W najnowszym wydaniu miesięcznika „IZOLACJE”

Artykuł archiwalny
Autor 
Izolacje
02.09.2014Komentarze (0)

W najnowszym wydaniu miesięcznika „IZOLACJE” m.in.:
 

Cz. 1. Zasady konstruowania i funkcjonowania pośrednich systemów pasywnych - Magdalena Grudzińska
W pierwszej części artykułu dotyczącego pasywnych systemów pozyskiwania energii słonecznej omówiono zjawisko efektu szklarniowego oraz przedstawiono podstawowy podział systemów pasywnych z ich głównymi elementami składowymi. Wymieniono systemy balkonów oszklonych oraz narzędzia do oceny efektywności energetycznej tych rozwiązań
 

Izolacje próżniowe (VIP) – właściwości i przykłady zastosowań w budownictwie - Magdalena Bochenek
W artykule omówiono budowę paneli, ich wady i zalety oraz wytyczne dotyczące zastosowania w budownictwie. Właściwości VIP porównano z właściwościami tradycyjnych materiałów termoizolacyjnych. Opisano najczęściej stosowane materiały: włókna szklane, otwartokomórkowa pianka poliuretanowa, otwartokomórkowa pianka polistyrenowa, krzemionka pirogeniczna i nanożel. Przytoczono także przykłady zastosowań w budownictwie niemieckim.


Charakterystyka energetyczna po nowemu. Nowelizacja przepisów dotyczących charakterystyki energetycznej budynków i co z niej wynika - Jerzy Żurawski
W pierwszej części artykułu odnoszącego się do nowych zasad sporządzania charakterystyki energetycznej budynku zwrócono uwagę na błędy legislacyjne w zakresie przepisów dotyczących efektywności energetycznej budynków. Dokonano wstępnej analizy zmian w metodologii sporządzania charakterystyki energetycznej budynku.
 

Gdzie wykorzystuje się wysoką paroprzepuszczalność MWK - Krzysztof Patoka
Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (MWK) są powszechnie stosowane w Polsce już od prawie 20 lat. Ich podstawowym zastosowaniem jest uszczelnianie pokryć leżących na łatach, układanych na dachach pochyłych. W artykule omówiono dodatkowe funkcje, jakie w budynkach mogą pełnić.

  • MWK na poszyciach
  • MWK jako materiał dystansujący
  • MWK w przegrodach wewnętrznych
  • MWK w przegrodach zewnętrznych
  • MWK jako warstwa poślizgowa

Metody pomiaru parametrów termicznych na przykładzie sztywnej pianki PIR - Anna Zastawna-Rumin
W artykule omówiono różnice między stacjonarnymi i niestacjonarnymi metodami pomiarowymi parametrów termicznych materiałów budowlanych. Opisano budowę i zalety urządzeń wykorzystywanych do tego typu analiz. Przedstawiono i porównano wyniki badań parametrów termicznych pianki PIR przeprowadzonych przy ustalonym i nieustalonym strumieniu cieplnym.

Tagi 
izolacje

Nasi partnerzy