Tynki i farby na bazie mineralnej: efekt betonu i trawertynu

Autor 
Andrzej Sawicki, Grupa ATLAS
17.12.2015Komentarze (2)

Użycie produktów na bazie spoiwa mineralnego wymaga więcej pracy niż przy zastosowaniu produktów na bazie spoiw akrylowych. Ale wystarczy przestrzegać zasad aplikacji, a efekt może zaskoczyć!

Beton
Modne nowoczesne wnętrza cechują się wykorzystaniem surowych materiałów. Najpopularniejszym sposobem na uzyskanie „betonowej" ściany jest beton architektoniczny (pod postacią płyt). Taki sam efekt można uzyskać w inny sposób – za pomocą tynku lub farby. Oba produkty są dostępne w ofercie firmy FOX DEKORATOR.

 

Trawertyn
Trawertyn, nazywany „alabastrem egipskim”, to skała wapienna, która cechuje się charakterystycznymi, fantazyjnymi wżerami. To, co piękne w naturze, często jest  kopiowane – trawertyn wszedł na salony nie tylko w postaci naturalnej, lecz także jak tynk o strukturze kamienia naturalnego. Ten efekt zawdzięcza zastosowaniu specjalnej mączki marmurowej.

Efekt betonu

  • Tynk dekoracyjny

Betonowa faktura na ścianie niezmiennie jest jednym z modniejszych trendów w aranżacji wnętrz. Szare wykończenie (nawet niewielkiego fragmentu ściany) może nadać całemu pomieszczeniu nowoczesny styl. Efekt – jak w każdym tynku dekoracyjnym – zależy od ręki fachowca. Można uzyskać gładką powierzchnię albo postawić na strukturę z delikatnym efektem deskowania – możliwości jest naprawdę dużo. Należy pamiętać, że betonowy tynk dekoracyjny wymaga związanego, suchego i oczyszczonego podłoża.

Co w ofercie?

FOX DEKORATOR ma w swojej ofercie tynk dekoracyjny BETON – jest dostępny w zimnych odcieniach szarości, natomiast doskonale harmonizuje z metalem, szkłem i surowym drewnem.

 

  • Farba betonowa

Farba ta doskonale sprawdza się w aranżacji wnętrz industrialnych, surowych, nawiązujących do klimatu obiektów wielkopłytowych lub przemysłowych. Powierzchnia uzyskana za jej pomocą nawiązuje wyglądem do betonu, ze swoimi charakterystycznymi przebarwieniami, gdzieniegdzie widocznym piaskiem, drobnymi ubytkami w powierzchni obok miejsc bardzo równych i gładkich. Doskonale harmonizuje z metalem, szkłem i surowym drewnem. Farba, dzięki odpowiedniej aplikacji, pozwala na stworzenie nawet kilku efektów – gładkiego i matowego, ale również powierzchni z charakterystycznymi nierównościami.

Co w ofercie?

Farba Betonowa FOX DEKORATOR na bazie naturalnych wypełniaczy i spoiwa wapiennego, zabarwiona naturalnymi pigmentami nadaje się do dekoracyjnego i ochronnego malowania.

 

Farba kontra tynk

Każdy z produktów ma swoje zalety, a od sposobu aplikacji zależy wygląd ściany – inaczej będzie wyglądać, gdy użyjemy wałka, a inaczej, gdy pacy weneckiej. Tynk jest bardziej szlachetny, ale np. w przypadku wysokich pomieszczeń łatwiej będzie zaaplikować farbę betonową. Każdy wykonawca może wybrać preferowany przez siebie sposób aplikacji.

 

Efekt trawertynu

W budownictwie stosuje się specjalne, gotowe mieszanki, dzięki którym – przy odpowiedniej aplikacji i obróbce – uzyskuje się efekt trawertynu. Używany jest jako materiał ozdobny, występuje w szarych, jasnożółtych i beżowych odcieniach. Efekt naturalnych spękań, żył, ubytków czy tzw. wżerów to coś, co na pewno wyróżnia trawertyn spośród innych dekoracji. Co więcej, tynk ten można stosować w każdym pomieszczeniu mieszkalnym – nie tylko w salonach czy sypialniach, także w łazienkach. Oryginalny efekt cieszy się uznaniem inwestorów i raduje oko klientów. Dobrze wykonana ściana „trawertynowa” może przełożyć się na kolejne ciekawe zlecenia.

Co w ofercie?

Firma FOX DEKORATOR w swojej ofercie ma Trawertyn Wapienny – propozycję dla osób poszukujących nieoczywistych rozwiązań aranżacyjnych. Charakterystyczne wżery i ubytki widoczne na powierzchni powłoki strukturalnej, oprócz naturalnego uroku, nadają powłoce nutę surowości. Choć to „tylko” tynk, doskonale imituje kamienne pokrycie, a dzięki temu cieszy się niesłabnącą popularnością na rynku.

 

Wszystkie produkty znajdziecie pod tym linkiem.

 

 

Przeczytaj pozostałe artykuły z zakładki "Techniki dekoracyjne"

 

Artykuł ukazał się w magazynie ATLAS fachowca, numer 5 grudzień 2015 (21)

Kategoria 
Tagi 
trawertyn
fox
efekt beotnu
betonowa farba
tynki

Nasi partnerzy