​Test wyrzynarki Keyang JS-1800L

Autor 
PortalNarzedzi.pl
16.09.2014Komentarze (0)

Do redakcyjnego warsztatu trafiło kolejne narzędzie firmy Keyang. Po raz kolejny potwierdziły się opinie o bardzo wysokiej jakości i dużych możliwościach praktycznych maszyn z Półwyspu Koreańskiego.

Do praktycznych testów w naszym warsztacie dotarła tym razem akumulatorowa wyrzynarka Keyang JS-1800L. Jest to  kompaktowa maszyna zasilana akumulatorem o napięciu 18 V i pojemności 3,0 Ah.

Litowo-jonowa bateria zastosowana w prezentowanym elektronarzędziu to jedno z najnowocześniejszych źródeł energii dla elektronarzędzi. Ogniwa Li-Ion są bardzo wydajne, lżejsze od starszych generacji akumulatorów, pozbawione efektu pamięci (zmniejszania się pojemności w wyniku doładowywania), a tym samym bardziej żywotne. Baterie litowo-jonowe świetnie współpracują z elektroniką zabezpieczającą je przed uszkodzeniami. W zestawie jest szybka ładowarka.. Na obudowie maszyny umieszczono diody informujące o stanie naładowania.

Jednostka napędowa w wyrzynarce Keyang JS-1800L wprawia w ruch brzeszczot z maksymalną częstością 2600 skoków na minutę. Długość skoku to 25 mm. Częstośc suwów brzeszczota sterowana  jest płynnie za pomocą włącznika spustowego, a po uruchomieniu maszyny włącza się dioda oświetlająca miejsce pracy.

W układzie napędowym znajdziemy także mechanizm wadłowego ruchu brzeszczotu. System ten sprawia, że brzeszczot porusza się  w trybie wahadłowym, podcinającym. Duża częstotliwość ruchu brzeszczotu w połączeniu z jego sporym zakresem skoku sprawiają, że po ustawieniu tego mechanizmu na najwyższy poziom (trzeci) wyrzynarka będzie cięła materiały drewniane bardzo szybko.

Bardzo ciekawie wygląda również uchwyt mocujący brzeszczot. Można go nazwać szybkomocującym. Brzeszczot wystarczy wcisnąć w gniazdo, a kliknięcie oznacza jego prawidłowe zacisnięcie. Celem wyjęcia narzędzia z gniazda trzeba przesunąć dźwignię blokującą – dużą i łatwą do obsługi nawet w rękawicach. Ruch brzeszczotu stabilizowany jest rolką prowadzącą umieszczoną blisko obrabianego materiału.

Wyrzynarką Keyang JS-1800L – oprócz klasycznych cięć prostych – można wykonywać również cięcia skośne. Stopa urządzenia posiada mechanizm pochylania w zakresie ±45°. Zmianę kąta nachylenia maszyny względem powierzchni obrabianego materiału wykonujemy za pomocą dołączonego klucza imbusowego.

Na spodzie stopy znajdziemy specjalną nakładkę ochronną, która nie rysuje powierzchni materiału podczas cięcia. W podstawie można zamocować prowadnicę równoległą do realizacji cięć o powtarzalnych szerokościach. W tylnej części podstawy jest  przyłącze do podłączenia przystawki, która pozwoli stosować zewnętrzny odkurzacz do odsysania wiórów powstających podczas cięcia

Akumulatorowa wyrzynarka Keyang JS-1800L wpisuje się w powszechną opinię o wysokiej jakości koreańskich produktów. Prezentowane elektronarzędzie wykonane jest z bardzo dużą dbałością o szczegóły, a użytych materiałów nie powstydziliby się najwięksi producenci elektronarzędzi.

Na uchwycie głównym zastosowano antypoślizgowy materiał. Duży włącznik zasilania z blokadą do pracy ciągłej umieszczono w zasięgu palca wskazującego i kciuka. Linia cięcia doświetlana jest diodą LED umieszczoną tuż nad głowicą tnącą. Gdy nie jest potrzebne oświetlenie, diodę można wyłączyć, aby nie pobierała niepotrzebnie energii z akumulatora.

W redakcyjnym teście praktycznym wykonaliśmy dwie próby cięcia. W pierwszej – zgrubnej na wydajność – skróciliśmy blat kuchenny z płyty wiórowej o grubości 3 cm i długości 25,5 cm. Zadanie to maszyna zrealizowała w 8,06 s i widać było, że sprzęt dysponował jeszcze sporym zapasem mocy do cięcia grubszych elementów.

W próbie „precyzyjnej” skracaliśmy  trzywarstwowy panel podłogowy z jotoby o grubości 15 mm. Maszyna spisała się rewelacyjnie, zapewniając wysoką jakość obróbki - uzyskaliśmy bowiem gładkie krawędzie po przecięciu.

Reasumując, Keyang JS-1800L zdał redakcyjny egzamin na piątkę – wyrzynarka jest ergonomiczna i zapewnia dużą efektywność oraz wysoką jakość cięcia.
 

Dane techniczne akumulatorowej wyrzynarki Keyang JS-1800L

Tagi 
wyrzynarka Keyang JS-1800L

Nasi partnerzy