenia oraz ceny i zużycia płytek (w sztukach, metrach, a nawet paczkach), a także potrzebnych ilości fug. www.felcad.pl


ArCon 6 Omega
To narzędzie CAD do tworzenia projektów architektonicznych składających się ze wstępnej dokumentacji technicznej, przekrojów oraz fotorealistycznej wizualizacji wraz z możliwością spaceru w czasie rzeczywistym po zaprojektowanym obiekcie i jego otoczeniu (…) ArCon pozostaje programem prostym w obsłudze, z intuicyjnym interfejsem użytkownika.

Opis producenta nie jest przekłamaniem. W najnowszej wersji, oprócz dobrze znanych z innych programów CAD-owych wizualizacji 3D i precyzji określania parametrów szczegółów aranżacji ścian czy podłóg, program pozwalana automatyczne kolorowanie pomieszczeń do schematów funkcjonalnych, przedstawianie technicznego rysunku rzutu kondygnacji z widokiem renderowanym (symulującym rzeczywisty wygląd danego miejsca) czy przeglądanie przekrojów schodkowych (w kilku płaszczyznach) projektowanych pomieszczeń. ArCon jest także wyposażony w projektanta dekoracji klasycznych, który wprowadza w całym pomieszczeniu listwy przypodłogowe lub np. gzymsy.

Program pozwala na kompletne wyposażenie wnętrz w trybie 3D, od mebli po tapety i wykładziny podłogowe. Katalog programu zawiera ponad 3000 obiektów i 1000 tekstur i daje możliwość wprowadzania własnych wzorów. Dzięki działającym wspólnie aplikacjom – projektanta okładzin, edytora płytek i tworzenia kafli – program ułatwianie tylko na sprawną edycję tekstur (z bibliotek ArCon) na ścianach, ale jest funkcjonalnym narzędziem do tworzenia własnych okładzin, bo pozwala na stworzenie własnego rodzaju płytki. Cena ArCon 6 Omega to ponad 1400 zł - www.intersoft.pl


Pro100
Jest bez wątpienia najprostszym programem na liście płatnych programów do projektowania. Choć został stworzony głównie dla producentów mebli, dobrze sprawdza się również jako aplikacja do kreacji kuchni i łazienek, a także tworzenia raportów produkcyjnych, czyli wyceny materiałów użytych do urządzenia wnętrza, w tym glazury i terakoty. W bazie elementów do wykorzystania znalazły się m.in. kolekcje płytek Tubądzin, Paradyż, Cerkolor Incitare oraz zestawy brył ceramiki sanitarnej marek: Koło, Roca, Duscholux i Excellent. Jednak Pro100 daje także możliwość tworzenia własnych bibliotek materiałów (tekstur).

Ułatwieniem dla projektującego jest zbiór pasków narzędziowych zawierających takie proste w obsłudze opcje, jak: dosuwanie elementów ich pozycjonowanie, wyrównywanie czy obroty. Każdy element występujący w aktywnym polu projektu ma własne okno właściwości, w którym możemy nadawać mu określone cechy: nazwę, wymiary, rodzaj materiału, jak również przyporządkować go do określonych grup raportów i określić cenę. Pracę ułatwia także pięć trybów wyświetlania projektu: szkielet, szkic, kolory, tekstury oraz pełna i realistyczna wizualizacja. Każdej ze zmian dokonuje się niemal za jednym kliknięciem myszki, projektowanie trwa zatem bardzo krótko, co sprawi, że program sprawdzi się w czasie spotkania z klientem. Pełna wersja aplikacji kosztuje ok. 3700 zł - www.ecru.pl
 

Artykuł ukazał się w magazynie „ATLAS fachowca”, nr 4/2013 r. 

 

 

O programach do projektowania podyskutuj na forum.

 

 

Kategoria 
Tagi 
klient
pro100
arcon
felcad
cad décor
sweet home
light décor
power net

Nasi partnerzy