Wiertarka i mieszarka, czyli Bosch GBM 1600 RE Professional

Autor 
PortalNarzedzi.pl
07.06.2015Komentarze (2)

Wielu fachowców z powodów ekonomicznych i wygody pracy używa wiertarek do mieszania zapraw. Jednakże takie zastosowanie tych maszyn jest często przyczyną ich awarii i znacznego skrócenia żywotności. Dlatego Bosch opracował wiertarkę GBM 1600 RE Professional, którą można mieszać zaprawy bez narażania jej na awarię czy spalenie silnika.

Bosch GBM 1600 RE Professional to swego rodzaju elektronarzędzie hybrydowe: łączy w sobie bowiem cechy wiertarki bezudarowej i mieszarki. Ma modyfikowaną konstrukcję „T” z rękojeścią dodatkową montowaną nad rękojeścią główną, co też upodabnia omawiane elektronarzędzie do wiertarek krzyżowych. W końcu korpusu znajduje się zamknięty drugi uchwyt dodatkowy, który można obracać o 360°. Dzięki możliwości skorzystania z trzech uchwytów narzędziem GBM 1600 RE Professional możemy wygodnie pracować w pionie i np. mieszać zaprawę, jak też wywierać nacisk w poziomie podczas wiercenia, itd.

Nowego Boscha napędza silnik o mocy 850 W. Współpracuje on z mocną 1-biegową przekładnią mieszczącą się w wytrzymałej metalowej obudowie. W mocowaniu elementów mechanicznych elektronarzędzia wykorzystano trwałe łożyska kulkowe. Taka konstrukcja napędu jest odporna na dość duże obciążenia występujące często podczas mieszania gęstych zapraw i wiercenia otworów o większych średnicach. Efektem takiej konfiguracji silnika i przekładni są obroty wynoszące maksymalnie 630/min i moment obrotowy o wartości do 11 Nm. Boschem GBM 1600 RE Professional można więc wykonywać otwory o średnicy do 40 mm w drewnie i do 16 mm w stali.

Do sterowania obrotami Bosch zastosował elektroniczny układ płynnej regulacji. Dla użytkownika oznacza to, że może on zwiększać lub zmniejszać prędkość obrotową przez głębsze i płytsze wciśnięcie włącznika spustowego. Mamy też przełącznik słupkowy kierunku obrotów, który znajduje się tuż nad włącznikiem głównym. Jest więc łatwo dostępny dla kciuka i palca wskazującego operatora. Włącznik główny ma blokadę załączenia, co pozwala pracować Boschem GBM 1600 RE Professional bez konieczności ciągłego wciskania spustu. Jest to szczególnie przydatne podczas mieszania. Nadmieniamy, że Boschem GBM 1600 RE Professional można mieszać farby, lakiery, kleje i zaprawy z użyciem mieszadeł o średnicy do 160 mm.

Jak wiadomo, wykonywanie dużych otworów i mieszanie wymaga odpowiednio mocnego uchwytu narzędziowego. Dlatego nie dziwi nas, że w GBM 1600 RE Professional inżynierowie z Boscha zastosowali kluczykowy, w pełni metalowy uchwyt wiertarski o maksymalnej średnicy mocowania 16 mm. Aby współpracujący z nim kluczyk nie gubił się, w mocowaniu kabla zasilającego znajduje się specjalnie wyprofilowany otwór do jego przechowywania. Dzięki temu kluczyk jest zawsze w zasięgu ręki.

Reasumując, nowe boschowskie hybrydowe elektronarzędzie, które zasługuje na miano wiertarko-mieszarki, to prosta i jednocześnie przemyślana konstrukcja pod względem ergonomii oraz zakresu zastosowań w pracach remontowo-budowlanych. GBM 1600 RE Professional zniesie wszelkie katusze, które zadawane są przez użytkowników wykorzystujących wiertarki do mieszania i wykona sprawnie powierzone zadania.

Tagi 
Wiertarka
mieszarka
bosch gbm 1600 re professional

Nasi partnerzy