Nasz Król – nowy PLUS

Autor 
Anna Durajska, Grupa ATLAS
27.04.2018Komentarze (1)

Klej ATLAS PLUS jest z Wami już od 25 lat. Od zawsze służył jako klej na trudne podłoża, a na niełatwych i wymagających budowach niejednokrotnie można było usłyszeć rekomendację: „Tutaj sprawdzi się tylko PLUS”. Przyszedł jednak czas na modyfikację jego receptury.

Inicjatorami zmian w recepturze PLUSA staliście się Wy sami. Stawiliśmy czoła sugestiom (głównie dotyczącym wiązania i wciągania) i... udoskonaliliśmy PLUSA, tak aby nie tylko się Wam z nim dobrze pracowało, ale też, aby zyskał idealne parametry techniczne. I stało się! Powstał produkt, który według Was spełnia wszystkie oczekiwania wobec kleju klasy S1. Dowód? Wyniki testów, przeprowadzonych przed pojawieniem się kleju na rynku, oraz opinie docierające do nas po wprowadzeniu go do sprzedaży. Jeden z testów odbył się na poligonie doświadczalnym w Dąbrowie Górniczej.

Zaprosiliśmy do niego 10 doświadczonych Wykonawców – Praktyków:
→   zgłaszających uwagi do parametrów PLUSA, którzy mogli sprawdzić, czy zmiana w recepturze przyniosła zadowalający efekt,
→   pracujących na klejach innych marek niż ATLAS – przywiązanych do swoich ulubionych produktów,
→   stosujących PLUSA na co dzień, aby dzięki testom mogli porównać parametry dwóch receptur.

Do testów przygotowaliśmy próbki z klejami odkształcalnymi o zwiększonych parametrach przyczepności (klasa C2TE S1), pochodzącymi od wiodących na polskim rynku producentów. Wyroby były zapakowane w szare worki, oznaczone symbolami A, B, C, aby testujący nie sugerowali się marką przy przyznawaniu oceny. Jednym z klejów był nowy ATLAS PLUS. O tym, pod którą próbką ukryliśmy PLUSA i jakie produkty konkurencji były testowane, Wykonawcy dowiedzą się z tego artykułu. Podczas walidacji i po jej zakończeniu żaden z nich nie uzyskał informacji na temat wykorzystanych klejów.


W TESTACH WZIĘLI UDZIAŁ: TOMASZ WZIĄTEK, MARCIN ROMAŃSKI, PRZEMYSŁAW MICHALCZYK, LUCJAN PSTRĄGOWSKI, MARIUSZ CHMIEL, PIOTR DOBRZAŃSKI, DAMIAN MITORSKI, KRZYSZTOF WÓJCIK, JACEK WŁODARSKI, MARCIN ANTOSIK.
 


 

Nową recepturę PLUSA możecie przetestować sami. Przygotowaliśmy dla Was:
→ ponad 20 tysięcy wiader z próbką kleju, które orzymacie w punkcie sprzedaży (więcej informacji znajdziecie na stronie 5)
→ konkursy, w których do wygrania są wysokiej jakości spodnie glazurnicze.
Informacji o konkursach szukajcie na profilu FB ATLASA, na stronie www.atlas.com.pl oraz w kolejnych numerach magazynu.

 

Badane parametry

Każdy z parametrów testowanego kleju został oceniony przez Wykonawców w skali od 1 (najgorzej) do 5 (najlepiej) w następujących kategoriach:
parametry robocze,
wciąganie,
 wiązanie kleju po 12 godzinach.

 

 
Próbki gotowe do testowania.

Przygotowanie i aplikacja kleju

Ocena tych parametrów umożliwia podjęcie decyzji o wyborze najlepszego kleju pod kątem parametrów roboczych – wygody pracy na budowie.
Na tym (początkowym) etapie testów Wykonawcy sprawdzali: pylenie, mieszanie I i II, rozrabianie, konsystencję kleju po rozrobieniu i po 60 minutach, korygowalność, rozpływ, spływ, czepność, naskórkowanie, czas otwarty. Podczas aplikacji Wykonawcy zwracali uwagę na plastyczność masy, rozprowadzanie kleju, zachowanie się masy pod pacą. „Masełkowaty” – tak najczęściej określano próbkę A. Wielu zwolenników miały również próbki B i C, ponieważ jedni wolą aplikować kleje rzadsze („lubię rzadsze kleje” – padało podczas testów), a inni bardziej gęste, ale takie, które „nie zrywają się”, „nie są toporne”. Równie ważnymi jak aplikacja parametrami są naskórkowanie, czyli maksymalny czas, po jakim klej przestaje brudzić (zastyga), oraz czas otwarty, czyli okres, po jakim istnieje jeszcze możliwość klejenia płytki. Próbka kleju A po oderwaniu płytki i ponownej próbie przyklejenia okazała się rewelacyjna – uzyskała ocenę 4,8 (próbka B – 1,7; próbka C – 3,3). „Super dużo kleju na płytce”, „Można jeszcze kleić”, „Szybko złapał klej ponownie” – takie opinie padały przy ocenie próbki A. Równie wysoko oceniono naskórkowanie („długi czas otwarty”, „jak najbardziej na korzyść”), dzięki czemu to klej A okazał się faworytem.
Testy uwzględniały zarówno mały, jak i duży format płytek.
 


Po przyklejeniu dużej płytki Wykonawcy oceniali spływ.
 


Mieszanie było jednym z ocenianych parametrów.
 

Wciąganie kleju

Badanie pozwoliło udzielić odpowiedzi na pytania, który klej nie wciąga i przy zastosowaniu którego kleju przerwy technologiczne nie wpływają na dopasowanie płytek.

Jak to sprawdziliśmy? W płytce zostały wycięte trzy krążki, a w ich miejsce zaaplikowano kleje o warstwach odpowiedniej grubości (maksymalnie 1 cm). Następnie w te miejsca wklejono krążki. Po 4 godzinach Wykonawcy sprawdzili, jak wciągnął zastosowany świeży klej. W im mniejszym stopniu krążek się zapadał, tym lepiej dla kleju. Najmniejsze wciąganie miał klej A–0,46 mm, B–0,58 mm, a największe C-ponad 1 mm (nieakceptowane przez Wykonawców).

Sprawdzanie wciągania kleju.
 

Wiązanie kleju po 12 godzinach

Dzięki badaniu można było odpowiedzieć na pytania, który klej najszybciej wiąże i przy zastosowaniu którego kleju najszybciej możemy wejść na okładzinę i rozpocząć fugowanie.

Jak to sprawdziliśmy? 12 godzin wcześniej trzy próbki wyrobów zostały przygotowane w proporcjach mieszania wody według najniższej deklarowanej przez producenta ilości. Próbki były przechowywane na zewnątrz w niskiej temperaturze (ok. 5°C) oraz wewnątrz (ok. 20°C). Po 12 godzinach od rozrobienia Wykonawcy, dotykając próbki, oceniali stopień utwardzenia kleju. Najtwardsza okazała się próbka A, natomiast próbki B i C były jeszcze „żywe”, podlegały odkształceniom.
Ocena wiązania kleju.
 


 


 

OPINIE Fachowców


MARCIN ROMAŃSKI
Lepszy niż do tej pory stosowane kleje innych marek


Wybrałem próbkę A. Klej dobrze się kładzie, jest przyjemny w pracy. Miał wystarczająco długi czas otwarty. Kiedyś stosowałem ATLAS PLUS, a ostatnio głównie Mapei. Teraz chyba wiem, że będzie inaczej. Ma dobry czas schnięcia, czepność, spływy. Nadaje się do szybkiego montażu chłonnej płytki. Nie widzę wad.

 


PIOTR DOBRZAŃSKI
Jest lepiej, niż było


Kiedyś stosowałem PLUSA, ale zrezygnowałem, ponieważ mocno brudził ręce (wyżerał). Zacząłem stosować ATLAS Geo ex.
Na testach wybrałem, nie wiedząc, że to nowy PLUS, próbkę A, ze względu na masełkowatość, najlepszą przyczepność, świetne wiązanie. Doceniam też to, że szybko się mieszał.

 


DAMIAN MITORSKI
Wiele korzyści z nowej receptury


Stosuję PLUSA od lat. Nowa receptura PLUSA jest OK. Łatwo i szybko się miesza, łatwo się aplikuje. Przyjemny w pracy. Długi czas otwarty – klej później tężeje, ale ma bardzo dobre wiązanie, najlepsze ze wszystkich klejów. Nie wciągał jak inne kleje. Według mnie klej dzięki zmianie receptury wiele zyskał.*Średnia cena na podstawie cen z 10 hurtowni z całej Polski, kwiecień 2018.
**Odbiór pełnopaletowy

 

Artykuł ukazał się w specjalnym wydaniu magazynu ATLAS fachowca, numer 2 2018 

Kategoria 

Nasi partnerzy