​Test przecinarki Carat Microcoup 180 ALU do kafli

Autor 
PortalNarzedzi.pl
16.09.2014Komentarze (2)

Na polski rynek trafiają właśnie produkty marki Carat, która jest częścią grupy Hitachi Ltd. Mieliśmy okazję testować jeden z nich – mobilną przecinarkę do glazury i terakoty, która przeznaczona jest do cięcia prostego, skośnego i obróbki krawędzi.

Przecinarka Carat Microcoup 180 ALU swoją konstrukcją przypomina klasyczną piłę stołową do drewna. Ma stół z aluminiowym blatem i silnik z wrzecionem, na którym zamocowane jest narzędzie tnące. Pilarkę do kafli odróżniają od pilarki do drewna dwa zasadnicze Materiały i technologie,Inne,Elementy konstrukcyjne. Pierwszy to rodzaj tarczy. Carat przystosowany jest bowiem do pracy z tarczami diamentowymi o średnicy 180 mm. Drugim z kolei jest umieszczony pod blatem pojemnik na wodę. Prezentowana maszyna jest bowiem przecinarką pracującą na mokro. Tarcza obraca się zanurzona w wodzie. Płyn spełnia więc tutaj podwójną role – chłodzi tarczę diamentową, a także pochłania drobiny kurzu. Cięcie tym urządzeniem jest właściwie bezpyłowe – w otoczeniu unoszą się jedynie mikroskopijne krople wody. Woda jako chłodziwo znacznie zwiększa wydajność pracy przecinarki. Można nią właściwie ciąć bez żadnych przerw technologicznych.

Maszyna Carat napędzana jest silnikiem elektrycznym (jednofazowym) o mocy 750 W. Jego praca jest praktycznie bezgłośna, głównie za sprawą umieszczenia tarczy tnącej bezpośrednio na wrzecionie motoru (brak jakichkolwiek przekładni). Dzięki temu narzędzie jest proste w konstrukcji, a tym samym praktycznie bezawaryjne. Przy takich parametrach napędowych przecinarką Carat Microcoup 180 ALU przetniemy kafle o maksymalnej grubości 3 cm. W kwestii elektrycznej warto zwrócić uwagę na włącznik – schowany jest on pod specjalną, wodoodporną osłoną. Zapobiega ona przedostawaniu się wody do układu elektrycznego, a tym samym chroni silnik przed zwarciem, a użytkownika przed porażeniem prądem

Przyjrzyjmy się bliżej blatowi roboczemu, bo to właśnie on decyduje o użyteczności maszyny. Jedynym elementem wystającym z jego powierzchni jest fragment tarczy diamentowej. Jest ona praktycznie w całości schowana pod plastikową, przezroczystą osłoną, której wysokość nad blatem można regulować w zależności od grubości obrabianego materiału. Co ciekawe, głównym zadaniem tej osłony nie jest ochrona użytkownika (bo tarcza diamentowa nie jest zbyt niebezpieczna dla ciała człowieka), a ograniczenie ilości rozbryzgiwanej podczas cięcia wody.

Do blatu stołu można zamocować specjalną prowadnicę, która ułatwia wykonywanie równych cięć o powtarzalnych wymiarach. W jej odpowiednim ustawieniu pomocna będzie podziałka umieszczona na jednej z krawędzi stołu. Do prowadnicy równoległej można zamocować specjalną przystawkę kątową do cięcia płytek w karo. I na deser – część blatu można podnieść o 45° i w ten sposób obrabiać krawędzie glazury i terakoty, tnąc je właśnie pod takim kątem. Wszystkie te elementy sprawiają, że maszyna jest bardzo funkcjonalna i można nią zrealizować praktycznie każdy rodzaj cięcia, który do tej pory był wykonywany niedokładnie innymi narzędziami (np. przecinarką ręczną czy szlifierką kątową).

Testy praktyczne rozpoczęliśmy właściwie od sprawdzenia, czy rzeczywiście Carat Microcoup 180 ALU jest rzeczywiście modelem mobilnym, który można łatwo przewieźć na kolejne inwestycje. Rzeczywiście, wydaje się, że narzędzie ma wszystkie cechy, by bezproblemowo transportować je z miejsca na miejsce. Pomogą w tym na pewno specjalny uchwyt, zaczepy do zwijania kabla zasilającego i niewielka masa całkowita 16 kg.

A jak wygląda samo cięcie? Na pewno jest bardzo miłe dla zmysłów – bo silnik pracuje bardzo cicho, a brak kurzu nie nadwyręża nosa i oczu. Znaleźliśmy jedną małą wadę – podczas cięcia twardych materiałów (np. gres) mocniejsze popchnięcie płytki powodowało przesuwanie całej maszyny. Jest ona troszkę za lekka. Jeśli chcemy więc osiągnąć maksymalnie wysoką jakość cięcia, warto przecinarkę dodatkowo unieruchomić.
 

Dane techniczne przecinarki Carat Microcoup 180 ALU

Tagi 
przecinarka do kafli
carat microcoup 180 alu

Nasi partnerzy