​Test szlifierki oscylacyjnej Milwaukee SPS 140

Autor 
PortalNarzedzi.pl
24.10.2014Komentarze (0)

Do dokładnej obróbki powierzchni drewnianych, malowanych czy lakierowanych najlepiej użyć niewielkiej szlifierki oscylacyjnej. Jest lekka, poręczna i pozwala użytkownikowi w pełni kontrolować prowadzone prace.

Milwaukee SPS 140 to doskonały przykład opisywanego powyżej elektronarzędzia. Maszyna ta jest jedną z najmniejszych szlifierek oscylacyjnych w ofercie firmy. Zarówno pod względem gabarytów, jak i parametrów technicznych. Prezentowane urządzenie jest bardzo lekkie, poręczne, a zarazem ciche i wydajne. Choć dysponuje mocą zaledwie 260 W, to 14.700 oscylacji/min. w połączeniu ze średnicą ruchu oscylacyjnego 1,6 mm zapewniają bardzo dobre efekty w szlifowaniu wykańczającym.

Urządzenie jest bardzo proste w swojej budowie i nie sprawia kłopotów w obsłudze nawet operatorowi, który pierwszy raz zetknął się z tego typu elektronarzędziem. Ma dość specyficzny włącznik, podobny do słupkowego przełącznika obrotów w wiertarce. Z jednej strony obudowy wciskamy go, by uruchomić szlifierkę, a z drugiej, by ją wyłączyć. Zaletą takiego rozwiązania jest praktycznie brak możliwości przypadkowego wyłączenia urządzenia i fakt, że cały przełącznik znajduje się w obudowie szlifierki i nie wystaje poza jej obrys.


Stopa szlifierska wykonana jest z trwałego aluminium i przystosowana do mocowania materiału ściernego na dwa sposoby – za pomocą rzepu lub z wykorzystaniem zacisków. Do szlifierki Milwaukee stosuje się papier o rozmiarze 113 x 105 mm. Ma ona też w tylnej części adapter, przez który można podłączyć albo worek na pył, albo odkurzacz przemysłowy do bezpośredniego jego odsysania. W ten sposób pył nie unosi się w powietrzu i nie zagraża oczom i płucom operatora, a trafia bezpośrednio do pojemnika na kurz. Odsysanie pyłu odbywa się przez otwory w płycie podstawy. Na wysoką wygodę pracy ma również wpływ długi, 4-metrowy kabel przyłączeniowy (w osłonie gumowej, która zapobiega łamaniu się przewodu).

W redakcyjnym teście sprawdziliśmy możliwości robocze szlifierki oscylacyjnej Milwaukee SPS 140. Szlifierka w całości wykonana jest z wysokiej jakości materiałów. Ergonomiczna rękojeść i większość obudowy zostały pokryte materiałem antypoślizgowym. Maszynę obsługuje się jedną ręką, a mały silnik narzędzia generuje minimalny hałas i niewielkie drgania. Przeprowadziliśmy szlifowanie sosnowego klocka papierami o ziarnistościach 180, 220 i 240 i doprowadziliśmy powierzchnię do wysokiej gładkości (była więc przygotowana np. do woskowania). Na każdym etapie materiał był bardzo dobrze obrobiony, a ostatecznie oszlifowana powierzchnia była gładka i pozbawiona jakichkolwiek wad w postaci nawet małych rys.

Dane techniczne szlifierki oscylacyjnej Milwaukee SPS 140

Tagi 
szlifierka oscylacyjna
milwaukee sps 140

Nasi partnerzy