​​Test wiertarko-wkrętarki Hitachi DS10 DAL

Autor 
PortalNarzedzi.pl
22.02.2015Komentarze (0)

Niewielkie wiertarko-wkrętarki to narzędzia, którymi wykonamy drobne prace montażowe. Nie mają one mocy dużych maszyn, ale odwdzięczają się małymi rozmiarami i niską masą.

Najnowsza wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Hitachi DS10 DAL to idealny przyjaciel każdego zawodowego instalatora czy nawet domowego majsterkowicza. Sprzęt ten przeznaczony jest do niezbyt wymagających zadań, ale za to jest na tyle lekki i zgrabny, że można go przez cały dzień nosić przy pasku u spodni i nie poczuć jego obecności.

Wkrętarka zasilana jest niewielkim akumulatorem litowo-jonowym o napięciu znamionowym 10,8 V i pojemności 1,5 Ah. To właśnie źródło prądu decyduje w największej mierze o możliwościach nowego produktu Hitachi. Baterie Li-Ion charakteryzują się bardzo dużą sprawnością, a są przy tym wyjątkowo trwałe. Można je doładowywać w dowolnym momencie bez obaw o skrócenie ich żywotności czy pojemności.

Jedną z najmocniejszych stron Hitachi DS10 DAL jest zespół napędowy. Silnik może nie jest tytanem, ale współpracuje z dwubiegową przekładnią. Taką konstrukcję zwykle stosuje się w większych maszynach. Dwa przełożenia sprawiają, że Hitachi jest bardziej wszechstronna – na szybszym biegu można ją stosować do wydajnego wiercenia w miękkich materiałach, a na wolniejszym skorzystać z większego momentu obrotowego do montażu wkrętów o większych średnicach.

Na I biegu silnik ma maksymalnie 350 obr./min, a na II – 1300 obr./min. Prędkość obrotową ustawia się płynnie za pomocą włącznika spustowego (kierunek ustala się wygodnym w obsłudze przełącznikiem słupkowym). DS10 DAL dysponuje maksymalnym momentem obrotowym 36 Nm. Jego wartość reguluje się za pomocą pierścienia o 21 pozycjach, jest też blokada sprzęgła do wykonywania wiercenia. W modelu tym zastosowano elektryczny hamulec, który zatrzymuje obracające się wrzeciono natychmiast po wyłączeniu zasilania. Takie parametry pozwalają wiercić w stali otwory o maksymalnej średnicy 10 mm, a w drewnie – 29 mm.

W Hitachi DS10 DAL zastosowano szczękowy uchwyt wiertarski o konstrukcji jednoczęściowej z automatyczną blokadą wrzeciona, co jest bardzo wygodne w obsłudze. W nowoczesnych wkrętarkach, a taką jest na pewno prezentowane narzędzie Hitachi DS 10DAL, nie mogło zabraknąć diod oświetlających miejsce pracy. Choć przez wielu traktowane są one z przymrużeniem oka i postrzegane w kategoriach gadżetów, to jednak znacząco poprawiają komfort działania w ciemnych miejscach.Na świetną ergonomię mają także wpływ prawidłowo wyprofilowane i pokryte okładziną antypoślizgową rękojeści. Leżą one w dłoni perfekcyjnie. Wiertarko-wkrętarka Hitachi DS10 DAL razem z akumulatorami waży zaledwie 1 kg.

W redakcyjnym warsztacie podczas testów sprawdzaliśmy, czy wysoki komfort pracy niewielką wiertarko-wkrętarką Hitachi idzie w parze z jej możliwościami praktycznymi. Pierwsza próba praktyczna polegała na wierceniu przelotowym w blacie kuchennym o grubości 30 mm. Zastosowaliśmy do tego celu świder zwężany o średnicy 25 mm. Zadanie to zajęło maszynie 7 s. W drugim zadaniu osadziliśmy w sosnowej belce wkręt 6 x 160 mm (niepełny gwint). Sprzęt uporał się z tym wyzwaniem w 6 s.
 

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki Hitachi DS10 DAL

 

Tagi 
wiertarko-wkrętarka
hitachi ds10 dal

Nasi partnerzy