Test wiertarko-wkrętarki FEIN ABS 18

Autor 
PortalNarzedzi.pl
10.03.2014Komentarze (0)

Do redakcyjnego warsztatu trafiła wiertarko-wkrętarka FEIN ABS 18 o zasilaniu 18 V z akumulatorów 4,0 Ah. Urządzenie jest klasy premium i odznacza się optymalnymi parametrami pracy oraz ponadprzeciętną żywotnością.
 

Jak wiadomo, w wiertarko-wkrętarkach szczególnie ważna jednostka napędowa. W testowanym FEIN ABS 18 zastosowano nowoczesny, 4-biegunowy silnik prądu stałego, którego praca wspomagana jest elektroniką sterującą obrotami i zabezpieczającą urządzenie przed przeciążeniem. Współpracuje on z dwubiegową przekładnią, która redukuje obroty silnika do 550/min (I bieg) i 1600/min (II bieg). Na wolniejszym przełożeniu FEIN dysponuje maksymalnym momentem obrotowym wynoszącym 60 Nm. Dodatkowo użytkownik może w bardzo dużym zakresie regulować siłę dokręcania za pomocą pierścienia z 23 przełożeniami i blokadą sprzęgła do wiercenia. Jak w większości podobnych elektronarzędzi, w FEIN ABS 18 prędkość obrotową wrzeciona można zmieniać płynnie za pomocą włącznika spustowego. Mechanizm napędowy ma także hamulec elektryczny, który zatrzymuje wiertło sekundę po wyłączeniu zasilania. Urządzenie wyposażono w automatyczną blokadę wrzeciona i całkowicie metalowy, bezkluczykowy uchwyt wiertarski (13 mm) o tzw. konstrukcji jednoczęściowej. Dzięki tym rozwiązaniom osprzęt można szybko zmieniać jedną ręką. Wiertarko-wkrętarką FEIN ABS 18 wykonamy w drewnie otwory o średnicy do 50 mm, a w metalu – do 13 mm. Warto tu wspomnieć, że wiertarko-wkrętarkę wyposażono w diodę oświetlającą miejsce wiercenia/wkręcania. Zapala się ona automatycznie po naciśnięciu włącznika spustowego i gaśnie natychmiast po przerwaniu pracy.

Urządzenie zasilane jest nowoczesnymi akumulatorami Li-Ion o napięciu 18 V i pojemności 4,0 lub 2,0 Ah. W przypadku baterii 4,0 Ah możemy więc spodziewać się naprawdę dużej wydajności pracy, siły i zapasu energii na naprawdę długi okres. Cały system zasilania, czyli akumulatory i ładowarki, został wykonany w technologii Safety Cell. Zabezpiecza ona ogniwa przed uszkodzeniami w wyniku przeciążenia, przeładowania czy nadmiernego rozładowania. Bardzo użytecznym rozwiązaniem jest także umieszczony na baterii wskaźnik jej naładowania. Cztery diody pokazują ilość energii w akumulatorze i informują użytkownika, czy przed rozpoczęciem pracy należy go naładować.

Testowana wiertarko-wkrętarka jest ergonomiczna i łatwa w operowaniu oraz obsłudze, jak też bardzo solidnie wykonana. Wszystkie jej części mechaniczne są stalowe, a przekładnia planetarna mieści się w obudowie metalowej. Obudowę korpusu narzędzia wykonano z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknami szklanymi. Taka konstrukcja zapewnia urządzeniu wysoką trwałość i odporność na brutalne traktowanie.

W praktycznych testach wykonanych w naszym warsztacie redakcyjnym postawiliśmy wiertarko-wkrętarce FEIN standardowe zadania. Najpierw, wykorzystując I bieg, w belce drewnianej wierciliśmy otwór o średnicy 25 mm i długości 78 mm, używając do tego 3-ostrzowego wiertła. Zadanie to zostało wykonane w czasie 6,91 s. Następnie otwornicą o średnicy 68 mm wywierciliśmy też na I biegu w czasie 22,91 s otwór przelotowy w blacie kuchennym o grubości 30 mm. Po wykonaniu tej operacji przystąpiliśmy do montażu wkrętów w belce drewnianej. Na II biegu zamontowaliśmy wkręt 6 x 200 mm w czasie 1,99 s, zaś na I przełożeniu – wkręt 8 x 240 mm w czasie 5,93 s. Testy pokazały, że wiertarko-wkrętarką FEIN ABS 18 można wykonać efektywnie bardzo szeroki wachlarz operacji: od łatwych i szybkich zadań po trudne aplikacje wymagające sporej mocy.Reasumując, FEIN ABS 18 to bardzo solidnie wykonana maszyna, mieszcząca w sobie nowoczesne technologie pozwalające szybko i wygodnie wykonywać nawet najtrudniejsze zadania.

 

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki FEIN ABS 18

 

Źródło: PortalNarzedzi.pl

 

Tagi 
Wiertarko-wkrętarki

Nasi partnerzy