Tradycyjny stelaż kontra Atlas M-System 3G

Autor 
Grupa Atlas
19.11.2018Komentarze (0)

Spotykamy się z uwagami, że mimo wielu przewag M-Systemu to jednak montaż sufitu na tradycyjnym stelażu jest szybszy. Postanowiliśmy to sprawdzić w realnych warunkach. Wyzwania tego podjęli się wykonawcy, którzy od wielu lat zajmują się suchą zabudową i bardzo dobrze znają zarówno system stelażowy, jak i M-System. Postanowiliśmy zrobić ten sam sufit w dwóch technologiach – najpierw na stelażu, później go zdemontować i powtórzyć na M-Systemie.

CEL TESTU
Porównanie czasu montażu sufitu w dwóch technologiach: tradycyjnej i M-system.

TESTOWALI
Robert Szalczyński
wykonawca Paint & Plaster
Krzysztof Szalczyński
wykonawca Paint & Plaster

ZAŁOŻENIA
Miejsce testu – pokój dziecięcy w domu jednorodzinnym w Łodzi. Prace remontowe polegały na wykonaniu suchej zabudowy na nierównym suficie o powierzchni 4 x 4,2 = 16,8 m2. Konstrukcja stropu monolityczna, na połączeniu ze ścianą wykonana faseta z zaprawy cementowo-wapiennej o promieniu ok. 4 cm. Brak płaszczyznowości sufitu, nierówności dochodzące do 10 cm na tak małej powierzchni. Aby dokładnie sprawdzić i porównać różnice występujące między M-Systemem a systemem stelażowym, szczegółowo przeanalizowane zostały poszczególne etapy realizacji tej inwestycji: zakup i transport systemu montażowego, wniesienie na pierwsze piętro do remontowanego pomieszczenia, montaż systemu, sprzątanie.

Dzień 1.
Montaż na tradycyjnym stelażu
Zakupy i transport

Jedziemy po zakupy ze współpracownikiem, bo niestety, w pojedynkę ze stelażem nie ma szans. Lista zakupów długa: profil przyścienny UD, taśma akustyczna, profil CD 60, łącznik wzdłużny, wieszaki ES, blachowkręty, kołki montażowe. Do tego seria podchwytliwych pytań w hurtowni: Jak długie profile? A pchełki to na sztuki czy całą paczkę? Esy to 100 czy 150? Profil 0,5 czy 0,6 mm? Chyba wszystko kupiliśmy, zanosimy zakupy do auta, wystające elementy obwiązujemy czerwonym materiałem i ruszamy. Za stelaż i akcesoria na 16 m2 wyszło 523,62 zł.

Dzień 2.
Montaż sufitu w technologii M-System 3G
Zakupy i transport

W przypadku M-Systemu kupujemy kompletne opakowanie, które zawiera wszystkie niezbędne elementy. Na opakowaniu znajduje się czytelna informacja: 4 m2 z opakowania, powierzchnia do zabudowy to 16,8 m2, kupujemy więc pięć opakowań. Koszt 490,83 zł. Pięć worków waży mniej niż zgrzewka wody mineralnej, więc bez problemu w jednej ręce można całość zanieść do bagażnika.

Dzień 1.
Montaż na tradycyjnym stelażu
Wnoszenie materiałów

Przy wnoszeniu po schodach zaczęły się małe kłopoty: wkręty, pchełki, kołki i łączniki – prosta sprawa, ale z czterometrowymi profilami było już trudniej. Musieliśmy uważać na ściany, żeby ich nie zarysować profilami.

Przygotowania
Zaczęliśmy od wyznaczenia linii dookoła pomieszczenia. Według niej będzie montowany profil UD. Musimy zejść z tym poziomem poniżej krzywizny fasety i wziąć jeszcze pod uwagę krzywizny sięgające w narożnikach nawet do 10 cm.  Kolejno następuje przyklejanie taśmy akustycznej do profili UD, cięcie profili CD i ich łączenie

Montaż
Mamy pierwszy przestój w pracy – jedziemy do hurtowni, przy okazji dokupiliśmy dłuższe ES-y na wszelki wypadek; kolejny wydatek 86,21 zł.
Kołki szybkiego montażu zdają egzamin. Wieszaki zamontowane i robota dopiero się zaczyna – długa poziomica, pchełki w kieszeń i montujemy profile CD do wieszaków.

Sprzątanie
Całość prac zajęła 3 godz. 55 min, bez przerwy na kawę, w pocie czoła i we dwóch. Ale to nie koniec. Jeszcze sprzątanie: trzeba teraz te wszystkie docinki pozbierać, zapakować i wywieźć.

Dzień 2.
Montaż sufitu w technologii   M-System 3G
Wnoszenie materiałów

Przy wnoszeniu materiałów na pierwsze piętro trudno było się zmęczyć. Trwało to minutę.

Przygotowania
Punktów, w których trzeba wywiercić wyznaczone otwory, wyszło 88. Wiercenie w suficie to nic przyjemnego, ale jednak tuleje od M-Systemu dały radę i sprawdziły się w tym trudnym podłożu. Następnie montujemy – poziomica laserowa, przyklejony znacznik na wkrętarce i działamy.

Montaż
Pierwsza sprawa to rozplanowanie układu płyt g-k, żeby było jak najmniej łączeń i żeby było wiadomo, gdzie mają się znaleźć talerze M-Systemu. Teraz tylko cyrkiel i dobór rozstawu kołków. Na opakowaniu jest ściągawka, w tym przypadku przyjęto rozstaw 40 x 50 cm.

Sprzątanie
Montaż zajął 2 godz. 15 min, nieźle. Teraz tylko posprzątać, ale z tym akurat nie ma problemu, zostały tylko cztery opakowania foliowe – najpierw wytniemy punkty Programu Fachowiec, a te kilka sztuk, które zostały, spakujemy do skrzynki do kolejnej pracy.

 

Opinia fachowca

Artykuł ukazał się w magazynie ATLAS fachowca nr 4, listopad 2018

Nasi partnerzy