Sposób na elewację

Autor 
Łukasz Kulczycki, Grupa ATLAS
30.06.2016Komentarze (3)

Elewacja powinna chronić budynek przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Czy powinna być także jego ozdobą? Oczywiście!  Dlatego podejmując decyzję o jej wykończeniu, warto pomyśleć  nie tylko o tym, aby było bezpiecznie, lecz także żeby było ładnie.  Na przykład zastosować tynk imitujący drewno lub tynk mozaikowy.

Efekt drewna

 Drewno – jeden z najstarszych materiałów wykończeniowych – ma szerokie zastosowanie i jest bardzo popularne. Prawda jest jednak taka, że drewno wymaga dużych nakładów finansowych – zarówno w  kwestiach praktycznych – przy  samym układaniu na elewacji (drogi     surowiec), jak i podczas późniejszej konserwacji (cechuje się bardzo dużą wrażliwością na działanie czynników zewnętrznych). Można  jednak postawić na elewację piękną, tańszą w wykonaniu i łatwą  w  konserwacji. ATLAS, zainspirowany naturą, włącza do swojej oferty        materiały, które z powodzeniem mogą zastąpić naturalne drewno,  tworząc atrakcyjną fakturę drewna. 

 

Zalety systemu
System imitujący deski na elewacji pozbawiony jest typowych wad drewna (głównymi wadami są konieczność specjalistycznej renowacji i pielęgnacji, a także zmiana jego barwy z upływem lat). Przede wszystkim to jednak piękny efekt dekoracyjny, który można uzyskać zdecydowanie mniejszym kosztem (w porównaniu z deskami z naturalnego drewna kładzionymi na elewacji). Elewacja wykonana z produktów ATLASA będzie miała wiele zalet:

 • Trwałość – elewacja jest hydrofobowa, a dzięki temu odporna na zabrudzenia. Ponadto nie odkształca się pod wpływem zmian temperatury oraz wilgotności powietrza, nie poddaje się warunkom atmosferycznym.
 • Efekt pięknej struktury drewna dzięki szablonom, które nadają jej niepowtarzalny wzór, oraz bogatej kolorystyce wiernie oddającej naturalne drewno.
 • Montaż nie wymaga specjalistycznych szkoleń.
 • Nie wymaga specjalnej konserwacji – zabrudzoną powierzchnię można zmyć wodą pod niewielkim ciśnieniem. 

Co w ofercie?


System ATLASA, dzięki któremu można uzyskać efekt drewna, składa się z kilku produktów: 

 • Cerplast – do gruntowania podłoża pod tynk. Charakteryzuje się zwiększoną ochroną przed  czynnikami biologicznymi i atmosferycznymi.
 • Cermit WN – to specjalnie przygotowany tynk mineralny, stworzony po to, aby można było odbijać w nim szablon. Czym różni się od innych tynków z oferty ATLAS? Cermit WN jest bardziej plastyczny (zawarte w nim kruszywo jest bardziej miałkie). Ma również zwiększoną elastyczność – jest odporny na mikropęknięcia. Jest zbrojony we włókna celulozowe, dzięki czemu nie pęka w grubej warstwie (zalecana warstwa to 3-4 mm). W składzie Cermitu znajdują się również dodatki, które ograniczają możliwość wystąpienia wykwitów solnych. Wysoka alkaliczność zaprawy cementowo-wapiennej stanowi barierę dla rozwoju korozji biologicznej (grzyby, algi itp.) na powierzchni wyprawy tynkarskiej zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń.
 • Bejca – to impregnat koloryzujący, który umożliwia uzyskanie pożądanego koloru drewna i finalnie daje „efekt deski”. Paleta barw składa się z aż 10 kolorów, wiernie oddających naturalną barwę drewna: palisander, olcha, orzech włoski, dąb, tek, mahoń, pinia, brzoza, heban i akacja. Bejca chroni tynk przed wpływem warunków atmosferycznych, zapewnia ochronę przed zabrudzeniami oraz trwałość i stabilność koloru przez długi czas.

Kolory bejcy

Kolory bejcy

 • Szablony – szablon ma długość 2 m i szerokość 20 cm, dlatego wzór drewna jest niepowtarzalny. Dzięki długości matrycy wystarczy go odbić na tynku kilka razy, aby pokryć całą powierzchnię ściany. Poza tym szablon wykonany jest z silikonu, dzięki czemu nadaje się do wielokrotnego użytku.  
 • Środek antyadhezyjny – środek służący do smarowania formy silikonowej, tak aby tynk nie przyklejał się do silikonowego szablonu o strukturze drewna. Niewielką ilość środka należy nanieść na powierzchnię wzorca przed odbiciem na elewacji.

Kosztorys - ile kosztuje tynk efekt deski?

 

 Opinia projektanta

 Artur Kaczmarek architekt, współwłaściciel pracowni projektowej PROPORCJA

Doskonała alternatywa dla drewna

Naturalne drewno pomaga uzyskać oryginalny efekt, ale, niestety, niesie ze sobą wiele kłopotów wykonawczych i eksploatacyjnych. Tynk z efektem drewna jest doskonałą alternatywą. Po pierwsze, pozwala zaoszczędzić inwestorowi na kosztach realizacji i czasochłonnych zabiegach przy użytkowaniu. Po drugie, taka elewacja jest jednolita pod względem materiałowym. Pozwala to uniknąć pęknięć lub rozwarstwień. Bardzo ważną rzeczą jest tu, zgodne z instrukcją, staranne wykonanie. Efekt ma być lekki
i naturalny. To ma być deska, a nie sztuczna deska. Szablony powinny być przesunięte względem siebie i obracane, tak aby uniknąć wrażenia powtarzalności wzoru. Bejca powinna być nakładana w sposób nierównomierny, aby zachować fakturę słojów. Taki element imitujący drewno najlepiej wygląda, kiedy położony jest na fragmencie elewacji, np. w górnej części domu albo tylko na jednej ścianie.

 

Tynk mozaikowy

Tynk mozaikowy składa się z kruszywa,  spajanego za pomocą specjalnie opracowanej bazy, której podstawą jest żywica akrylowa. Stosowany jest zarówno do dekoracji wnętrz, jak i elewacji budynków. Daje dużą swobodę przy projektowaniu i wykonywaniu pomieszczeń – często nakłada się go na część cokołową budynku lub na fragmenty ścian. W ofercie ATLASA od czerwca 2015 roku dostępny jest tynk mozaikowy DEKO M TM3 „ready mix” (baza i wymieszane kruszywo w jednym worku), a od listopada nowość: tynk DEKO M TM1 (baza i trzy wybrane kolory spośród siedmiu dają gotowy tynk).

Zalety tynku DEKO M

 • Odporny na uszkodzenia i warunki atmosferyczne – po wyschnięciu powłoka jest mrozoodporna i wodoodporna (nie nasiąka, chroni elewację przed szkodliwym działaniem wody).
 • Wysoka twardość (dzięki zastosowaniu kruszywa kwarcowego) – jest odporny na zabrudzenia, zmywanie i ścieranie – powierzchnię można zmywać wodą i czyścić bez obaw, że fragment tynku odpadnie.
 • Odporny na promieniowanie UV – kolor utrzymuje się bardzo długo, nie blaknie.
 • Wariant DEKO M TM1 cechuje się najmniejszym na rynku zużyciem (ok. 2 kg/m2).
 • System mykobariery – oparty na biocydach zapewnia tynkowi przez długi czas skuteczną ochronę przed korozją biologiczną, czyli rozwojem grzybów i glonów na jego powierzchni.
 • Łatwy w aplikacji – od razu gotowy do użycia, wystarczy wymieszać wybrane składniki.
 • Bogata gama kolorów – można uzyskać 84 kolory w wariancie TM. Kombinacje kruszyw można wzbogacić miką i brokatem (kolejne 168 kolorów z TM1) – 60 kolorów standardowych; 20 kolorów ready mix wariant TM3.
 • Możliwość aplikacji ręcznej i mechanicznej.

Co w ofercie?


ATLAS DEKO M to możliwość zakupu tynku dekoracyjnego w kilku wariantach:

1. DEKO M TM3 ready mix to:

 • baza tynku mozaikowego DEKO M,
 • gotowa kompozycja kruszyw – do wyboru 20 gotowych kolorów, już zmieszanych w worku.

Wybrane kolory tynku DEKO M, wariant TM3

Wybrane kolory i szablony tynku mozaikowego ATLAS

2. DEKO M TM1 to:

 • baza tynku mozaikowego DEKO M,
 • 7 kolorów kruszywa, które można mieszać w dowolnej kombinacji – obowiązkowo używając 3 kolorów (tych samych bądź różnych) – można uzyskać aż 84 różne kolory.

Żeby jeszcze bardziej wzbogacić kolorystykę, można dodać:

 • brokat (kolor srebrny),
 • mikę, czyli drobne, błyszczące wiórki minerału (kolor czarny).

Połączenie kolorów, brokatu i miki daje aż 252 wariacje kolorystyczne. Tynk DEKO M TM1 dodatkowo może być aplikowany z wykorzystaniem szablonów. Szczególnie polecany jest szablon imitujący nieregularne kształty, np. kamienia. Opcja z wykorzystaniem szablonu jest mniej kosztowna od położenia naturalnego kamienia na ścianach, a wygląda równie efektownie.

Kosztorys - ile kosztuje tynk mozaikowy?

Opinia projektanta

 Artur Kaczmarek architekt, współwłaściciel pracowni projektowej PROPORCJA

Ciekawa faktura i mocny, trwały kolor

Tynk mozaikowy jest estetyczną i reprezentacyjną powłoką, którą można stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. To materiał bardzo niedoceniany. W czasach, kiedy elewacja powinna być niepowtarzalna i oryginalna, warto zwrócić uwagę nie
tylko na jego walory użytkowe, lecz także dekoracyjne. Zazwyczaj jest on stosowany na cokołach budynku, chociaż doskonale sprawdzi się również na ścianach – na przykład w pasach międzyokiennych lub na murach. Nie warto pokrywać „mozaiką” całej
powierzchni elewacji. Uzyskana powierzchnia charakteryzuje się ciekawą fakturą i mocnym kolorem. W przeciwieństwie do tradycyjnego tynku nie brudzi się tak szybko i nie płowieje. Jest także znacznie bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, więc dobrze sprawdzi się na trasach komunikacyjnych i w wąskich przejściach. Ze względu na swoją wodoodporność może być użyty w niższych partiach ścian oraz na niewielkich płaszczyznach poziomych.

 

Tynk mozaikowy - co warto wiedzieć?

 

 • Odpowiednie podłoże – tynk mozaikowy nie może być stosowany na podłożu kruchym i nierównym. Pod tynk powinno być przygotowane idealnie podłoże – im drobniejsze kruszywo, tym lepiej powinna być przygotowana powierzchnia. Nakładanie tynku mozaikowego na niejednolitej powierzchni grozi uwidocznieniem wszystkich wklęsłości i zmusza do aplikacji większej ilości masy, co w efekcie zwiększa koszty.
 • Technika nakładania – dla niedoświadczonego wykonawcy aplikacja tynku mozaikowego może być wyzwaniem. Masę należy nakładać zawsze w tym samym kierunku – to bardzo ważne, ponieważ różne kierunki aplikacji są widoczne na elewacji i trudno jest później naprawić błąd. Tynk należy też nakładać techniką „mokre na mokre”. Oznacza to, że fragmenty ściany muszą być ze sobą zespolone, zanim masa zacznie wiązać. Próby połączenia związanego tynku ze świeżą masą tynkarską spowodują, że na powierzchni pojawią się nieestetyczne zgrubienia i ślady łączeń.
 • Warunki pogodowe – tynk mozaikowy należy nakładać, kiedy na zewnątrz panuje optymalna temperatura (5o-25oC). Nie należy go też nakładać, kiedy elewacja jest narażona na działanie promieni słonecznych – tynk szybko zastyga, a żywica, która jest spoiwem materiału, bardzo szybko wiąże w cieple, dlatego tynk ciężko nakłada się na elewację. Uwaga! Aby nakładać tynk DEKO M już od 0oC, można dodać do niego Eskimo.

DEKO M oraz szablon można kupić w hurtowniach i Punktach Partnerskich ATLAS. Adresy znajdziesz na stronie:

www.atlas.com.pl

 

Jak zrobić efekt deski "krok po kroku"? Przeczytaj artykuł!

 

 

Artykuł ukazał się w magazynie "ATLAS fachowca", nr 3 (24), czerwiec 2015

 

Kategoria 
Tagi 
deska na elewacji efekt drewna tynk mozaikowy trwały tynk ocieplenie drewno na elewacji

Nasi partnerzy