Ekstremalny test wiertarko-wkrętarki akumulatorowej Metabo BS 18 LTX Quick

Autor 
PortalNarzedzi.pl
08.10.2014Komentarze (0)

4-polowy silnik 18 V, 110 Nm momentu, elektroniczne sterowanie parametrami pracy, system szybko wymiennych uchwytów narzędziowych, wydajny akumulator litowo-jonowy o pojemności 4,0 Ah – to podstawowe cechy wiertarko-wkrętarki Metabo BS 18 LTX Quick. Poddaliśmy ją bardzo wymagającym testom w redakcyjnym warsztacie.

W wiertarko-wkrętarce akumulatorowej Metabo BS 18 LTX Quick zastosowano 4-polowy silnik prądu stałego oraz 2-biegową przekładnię. Sterowanie przełożeniami odbywa się za pomocą suwaka umieszczonego w górnej części obudowy. Zmiany prędkości obrotowej dokonuje się płynnie przez płytkie lub głębokie wciskanie włącznika spustowego (I bieg – 0-500 min-1, II bieg – 0-1700 min-1) oraz pokrętłem w trybie wkręcania. Ustawia się nim maksymalne obroty.

Pokrętło to służy także do regulacji momentu obrotowego oraz do nastawy impulsowego trybu pracy. O ile w zwykłych wkrętarkach dobór siły dokręcania ustawia się za pomocą pierścienia sprzęgła mechanicznego umieszczonego tuż za uchwytem wiertarskim, o tyle w maszynie Metabo sterowanie tym parametrem odbywa się całkowicie elektronicznie. Użytkownik ma do wyboru 4 poziomy maksymalnego momentu obrotowego: 1-24 Nm (elektronicznie regulowany tryb wkręcania), 60 Nm (tryb impulsowy), 55 Nm (wkręcanie miękkie) i 110 Nm (wkręcanie twarde). Przy ustawieniu momentu obrotowego następuje automatyczne optymalne dopasowanie siły oraz prędkości obrotowej. W przypadku montażu małych wkrętów umożliwia to precyzyjną pracę. Metabo BS 18 LTX Quick wywiercimy w drewnie otwór o średnicy 65 mm, a w stali - 13 mm.

Oprócz trybów wiercenia i wkręcania urządzenie ma impulsowy tryb pracy. Umożliwia on odkręcanie wkrętów o uszkodzonych łbach czy zapieczonych śrub i nakrętek. Jak już wspomnieliśmy, ustawia się go za pomocą pokrętła regulacyjnego.

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Metabo BS 18 LTX Quick ma bardzo interesujący system montażu uchwytu narzędziowego o nazwie „Quick”. Standardowo na wrzecionie maszyny pracuje szybkomocujący klasyczny uchwyt wiertarski 13 mm z automatyczną blokadą wrzeciona. Ale wystarczy odciągnąć tuleję blokującą, by zdemontować uchwyt wiertarski i skorzystać z 6-kątnego uchwytu gniazdowego 1/4”. Jako wyposażenie dodatkowe można dokupić do wkrętarki specjalną przystawkę PowerX3, która trzykrotnie zwiększa moment obrotowy maszyny.

Metabo wyposażyło ten model wkrętarki w zasilanie z litowo-jonowych baterii o napięciu 18 V i pojemności 4,0 Ah. Duża pojemność baterii pozwala bezproblemowo pracować bardzo długo bez zmiany akumulatora, co jest i wygodne, i oszczędza czas poświęcony na obsługę baterii. Zabezpieczono ją przed nadmiernym obciążeniem i przegrzaniem, jak i zoptymalizowano proces ładowania – w ładowarce wentylator chłodzi ładowaną baterię, a elektronika czuwa, żeby jej nie przeładować. W tylnej części baterii umieszczono wskaźnik poziomu jej naładowania.

W redakcyjnym teście postanowiliśmy wiercić przelotowo w twardym (mocno sprasowanym) blacie kuchennym o grubości 40 mm koronkami: bimetalową 68 mm i z zębami węglikowymi o średnicy 60 mm. Narzędzia te potrzebują w takiej sytuacji mocnego napędu o sporym momencie, dlatego nasz test nazwaliśmy ekstremalnym. Otwór o średnicy 68 mm (koronka bimetalowa) powstał w czasie 56 s, a 60-milimetrowy (koronka węglikowa) - 66 s.
 

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki akumulatorowej Metabo BS 18 LTX Quick


 

Tagi 
wiertarko-wkrętarka akumulatorowa
metabo bs 18 ltx quick

Nasi partnerzy