Test akumulatorowej szlifierki kątowej Milwaukee M18 CAG125XPD

Autor 
PortalNarzedzi.pl
10.09.2014Komentarze (0)

Akumulatorowe szlifierki kątowe, choć zwykle nieco słabsze pod względem mocy w porównaniu z modelami sieciowymi, też muszą być bezpieczne w codziennej pracy. W jednym z takich modeli Milwaukee znajdziemy włącznik czuwakowy, dzięki któremu maszyna może być używana w miejscach o podwyższonych wymogach bezpieczeństwa pracy.

Szlifierka kątowa Milwaukee M18 CAG125XPD – jako jedna z niewielu tego typu maszyn na rynku – ma specjalny włącznik zasilania. To tzw. wersja czuwakowa, bez blokady do pracy ciągłej. Żeby maszyna pracowała, operator musi cały czas wciskać przycisk. To rozwiązanie (zwane też deadman switch) ma ustrzec zarówno operatora przed obrażeniami, jak i obrabiany materiał przed zniszczeniem w momencie utraty kontroli nad działającym elektronarzędziem.

Włącznik czuwakowy jest jednym z elementów, które odróżniają prezentowaną szlifierkę od podobnych elektronarzędzi na rynku. Ma ona jednak mnóstwo innych nowoczesnych rozwiązań, które sprawiają, że należy do grupy najnowocześniejszych szlifierek kątowych na rynku.

Przede wszystkim w Milwaukee M18 CAG125XPD jest silnik bezszczotkowy POWERSTATE. To konstrukcja, z której wyeliminowano szczotki i komutator – dwa elementy ulegające zużyciu eksploatacyjnemu i najbardziej energochłonne (iskrzenie). Dzięki temu motor brushless jest przede wszystkim praktycznie bezobsługowy, a przez to trwały, a także dużo wydajniejszy od klasycznych rozwiązań. Jest także mniejszy i lżejszy.

Warto też podkreślić, że parametry pracy silnika bezszczotkowego są regulowane elektroniką. Silnik bezszczotkowy POWERSTATE w porównaniu z klasyczną konstrukcją ma do 10 razy dłuższą żywotność, do 25% większą siłę i do 50% dłużej pracuje na jednym ładowaniu akumulatora. Urządzenie charakteryzuje się maksymalną prędkością obrotową wynoszącą 8500 obr./min i w jej układzie zastosowano elektroniczny system antyprzeciążeniowy.

Drugim bardzo ważnym elementem konstrukcji szlifierki kątowej Milwaukee M18 CAG125XPD, który pozwala pracować nią bez przerw, jest system zasilania. Prąd przechowywany jest w nowoczesnym akumulatorze litowo-jonowym o napięciu 18 V i sporej pojemności 4,0 Ah (szlifierka współpracuje ze wszystkimi akumulatorami M18). To konstrukcja Milwaukee REDLITHIUM, która charakteryzuje się dużą trwałością (wytrzymuje kilka tysięcy cykli ładowania bez straty nominalnej pojemności).

Baterię można doładowywać w dowolnym momencie. Elektronika w szlifierce chroni ogniwa przed przeciążeniem czy nadmiernym rozładowaniem. Umieszczone na akumulatorze diodowe wskaźniki poziomu naładowania ułatwiają przewidywanie czasu pracy i właściwe wybranie momentu ładowania baterii.

Milwaukee M18 CAG125XPD przystosowana jest obsługi tarczy o maksymalnej średnicy 125 mm. Mocowana jest ona do wrzeciona nakrętką FIXTEC – obsługiwaną ręcznie, bez dodatkowych akcesoriów, która pozwala szybko i wygodnie zmieniać ściernice na wrzecionie. Tarcza schowana jest pod metalową osłoną, którą mocuje się do kołnierza głowicy za pomocą beznarzędziowego systemu zapadkowego. Żeby zmienić położenie osłony, wystarczy nacisnąć przycisk blokujący i ją obrócić.

Rozwiązanie to spełnia rygorystyczne europejskie normy bezpieczeństwa nakazujące zastosowanie takich systemów, które w momencie rozerwania tarczy zapobiegną obróceniu się osłony wokół własnej osi o kąt większy niż 90˚. Należy podkreślić, że taki sposób mocowania osłony jest bardzo wygodny w codziennej obsłudze, ponieważ nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych akcesoriów (np. wkrętaka).

W testach praktycznych wykonaliśmy dwie próby. Pierwsza polegała na szlifowaniu stalowego elementu za pomocą ściernicy listkowej Klingspor SMT 925 Special (granulacja 40). W ciągu 20 s obróbki maszyna zeszlifowała 7 g materiału.

Druga próba była dużo bardziej wymagająca – postanowiliśmy przeciąć stalowy pręt gładki o średnicy 30 mm. To trudne zadanie sprzęt wykonał w 46 s. Zalecamy, by nie sugerować się tą wartością. Ważniejszy od czasu cięcia jest fakt, że nawet przy silnym naciskaniu Milwaukee ani razu się nie wyłączyła! To całkowicie nowa jakość pracy szlifierkami akumulatorowymi, które zwykle są bardzo czułe na najmniejsze obciążenia i wyłączają się, przez co praca nimi może być dość uciążliwa.
 

Dane techniczne akumulatorowej szlifierki kątowej Milwaukee M18 CAG125XPD


 

 

 

Tagi 
szlifierka kątowa Milwaukee M18 CAG125XPD

Nasi partnerzy