Sposoby cięcia i układania mozaiki

Autor 
Cezary Kitliński - wykonawca, właściciel firmy budowlanej (nick na portalu www.atlasfachowca.pl: CezarPion)
25.09.2015Komentarze (0)

Oryginalna mozaika to element, który świetnie dopełni efekt odnowionej łazienki. Swoje funkcje dekoracyjne spełni jednak tylko wtedy, kiedy będzie prawidłowo wykonana. Podzielę się więc własnym doświadczeniem w wykonywaniu mozaiki.

Ściany. Bez obaw o bezproblemową eksploatację na ściany możemy zastosować każde z powyższych (poza strefami mokrymi – brodziki,natryski, wanny – ściany tuż nad nimi i poniżej rantu).                                                                     

Podłoga. Do obłożenia mozaiką podłogi, niecki brodzikowej i ścian w strefach mokrych najlepsze są terakota, szkło, ewentualnie kamień. Z kamienia naturalnego można uzyskać dowolne symetryczne albo asymetryczne kształty i grubości. Coraz częściej w łożach brodzikowych znajdują się otoczaki, które też możemy zaliczyć do mozaikowej bajki.

Szkło i gres cechuje znikoma nasiąkliwość, więc te materiały zalecić można na każde powierzchnie. Co do pozostałych materiałów, takich jak terakota, glazura, kamień, cechuje je różna odporność na działanie wody. Na przykład piaskowiec czy marmur są zdecydowanie bardziej nasiąkliwe niż granit.Natomiast mozaika z metalu łatwo się rysuje, nawet w trakcie fugowania można zniszczyć idealny połysk, tak pożądany przez wielu z naszych inwestorów (szczególnie inwestorek). Dlatego mozaikę metalową zalecałbym tylko na bardzo małej powierzchni, w mało eksploatowanych miejscach.

Natomiast mozaika z metalu łatwo się rysuje, nawet w trakcie fugowania można zniszczyć idealny połysk, tak pożądany przez wielu z naszych inwestorów (szczególnie inwestorek). Dlatego mozaikę metalową zalecałbym tylko na bardzo małej powierzchni, w mało eksploatowanych miejscach.

Drewno – gatunki rodzime, takie jak klon, buk, modrzew lub dąb, również nadają się raczej jako wstawki dekoracyjne na ścianach lub wykonanie większych płaszczyzn, ale z dala od wody. Natomiast tam, gdzie istnieje ryzyko zwiększonej wilgotności, pozostaje zastosowanie gatunków egzotycznych, takich jak tek, iroko, jatoba, cedr, merbau. Dzięki temu, że są nasycone substancjami oleistymi, są odporne na działanie wilgoci, wymagają jednak odpowiedniej impregnacji i pielęgnacji w trakcie użytkowania. Drewno należy olejować kilkakrotnie – wtedy będzie długo wyglądało znakomicie.

 

Wykonanie: Tomasz Borek (nick na portalu: tobo) - od strony lewej: mozaika ceramiczna, mozaika z kamienia naturalnego

JAK PRZYGOTOWAĆ PODŁOŻE POD MOZAIKĘ?                                                          

Przed rozpoczęciem prac z mozaiką rozkładam ją na płaskiej powierzchni, np. na płycie g-k, i sprawdzam po odklejeniu folii, czy cały plaster jest dobrze wykonany, czy nie ma przesunięć poszczególnych elementów. Daje mi to możliwość kontroli, czy kostki w plastrach są wklejone symetrycznie, fugi w miejscu łączenia plastrów nie będą się mijały i czy pojedyncze kostki nie są zapadnięte lub nie wystają względem innych. Takie oznaczam markerem i potem wycinam albo jeszcze dogodniej robię to przed wklejeniem. Zdarza się często, że plastry klawiszują względem innych, fugi się mijają. Robiąc próbę „na sucho”, mamy możliwość korekty błędu producenta. Bywa też, że trzeba porozcinać plastry i kłaść pojedyncze kostki „z ręki”. To żmudna robota, ale efekt końcowy rewelacyjny.

Powierzchnia pod mozaikę musi być wręcz idealna. Warto poświęcić na to więcej czasu i maksymalnie się przyłożyć. Kładąc plastry mozaiki czy pojedyncze kostki na nierównej powierzchni, nie warto improwizować różną grubością kleju. Efekt finalny będzie daleki od zamierzonego. Mozaika to element dekoracyjny, więc na niej właśnie skupiał się będzie wzrok inwestorów.

                                                                                                                                                                                                                                                                              
JAKIE SĄ SPOSOBY CIĘCIA MOZAIKI?

Mozaikę tnę w zależności od rodzaju materiału. Ceramikę i szkło na sucho, wodniaczką lub – jeśli jest w okolicy to waterjetem. Przy cięciu całych plastrów na sucho używam specjalnej podkładki do cięcia mozaiki. Do precyzyjnego wykończenia krawędzi stosuję dyski gumowe z krążkami papieru ściernego drobnej gradacji (może być wodny), kostki glazurnicze z nasypem diamentowym, np. Montolit. Problemem jest cięcie mozaiki pod kątem 45° W przypadku szklanej czy ceramicznej najszybciej zadziała waterjet. Jednak nie wszyscy mają do niego dostęp.Podczas cięcia ręcznego plastry klejone na papierze dobrze jest włożyć pomiędzy dwa kawałki płyty g-k i docisnąć np. ściskami stolarskimi. Jeśli tnę wodniaczką lub fleksem, to konieczne jest dopieszczenie/wyszlifowanie ciętej powierzchni i warto się do tego przyłożyć, aby pozbyć się matowej powierzchni. Dobrze jest następnie tę (już gładką) powierzchnię pomalować lakierem zbliżonym do zastosowanego w mozaice. Przy mozaice szklanej, ciętej na mokro nie wolno się spieszyć – po pierwsze można uszkodzić tarczę, a po drugie szkło, nagrzewając się w trakcie cięcia, lubi odprysnąć tuż przed końcem każdej kostki.

 

Wykonanie: Cezary Kitliński (nick na portalu CezarPion). Na zdjęciach: Mozaika szklana cięta ręcznie, polerowana i malowana lakierem z brokatem

JAKIEGO KLEJU UŻYĆ?

Dobór kleju jest bardzo ważny ze względu chociażby na uziarnienie, które może porysować mozaikę. Do elementów z kamienia, mozaiki z krawędziami rektyfikowanymi używam kleju białego – cementowego, co najmniej klasy C2, gdyż ze względu na małą powierzchnię płytki klej powinien być o podwyższonych parametrach przyczepności> 1,0 N/mm2 (np ATLAS Plus Biały). W przypadku mozaiki metalowej stosuję klej drobnoziarnisty (np. ATLAS Plus Biały), zapobiegający zarysowaniu powierzchni lub kleje do szkła/luster (kleje polimerowe, poliuretanowe lub silikony neutralne).

Biorąc pod uwagę możliwość korekty, przyczepność początkową oraz brak osuwania, stawiałbym na polimerowe i poliuretanowe mające bardziej gęstą konsystencję w stosunku do silikonów. Używając silikonów octanowych, jest duże ryzyko, że wejdą one w reakcję ze spodnią (powleczoną warstwą dekoracyjną lub brokatem) częścią mozaiki, a w przypadku elementów metalowych to jest pewne. Na powyższe można też kleić elementy drewniane i z tworzyw sztucznych. Według mnie dobre rozwiązanie, szczególnie w strefach mokrych, stanowi klejenie mozaiki na fugę epoksydową, tę samą, którą będziemy potem całość fugować. Przed klejeniem należy jednak sprawdzić karty techniczne producentów, ponieważ nie wszyscy rekomendują takie rozwiązanie. Klejenie mozaiki na fugę epoksydową zapobiega, przy wypłynięciu kleju z fug, ryzykownemu wydrapywaniu go z powierzchni między kostkami. Daje również bardzo dobrą ochronę przed wodą, środkami do czyszczenia i pielęgnacji. Pożądany efekt utrzyma się znacznie dłużej niż podczas zastosowania fugi cementowej.

Dokładność i jeszcze raz dokładność to podstawa przy mozaikowych wykonaniach. Dobre rozmieszczenie w osiach, względem płytek lub innych elementów, z którymi mozaika będzie sąsiadowała, idealnie przygotowane podłoże, minimalny grzebień, klej o konsystencji masełka sprawią, że klej nie będzie wypływał w trakcie klejenia, a praca będzie znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza.

Przed przyklejeniem warto wykonać próbę. Dlaczego? Bo mozaika nie należy do tanich materiałów. Wykonanie próby klejenia pozwala mi stwierdzić, czy dany klej, fuga, silikon nie będą miały negatywnego wpływu na mozaikę, nie zdegradują jej powierzchni lub nie wejdą w reakcję ze spodnią powierzchnią pokrytą często atrakcyjnymi wzorami czy brokatem. Przy mozaice metalowej warto zwrócić uwagę jak jej powierzchnia zachowuje się po potraktowaniu jej pacą do fugowania. 

                                                                                                   
JAKICH NARZĘDZI UŻYĆ DO KLEJENIA?

 Podstawowe narzędzia, które warto mieć do przyklejania mozaiki:
• grzebyk - maks. 4
• paca gumowa (do mozaiki metalowej bardzo miękka – potrzebna
• również przy fugowaniu) lub wałek do równomiernego dociśnięcia
• kostek mozaiki
• miękka gąbka do zmycia zabrudzeń z kleju
• szablon/listewka do wyrównania powierzchni pod mozaikę; jeśli jest innej grubości niż płytki
• krzyżyki, kliny.
 

JAK UKŁADAĆ MOZAIKĘ MIĘDZY PŁYTKAMI?

Powierzchnię pod układanie mozaiki przygotowuję bardzo dokładnie. Często grubość płytek i mozaiki jest różna. Zaczynam od wklejenia płytek bazowych, a następnie (przy cieńszej mozaice) przy pomocy szablonu, którym może być odpowiednio zacięta listewka, wyrównuję powierzchnię do żądanej grubości zaprawą szybkosprawną. Przy wyznaczeniu głębokości ściągania zaprawy należy przewidzieć grubość warstwy kleju, na który będziemy wklejać plastry mozaiki. Dobrze jest na sucho rozmierzyć, czy w każdym kierunku będzie pasowało. Do dociskania służy mi paca gumowa albo – jeśli jest za krótka – np. docięta na większy wymiar płyta g-k. Po dociśnięciu, jeśli zajdzie potrzeba – dokonuję korekty rozmieszczenia plastrów klinami.  

Wykonanie: Jacek Kołacz (nick na portalu: wielkijacek27). Na zdjęciu: Mozaika z glazury, wykonana samodzielnie z płytki
nacinanej maszyną wodną z ustawianą głębokością linii

JAK ŁĄCZYĆ MOZAIKĘ I PŁYTKI REKTYFIKOWANE?

Przy łączeniu mozaiki o krawędziach obłych z płytkami rektyfikowanymi bądź odwrotnie zwracam szczególną uwagę na pierwszą warstwę mozaiki względem płytek oraz szerokość spoiny w tym miejscu. Łącząc materiały o różnych krawędziach, dobrze jest lekko „wyciągnąć” albo „wcisnąć” pierwszy rząd oraz zmniejszyć delikatnie odległość/szczelinę. Przy fugowaniu tego miejsca często okazuje się, że spoina jest szersza niż pozostałe. Wynika to z kształtu krawędzi obu materiałów. Mozaika zawsze lubi dokładność, a w przypadku elementów rektyfikowanych wręcz bardzo!
 

JAK KŁAŚĆ HYDROIZOLACJĘ W KABINIE?

Zastosowanie hydroizolacji w kabinie prysznicowej to podstawa prac. Jeśli stosuję hydroizolację pod mozaikę, to nie do końca tak samo jak na resztę łazienki pod płytki. Warto postarać się, aby powierzchnia nałożonej hydroizolacji była maksymalnie równa i wykonana w dwóch warstwach. Najpierw zatopić taśmy w narożach, a następną warstwą wyrównać ten uskok. To niby niewiele, ale przy grzebyku 4 to już całkiem sporo. Idealnie jest,jak elementy klejone na ścianie będą postawione na elementach z łoża brodzikowego z zachowaniem szczeliny na wciśnięcie silikonu. W narożach ściana-ściana też musi być zachowana szczelina do wciśnięcia silikonu, by mógł on się tam dobrze „zakotwić”. Dobrym sposobem na równą powierzchnię pod mozaikę jest to, aby w trakcie tynkowania ścian wybrać szpachelką lekko zaprawę w miejscach styku ściana-ściana i podłoga-ściana, robiąc łoże pod taśmę. Tak przygotowane podłoże zapewni równą powierzchnię w miejscach styku ścian.
 

JAK SPOINOWAĆ MOZAIKĘ?

Przy wklejaniu mozaiki na żywicę epoksydową (fugę np. ATLAS Artis), jeżeli nie jest to duża powierzchnia, np. łoże brodzikowe, fuguję ją tuż po wklejeniu. Nie przejmuję się tym, że gdzieniegdzie zostanie wyciśnięty epoksyd w trakcie klejenia. Klejąc na klej cementowy, przed fugowaniem zarówno cementówką, jak i epoksydem, dokładnie czyszczę pozostałości kleju,odkurzam przestrzenie między kostkami i przecieram lekko wilgotną gąbką. Następnie pracuję tak samo jak przy zwykłych płytkach. W przypadku fugowania epoksydem koniecznie trzeba zaczekać, aż klej zwiąże i wyschnie, potem podobnie jak przy cementówce następuje czyszczenie, odkurzanie i ścieranie. Po tej czynności znów czekam, aby powierzchnia oraz przestrzeń między kostkami dokładnie wyschły. Epoksyd nie lubi czepiać się wilgotnych powierzchni! Dobrze wyprofilowana fuga jest tym, co nada całości ostatecznego wyglądu. Można polecić inwestorowi zastosowanie fugi brokatowej, która nada oryginalności pomieszczeniu. Kolor to już bardzo indywidualna sprawa klienta, dobrze jednak, aby choć trochę kolor fugi kontrastował z kolorem mozaiki. Uwidoczni to jej wzór i nie będzie zlewała się w jednolitą całość.Płytki nasiąkliwe należy zwilżyć wodą (same krawędzie) przed fugowaniem cementówką. Płytki nienasiąkliwe (gres, szkło, metal,konglomeraty) nie wymagają zwilżania. Fugą epoksydową spoinuję zarówno mozaikę ceramiczną, jak i kamienną czy drewnianą

Wykonanie: Mariusz Utkała (nick na portalu: tuptus1100). Na zdjęciach, od lewej strony: mozaika z kamienia naturalnego, Mozaika z drobnych kostek ceramicznych


JAK OBUDOWAĆ WANNĘ MOZAIKĄ?                                                                  

Wanna po łuku to idealne miejsce na położenie mozaiki, jak wszelkie inne obłe kształty. Drobne kostki ładnie wykładają się na łukach, nie powodując załamania powierzchni, jak to bywa w przypadku większych płytek. Do obłożenia mozaiką wanny po łuku najwygodniej jest użyć gotowych paneli z płyty budowlanej lub styropianu. Wykonuję też zabudowy we własnym zakresie, nacinając styropian, XPS lub płyty budowlane. Murowanie z cegły, bloczków, robienie stelaży pod zabudowę g-k wypierane jest raczej przez płyty budowlane, gotowe szablony, surowe płyty XPS zmatowione i ponacinane we własnym zakresie. Tak jest znacznie szybciej i wygodniej oraz bezpieczniej pod względem ewentualnej wilgoci, jaka by zaistniała w obrębie zabudowy wanny. Przy ustalaniu głębokości ustawienia zabudowy względem wanny uwzględniam grubość mozaiki i kleju, pozostawiam szczelinę na aplikację silikonu przy rancie wanny, podłodze i styku ze ścianą.  

Chcesz coś dodać? Pochwalić się swoimi mozaikowymi realizacjami? Zajrzyj do wątku!

 

 

Artykuł ukazał się w magazynie ATLAS fachowca, numer 3 czerwiec 2015 (19)

Kategoria 
Tagi 
mozaika
kostki mozaiki

Nasi partnerzy