Test szlifierki kątowej Bosch GWS 26-230 LVI

25.04.2012Komentarze (1)

Do bardzo bogatej oferty szlifierek kątowych Bosch dołącza właśnie model GWS 26-230 LVI. To bardzo nowoczesna konstrukcja o wielu przydatnych i podnoszących wydajność pracy elementach konstrukcyjnych.

Najnowsza szlifierka kątowa firmy Bosch oznaczona symbolami GWS 26-230 LVI należy do grupy największych i najmocniejszych elektronarzędzi tego typu na rynku. W modelu tym zastosowano bowiem wydajny silnik o mocy aż 2600 W. Tę jednostkę napędową nazwano Champion. Motor charakteryzuje się nie tylko wyjątkowymi parametrami technicznymi, ale jest także świetnie zabezpieczony przed ciężkimi warunkami pracy, w jakich przyjdzie mu pracować. Konstruktorzy zastosowali m.in. siatkowe zabezpieczenie uzwojeń wirnika i warstwę żywicy epoksydowej na stojanie. Oba te elementy mają ochronić silnik przed agresywnym działaniem pyłów szlifierskich. Dodatkowo zastosowano większe łożyska kulkowe, solidniejszy wał i kutą zębatkę przekładni głównej, co w efekcie dało cichszą pracę i przedłużyło żywotność elektronarzędzia.

Jednostce napędowej w szlifierce Bosch GWS 26-230 LVI towarzyszą dwa bardzo przydatne systemy elektroniczne. Pierwszy to  układ miękkiego startu, który chroni silnik, eliminując nadmierne rozgrzewanie się jego uzwojenia w momencie rozruchu, a także nie dopuszcza do zadziałania bezpieczników instalacji elektrycznej. Drugim jest z kolei układ zabezpieczający narzędzie przed samoistnym uruchomieniem w momencie przywrócenia wyłączonego wcześniej zasilania.

W konstrukcji całego układu napędowego na szczególną uwagę na pewno zasługuje funkcja KickBack Stop. System ten wyłącza narzędzie w chwili zakleszczenia się tarczy. Użytkownik jest w ten sposób chroniony przed obrażeniami spowodowanymi odbiciem szlifierki. Rozwiązanie wykorzystuje systemy elektroniczne, a dokładniej mikroprocesor, który zatrzymuje narzędzie w momencie wykrycia nagłego zmniejszenia obrotów. Działa on na podobnej zasadzie jak system ABS wykorzystywany w samochodach. Inni producenci funkcje antyodbiciowe realizują na bazie mechanizmu sprzęgła mechanicznego.

Żeby jeszcze podnieść poziom bezpieczeństwa i „higieny” pracy, szlifierkę Bosch GWS 26-230 LVI wyposażono w system pochłaniania wibracji (System Vibration Control), który redukuje o 50% poziom drgań (poniżej 5 m/s2). Składa się on ze specjalnego zamocowania uchwytu głównego amortyzującego drgania i antywibracyjnej rękojeści bocznej. Oba uchwyty pokryte są antypoślizgowym i antywibracyjnym materiałem soft grip. Dodatkowo uchwyt główny jest obracany o 90°, tak by można go było wygodnie posługiwać się maszyną podczas szlifowania i cięcia.

Można się łatwo domyślić z oznaczeń nowej szlifierki Bosch, że obsługuje ona tarcze i ściernice o średnicy 230 mm. Osprzęt mocuje się do wrzeciona za pomocą beznarzędziowo obsługiwanej nakrętki SDS-click. Dzięki niej wystarczy zablokować wrzeciono specjalnym przyciskiem i ręką dokręcić tarczę. Odkręcenie śruby do zmiany tarczy nie wymaga żadnej siły. Nowe narzędzia mają przekonstruowaną osłonę tarczy. Zgodnie z europejskimi normami bezpieczeństwa została również skonstruowana osłona tarczy. Ma ona specjalne zapadki (ząbki), które uniemożliwiają obrócenie się jej w momencie rozerwania ściernicy. Rozwiązanie to zwiększa stopień zabezpieczenia operatora przed negatywnymi skutkami takiego zdarzenia, czyli przed zranieniem odłamkami osprzętu.

Podczas testów zbadaliśmy wydajność cięcia profili stalowych o wymiarach 20 x 30 mm (grubość ścianki – 1,5 mm). Najpierw przecieliśmy taki pojedynczy profil, a następnie podwójny, uzyskując odpowiednio czasy 3 i 4 s. Zbadaliśmy także działanie systemu KickBack Stop. Na specjalnie skonstruowanym testerze hamulec od roweru blokował tarczę, a maszyna natychmiast natychmiast się wyłączała. Próbę taką przeprowadziliśmy 10 razy. System ten w żadnej z nich nie zawiódł. Jest to dowód na to, że w rzeczywistych warunkach pracy podczas zakleszczenia się tarczy szlifierka nie wyrządzi nam żadnej krzywdy. Na słowa uznania zasługuje także system antywibracyjny. Podczas szlifowania były one odczuwalne w niewielkim stopniu.


Dane techniczne szlifierki kątowej Bosch GWS 26-230 LVI

 

 

Źródło: portalnarzedzi.pl

 

Tagi 
Szlifierka

Nasi partnerzy