Test akumulatorowego młotka elektropneumatycznego Milwaukee M12 CH

13.11.2013Komentarze (1)

Młotek elektropneumatyczny z 12-woltowym akumulatorem? U wielu wywoła uśmiech na twarzy i myśl o sensowności takiego połączenia. Konstruktorzy Milwaukee jednak doskonale przemyśleli całą konstrukcję, tak by było ono jak najbardziej funkcjonalne.

Dlaczego warto zainteresować się młotkiem z 12-woltowym akumulatorem? Przede wszystkim ze względu na jego rozmiary. Nie ma się co oszukiwać, że sprzętem tym zrealizujemy zadania takie, jak maszyną sieciową, ale w pewnych sytuacjach narzędzie z ogonem w postaci kabla jest niewygodne w użyciu, a nawet zagrażające bezpieczeństwu. Często jest tak, że do wiercenia w materiale ceglanym lub betonowym otworów o średnicach 10-12 mm używamy dużych i ciężkich młotowiertarek. A w takim zakresie pracuje właśnie mała młotowiertarka Milwaukee. Bez problemu wywiercimy nią w betonie otwór o średnicy 13 mm, tyle samo w drewnie, a w stali 10 mm. Małe rozmiary, niska masa i poręczność to możliwość działania w zakamarkach czy wykonywania prac bez zmęczenia z długo uniesionym narzędziem nad głową.

Milwaukee M12 CH to urządzenie klasy 2 kg, o tradycyjnej budowie w kształcie litery „L”. Najbardziej nowoczesnym elementem konstrukcji mechanicznej maszyny jest bezszczotkowy silnik Milwaukee POWERSTATE. W konstrukcji tej szczotki i komutator zostały zastąpione elektronicznym układem sterującym (chipem), który bardzo dokładnie reguluje prędkość obrotową silnika, moment obrotowy, a nawet hamulec elektryczny. Silnik brushless bardzo efektywnie wykorzystuje prąd zmagazynowany w baterii. Brak zjawiska iskrzenia na styku tych dwóch elementów ogranicza znacznie zużycie energii. Jednostka napędowa Milwaukee jest prakyycznie bezobsługowa. Wyeliminowanie dwóch elementów, które się zużywają i wymagają cyklicznej wymiany, spowodowało, że z narzędziami tego typu praktycznie nie jeździ się do serwisu.

Silnik umieszczony jest prostopadle do osi obrotu wrzeciona. Taki układ zapewnia maszynie świetne wyważenie. Jednostka napędowa współpracuje z 1-biegową przekładnią główną, która gwarantuje maszynie maksymalną prędkość obrotową 900 min-1.

Przy tej wartości mechanizm udaru pneumatycznego wytwarza nawet 6575 uderzeń/min, każde z energią 1,1 J. Parametry pracy silnika są regulowane płynnie za pomocą dużego włącznika głównego. Z kolei kierunek obrotów wrzeciona zmienia się słupkowym przełącznikiem w górnej części uchwytu. Akumulatorowy młotek elektropneumatyczny Milwaukee M12 CH może pracować w dwóch trybach – wiercenie i wiercenie z udarem. Wybiera się je pokrętłem umieszczonym z boku obudowy. W młotku zastosowano klasyczny uchwyt narzędziowy SDS-plus.

Źródłem energii w młotku Milwaukee M12 CH jest niewielki akumulator litowo-jonowy o napięciu 12 V i pojemności 4 Ah. To konstrukcja Milwaukee REDLITHIUM, która charakteryzuje się dużą trwałością (wytrzymuje kilka tysięcy cykli ładowania bez straty nominalnej pojemności). Baterię można doładowywać w dowolnym momencie. Elektronika w młotku chroni ogniwa przed przeciążeniem czy nadmiernym rozładowaniem. Umieszczone z boku obudowy maszyny diodowe wskaźniki poziomu naładowania ułatwiają przewidywanie czasu pracy i właściwe wybranie momentu ładowania baterii. Elementem systemu zasilania jest szybka ładowarka, które napełnia puste akumulatory w kilkadziesiąt minut.

Podczas testów sprawdziliśmy najpierw Milwaukee w koronnej konkurencji, czyli w wierceniu udarowym. W twardym bloczku z betonu B45 wywierciliśmy otwór przelotowy o średnicy 6 mm i długości 110 mm. Operacja ta zajęła nam 12,11 s. Następnie wykonaliśmy otwór o długości 120 mm w mniej twardym bloczku z betonu B15, używając wiertła 4-ostrzowego 16 mm. Wiercenie trwało 18,93 s. Młotek pokazał, że doskonale nadaje się do efektywnego wiercenia w twardym betonie niewielkich otworów, naszym zdaniem sensownie do 8-10 mm. Urządzenie doskonale sprawdzi się też podczas wykonywania otworów w bardziej miękkich materiałach, a więc w murze czy cegle. W takich aplikacjach jest w stanie zastąpić klasyczną wiertarkę udarową o mocy do 850 W. Obrazu dużych możliwości roboczych urządzenia dopełniły próby wiercenia w blacie kuchennym. 25-milimetrowy otwór przelotowy (3 cm) w blacie powstał w czasie 3,88 s. Reasumując, testy pokazały, że w kompaktowej, akumulatorowej młotowiertarce Milwaukee drzemie pokaźna siła, co czyni z niej urządzenie bardzo efektywne w pracy.

 

 

 

Źródło: PortalNarzedzi.pl

 

Tagi 
Młoty

Nasi partnerzy