Test wyrzynarki SPARKY FSPE 80

Autor 
PortalNarzedzi.pl
31.01.2014Komentarze (0)

Do redakcyjnego warsztatu trafiła wyrzynarka SPARKY oznaczona jako FSPE 80. Sprawdziliśmy jej wydajność i możliwości wykonywania czystych cięć.

Parametry techniczne i cechy użytkowe
Testowana wyrzynarka SPARKY FSPE 80 ma silnik o mocy 550 watów i elektroniczną regulację częstotliwości suwów brzeszczotu w zakresie 300-3200 min-1. Pokrętło regulacyjne znajduje się w tylnej części urządzenia. Ma ono siedem nastaw umożliwiających dobór odpowiedniej prędkości cięcia do rodzaju materiału. Ich zastosowanie określa instrukcja obsługi urządzenia. Warto tu wspomnieć, że SPARKY zadbało o trwałość wyrzynarki, wyposażając ją w samoodłączające się szczotki węglowe, co w przypadku ich nadmiernego zużycia chroni komutator silnika przed uszkodzeniem, jak też w magnezową obudowę przekładni, która zapewnia pewne zamocowanie mechanizmów.

SPARKY FSPE 80 ma dwa tryby pracy: (1) liniowy ruch brzeszczotu oraz (2) wahadłowy. Wielkość amplitudy ruchu wahadłowego ustawia się trzystopniowo za pomocą prostego przełącznika dźwigniowego. Testowana wyrzynarka, jak urządzenie klasy profesjonalnej przystało, ma obrotową rolkę prowadzącą, której zadaniem jest przeciwdziałać odchylaniu się na boki brzeszczotu podczas cięcia po łukach. Zastosowano w niej także beznarzędziowo obsługiwany uchwyt brzeszczotu. Stopę wyrzynarki wykonano z lekkiego i jednocześnie wytrzymałego stopu magnezu. Wyposażono ją w kluczykową regulację skosu cięcia w zakresie 0-45° z oznaczeniem najbardziej popularnych kątów cięcia: 0°/15°/30°/45°.

Obsługa i ergonomia
Testowane urządzenie jest tzw. konstrukcji gałkowej, a więc jego korpus spełnia funkcję rękojeści, podobnie jak w małych szlifierkach kątowych. Wielkość przekroju poprzecznego korpusu jest dostosowana do średniej wielkości dłoni męskiej, dlatego urządzenie, jest domniemamy, będzie wygodne w trzymaniu dla większości użytkowników. Wszystkie elementy służące do obsługi wyrzynarki rozmieszczone są klasycznie, tak w większości tego typu maszyn profesjonalnych: a mianowicie włącznik i regulacja ruchu wahadłowego znajdują się w przedniej części korpusu po prawej stronie, pokrętło regulacyjne prędkości obrotowej – w tyle urządzenia. W naszej ocenie, obsługa wyrzynarki jest łatwa, do czego, niewątpliwie, przyczynia się zastosowanie w niej mechanizmu beznarzędziowego mocowania brzeszczotów. Warto tu wspomnieć, że SPARKY FSPE 80 wyposażone jest w krócieć do montowania węża odkurzacza przemysłowego w celu odpylania pola pracy. Reasumując, testowana wyrzynarka spełnia nowoczesne standardy ergonomii i łatwości obsługi obowiązujące dla tego typu urządzeń klasy profesjonalnej.

Skuteczność i jakość cięcia
Wyrzynarkę sprawdziliśmy wszechstronnie, a więc pod względem wydajności cięcia w drewnie i metalu, a także jakości obróbki. Poddaliśmy ją najpierw dość wymagającemu testowi cięcia podwójnej deski barlineckiej Jotoba o długości 21 cm i grubości 3 cm oraz rurki miedzianej do instalacji CO o średnicy 2,2 cm i grubości ścianki 1 mm. Uzyskane czasy cięcia to: 16,8 s w przypadku cięcia drewna z użyciem funkcji podcinania i brzeszczotu HCS do szybkiego cięcia zgrubnego oraz 2,95 s w wypadku rurki miedzianej z wykorzystaniem brzeszczotu bimetalicznego z zębami HSS przeznaczonego do cięcia metali. Biorąc pod uwagę moc silnika (550 watów) i uzyskane wyniki, oceniamy wyrzynarkę SPARKY jako urządzenie charakteryzujące się profesjonalną wydajnością.

Następnie sprawdziliśmy możliwość wykonywania wyrzynarką cięć o wysokiej jakości w drewnie. Użyliśmy do tego brzeszczotu do cięć czystych prostoliniowych, a także wkładki antyodpryskowej. Wszystkie próby zostały wykonane z użyciem ruchu liniowego, a więc z wyłączonym podcinaniem. Do rezultatów jakościowych wykonanych cięć nie mieliśmy żadnych zastrzeżeń.

Reasumując, wyrzynarka SPARKY FSPE 80 to urządzenie ergonomiczne i dysponujące dużą zdolnością cięcia. Jego atutem jest prosta i szybka obsługa oraz sterowanie elektroniczne.
 

 

 

 

Źródło: PortalNarzedzi.pl

 

Tagi 
Wyrzynarka

Nasi partnerzy