Bardzo modne, kolorowe - tynki strukturalne

Artykuł archiwalny
Autor 
Grzegorz Andrzejewski (Armida)
15.02.2011Komentarze (17)

W natłoku prac glazurniczych często zdarza się nam zrobić małą odskocznię od wykonywanej pracy. Dla mnie są to tynki strukturalne, więc skrobnę te parę zdań by przybliżyć trochę tematykę tynków strukturalnych.

Tynk strukturalny przypomina stary mur - pełen nierówności, rys, pęknięć, załamań. Czasem wygląda jak ściana w starej chałupie nierówno zaciągnięta gipsem, czasem, jakby dziki zwierz walczył ze ścianą pazurami.


W modzie na tynki strukturalne kryje się fascynacja kulturą śródziemnomorską. Widać to w doborze kolorów: na topie są czerwienie, pomarańcze, ciepłe lub rozbielone żółcie, greckie błękity. Kolory te rzadko są agresywne, częściej przymglone, przytłumione. Kojarzą się ze starą wiejską gospodą, prostą drewnianą chatą, hiszpańską hacjendą. Strukturalne tynki maja tę zaletę, że dobrze wyglądają i w tradycyjnych, i w nowoczesnych minimalistycznych wnętrzach. W tych ostatnich są przeważnie białe, szare, niekiedy piaskowe. Przypominają naturalne kamienie: granit, marmur, piaskowiec, trawertyn. Tynk strukturalny potrzebuje dużej powierzchni i przestrzeni, aby jego unikalna faktura była widoczna. Dlatego w małych mieszkaniach nie powinno się pokrywać nim wszystkich ścian. Jest od razu kolorowy lub trzeba mu samodzielnie nadać barwę, malując jego powierzchnię farbą. Do ścian ozdobionych w ten sposób pasują zarówno nowoczesne, jak i stare sprzęty. Na tle chropawej ściany równie dobrze wyglądać będą meble z targu staroci, jak i proste, drewniane, w ikeowskim stylu czy wysmakowane, designerskie.

Tynki strukturalne oprócz urody mają też inne zalety:

  • można je kłaść na każdej ścianie: cementowej, betonowej, drewnianej, gipsowej;
  • są wyjątkowo odporne na brud, uszkodzenia i działanie wody;
  • są paroprzepuszczalne, co oznacza że ściany pod nimi oddychają;
  • można je bez obaw myć i szorować.

ZRÓB TO SAM

Potrzebne narzędzia:wiertarka z mieszadłem, paca stalowa i plastikowa, gładka + szczotka, pędzel, miotełka, grzebień , gąbki itp.

Tynki strukturalne sprzedawane są w plastikowych wiaderkach o wadze zazwyczaj 20- 25 kg. Podkłady tynkarskie też są sprzedawane w plastikowych wiaderkach, tyle że o wadze od 5 do 15 kg.

  1. Podłoże, na które ma być naniesiony tynk, trzeba dokładnie oczyścić. Miejsca zatłuszczone myjemy wodą z detergentem (np. płynem do zmywania naczyń). Stare tynki, farbę, tapety usuwamy. Ewentualne ubytki pokrywamy zaprawą wyrównującą.
  2. Pędzlem nanosimy podkład tynkarski. Średnio zużywa się 0,3 kg masy podkładu  na metr kwadratowy.
  3. Otwieramy wiaderko z tynkiem. Mieszamy go np. wiertarką z mieszadłem.
  4. Tynków strukturalnych nie wolno rozcieńczać ani zagęszczać są to produkty gotowe do użytku po otwarciu wiadra. Tynk nakładamy gładką pacą ze stali nierdzewnej na grubość ziarna (od 1 do 3 mm). Nadmiar materiału trzeba ściągnąć z powrotem do wiadra i przemieszać.
  5. Zanim tynk wyschnie, wałkiem strukturalnym, szczotką, pędzlem, miotełką, grzebieniem (wedle uznania) nadajemy mu odpowiednią fakturę.

Materiał należy nakładać metodą "mokre na mokre". Jeśli pokryjemy tynkiem kawałek ściany i zrobimy na nim fakturę, to następny kawałek zaczynamy kłaść nim pierwszy wyschnie, bo inaczej połączenia będą widoczne robimy to na zasadzie tzw. puzzli.

Po wyschnięciu tynku ok. 6-12 godzin możemy przystąpić do nakładania farby lub bejcy , każdy producent podaje inną nazwę dla swojego produktu. Pełną twardość uzyskuje jednak dopiero po kilku dniach. Pamiętajmy o umyciu narzędzi zaraz po użyciu.

Kategoria 
Tagi 
tynki
krok po kroku
tynki strukturalne

Nasi partnerzy