Co robić, aby na długo zachować zdrowie

Autor 
Anna Jaworska
11.04.2017Komentarze (0)

Od mężczyzny wymaga się, aby był zawsze zdrowy i pełen sił witalnych. To możliwe pod warunkiem, że zadbasz o siebie. Średnio raz w miesiącu poświęć godzinę na badania. Więcej czasu przeznaczasz na mycie auta.

Z organizmem mężczyzny jest jak z samochodem. Jeśli o niego nie dbasz, szybko zacznie się psuć. Nawet jeśli to uproszczenie, to jednak ma sens. Bo sam wiesz, że jeśli w porę nie dolejesz oleju do silnika lub nie wymienisz klocków hamulcowych, skutki będą kosztowne. Podobnie jest ze zdrowiem, ale badania nic nie kosztują. Wizytę u lekarza i wszystkie badania możesz wykonać w ramach ubezpieczenia. Przegląd organizmu, jak przegląd samochodu, sprawdza różne podzespoły i warto zrobić go kompleksowo.

Groźne nadciśnienie
Po pierwsze – ciśnienie krwi. Szacuje się, że w Polsce co trzecia osoba z nadciśnieniem tętniczym nie ma o tym pojęcia. Szczególnie zagrożeni nim są mężczyźni zapracowani, którzy nie mają czasu na odpoczynek, pracują w hałasie lub zmiennych warunkach pogodowych. Prawidłowe górne ciśnienie (czyli skurczowe) nie powinno przekraczać 140 mm Hg, a dolne (czyli rozkurczowe) 90 mm Hg. Ciśnienie może być wysokie latami, jednocześnie nie wywołując bólu głowy ani złego samopoczucia, choć w tym czasie sieje spustoszenie w organizmie. Dochodzi do nieodwracalnych zmian w nerkach, które gorzej filtrują mocz, zatrzymując toksyny w organizmie, a także w oczach, przez co pogarsza się wzrok. Stopniowo szwankują także serce i naczynia krwionośne mózgu. Jeśli do tego pojawi się wysoki cholesterol i brzuszek piwny, to ryzyko powikłań mocno rośnie, prowadząc do zawału, udaru i... kłopotów w sypialni. Wprowadzenie leków obniży ciśnienie, ale nie naprawi już poczynionych szkód. Jedynym ratunkiem jest wczesne wykrycie choroby. Pomiar ciśnienia trwa 10 sekund, a może ci uratować zdrowie, a nawet życie.

Nowotwór pod kontrolą
Podobnie jest z nowotworami. Nie wierz, gdy mówią, że rak boi się noża. Nowotwór rozwija się od jednej nieprawidłowej komórki, początkowo tylko miejscowo, i można go usunąć w całości, aby zostać wyleczonym. Odwlekanie wizyty u lekarza, bo „nie mam czasu” albo „boję się, bo może to coś złego” sprawia, że nowotwór jak rdza na karoserii auta rozprzestrzenia się, aż dochodzi do momentu, gdy trudno nad nim przejąć kontrolę. Wówczas nawet operacja nie wystarcza i trzeba sięgać po inne metody, jak chemio- czy radioterapia. Choroba trwa dłużej, leczenie jest żmudne i, niestety, nie zawsze skuteczne. A czasem zwykła morfologia lub badanie moczu umożliwiają jego wykrycie. Po co ryzykować? Zacznij  działać. Wystarczy, jeśli raz w roku odwiedzisz lekarza podstawowej opieki i wykonasz kilka badań, aby w porę wykryć usterkę i zapobiec poważnej awarii.

Pożegnaj się z dymkiem!
Palenie zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych chorób nawet o kilkaset procent! Nie mów, że niepalący też chorują. To prawda, ale statystyki bezlitośnie dowodzą, że prawie 100% chorych na raka płuc to palacze. Papierosy zwiększają też ryzyko raka przełyku, krtani, jamy ustnej, gardła, trzustki, pęcherza moczowego, nerek i białaczki, a także prawdopodobieństwo zawału serca, udaru mózgu, niedokrwienia nóg, nadciśnienia tętniczego, zaćmy, próchnicy zębów, rozedmy płuc i infekcji. Powodują problemy z potencją. Chcesz ryzykować?

Co powinien badać mężczyzna w wieku…

20-40
Raz w roku wizyta u lekarza rodzinnego, aby cię osłuchał, zbadał węzły chłonne, brzuch i zmierzył ciśnienie krwi. Istotne są też pomiary. Jeśli twój obwód w pasie przekracza 94 cm, powinna ci się zapalić kontrolka alarmowa. Schudnij , a zmniejszysz ryzyko wielu chorób i zaburzeń potencji.

Podstawowe badania krwi i moczu

Raz w miesiącu badanie jąder. Rak jądra jest najczęstszym nowotworem mężczyzn w wieku od 20 do 34 lat. Badanie zajmuje dwie minuty. Niepokój powinien wzbudzić ból jądra przy dotykaniu, stwardnienia, płyn i obrzęk. A w przypadku moszny – jej nadmierne napięcie lub wciąganie do środka.

Co 6 miesięcy kontrola u dentysty


40-50
Raz w roku badanie lekarskie, pomiar obwodu brzucha i wagi Badania krwi i moczu. Niezbędna jest morfologia krwi, stężenie cholesterolu, glukozy (cukrzyca zwykle latami rozwij a się skrycie) i moczu.

Kontrola PSA. Jeśli strumień moczu słabnie lub musisz wstawać w nocy do toalety kilka razy, idź do urologa (skierowanie na bezpłatną wizytę dostaniesz od lekarza podstawowej opieki). Wzrost PSA ponad normę może być objawem przerostu prostaty, a także raka tego gruczołu. Im wcześniej problem wykryty, tym skuteczniejsze i mniej nieprzyjemne leczenie.

Raz na dwa lata USG brzucha. Badanie nie boli, trwa kwadrans, a pozwala wykryć np. kamienie w pęcherzyku żółciowym, które mogą zaatakować znienacka, akurat gdy masz pilne zlecenie. Z bólem towarzyszącym tej chorobie nawet nie wyjdziesz z domu do pracy.

EKG, czyli zapis pracy serca. Badanie może wykryć często bezobjawowe problemy z sercem.
Kolonoskopia. Jeśli w twojej bliskiej rodzinie ktoś miał raka jelita grubego. Nie zwlekaj z badaniem wnętrza jelita grubego (bezpłatnie ze skierowaniem od lekarza rodzinnego), jeśli zauważasz krew przy wypróżnieniu, masz stolce ołówkowate, pieniste lub czarne jak smoła.

Co 6 miesięcy przegląd stomatologiczny, aby uniknąć bolesnego i kosztownego leczenia.

Oglądaj znamiona. Częstość zachorowań na czerniaka u mężczyzn zwiększa się po 40. roku życia.

Badanie wzroku. Po czterdziestce wzrasta ryzyko rozwoju jaskry i problemów z widzeniem. Dzięki skierowaniu od lekarza rodzinnego okulista będzie bezpłatny.50 +
Raz w roku wizyta u lekarza, morfologia krwi, pomiar ciśnienia tętniczego, glukozy, cholesterolu, parametrów nerkowych, EKG to już konieczność jak codzienne golenie. Dzięki temu zapobiegniesz lub wcześnie wykryjesz wiele chorób, zanim zrujnują ci zdrowie.

Kontroluj wagę. Otyłość to twój wróg. Oprócz chorób serca, nerek i cukrzycy, sprzyja rozwojowi depresji, utrudnia gojenie się skaleczeń, zwiększa podatność na zakażenia, zwłaszcza jeśli pracujesz w zmiennej temperaturze.

Raz w roku PSA pomoże wychwycić problemy z prostatą. Zawczasu leczone nie staną się zmorą utrudniającą
życie w pracy, w sypialni, a nawet gdy śpisz.

Kolonoskopia po pięćdziesiątce to konieczność. Zgłoś się na badanie, szczególnie jeśli masz kłopoty z wypróżnieniem, dostrzegasz krew w stolcu lub masz anemię. Jeśli przezwyciężenie oporu przed badaniem jest ponad twoje siły, poproś o uśpienie na czas badania.

Co 2 lata prześwietlenie płuc i spirometria – pozwolą palaczowi wychwycić nieprawidłowości (np. chorobę obturacyjną płuc, rozedmę lub raka), których nie wolno bagatelizować. Rak płuc to najczęstszy nowotwór u mężczyzn.

Badanie wzroku. Niemal wszyscy potrzebujemy w tym wieku okularów korekcyjnych. Unikanie ich może się skończyć pogorszeniem widzenia i problemami w pracy, gdy coś źle odmierzysz lub wytniesz.

Dbaj o zęby. W ubytkach lub na kamieniu mogą gromadzić się bakterie uszkadzające serce.

Oglądaj znamiona. Zgłoś się do lekarza, jeśli zmieniły wygląd. Czerniak wcześnie wykryty jest uleczalny.

 

Artykuł ukazał się w magazynie ATLAS fachowca, numer 1 2017 (27)

Kategoria 
Tagi 
zdrowie na budowie
badania
zdrowie mężczyzny
badania kontrolne

Nasi partnerzy