Lepszy SMS 30

Autor 
Krzysztof Szyszko, Grupa ATLAS
16.03.2016Komentarze (2)

Szybkosprawny, samopoziomujący podkład podłogowy SMS 30 od ponad roku z powodzeniem stosowany jest przez wykonawców. Teraz na rynku pojawiła się nowa receptura – to wciąż ta sama wysoka jakość, ale jeszcze lepsza rozlewność.

ATLAS SMS 30 to szybkosprawny, samopoziomujący podkład podłogowy o zakresie grubości warstwy 3–30 mm. Właśnie ze względu na zakres grubości warstwy ATLAS SMS 30 świetnie sprawdza się przede wszystkim w pracach modernizacyjnych, np. przy wymianie podłóg czy remoncie mieszkania. Najczęściej remont rozpoczyna się od pozbycia się założonych dotychczas posadzek, mogą to być płytki PVC, panele, wykładziny dywanowe. Potrzebujemy wtedy równego i gładkiego poziomu w całym mieszkaniu. Z pomocą przychodzi nam ATLAS SMS 30, który świetnie spełnia swoje zadania – teraz jeszcze lepszą rozlewnością.

Lepsza rozlewność
SMS 30 charakteryzuje się doskonałą rozlewnością – dzięki temu po wylaniu podkładu otrzymamy równą, poziomą powierzchnię – nawet w dużych pomieszczeniach, bez konieczności stosowania listew prowadzących i ściągania masy łatami. Niski skurcz liniowy zapobiega spękaniu i odspajaniu produktu od słabych podłoży (o niskiej spoistości). Teraz rozlewność SMS 30 jest jeszcze lepsza, dzięki czemu SMS 30 sprawdza się idealnie w miejscach problematycznych, np. na poddaszach budynków jednorodzinnych, gdzie układ ścianek kolankowych i konstrukcja więźby utrudniają dostęp do skrajnych części podłoża poddasza.

Wyrównanie podłoża
Dużą zaletą SMS 30 jest zakres grubości warstwy 3-30 mm. Ważne jest to przy remoncie mieszkań, w budynkach wielorodzinnych. Po „zdjęciu” starych, istniejących posadzek często jest tak, że mamy różne poziomy w sąsiadujących pomieszczeniach. Zwykle różnice wahają się w przedziale 2-3 cm. Zastosowanie SMS 30 na całości podłoża daje w efekcie równe i gładkie podłoże we wszystkich pomieszczeniach. Podłoże po wylaniu SMS 30 jest idealnie równe. Dodatkową zaletą jest jego gładkość, co przy wykańczaniu pomieszczeń parkietem lub wykładzinami znacznie optymalizuje zużycie klejów pod tego rodzaju posadzki.

Parametry techniczne
Jednymi z najważniejszych zalet SMS 30 są jego parametry techniczne:

 • wysoka wytrzymałość na ściskanie (30 MPa),
 • wysoka wytrzymałość na zginanie (7 MPa).

Te parametry pozwalają wykańczać SMS 30 każdy rodzaj posadzek. Możemy układać płytki, panele, wykładziny, a co najważniejsze – parkiety, które wymagają bardzo wytrzymałych podłoży. Wytrzymałość SMS 30 w połączeniu z szerokim zakresem grubości warstwy sprawia, że jest to produkt uniwersalny. Może być stosowany jako typowa masa wygładzająca pod wykładziny lub podkład samopoziomujący w pracach remontowych pod każdy rodzaj posadzki.


Zanim we wrześniu 2014 roku produkt pojawił się na rynku, wykonaliśmy w ramach walidacji 750 m2 wylewek w bardzo zróżnicowanych warunkach – czasami przekraczających te, w jakich należy go stosować. Chcieliśmy mieć pełną wiedzę na temat zachowania SMS 30 nawet w ekstremalnych sytuacjach.


Szybkosprawność
Przeznaczeniem SMS 30 jest wyrównywanie podłoża. Dotyczy to m.in. sytuacji, kiedy konieczne jest wyrównanie nierówności utrudniających wykonanie ostatecznej okładziny, jak również gdy podłoże ma miejscowe nierówności lub gdy w całości jest wykonane z niewielkim spadkiem. Dlatego istotną kwestią w przypadku SMS 30 jest czas – ten, który wykonawca zyskuje dzięki właściwościom podkładu, w tym na przykład krótkie oczekiwanie na wykończenie ostateczną warstwą posadzki. Jak wygląda to w praktyce?

 • 40 minut

Tyle wynosi czas gotowości do pracy SMS 30. Większość wyrobów szybkosprawnych, ze względu na dodatki przyśpieszające wiązanie, ma bardzo krótki czas gotowości do pracy (trzeba bardzo szybko wylewać przygotowane porcje podkładu, aby zdążyć go rozprowadzić i wywałkować). Czas gotowości do pracy SMS 30 daje duży komfort pracy przy aplikacji.

 • 4 godziny

Po takim czasie możemy dalej prowadzić prace. Powierzchnia podkładu jest już wtedy związana, twarda i może być bezpiecznie użytkowana

 • 24 godziny

Po takim czasie możemy układać płytki.

 • 7 dni

Po takim czasie możemy kleić wykładziny i parkiet.

Właściwości:

SAMOPOZIOMUJĄCY PODKŁAD PODŁOGOWY ATLAS SMS30

 • Wyrównuje podłoża w zakresie 3-30 mm – zarówno gdy podłoże ma jedynie miejscowe nierówności, jak i gdy w całości wykonane jest z niewielkim spadkiem.
 • Może być stosowany w pomieszczeniach suchych oraz o podwyższonej wilgotności.
 • Różne rodzaje warstw wykończeniowych – parkiet, płytki, wykładziny PCV, dywanowe, panele.
 • Szybkosprawny – szybki przyrost wytrzymałości umożliwia ruch pieszy już po 4 godzinach od wykonania podkładu.
   

Artykuł ukazał się w magazynie ATLAS fachowca, numer 1 (22) | marzec 2016

Kategoria 
Tagi 
podkład-podłogowy
SMS-30
szybkosprawny
samopoziomujący
rozlewność

Nasi partnerzy