​Test wiertarki udarowej Keyang DMV-16K

Autor 
PortalNarzedzi.pl
24.10.2014Komentarze (0)

Średniej mocy (ok. 700-800 W) wiertarki udarowe są chyba najpopularniejszymi elektronarzędziami wiercącymi. Ich niewątpliwymi zaletami są uniwersalność i poręczność wynikająca z niewielkich rozmiarów. Taki sprzęt jest w posiadaniu praktycznie każdego majsterkowicza i większości profesjonalnych budowlańców.
Do redakcyjnego warsztatu trafiła wiertarka udarowa Keyang DMV-16K. Niewielkie elektronarzędzie, którego „sercem” napędowym jest silnik o mocy 720 W. Współpracuje on z jednobiegową przekładnią. Maksymalne obroty wiertarki to 3000/min. Z kolei mechanizm udarowy wytwarza do 48.000 udarów/min. Oba parametry wskazują, że sprzęt będzie się świetnie nadawał nie tylko do prac w twardym betonie, ale także dobrze sprawdzi się przy obróbce praktycznie każdego innego rodzaju materiału (stal, drewno, tworzywa sztuczne). Prędkość obrotowa i liczba udarów regulowane są płynnie za pomocą włącznika spustowego, który został dodatkowo wyposażony w pokrętło do wstępnej regulacji prędkości obrotowej. Kierunek obrotów wrzeciona zmienia się przełącznikiem słupkowym, natomiast tryb pracy wiertarki (z udarem/bez udaru) suwakiem umieszczonym na górze obudowy.

Prezentowana wiertarka Keyang swoją konstrukcją jak najbardziej zasługuje na zakwalifikowanie do grupy narzędzi dla zawodowców. Może o tym świadczyć chociażby szybkomocujący uchwyt wiertarski (13 mm) w całości wykonany z metalu. Ten ostatni szczegół sprawia, że uchwyt jest odporny na ciężkie warunki pracy i zniesie najostrzejsze traktowanie. Tak skonstruowana maszyna poradzi sobie z wywierceniem w stali otworów o średnicy do 13 mm, a w betonie – do 16 mm.

O wygodzie i bezpieczeństwie pracy wiertarką udarową Keyang DMV-16K decydują drobne, lecz bardzo ważne szczegóły. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na system mocowania rękojeści pomocniczej – kołnierz na obudowie wiertarki ma „ząbkowanie”, które całkowicie eliminuje ryzyko obrócenia się uchwytu podczas najbardziej wymagającego wiercenia. Z kolei antypoślizgowa okładzina na głównym uchwycie pistoletowym zapobiega wyślizgiwaniu się elektronarzędzia z dłoni. Duże włączniki mogą być bez przeszkód obsługiwane w grubych rękawicach roboczych, co znacznie poprawia komfort pracy.

W redakcyjnych testach wiertarkę udarową Keyang DMV-16K poddaliśmy kilku próbom praktycznym. W pierwszej przewiercaliśmy na wylot blat kuchenny o grubości 30 mm za pomocą koronki bimetalowej o średnicy 35 mm. Wiertarka uporała się z tym zadaniem w 21 s. W drugim podejściu w uchwycie narzędziowym zamocowaliśmy wiertło kręte 7 mm i wierciliśmy nim w elemencie ze stali konstrukcyjnej o grubości 8 mm. Otwór w tym materiale powstał w 28 s. I na koniec prób sprawdziliśmy efektywność mechanizmu udarowego, wiercąc w bloczku betonowym otwór o głębokości 120 mm wiertłem 10 mm. To zadanie zajęło wiertarce 19 s (podane tu wyniki można porównać z naszym testami na www.portalnarzedzi.pl, linki QR Cody podane w tabeli zawartej w artykule).

 

Dane techniczne wiertarki udarowej Keyang DMV-16K

Tagi 
wiertarka udarowa
keyang dmv-16k

Nasi partnerzy