Test wkrętarki Kress 505 TBS z magazynkiem SMV QuiXS

Autor 
PortalNarzedzi.pl
20.02.2014Komentarze (0)

Wkrętarka Kress 505 TBS, współpracując z magazynkiem SMV QuiXS, wystrzeliwuje wkręty niemalże z prędkością karabinu maszynowego. Przekonaliśmy się o tym w redakcyjnym warsztacie.

Kress 505 TBS to typowa wkrętarka o konstrukcji pistoletowej, wyposażona w sprzęgło kłowe, które łączy silnik z wrzecionem w wyniku nacisku wywieranego przez bit na mocowany wkręt. Zatem wrzeciono maszyny z bitem zacznie obracać się wtedy, kiedy dociśniemy wkrętarkę do gwintowego elementu mocującego, które po zwolnieniu nacisku automatycznie się zatrzymuje. Testowana wkrętarka ma silnik o mocy 500 W (moc użyteczna – 255 W) i zasilana jest przewodowo (230 V), a jej obroty są regulowane płynnie za pomocą włącznika spustowego w zakresie 0-4650 min-1.

Tak jak we wszystkich takich elektronarzędziach, wrzeciono wkrętarki zakończone jest gniazdowym 6-kątnym uchwytem narzędziowym 1/4”, w którym instaluje się bezpośrednio bity o różnych kształtach i rozmiarach. Na ten uchwyt może być nałożona specjalna głowica ograniczająca głębokość wkręcania. Przekręcając ją, możemy regulować tę głębokość (pełny obrót jej pierścienia to zmiana głębokości wkręcania o 1,6 mm). Oprócz bitów można zamontować na zakrętarce magnetyczny uchwyt nasadowy do wkrętów typu „farmer” (np. marki Felo) stosowanych przy montażu profilowanych blach dachowych, paneli elewacyjnych, itp., co znacznie poszerza zakres zastosowania maszyny.

W testowanej wkrętarce możemy zamocować magazynek Kress SMV QuiXS służący do seryjnego wkręcania. Ma on za zadanie automatycznie podawać wkręty na końcówkę wkręcającą. Montaż w maszynie tego magazynku jest beznarzędziowy, szybki i łatwy. Nasadza się go na szyjkę wkrętarki, a kliknięcie oznacza prawidłowe zamocowanie. Oczywiście, najpierw należy zamontować w uchwycie narzędziowym długi bit, który przechodzi przez środek magazynku. Aby móc wykorzystać magazynek, należy w pierwszej kolejności wprowadzić do niego taśmę z wkrętami, a następnie przystąpić do pracy. Taśma przesuwana jest automatycznie, a wkręt ustawiany osiowo w stosunku do bitu po każdorazowym przyciśnięciu końcówki magazynku do ściany. Żeby cały zestaw działał poprawnie, musimy również wyregulować parametry pracy magazynka. Najpierw ustawiamy odpowiednią długość używanych wkrętów. Wykonuje się to, zwalniając blokadę boczną i ustawiając długość wysunięcia końcówki oporowej (odpowiednie wartości naniesiono na niej). Potem pokrętłem znajdującym się z boku obudowy magazynka regulujemy głębokość osadzenia wkrętów. Testowanym zestawem Kress zamontujemy wkręty o długości 20-55 mm i średnicy 3,5-4,2 mm, a maksymalna średnica ich główki nie może przekroczyć 8 mm. Magazynek ma pewne funkcjonalne ograniczenie, służy bowiem do prostopadłego montażu wkrętów w stosunku do powierzchni mocowanego elementu. Nie zamontujemy nim więc wkręta skośnie.

Wkrętarka Kress 505 TBS z magazynkiem SMV QuiXS zapewnia dużą szybkość i dokładność montażu wkrętów w płycie gipsowej, drewnie itp. Żadne wkrętarki, niewyposażone w podobne magazynki, nie są wstanie w tego typu operacjach dorównać temu narzędziu pod względem wydajności. W redakcyjnym teście montażu wkrętów 4,3 x 25 mm w płytę gipsowo-kartonową na stelażu stalowym i 4 x 35 mm w płytę g-k na stelażu drewnianym przekonaliśmy się, że Kressem 505 TBS z magazynkiem SMV QuiXS można wkręcać jeden wkręt na 1,5-1,8 s. Wprawieni monterzy mogą to robić jeszcze szybciej. Sama czynność montażu wkrętów jest bardzo prosta i do tego wygodna, co – jak wiadomo – pozytywnie wpływa na wydajność pracy. Duży zakres regulacji umożliwia stosowanie różnych wkrętów (o różnej średnicy, długości, przeznaczeniu). Mamy też porządek w miejscu pracy, bo wszystkie wkręty są w taśmie, nie musimy więc po nie sięgać lub wyciągać z kieszeni, kiedy nam ich zabraknie. Praca nad głową nie wymaga stosowania podpórek – ręka trzymająca zazwyczaj wkręt na bicie jest wolna i można nią podtrzymać mocowaną płytę.

 

Dane techniczne wkrętarki Kress 505 TBS

Dane techniczne magazynku Kress SMV QuiXS

 

Źródło: PortalNarzedzi.pl

 

Tagi 
Wkrętarka

Nasi partnerzy