Pytania do fachowca

wylewka na ogrzewanie podlogowe

Dzien Dobry robie ogrzewanie podlogowe w lazience , poczebuje zaprawe wyrownujaca lub samopoziomujaca na okolo 2,5 cm i tu wazne , zeby zalac rurki z ogrzewania podlogowego Mam taki system gdzie jest mata z rurkami okolo 8mm (ogrzewanie wodne , nie elektryczne) dzwonilem wielokrotnie do castorama i zawsze dostalem inna odpowiedz , w specyfikacji zaprawy z atlas pisze ze nadaje sie na ogrzewanie podlogowe ale nie do zalania ogrzewania podlogowego prosze o pomoc jaki produkt moge bezposrednio zastosowac i wylac na rurki z ogrzewania podlogowego (rurki beda przykryte zaprawa jakies 1,7 cmm , nastepnie okolo 1 cm klej i 2 cm Granit bardzo dziekuje za odpowiedz pozdrawiam

Witam. Niestety nie ma żadnego materiału podkładowego, który pozwalałby na wykonanie tak cienkiej warstwy podkładu grzewczego. Minimalna grubość wykonanego podkładu pływającego (na warstwie styropianu) wynosi 4 cm. Przy ogrzewaniu dodatkowo jest to 3,5 cm ponad górny poziom rurek. W tym przypadku (rurek 8mm) byłoby to 4,5 cm grubości podkładu. Podana wymagana grubość podkładu będzie też dotyczyła podkładu związanego z podłożem (wykonanego na twardym podłożu). Istnieje jednak możliwość zatopienia ogrzewania w warstwie kleju do płytek. W tym celu należy dobrać klej, który posiada odpowiednią dopuszczalną grubość (15-20 mm) i dodatkowo klasę odkształcalności (S1). Proponuję klej Atlas Ultra Geoflex, lub Plus Mega. Ważne jednak aby podłoże w takim układzie było stabilne, o odpowiedniej grubości do wybranego układu.

Rozwiń Odpowiedź
Czyszczenie po fugowaniu epoksydowym

chciałbym zapytać czym, kiedy i jak czyścić płytki po fugowaniu epoksydowym? Czy atlas szop będzie odpowiedni? Majster na bieżąco czyścił wczoraj płytki przy fugowaniu samą wodą, lecz pozostał taki film na płytkach który spowodował że płytki są trochę jaśniejsze. Fuga Atlas epoksydowa grafit, płytki Tubądzin Industrio Antracyt. Pozdrawiam.

Witam. Podczas spoinowania tego rodzaju spoiną zawsze na płytkach pozostaje film epoksydowy. W przypadku naszej Fugi Epoksydowej do wyczyszczenia pozostałości z płytek wystarczy na drugi dzień po spoinowaniu zmycie powierzchni za pomocą czystej wody przy użyciu włókniny typu Scotch Brite. Do usunięcia starszych i większych zabrudzenia można zastosować nowy produkt w ofercie ATLASA: ATLAS DO USUWANIA ZABRUDZEŃ PO FUGACH EPOKSYDOWYCH.

Rozwiń Odpowiedź
ukłdanie płytek gres na stare płytki glazura

W pomieszczeniach położono 15 lat temu płytki glazura.Są pęknięcia i odpryski.Na płytki chcę położyć płytki gres bez matowienia/szlifowania/ podłoża.Jaką zastosować technologię -jakie materiały dla poprawnych efektów.

Dzień Dobry.
Muszę Pana zmartwić. Taką powierzchnię najpierw należy jednak zmatowić, oczyścić, odtłuścić. Na tak przygotowaną powierzchnię nałożyć Ultra Grunt. Po wyschnięciu gruntu przykleić płytki. Proponuję użyć klej żelowy z rodziny Geoflexów. Geoflex C2TE, lub Ultra Geoflex C2TES1.

Rozwiń Odpowiedź
malowanie posadzki na balkonie

Witam,mam pytanie ,w jaki sposób dodatkowo zabezpieczyć płytki i balkon przed wilgocią.Słyszałem że można pomalować balkon żywicą tj. farbami na bazie żywic .

Witam. Powierzchnię balkonu należny zabezpieczać hydroizolacją podpłytkową.

Rozwiń Odpowiedź
piasek pod płytą fundamentową

Dzień Dobry! Mam prośbe. Planujemy z żoną budować niewielki domek o wymiarach 7x10 z poddaszem użytkowym. Strop mamy drewniany. Z uwagi na znaczna roznice terenu architekt zaprojektowal nam fundament schodkowy, dom jednak bylby troche ponizej drogi z ktora sasiaduje dzialka. Wykonawca uparl sie ze zamiast fundamentu schodkowego lepiej bedzie nasypac 100 cm piasku, zagescic go i na tym posadzic plyte fundamentowa. Co jest bardziej wlasciwsze? Czy 100 cm piasku pod plyta nie spowoduje w przyszlosci jakis problemow z osunieciem, podmyciem tej plyty, ogolnie katastrofa budowlaną? Roznica w wysokosc miedzy droga a koncem domu to ok 1,8 - 2m. Prosze o podpowiedz jak ten problem rozwiazac

Dzień Dobry.
Taki problem powinien rozwiązać projektant. Wykonawca oczywiście odpowiada za swoja pracę, ale powinien ja wykonać zgodnie z projektem. Jeśli jest to budynek na pozwolenie, to powinien też być powołany kierownik budowy. On też ma uprawnienia do proponowania, dokonywania pewnych zmian w zależności od zezwoleń projektowych. Ze swojej strony mogę tylko napisać, że proponowane rozwiązanie może być wykonane całkiem poprawnie. przecież nie inaczej buduje się np. autostrady. Może być też jednak źródłem problemów, jeśli się czegoś zaniedba. Proponuję więc zwrócić się w tej sprawie do projektanta.

Rozwiń Odpowiedź
Dotyczy kominów z klinkieru.

Mam problem z kominem wykonanym z cegły klinkierowej niestety jak się później okazało dziurawki trzy ostatnie warstwy z komina klinkier pełny. Woda przedostaje się pewnie kanalikami w cegle i wypływa tuż pod dachem. Dodam że fuga jest prawie pełna i było impregnowane bdb impregnatem już kilka razy, zaprawa grafitowa typowo do klinkieru, blacha wcięta w komin, silikon sudol dekarski. A jednak nieznacznie a przecieka oby dwa szczególnie z jednej strony. Czym mogę te fugi jeszcze dodatkowo uzupełnić jakimś środkiem pod kolor(anrtacyt) a odpornym na wodę oraz ciężkie warunki atmosferyczne żeby uratować ten klinkier. Nie mam tylko obróbki blachy od góry na całości.

Witam. Niestety oszczędności na materiale w wielu przypadkach są źródłem późniejszych problemów. Komin nad dachem powinien być wykonany z cegły pełnej na pełną spoinę. Nawet gdyby była to obudowa systemowego wkładu kominowego. Warunki wietrzno-wilgotnościowe jakie panują na dachu powodują, że woda może płynąć do góry, a nie tylko spływać w dół. Wciskana jest w szczeliny cegły oraz nieszczelności spoiny i gromadzi się w pustkach cegły. Uszczelnienie komina z cegły drążonej też jest bardzo problemowe. Wcięcie blachy w taką cegłę właściwie robi więcej złego niż pożytku. Dochodzi też problem z kondensacją pary wodnej spowodowany dużymi różnicami temperatury, ciśnienia i wilgoci panującymi na zewnątrz i wewnątrz komina.
Jeśli wykonany komin przecieka, to niestety jest tylko jedno rozwiązanie zapewniające skuteczność i brak problemów w przyszłości. Rozebrać komin nad dachem i wymurować go z pełnej cegły klinkierowej.

Rozwiń Odpowiedź
Zapach po usunięciu subitu

Witam, około miesiąca temu usunięto parkiet wraz z czyszczeniem subitu. Została położona wylewka samopoziomująca. Nadal czuć zapach śmiały. Czy coś mogło zostać wykonane nieprawidłowo?

Witam.
Jeśli czuć charakterystyczny zapach Subitu, to nie został on usunięty w całości, np. pozostał wtarty w podłoże.
Nawet niewielkie pozostałości tej substancji mogą powodować przykre konsekwencje.
Podłoże po usunięciu Subitu z powierzchni powinno być dodatkowo przeszlifowane aż do warstwy wolnej od śladów tej substancji.

Rozwiń Odpowiedź
wyrównanie scian

Witam mam pytanie odnosnie wyrównywania scian tzn zgodnie z rada ekipy budowanej kupiłem gips wyrównujący stabil producent pisze ze mozna stosowac do max 10mm. Co zrobic w sytuacji jesli owi fachowcy położyli gips a na to gładz , a niestety nie zlikwidowali wszystkich nierównych miejsc. Czy jest jakies sensowne rozwiązanie??dodam ze nierównosci wynosiły własnie owe max 10mm.Prosze o rade Z góry dziekuje i pozdrawiam

Witam.
Wszystko zależy od tego na co się Pan umówił z fachowcami. Na wykonanie szpachlowania bez wyrównania nierówności, (tak ogólnie, potocznie rozumiane jest wykonanie gładzi) czy na gładź z równaniem nierówności odpowiadająca tynkowi IV kategorii?
10 mm (1 cm) to dużo dla gładzi. Radzą sobie z tym odpowiednie szpachle, lub nakładanie w kilku warstwach. Takie wykonanie wymaga jednak nośnego, mocnego podłoża, a nie zapewnia tego już położona gładź. W pracach tego typu należy trzymać się złotej zasady aby na mocniejsze podłoże nakładać warstwę o tej samej mocy, lub słabszą. Nigdy nie mocniejszą. Aby wyrównać nierówności należy teraz w tych miejscach zeszlifować gładź. Po zagruntowaniu podłoża wyrównać odpowiednim materiałem, a następnie naprawić powierzchnie gładzi.

Rozwiń Odpowiedź
Wylewka SMS 30

Wykonałem wylewkę zaprawą samopoziomującą sms 30. Wyszło bardzo dobrze, ale źle obliczyłem ilość masy aby zrównać poziomy w sąsiednich pomieszczeniach. Czy mogę wylać kolejną warstwę i po jakim czasie oraz czy należy gruntować ponownie przed tą czynnością.

Witam.
Następna warstwę można wykonać zgodnie z wytycznymi w karcie technicznej. Po całkowitym związaniu i wyschnięciu poprzedniego podkładu. W przypadku podłoża z SMS są to 24 godziny.
Poprzednie podłoże zawsze należny zagruntować.

Rozwiń Odpowiedź
gładź na tynk (kornik)

Witam. Chciałbym zmienić w pokoju dziecięcym powierzchnie ścian z tynku mineralnego (kornik) na gładź lecz nie wiem jak się do tego zabrać. Potrzebuję informacji jakich materiałów muszę użyć ile warstw i w jakiej kolejności. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Witam.
Najpierw należy zlikwidować ewentualne większe nierówności. Przeszlifować z grubsza całą powierzchnię. Całość zagruntować gruntem z dodatkiem piasku kwarcowego np. Gruntoplast.
Następnie nałożyć szpachlę np. gipsową (Plus Gipsar) w grubszej warstwie, wyrównując w zakresie do 3 mm w jednej warstwie. Następne warstwy nakłada się po stwardnieniu poprzedniej, przed całkowitym wyschnięciem, odparowaniem wilgoci.

Rozwiń Odpowiedź
Czoło tarasu

Witam, mam pytanie odnośnie warstw na tarasie i końcowej oraz obróbki czoła tarasu. Czy membranę smb należy położyć z zakładem na czoło tarasu, czy też obciąć równo z płytą dociskową. To samo pytanie odnośnie folii budowlanej pomiędzy styrodurem i dociskiem. Jakie warstwy znajdują się od czoła tarasu ? Czy czoło należy pokryć woderem i do jakiej wysokości? (Samą płytę dociskową czy wszystko do płyty tarasu?)

Dzień Dobry.
Z układu proponowanych warstw domyślam się, że chodzi o taras nad pomieszczeniem.
Jeśli zachowa się poprawność i staranność wykonania, która zapewni szczelność układu, to nie ma potrzeby wyprowadzania zakładu maty SMB i folii na czoło, zakończenie tarasu. Przy zastosowaniu dodatkowo systemowych okapników Atlas zatopionych w hydroizolacji, nie ma też potrzeby pokrywania czoła Woderem. W żadnym z tych brzegowych miejsc nie powinna pojawić się woda. Co najwyżej wilgoć, przy odparowaniu której nie powinny pojawić się żadne niekorzystne zjawiska. Należy jednak pamiętać o odpowiednim wywinięciu tych izolacji na sąsiadujące ściany.

Rozwiń Odpowiedź
gładź rapid

Witam, jaka jest przyczyna powstawania pęcherzyków powietrza podczas gładzenia - kosowania rapida. Wykorzystujemy metodę natryskową. Najczęściej spotykamy się z tym zjawiskiem na tynkach cementowa-wapiennych.

Witam.
Tzw. "bąbelkowanie", pojawianie się pęcherzyków powietrza podczas wygładzania jest znanym zjawiskiem i występuje na wielu gładziach, nie tylko nakładanych natryskowo. Spowodowane jest powietrzem zawartym w podłożu. Pojawienie się pęcherzyków jest zależne od porowatości podłoża, stopnia jego zagruntowania, konsystencji nakładanej masy i jej grubości. Im bardziej porowate podłoże, słabiej zagruntowane, rzadsza masa i cieńsza warstwa, tym bardziej prawdopodobne pojawienie się "babelkowania".

Rozwiń Odpowiedź
Warstwa nawierzchnia na hydroizolacji

Dzień dobry. Mam pytanie czy warstwą wykończeniową hydroizolacji może być farba na przykład farba do betonu aksilbet (zamiast płytek)? Ewentualnie Proszę zaproponować inną farbę. Nie chcę przyklejać płytek ponieważ powierzchnia jest dość nierówno a interesuje mnie tylko zabezpieczenie przed wodą. Pozdrawiam serdecznie

Witam.
Nie hydroizolacja nie może być pokryta farbą do betonu.
Proszę przeczytać wymagania dla podłoży dla danej farby i stosować się do zaleceń producenta.

Rozwiń Odpowiedź
Gres mrozoodporny na schodach zewnętrznych

Witam 2 lata temu położyłem na schodach zewnętrznych gres mrozodoporny ( fachowiec wykonał hydroizolacje) kład płytki na kleju Atlas Plus który ma klasę c2s1 a więc z informacji jakie otrzymałem odpowiedni na polskie warunki. Niestety zaczął wypływać ( wydaje mi się że właśnie klej) białe naloty na podstopnicach a następnie na trepach, teraz nawet jakby na stopniach w niektórych miejscach zebrał się klej, który zasechł. Uzyskałem informacje w markecie budowlanym i kupiłem preparat atlas szop niestety( do czyszczenia nalotów cementowych) nie ma wielkiej poprawy proszę o radę jak doprowadzić płytki do stanu pierwotnego?? Jakim preparatem??

Witam.
Zastosowanie hydroizolacji i odpowiedniego kleju nie daje jeszcze gwarancji braku wystąpienia tego typu awarii. Ważna jest także staranność wykonawcza i stosowanie się do technologii.
W Pańskim przypadku aby ustalić przyczynę należałoby wykonać odkrywkę (zajrzeć pod spód płytki). Dobrze byłoby wiedzieć jak skonstruowane sa też same schody. Znać układ poszczególnych warstw. Tutaj niestety popełniane są najczęściej karygodne błędy, które mają wpływ na trwałość całej konstrukcji.
To co wypływa w postaci białych nalotów, wykwitów nie jest klejem. Są to sole, głównie wapienne, wypłukiwane z materiałów mineralnych (betonu, kleju). Nośnikiem jest wilgoć (woda), a właściwie jej nadmiar, który przy prawidłowym układzie warstw nie powinien występować.
Do doraźnego usunięcia służy wspomniany Szop. Jeśli naloty są stare i nawarstwione, usunięcie ich nie jest takie łatwe, trzeba kilkakrotnie operację powtarzać lub użyć mocniejszych preparatów. Nie są one jednak dostępne w ogólnej sprzedaży. Używają ich specjalistyczne firmy.
Tak jak pisałem jest to jednak działanie doraźne i bez usunięcia źródła (podciągania wilgoci) będzie się to powtarzać.

Rozwiń Odpowiedź
zapytanie

Witam,posiadam nie dużą firmę budowlaną zajmującą się malowaniem i szpachlowaniem obiektów deweloperskich i stąd moje pytanie.Czy orientuje się Pan w jaki sposób i na jakiej podstawie robi się obiór prac malarskich w takich budynkach?Konkretnie chodzi mi z jakiej odległości,przy jakim świetle i na co zwraca się uwagę.A może jest gdzieś jakiś zapis?Mam problem z jednym deweloperem i nie wiem jak sobie z tym poradzić.Nie odebrał mi połowy mieszkań,gdyż Panowie specjaliśći robili to z latarkami w rękach,na drabinach i czepiali sie najdrobniejszych szczegółów.Dziękuje i pozdrawiam

Witam.
Odbioru dokonuje się w pierwszej kolejności na podstawie wymagań (specyfikacji) ujętych w umowie.
Jeśli nie są przyjęte żadne specjalne wymagania, to jako wymagania przyjmuje się Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Malarskich. Warunki Techniczne dla poszczególnych robót wydawane są one w postaci zeszytów ITB.

Rozwiń Odpowiedź
posadzka

witam mam do wykonania posadzkę w piwnicy jest już zrobiona wylewka muszę na nią ułożyć styropian + zrobić wylewkę pod płytki mam na to 7 cm jaki produkt mogę zastosować aby dać 4-5 cm ocieplenia i 2-3 cm wylewki

Dzień Dobry.
Niestety nie ma takiego materiału, który można byłoby użyć w takim układzie (podkład pływający) w tak cienkiej warstwie. Minimalna grubość podkładu pływającego to 4cm, zalecane 5cm.

Rozwiń Odpowiedź
Zabespieczenie plyty osb

Zbudowalem dom typu szkieletowego,ale niestety nie zdaze ocieplic z zew. Styropianem.pytanie czym zabespueczyc plte9 osb na czas zimy.

Witam.
Najlepiej zakończyć na membranie, izolacji p.wiatrowej.

Rozwiń Odpowiedź
Gruba warstwa kleju do płytek

Witam. Znajomy "fachowiec" kładzie mi płytki na podłogę w łazience. Podłoże jest dość nierówne (Stary dom) i żeby je wyrównać kładzie około 5cm kleju. Czy to nie będzie się jakoś psuło (rochodziło albo po pewnym czasie pękało)?

Witam.
Nie znam kleju, który można byłoby położyć w takiej grubej warstwie. Kleje grubowarstwowe są do 15, 20 mm. Każda zaprawa ma pewien skurcz podczas wiązania. Im grubsza warstwa tym jest on większy. Przy przekraczaniu dopuszczalnej grubości w rezultacie może dojść do odspojenia kleju od płytki lub podłoża. Skutkiem tego płytki nie będą się trzymały podłoża i mogą popękać. Może też dojść do spękania zaprawy i przeniesienia tych pęknięć na płytkę.

Rozwiń Odpowiedź
atlas sms 30

Dzien dobry, czy atlas sms 30 nadaje się pod deskę warstwową? Z góry dziękuję za odpowiedz.

Witam.
Tak jak nadaje się. Jeśli w układzie pływającym (nieprzyklejonym do podłoza) bez zastrzeżeń.
Jeśli deska będzie klejona do podłoża to z kolei zależny jak gruba warstwa będzie wykonana z SMS-a, rodzaju deski warstwowej, jej wymiarów.

Rozwiń Odpowiedź
spękana nowa wylewka betonowa na balkonie

Dzień dobry.Na starym spękanym podłożu balkonu po uprzednim oczyszczeniu została wylana nowa wylewka betonowa (C20 z worka)wypoziomowana i ze spadkiem.Wylewka była zraszana wodą kilka razy na dzień. Po tygodniu okazało się że są pęknięcia od ściny do czoła balkonu co mniej więcej 1,5 m. (balkon długość 15m. szerokość 1,2m.)Czy można na to położyć hydroizolację?

Witam.
Nie mam informacji jak gruba warstwa była nowego podkładu i czy zastosowano warstwę sczepną.
Przyczyn może być kilka. Jednak takie podłoże nie nadaje się do ułożenia na nim hydroizolacji, ani tym bardziej płytek.

Rozwiń Odpowiedź
Czarny nalot na wylewce

Witam mam pytanie po zastosowaniu wylewki atlas 30 sms pojawil mi się na gurze czarny nalot i mam pytanie czy go zedzrzec czy klasc na to kafelki ?

Witam.
Wszystko zależy jak intensywny jest ten nalot. Pojawienie się ciemnego nalotu na SMS-ie to objaw przelania produktu wodą (za dużo wody). Może się okazać, że podkład nie nadaje się jako podłoże pod okładziny. Najlepiej gdyby obejrzał to Doradca Techniczny.

Rozwiń Odpowiedź
gładz rapid, gruntowanie

Witam, czy gładź rapid można od razu malować farbą podkładową czy należy najpierw użyć unigruntu?

Witam.
Jeśli gładź była szlifowana, to należy dokładnie odpylić powierzchnię i można malować bezpośrednio farbą podkładową.

Rozwiń Odpowiedź
Przeterminowany Atlas Woder Duo

Dzień dobry, Mam przeterminowany Ok 12 miesięcy Woder Duo. Czy mogę go jeszcze użyć na balkonie przed położeniem płytek? Z góry dziekuje za odpowiedz.

Dzień Dobry.
Nie da się odpowiedzieć na to pytanie korespondencyjnie.
Zależy to od bardzo wielu czynników.
Aby być pewnym czy materiał nadal zachował swoje parametry, należałoby go przebadać w laboratorium. Na takiej dopiero podstawie producent może wydłużyć okres przydatności produktu do użytku.

Rozwiń Odpowiedź
Tynk gipsowy Dolina Nidy Zeta

Witam, kilka pytań: - czy dopuszczalne jest nakładanie tynku na bardzo nierówne powierzchnie ( np. dziury itp.) - powierzchnia to ściana z częściowo usuniętym starym tynkiem, odpowiednio zagruntowana - czy graniczna grubość na ścianie jest nieprzekraczalna, np. jeśli miejscami będzie 40mm to niesie za sobą jakieś ryzyko Pozdrawiam

Witam.
Jest możliwe nakładanie tynku na nierówne podłoże. Dziury, w znaczeniu ubytki, należny jednak przed tynkowaniem uzupełnić odpowiednią zaprawą lub w skrajnych przypadkach przemurować (uzupełnić materiałem ściennym). Warstwa tynku nie powinna być zbyt gruba. Podczas samego nakładania tynk w grubej warstwie pod wpływem własnego ciężaru może się odspajać, spływać. Wysychając natomiast może pękać.
Jeśli mamy duże różnice do zniwelowania należy to robić w kilku warstwach. Poprzednią pozostawiając chropowatą, niezatartą, wyrównaną tylko z grubsza.

Rozwiń Odpowiedź
Termoizolacja

Witam.Mam pytanie o produkt Atlas woder duo - czy kładąc go na betonowy taras ze schodami będę mógł chodzić po mim przez ok.1 rok zanim położę plytki

Witam.
Oczywiście na ułożoną hydroizolację z Wodera Duo można wchodzić. Ma odporność mechaniczną i na światło słoneczne. Jednak wchodzenie, to co innego niż użytkowanie takiej powierzchni. Wszystko wtedy zależy jak intensywne jest to użytkowanie. Przed ułożeniem płytek warto wtedy dokonać oględzin, wyczyścić powierzchnię, naprawić ewentualne uszkodzenia, przetarcia, a nawet ułożyć jeszcze jedną warstwę Wodera za pomocą gładkiej pacy.

Rozwiń Odpowiedź
kafelkowanie

czy mozna zabezpieczyc plytki nie mrozoodporne ulozone na scianie tarasu/ Fachowiec ulozyl nie te co trzeba poprostu technicznie polozone idealnie i ladnie sie prezentuja czy musze je zerwac czy mozna je jakos zabezpieczyc pozdrawiam taras jest zadaszony

Witam.
Zmartwię Panią. Niestety okładzina jest do zerwania. Nawet na zadaszonym tarasie prędzej czy później takie płytki zostaną uszkodzone. Nie chodzi tu tylko o bezpośredni kontakt z opadami atmosferycznymi, ale z wilgocią pochodzącą ze skraplającej się pary wodnej. Płytki takie mają o wiele większą nasiąkliwość od mrozoodpornych. Będą pochłaniały, wciągały wilgoć, a zamarzająca rozsadzi płytki od wewnątrz.

Rozwiń Odpowiedź
Woda w kanale

Dzień dobry, w nowo wybudowanym domu wykonałem kanał w garażu. Niestety zbierała się w nim 2-5 cm wody po odapach deszczu. Wykonałem w tej chwili opaskę drenujacą wokolo domu lecz po silnych opadach wciąż woda podcieka w kanale (grunt do twarda glina więc wody wokoło kanału może być z zapasem na kilka miesięcy). Czy któryś z preparatów (typu Woder) nadaje się na uszczelnienie kanału od wewnątrz do zastosowania na wilgotny mur?

Witam.
Do uszczelnienia od wewnątrz można użyć Wodera Duo. Ma on odporność na parcie negatywne, takie jak właśnie w przytoczonym problemie. Trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na wytrzymałość podłoża pod wykonanie izolacji. Będzie ono cały czas mokre, a cały układ tak odporny jak podłoże pod izolacją. Jeśli podłoże nie wytrzyma naporu wody i niszczącej siły wilgoci, to każda izolacja może być odspojona. Najlepszym podłożem w takim przypadku jest surowy beton.

Rozwiń Odpowiedź
ścianka działowa z otworem drzwiowym

Witam. Moje pytanie dotyczy mocowania w ściance k\g profilu AU na kątownikach do drzwi ale oczywiście na posadzce tzw pływającej, jak mocno dokręca się śruby fi 8, by nie doszło do zbyt mocnego nacisku stropu na tą strefę co uważam iż mogłoby doprowadzić do ewentualnego popękania posadzki. Chyba że się mylę (ponieważ każdy profil CW ucinamy 1-1,5 cm krótsze ze względu na uginanie się stropu i ewentualnego obciążenia ścianki, a jak to jest z profilami AU i strefą otworu drzwiowego)

Witam.
Kątowniki mocujące profil UA należy przytwierdzić do sufitu i podłogi. Sam profil UA powinien być krótszy od wysokości pomieszczenia, tak jak pozostałe profile ścienne CW 1-1,5 cm.
Profil UA należy przykręcić do kątowników mocujących, za pomocą załączonych do całego kompletu śrubami fi 8. Śruby powinny posiadać w zestawie nakrętki i podkładki, w tym ślizgowe. Całość ma być tak skręcona, żeby od góry i na dole był luz pomiędzy profilem, a podłożem. Dokręcenie śrub i podkładki ślizgowe muszą zapewnić możliwość wydłużeń profilu i całej ścianki. Wtedy nie będziemy mieć do czynienia z opisywanym problemem. W razie wątpliwości proszę poszukać zaleceń u producentów systemów suchej zabudowy.

Rozwiń Odpowiedź
Łupek Szaroglazowy

Chce zrobić elewację z lupka na tynku i na budynku ocieplony styropianem jaki użyć klej i jaka fuge

Witam.
Oczywiście da się to zrobić. Jednak proponuje zapoznać się z zaleceniami wykonania systemu elewacyjnego ATLAS Ceramik. https://www.atlas.com.pl/produkt/system-atlas-ceramik-492-602/
Jest tam wszystko opisane. Pokrótce: okładzina nie może przekraczać wagi 40 kg/m2, warstwa termoizolacyjna z odpowiednio wytrzymałych płyt EPS/XPS, podwójne siatkowanie, kołkowanie po pierwszej warstwie siatki kołkami z trzpieniem stalowym ocynkowanym, w ilości obliczeniowej, nie mniej niż 8 szt. /m2. Klej do okładziny:z rodziny PLUS-ów, spoina cementowa Atlas Artis.

Rozwiń Odpowiedź
Tylnk gipsowy Dolina Nidy Zeta

Witam, mam pytanie odnośnie urabiania tynku jak w tytule. Czy tynk można urobić w małej betoniarce i nie wpłynie to negatywnie na jego właściwości ? Tynk będę nakładał ręcznie. Uprzedzając wszelkie wątpliwości już nakładałem tynk maszynowy ręcznie i efekt jest bardzo dobry, jednak korzystałem wtedy z mieszadła ręcznego na wiertarce udarowej co było strasznie ciężke i teraz chciał bym sobie proces ułatwić korzystając z małej betoniarki. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam.
Jeśli chodzi o tynki gipsowe, to mają one ustawiony odpowiednio czas obróbki.
Dłuższy tynki maszynowe. Krótszy tynki do nakładania ręcznego. Spowodowane jest to wielkością powierzchni na którą jest tynk nakładamy i po jakim czasie trzeba go wyrównać. Tynk ręczny nakładamy po jednej ścianie i od razu wyrównujemy. Tynk maszynowy nakładamy w całym pomieszczeniu, czyli na sufit i wszystkie ściany od razu. Dopiero zaczynamy wyrównywać tynk.
Tynk maszynowy możemy urobić w wiaderku, kastrze, czy w betoniarce. Choć z tej ostatniej trudniej się go wyjmuje, a trzeba wyjąć wszystko, żeby do następnego urobku nie zostały resztki. Może to spowodować skrócenie czasu wiązania w następnym urobku. Tynk maszynowy można też wobec tego nakładać ręcznie. Najwyżej trzeba dłużej poczekać z poszczególnymi etapami obróbki.

Rozwiń Odpowiedź
Scianka k/g i płytki gresowe

Witam. W deweloperskim mieszkaniu wykonane są ścianki k/g z jednym opłytowaniem na posadzce gr 4cm, pod nim styropian, ścianka wykonana z profili CW w odległości od siebie 40 cm, czy w/g Pana ułożenie kafli gresowych na takim podłożu ma sens czy trzeba coś poprawiać, są różne opinie że do ułożenia kafli powinno być podwójne opłytowanie, że trzeba wzmocnić szkielet ścianki, no i że ścianki powinny stać na stropie nie na posadzce pływającej. Czy można dodać jedną jeszcze płytę na stronę gdzie będą płytki i wzmocnić profilami poprzecznie, jeśli to byłoby prawidłowe i bezpieczne czy mogą takie ścianki stać na pływającej podłodze i jednostronnie być obłożone płytą plus kafle.

Witam.
Metoda posadowienia ścianki na podłożu jest różna. Można posadowić ją bezpośrednio na stropie. Jest to wykonywane gdy dzielimy pomieszczenia na etapie gdy nie ma jeszcze wykonanych podkładów podłogowych. Dopuszczalne jest też posadowienie ścianki na wykonanym już podkładzie. Wykonuje się podczas dzielenia pomieszczeń już z podkładami i tynkami, lub podczas remontów, dostawiania ścianek. Sucha zabudowa jest konstrukcją lekką i może stać na podkładzie.
Jeśli zaś chodzi o spełnienie wymagań dla podłoża pod płytki, to ściana z płyt g-k musi być stabilna i równa. Pojedyncze opłytowanie nie jest podłożem stabilnym. Od strony układania płytek powinno być podwójne opłytowanie z przesunięciem łączeń. Wystarczy gdy rozstaw profili jest co 60 cm. Zagęszczenie ich dodaje sztywności konstrukcji. Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na ich jakość (przede wszystkim grubość i sztywność). Niestety bywają profile z cienkiej blachy, zbyt wiotkie. W pańskim przypadku nie trzeba wzmacniać konstrukcji z profili, a jedynie po stronie gdzie będą układane płytki dokręcić jeszcze jedną warstwę płyt.

Rozwiń Odpowiedź
Taras z ścianą betonową po stronie zewnętrznej - kłopot z odpływem wody

Taras (blok/dach) ma w zewnętrznej ścianie betonowej 3 otwory odpływowe 40mm co 1.5m na 7 metrach. Aktualnie na tarasie jest spadek 1cm/2.7m w kierunku zewnętrznym (do ściany z otworami), ale nie w kierunku poprzecznym do otworów (nie da się chyba w praktyce dobrze wykonać spadków w dwóch kierunkach, zwłaszcza kładąc dużą terakotę - 60x60 jaką kupiłem). W efekcie woda zostaje w przestrzeniach między otworami przy murze i po wyschnięciu zostaje brud i co więcej taras chyba przecieka (mimo podwójnej warstwy izolacji). Dwa pytania: 1. Jak rozwiązać prawidłowo kwestię bezproblemowego odpływu wody z takiego tarasu? 2. Jakie są przeciwwskazania do montażu glazury na starszej glazurze? Prawdę mówiąc preferuję takie rozwiązanie (mniej prac budowlanych - kłopotliwych w bloku), a z lektury internetu wnioskuję, że takie rozwiązanie nie jest polecane. Taras jest praktycznie nie używany, zatem kwestia obciążenia "ruchem pieszym" nie istnieje.

Dzień Dobry.
Zabudowany ściankami taras to trudny temat. Odpowiedni spadek na tarasie mieści się w przedziale 1,5% - 2%. W opisanym tutaj przypadku jest zbyt mały. To nie wystarczy do prawidłowego odprowadzenia wody z powierzchni. Prawidłowy spadek da się zrobić w kierunku odpływów, ale trzeba wtedy ciąć płytkę zgodnie z liniami załamań. Wiem, że duża płytka nie wygląda ładnie z takimi przecięciami jednak albo będzie ładnie, albo dobrze pod względem technicznym. A do tego drugiego tyczy się tez sama wielkość płytki na tarasie. powinna ona być wielkości nie przekraczającej 30x30 cm w jasnym kolorze.
Przeciekanie przez warstwy tarasu może być spowodowane różnymi przyczynami.
Brakiem lub niepoprawnym wykonaniem hydroizolacji podpłytkowej.
Niepoprawnym uszczelnieniem odpływów przez ścianę.
Za małą grubością izolacji termicznej, lub jej zawilgoceniem.
Brakiem lub przeciekiem przez główną izolację przeciw wodną, która powinna znajdować się na warstwie spadkowej na płycie konstrukcyjnej.
Płytki na płytki można bezpiecznie kleić wewnątrz pomieszczeń. O ile oczywiście poprzednie solidnie trzymają się podłoża. Na zewnątrz, zwłaszcza na balkonach i tarasach, taka metoda nie jest dobrym rozwiązaniem. Trzeba uwzględnić duże naprężenia na jakie podatna jest taka powierzchnia. Nie ważne czy odbywa się duży, mały czy sporadyczny ruch.

Rozwiń Odpowiedź
Taras

Witam. Mam pytanie: czy deski kompozytowe mozna polozyc na plytki? Jest spadek i pod plytkami izolacja ale w pomieszczeniu pod tarasem wychodzi wilgoc. Pomyslalam ze na plytki mozna by polozyc jakas izolacje dodatkowa i deski kompozytowe nie skuwajac plytek. Czy jest to mozliwe?

Witam.
Oczywiście, można wykonać na powierzchni z płytek warstwę hydroizolacji z Wodera Duo.
Pamiętać trzeba żeby uszczelnić także połączenia ścian z podłogą za pomocą taśmy uszczelniającej.
Zastanowić się jednak trzeba, czy występująca wilgoć jest z przecieku warstw tarasu?
Jeśli tak. Jaki to miało wpływ na poszczególne warstwy? Czy np. izolacja termiczna spełnia jeszcze swoje zadanie ochrony cieplnej? Zamoczona jest bardzo dobrym przewodnikiem.
Czy grubość warstwy izolacji cieplnej jest wystarczająca, żeby w pomieszczeniu pod tarasem nie występowała kondensacja (skraplanie) pary wodnej? Daje to podobny efekt jak przeciek, ale występuje niezależnie od opadów.

Rozwiń Odpowiedź
izolacja balkonu

Witam mam pytanie odnośnie hydroizolacji balkonowej środkiem atlas duo wader. Położyliśmy dwie warstwy i po zimie w 3 miejscach powstały bąble i izolacja się złuszcza, fachowiec mówi że powinniśmy teraz zerwać tą izolację i podłoże zagruntować, czy rzeczywiście pod tą hydroizolację powinno się gruntować i czy to jest przyczyną złuszczenia się środka?

Witam.
Pod hydroizolacje szlamowe takie jak Woder Duo, podłoża mineralnego nie gruntujemy. Jedynie zwilżamy wodą. Podkład nie może mieć jednak zbyt dużej wilgotności w całej masie. Hydroizolacja pomimo dużej paroprzepuszczalności stanowi jednak dla pary barierę. Jeśli jest jej zbyt dużo, może wywołać parcie na wykonaną warstwę hydroizolacji. Powoduje to powstawanie pęcherzy, a w konsekwencji ich łuszczenie. Należy sprawdzić przyczepność ułożonej hydroizolacji. W przypadku odpowiedniej przyczepności wystarczy usunąć łuszczące się miejsca i naprawić Woderem Duo.

Rozwiń Odpowiedź
wylewka w budynku gospodarczym

Witam Panie Włodku, na co dzień nie zajmuję się budowlanką, ale sam lubię wykonywać takie prace i mam pytanie, jak zrobić wylewkę pod kątem w budynku gospodarczym, tzn. po całości zrobię ją w poziomie, zaś przy bramie chciałbym wylać podjazd, który powinien unieść się na jakieś 25-30 cm do progu bramy? W jaki sposób należy poprawnie zrobić taką wylewkę? Jako suchą zaprawę i zbić z desek formę? Zależy mi na tym, gdyż nie chciałbym lać wylewki o grubości 30 cm, są to wysokie koszty, oraz obniżę wysokość budynku. Bardzo dziękuję za informację.

Panie Grzegorzu.
Nie wiem jakiego przeznaczenia jest to budynek. Co będzie tam przechowywane, czy będzie wjeżdżał samochód? Garaż to też budynek gospodarczy, ale jednak nazywany inaczej. Jeśli przeznaczenie tego budynku jest inne niż garaż, to wystarczy wykonanie podkładu o grubości powyżej 4 cm.
Jeśli natomiast byłby to jednak garaż, grubość trzeba zwiększyć do 8-10 cm.
Nie trzeba w progu zwiększać grubości, choć takie rozwiązanie też jest spotykane przy niewielkich spadkach.
Spadek można uformować np. żwirem płukanym i oddzielić geowłókniną. lub folią kubełkową. Tak aby grubość podkładu była taka sama jak na podłodze w poziomie. Wzdłuż załamania trzeba wykonać jednak dylatację roboczą, oddzielającą te dwa pola. Mogą one pracować w zupełnie inny sposób i z czasem pojawiłoby się tam pękniecie, które w trakcie użytkowania mogłoby sie powiększać i uszkadzać coraz bardziej tą strefę.
Resztę podkładu także trzeba podzielić na pola dylatacyjne w zależności od wielkości pomieszczenia.

Rozwiń Odpowiedź
Sufit bez smug

Jak pomalowac by niebylo smug na suficie???

Witam.
Malowanie to współgranie trzech elementów: Farby, sprzętu i umiejętności wykonawcy.
Nie każdą farbą i nie każdym sprzętem pomaluje się bez smug. Nawet malowanie agregatem nie zawsze daje pożądany efekt. Inaczej też wygląda to na suficie, inaczej na ścianach. Umiejętności wykonawcy to natomiast zastosowanie wiedzy w warunkach, które zastał w miejscu wykonania. Musi być odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza, oraz odpowiednio przygotowane podłoże.

Rozwiń Odpowiedź
Parapety z konglomeratu marmurowego

Witam, Na jakim kleju osadzić parapety wewnętrzne z konglomeratu marmurowego (montowane wewnątrz przy oknie).Czy musi to być Atlas PLUS czy wystarczy Atlas uelastyczniony? Pozdrawiam

Witam.
Wszystko zależy od wrażliwości danego konglomeratu na przebarwienia pochodzące od szarego kleju cementowego. Proponuje wtedy zastosować klej biały np. Atlas Plus Biały.
Niektóre konglomeraty wrażliwe są też na wilgoć pochodzącą od kleju wodorozcieńczalnego. Potrafią się odkształcić pod wpływem wilgoci. Należy wtedy użyć kleju szybkosprawnego, np. Plus Ekspres.
Zdecydowanie na parapecie okiennym, gdzie panują zmienne warunki temperaturowe, zalecałbym użycie kleju z linii Plus, lub nowego Geoflexa Ultra.

Rozwiń Odpowiedź
Kiedy możliwe wiercenie w nowej posadzce SMS 30

Dzień dobry, chciałbym się dowiedzieć kiedy bezpiecznie można wiercić w nowej posadzce SMS 30 ? Wylewka ma od 5 do 25mm grubości. Wiercenie jest konieczne w celu postawienia konstrukcji z płyt GK. Ile czasu trzeba odczekać by kontynuować prace ? Pozdrawiam

Dzień Dobry.
Zacznijmy od tego, że SMS 30 nie jest posadzką. Nie może stanowić ostatecznej warstwy, nie posiada wytrzymałości na ścieranie. SMS 30 jest podkładem wyrównawczym, masą rozpływną, "samopoziomującą", szybkowiążącą. Po 4 godzinach jest możliwość wejścia na nią, a po 24 godzinach ma dostateczną wytrzymałość, aby wykonywać na niej dalsze prace. Nie wszystkie oczywiście, bo pełną wytrzymałość uzyskuje po 28 dniach.
Z wierceniem w takim podkładzie należy poczekać więc do wstępnej wytrzymałości, czyli 24 godziny. Bezpiecznie wiercić możemy wtedy jednak z lekkim udarem, wiertarką. Jeśli do wiercenia używamy młota udarowego, lub młoto-wierdarki z dużą siłą udaru, należy poczekać do uzyskania większej wytrzymałości.

Rozwiń Odpowiedź
Cerplast

Czy cerplast ,podkład pod tynki można stosować również pod farby elewacyjne?

Witam.
Cerplast jest tynkarską masą podkładową, pod cienkowarstwowe tynki elewacyjne. Posiada w swoim składzie kruszywo. Powierzchnia pomalowana Cerplastem jest chropowata o nierównej fakturze. Nie jest to więc dobry wybór jako gruntu pod malowanie. Do tego mamy dedykowane grunty pod farby elewacyjne.

Rozwiń Odpowiedź
Zabazpieczenie tarasu na zimę

Mam taras który jest stropem garażu. Taras został na bokach obrobiony blachą i założone rynny. Później na całej powierzchni została położna membrana dachowa Protan 1.5 cm. Na to został położony styropian 5 cm i wylewka cementowa ze spadem. Teraz zbliża się jesień/zima a ta wylewka mniej wysycha (taras od północy) i boję się, że w zimę jak przyjdą mrozy ta wylewka trochę się osłabi/popęka. Co zrobić "na szybko" żeby taras zabezpieczyć przed wodą/mrozami ale go jeszcze nie wykańczać na gotowo ? Nie mam tam jeszcze barierek ani pomysłu (oraz środków) na końcowe wykończenie dlatego chciałbym go chociaż zabezpieczyć. Myślałem o jakichś powłokach przeciw wilgociowych ale większość które spotykam są do łazienek a nie na takie tarasy. Co z tym fantem zrobić ? Jest jakiś gotowy produkt którym da się "pomalować" samemu 50 m2 tarasu i go zabezpieczyć przed zimą ? Boję się też że przy aktualnie nie pełnym wyschnięciu tarasu takie "malowanie" zamiast pomóc jeszcze pogorszy sytuację.

Witam.
Proponuję do zastosowania dwuskładnikową hydroizolację Woder Duo.
Przeznaczona jest właśnie do tego typu powierzchni na zewnątrz, na balkony i tarasy. Może być układana na podłoża nie do końca wyschnięte, ale nie mokre. Przez sezon może też pozostać bez ułożonej okładziny. Jest odporna na promieniowanie słoneczne i lekki ruch pieszy, w sensie możliwości wejścia, ale nie użytkowania. Jest to jednak produkt przy aplikacji którego trzeba mieć doświadczenie w tego typu pracach.

Rozwiń Odpowiedź
Obróbka tynków cementowo wapiennych

Witam, Mam położone tynki w całym domu cementowo-wapienne ( maszynowe AT 311). Wszędzie oprócz łazienek mam je równiutko zatarte bo tynkarze mówili że w łazience nie ma sensu zacierać pod płytkę. Zabieram się za wykończenie i mam pytanie: Jakiego gruntu użyć do ścian pokoi mieszkalnych i jakiej użyć farby żeby nie śmierdziało amoniakiem (dużo w necie piszą że lateksowe śmierdzą kocimi sikami forever) PS: tynki mają 11 miesięcy Czytałem, że farba lateksowa na tynkach CW zabija ich paroprzepuszczalność - czy to prawda ? Jak się zabezpieczyć przed opisywanymi w internecie sytuacjami, że latami ludzie nie mogą wywietrzyć amoniaku (zapachu sików) - piszą że śmierdzi najbardziej gdy otworzą okno i wleci wilgoć. Ile jest w tym prawdy że farby akrylowe się bardziej ścierają niż lateksowe ?

Witam.
Rzeczywiście pod płytki w łazience nie zaciera się tynków na gładko. Pozostawia się je na "ostro".
Przechodząc do farb.
Pod malowanie używa się dedykowanego gruntu pod daną farbę. Każdy producent podaje jakiego należy użyć gruntu. Z naszej oferty jest to Opti Grunt, Uni Grunt w rozcieńczeniu i Uni Grunt Plus.
jeśli chodzi o rodzaj farby, to nieprawdą jest że tzw. farby lateksowe mają więcej amoniaku.
W każdej farbie jest amoniak. Ułatwia i przyspiesza on parowanie wody. Zawartość tego składnika zależy od receptury. Zapach ten jednak szybko ulatuje. Dłużej utrzymuje się charakterystyczny zapach żywicy, na bazie której dana farba jest wykonana. Farby lateksowe są wyrobami o większej zawartości żywicy akrylowej i ich zapach jest intensywniejszy od zwykłej farby akrylowej. Po pomalowaniu pomieszczeń, należy je wietrzyć do zaniknięcia zapachu.

Rozwiń Odpowiedź
tynk zewnętrz typu baranek

Witam, mam dom 25 letni. Był otynkowany i pomalowany wapnem .W tym momencie chciałabym go nakropić zwykłym tynkiem wapienno-cementowym typu baranek . Ściany zostały zeskrobane z wapna a w miejscach gdzie były nierówności został nałożony klej szpachlowy . Fachowiec który ma wykonać usługę twierdzi ze po nałożeniu baranka będą widoczne plamy po deszczu w miejscu gdzie jest nałożony klej szpachlowy. Czy jest jakiś sposób na uniknięcie tych plam?

Witam.
Różnic w barwie na wykonanej wyprawie tynkarskiej można uniknąć poprzez przeszpachlowanie całej powierzchni naprawionej ściany za pomocą np. białej szpachli Rekord.

Rozwiń Odpowiedź
Nakladanie

Czy można nakładać atlas tre mineralno silikonowy natryskowo? Jeżeli tak to jaka dysza i ciśnienie?

Witam.
Tynk TRE jest przewidziany do nakładania ręcznego. Nie testowaliśmy go podczas aplikacji mechanicznej. Tak jak i inne tego typu tynki daje się nałożyć natryskowo. Możliwości, ustawienia w tym dobranie dyszy zależne jest jednak od konkretnego agregatu.

Rozwiń Odpowiedź
Białe wykwity po użyciu preparatu szop.

Moje pytanie związane jest z likwidacją białego nalotu jaki powstała na skutek użycia środka firmy Atlas o nazwie SZOP. A więc: wina oczywiście leży po mojej stronie, gdyż użyłem go zbyt skoncentrowanego i to na powierzchnie cementową w kolorze(kostka brukowa cementowa,starobruk,czerwony).Czy jest jakiś środek lub też sposób na likwidację tego nalotu. Dodam,że duże ilości wody i szorowanie szczotką nie pomagają. Dziękuję i pozdrawiam.

Witam.
Musze pana zmartwić. Nie da się tego usunąć. Nie jest to nalot, tylko odbarwienie. Szop jest środkiem do zmiękczania i usuwania nalotów pochodzenia mineralnego m.in. z cementu i wapna. Należy z nim postępować ostrożnie przy fugach i na powierzchniach mineralnych.
Kostkę brukową odbarwioną Szopem, można jedynie przemalować specjalną farbą do tego przeznaczoną.

Rozwiń Odpowiedź
tanki kwarcowe

mam pytanie czy można położyć szlichtę z piasku kwarcowego na wyschnięte tynki wapienne tynki mają 11 miesięcy jeżeli tak jak to najlepiej zrobić żeby ich nie odparzyło

Witam.
Nie wiem co ma Pan na myśli pisząc o szlichcie z piasku kwarcowego. Piasek jest kruszywem, które powinno czymś być spojone. Od rodzaju spoiwa zależy natomiast odpowiednie przygotowanie podłoża. Jaki efekt chce Pan uzyskać?
Gdyby chodziło o wykonanie efektu zacieranego równego tynku na spoiwie cementowym, lub wykonanie tynku mozaikowego na spoiwie akrylowym, to podłoże należy oczyścić i zagruntować Cerplastem.

Rozwiń Odpowiedź
Pękająca elewacja

Jak naprawić tynk silikonowo-silikatowy Atlas na elewacji, który pęka pod wpływem kurczenia się i rozszerzania listew okapnikowych? Listwy zatopione są w warstwie kleju razem z siatką zbrojącą, bezpośrednio na styropianie. Od strony południowej budynku występują pęknięcia dochodzące do 13 cm długości w miejscach łączenia listew okapnikowych ze sobą.

Witam.
Jeśli przyczyną są niewłaściwego rodzaju listwy, lub źle zastosowane, to niestety trzeba je usunąć i naprawić cały system od warstwy zbrojonej. Należy usunąć, zeszlifować pas tynku. Wyciąć zdemontować listwy. Ułożyć nowe listwy okapnikowe z siatką, zatapiając je w warstwie kleju.
Zagruntować podłoże i nałożyć nowy tynk. Niestety miejsce naprawy, pas nowego tynku będzie się różnił od całości. Gdy nie jest to akceptowalne, należałoby nowy tynk położyć na całej elewacji. Uprzednio odpowiednio przygotowując podłoże.

Rozwiń Odpowiedź
przygotowanie podłoża pod płytki

Aktualnie mam źle wykonane tynki gipsowe w łazience (odchylenia i nierówności nawet do 2 cm). Tynk zostanie usunięty ze ścian. Po skuciu będę miała trzy ściany z bloczków (wcześniej gruntowane intergruntem) i jedną betonową. Czy mogę po skuciu tynków wyrównać ściany bezpośrednio zaprawą wyrównującą, zamiast tynkować? Na ścianach planuję położenie gresu 60x60 o grubości 1 cm i wadze ok. 9 kg płytka? Jak przygotować podłoże z bloczków, a jak betonowe przed nałożeniem zaprawy wyrównującej? Obawiam się tynkowania, bo miałam już zrobione przez dewelopera tynki cementowo-wapienne, które okazały się piaszczyste i nienośne i zostały skute, a teraz po reklamacji mam nierówny tynk gipsowy również do usunięcia.

Witam.
Jeśli surowe ściany, np. betonowa, po sprawdzeniu łatą 2 m nie mają odchyleń od równości przekraczających 3 mm i 5 mm od pionu, można kleić płytki bezpośrednio do takiej powierzchni. Ze względu na zanieczyszczenia od poprzednich skutych warstw należy przedtem ścianę zagruntować gruntem typu: Grunto-Plast (Inter-Grunt).
Ściany murowane można wyrównywać bezpośrednio Zaprawami wyrównującymi. Są one klasyfikowane jako tynk i w dodatku dają możliwość szybszego przystąpienia do dalszych prac okładzinowych. W zależności od nierówności proponujemy do tego nasze zaprawy ZW 330 lub ZW 50. Przygotowanie powierzchni, ze względu na zanieczyszczenia od skutych tynków, należy uprzednio powtórzyć gruntowanie tego samego typu gruntem (Grunto-Plast, Inter-Grunt), a następnie przygotować dalej powierzchnię zgodnie z opisem na opakowaniu zaprawy.

Rozwiń Odpowiedź
SMS 30

Czy SMS 30 można stosować na zewnątrz

Nie, nie można.
SMS 30 jest tylko do zastosowań wewnętrznych.

Rozwiń Odpowiedź
przeterminowany impregnat

Dzień dobry, Mam z 10 lat przeterminowany impregnat do kamienia naturalnego, który chciałabym użyć do posmarowania kamienniego płotu i zastanawiam się czy nie zrobi mu krzywdy? :D czy największym ryzykiem jest to że po prostu nie zadziała?

Dzień Dobry.
Po tak długim przeterminowaniu produktu nie nadaje się on do użytku.
To duże ryzyko.
Na ogół związki, które znajdują się w preparacie nie są już czynne. Nie będą tworzyły sieciowania pomiędzy sobą. Preparat może wyschnie, ale nie będzie prawidłowo działać.

Rozwiń Odpowiedź
Po terminie

Czy chermetycznie zamkniety np klej do parkietu.grunto plast czy farba akrylowa jest juz nieuzyteczna...mam mozliwosc zakupienia z likwidacji sklepu takie rzeczy taniej ale nie wiem czy warto skorka za wyprawke

Witam.
Jeśli któremuś z materiałów skończył się okres przydatności do użycia, a jest przechowywany w optymalnych warunkach, w oryginalnych zamkniętych opakowaniach, nie oznacza od razu utraty jego właściwości. Nigdy jednak takiej pewności nie ma. Za użycie takiego materiału producent nie bierze odpowiedzialności.
Przy większych ilościach można wysłać materiał do producenta z zapytaniem o jego przydatność.
Dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań może być ten okres przedłużony .

Rozwiń Odpowiedź
hydroizolacja balkonu

witam chce założyć profile tarasowe atlas 150 w tej chwili jest tylko beton stropowy B20 czy musi być papa samoprzylepna (czyli na gorąco) i potem zrobić warstwę poziomującą czy jest inne rozwiązanie

Witam.
Z pytania niewiele można wywnioskować o jakiej konstrukcji i układzie będzie zastosowany profil okapowy.
Czy jest to układ konstrukcyjny balkonu, czyli platformy bez pomieszczenia pod spodem?
Czy może tarasu, czyli stropu z pomieszczeniem pod spodem?
Jeśli jest to balkon, to na warstwie konstrukcyjnej płyty musi być zapewniony odpowiedni spadek. Jeśli go nie ma należy go wykonać z dostępnych w naszej ofercie materiałów (Postary, Zaprawy wyrównujące) w zależności od koniecznej grubości warstwy.
Profile wtapia sie w hydroizolację mocując kołkami do podłoża. Uszczelnia taśmami i w razie konieczności innymi akcesoriami uszczelniającymi. Wykonuje Hydroizoalcje z Wodera Duo typu średniego. Po 12 godzinach na izolację można kleić płytki.
Jeśli jednak jest to taras nad pomieszczeniem, to należy wykonać o wiele więcej warstw.
Między innymi uszczelnienie typu ciężkiego z papy, na wykonanej wcześniej warstwie spadkowej. izolację termiczną (najlepiej z XPS). Grubość tej warstwy jest zależna od rodzaju stropu i konieczności uzyskania odpowiedniego oporu cieplnego. Następnie wykonuje się warstwę podkładu cementowego o grubości powyżej 4 cm, hydroizolację z wmontowanymi profilami okapowymi i niezbędnymi uszczelnieniami. Na koniec układamy okładzinę na kleju cementowym i spoinujemy fugą cementową.

Rozwiń Odpowiedź
brodzik akrylowy pobrudzony żywicą.

Jak usunąc klej żywiczy z brodzika akrylowego???

Witam.
Zaschnięte produkty z żywic chemoutwardzalnych można usunąć w zasadzie tylko mechanicznie.
Jeśli w dodatku mamy do czynienia z powierzchnią akrylową, jest to wyzwanie. Należałoby postępować tak jak przy renowacji urządzeń sanitarnych akrylowych, czyli poprzez szlifowanie bardzo drobnymi papierami na mokro. Najlepiej jednak zwrócić się z zapytaniem do producenta danego urządzenia.

Rozwiń Odpowiedź
fugowanie tarasu wraz ze schodami

Witam, Mam pytanko, czy mogę wykonać fugowanie na zewnątrz budynku fugą epoksydową ? Jest to taras zabezpieczony Woder Duo w 2 etapach, zastosowałem dwa rodzaje kleju Atlas Geoflex - taras oraz Atlas Plus - schody, płytki klinkierowe z kapnosami zewnętrznymi ułożone na krawędziach tarasu i schodów, zastosowałem podstopnice ze szczeliną około 5mm jak i na tarasie zewnętrzne części są również z kapinosami. Chciałbym, aby fuga była dobra i nie przepuszczała wody. Zabezpieczenie przed wodą to dla mnie priorytet. Całość leży na 3 filarach zbudowanych z cegły klinkierowej. od spodu jeszcze nie stosowałem zabezpieczenia - jest surowy beton. Czy również mógłbym zastosować Wodera od spodu tarasu i schodów i tak go zostawić ? Proszę o info co doradzicie...

Witam.
Fugę epoksydową można stosować na zewnątrz, ale nie we wszystkich układach.
Sama fuga epoksydowa jest wprawdzie nienasiąkliwa, jednak cały układ z płytkami nie jest wodoszczelny.
Na takiej powierzchni zachodzą zjawiska, z którymi lepiej poradzi sobie fuga cementowa.
Od spodu konstrukcji nie ma potrzeby wykonywania hydroizolacji.

Rozwiń Odpowiedź
Postar 80 - pękniecia powerzchniowe

Prosze o pomoc - wykonuje warstwy tarasowe wariant B atlas - przy warstwie nr.8 Postar 80 warstwa około gr.6cm ma miejscowe pekniecia wzdłużne ( rysy ) - jak to naprawić prawidłowo ? - prawdopodobnie zaszybko wyschło nie byo zraszane woda ani przykryte ?

Dzień Dobry.
Jeśli są to ustabilizowane rysy skurczowe, nieprzekraczające 0,75 mm szerokości można zastosować Wodera Duo jako hudroizolację podpłykową. Woder Duo ma zdolność mostkowania takich rys, dzięki czemu można pominąć w pracach przygotowawczych takie wady. Płytki zaś przykleić na klej odkształcalny klasy S1, np. Atlas Plus, Plus Mega czy Ultra Geoflexa. Oczywiście jeśli są to rzeczywiście tyko rysy powstałe podczas skurczu materiału po wierzchu podkładu. Jeśli nastąpiło pęknięcie, rysy czy pęknięcie nie są stabilne. Powiększają się lub powodują przemieszczanie się względem siebie sąsiednich pól (po uderzeniu młotkiem z pęknięcia wydobywa sie pył), to niestety na zewnątrz takie wady eliminują go z eksploatacji. Należy rozebrać wadliwą warstwę i wykonać poprawny podkład bez wad. Podkłady szybkosprawne z Postara 80 pielęgnuje się poprzez przykrycie, zabezpieczenie świeżego podkładu folią. Pamiętać też trzeba o nie dodawaniu zbyt dużej ilości wody. Materiał po urobieni powinien mieć konsystencję mokrej ziemi. Nie można też zapomnieć o odpowiednim zagęszczeniu, ubiciu podkładu. Niezagęszczony nie ma przewidzianych parametrów i jest podatny na spękania.

Rozwiń Odpowiedź
betonowy płot

Witam Fachowiec zrobił betonowy płot oporowy ale krzywy od strony, którą chciałam obłożyć płytką elewacyjna. Czy jest jakiś sposób by go wyrównać? Pozdrawiam

Dzień Dobry.
Wszystko zależy jak bardzo jest rzeczony "płot" oporowy "krzywy"?
Można wykonać to przez zeszlifowanie nierówności, wyrównanie za pomocą zaprawy wyrównującej np. ZW 330 lub ZW 50, ewentualnie otynkowanie zaprawą tynkarską.

Rozwiń Odpowiedź
izolacja

jak długo czekać po wylaniu postaru 80 około 5cm na kładzenie folii w płynie

Dzień Dobry.
Zależy na co trzeba czekać?
Aby położyć płytki na surowym podkładzie, wystarczy jeden dzień (24 godziny). Tak samo gdy chcemy przed przyklejeniem płytek zabezpieczyć dodatkowo podłoże hydroizolacją dwuskładnikową.
Pod hydroizolację polimerową (jednoskładnikową) trzeba odczekać dłużej, 4-5 dni.
Gdy chcemy ułożyć na podkładzie wykładziny PVC, linoleum, lub drewno trzeba odczekać 7 dni.
Wszystkie te czasy odnoszą się do warunków normowych w temp ok. 20 °C i 55-60% wilgotności. Każdorazowo, przed zastosowaniem materiałów posadzkarskich, należy wykonać testy wilgotności (metodą CM). W takim badaniu może pomóc nasz Szkoleniowiec - Doradca Techniczny. Kontakt przez Doradcę Technicznego w danym terenie.

Rozwiń Odpowiedź
Taras modernizacja

Na tarasie zewnętrznym (25 m2) wyłożonym gresem szkliwionym matowym, chciałbym położyć nowy gres. Przy czym, środek na powierzchni 2m2 mam zapadnięty około 2cm, kafle całe ale zbiera się kałuża. Czy muszę zrywać stare płytki. Jeżeli nie, to jakimi środkami wypełnić a potem na jaki klej kłaść nowy gres?

Dzień Dobry.
Okładziny na zewnątrz nie polecam wykonywać w technologii płytka na płytkę. Tym bardziej w przypadku potrzeby wyrównania powierzchni. Najlepiej zdjąć starą okładzinę. Wyrównać podłoże, nadać odpowiednie spadki. Wykonać hydroizolacje podpłytkową z Wodera Duo i przykleić nowe płytki.

Rozwiń Odpowiedź
Posadzka z lepikiem

Wykonuje remont w starym domu, i na posadzce pod płytami pilśniowymi jest lepik. Dobrze trzyma się podłoża, a chce ułożyć na posadzkę płytki. Moje pytanie jak szybko rozwiązać ten problem ? Czy zagruntować podłoże gruntem z piaskiem kwarcowym a następnie wylać wylewkę samopoziomującą ? Czy może jest jakieś inne lepsze rozwiązanie ?

Dzień dobry.
Lepik powinien być usunięty z wewnątrz pomieszczeń. Wydziela on rakotwórcze, toksyczne związki.
Nie należy go usuwać jednak we własnym zakresie. Powinien tym zająć się specjalista.

Rozwiń Odpowiedź
schody

Witam, kupiłam dom w którym są schody drewniane ale nie są "wykończone, tzn. nie mają "policzka" od strony ściany, a tynki są bardzo brzydko zrobione więc nie wyglada to dobrze...czy jest możliwość zrobienia teraz listewek lub dodania "policzka" - deski?

Dzień dobry.
Oczywiście że można wykończyć takie schody w przytoczony sposób. Można to wykonać przy pomocy pseudo wangi nałożonej od góry, udającej policzek przyścienny. Mogą to być też listewki, lub wyższe cokoły drewniane.

Rozwiń Odpowiedź
Izolacja balkonu pod deski kompozytowe.

Chcę położyć na balkonie kompozytowe deski tarasowe, i nie wiem czym ten balkon zabezpieczyć, jaką zastosować izolację. W tej chwili powierzchnia jest wyrównana zaprawą Atlas ZW 330. Wiem, że nie nadają się folie w płynie, gdyż wymagają położenia na nich okładziny z płytek. Papa również odpada ze względu na możliwy zapach przy wysokich temperaturach, jak również przy kiepskim jej położeniu, możliwość jej odspajania i tym samym brak szczelności. Jaka jest alternatywa?

Dzień Dobry.
Polecam hydroizolację dwuskładnikową Woder Duo.

Rozwiń Odpowiedź
klej optyzar

Witam, mam pytanie odnośnie kleju do styropianu OPTYZAR- Zaprawa Klejąca do Płyt Styropianowych i Warstwy Zbrojonej WZKS, czy ten klej nadaje się do klejenia styropianu grafitowego?

Dzień Dobry.
Niestety, Zaprawa Klejąca do Płyt Styropianowych i Warstwy Zbrojonej WZKS Optyzar nie nadaje się do płyt styropianowych grafitowych.
Z naszej oferty do tego celu nadają się kleje: Stopter K-10, Stopter K-20, Stopter K-50, Grawis U i Hoter U.

Rozwiń Odpowiedź
Klej , płytki , pleśń.

Dzień dobry. Poszukuje kleju i fugi do płytek odpornych na powstawanie pleśni ( czarne plamki) . W jednym z pokoi narożnikowych od wewnątrz skrapla się woda i powstają czarne plamki , w tej chwili ściana jest szpachlowana i pomalowana. Zdrapałem szpachel do tynku i czarne plamki były tylko w szpachlu . Tynk był czysty , nie było w nim czarnych plamek. Obecnie chce przykleić tam płytki ceramiczne żeby woda skraplała się na nich , ale dmucham na zimne i poszukuje kleju odpornego na pleśń jakby podczas klejenia płytek powstały gdzieś dziury z powietrzem pod płytką. I do tego oczywiście fuga odporna na plęśń. Pozdrawiam Dawid.

Witam.
Aby pleśń mogła się rozwinąć, musi zaistnieć kilka sprzyjających temu zjawisku czynników.
Są to ciepło, wilgoć i odpowiednie podłoże. W opisanym przypadku dwa z tych czynników już mamy spełnione.
Trzecie to podłoże, które sprzyja utrzymaniu się pleśni, a nawet stanowiące dla nich pożywkę.
Są to materiały akrylowe, które przez czas straciły swoją bio ochronę. Domyślam się, że szpachla, o której Pan pisze, była akrylowa i stąd jej porażenie biologiczne. Pleśnie rozwijają się własnie na farbach i niektórych (akrylowych) materiałach do wykonywania gładzi.
Przejdźmy teraz do wykonania okładziny z płytek.
Po pierwsze całą powierzchnię najlepiej zabezpieczyć dodatkowo preparatem pleśnio- i grzybo-bójczym. Z naszej oferty jest to Mykos.
Do przyklejania płytek można zastosować każdy klej cementowy. Kleje cementowe są przez długi czas odporne na porażenie biologiczne. Posiadają wysokie pH, przez co same się bronią przed bio-porażeniami. W dodatku są chronione przez okładzinę.
Do spoinowania płytek najlepiej w takim przypadku użyć fugę epoksydową, która jest nienasiąkliwa i stanowi podłoże niesprzyjające do rozwoju grzybów i pleśni.

Rozwiń Odpowiedź
Schody zewnętrzne z ogrzewaniem

Dzień dobry, Mam w domu zewnętrzne schody betonowe prowadzące na piętro. Schody mają od spodu izolację ze styropianu 3cm + jakiś tynk ozdobny. Obecnie od góry nie są jeszcze niczym zabezpieczone. Chcę na nich ułożyć przewód do instalacji przeciwoblodzeniowej a potem płytki. Praca będzie rozdzielona na dwa odsunięte od siebie w czasie etapy: - pierwszy ułożenie i zabezpieczenie przewodu grzejnego - drugi położenie okładziny z gresu Plan mam taki by przewód po ułożeniu na schodach dokładnie zatopić w około 1cm warstwie elastycznego kleju do płytek i przy okazji tym klejem wyrównam też podłoże. W drugim etapie przyjdzie glazurnik i będzie układał na tak przygotowanym podłożu płytki (dodam, że z pewnych względów nie ma możliwości by glazurnik od razu kładł płytki na masie klejowej w której zatopiony jest przewód grzewczy). I teraz pytania: 1) Czy do zatopienia przewodu i wyrównania schodów dobrym wyborem będzie klej Atlas Plus S1? 2) Czym zrobić gruntowanie/hydroizolację schodów przed położeniem kleju? 3) Jak długo może pozostać wyschnięty klej na schodach (narażony na działanie warunków atmosferycznych) zanim glazurnik przystąpi do układania płytek? Pozdrawiam Artur

Witam.
Ze względów technicznych dzielenie na etapy jakie Pan podaje nie jest dobrym pomysłem.
Klej cementowy wprawdzie można użyć do wyrównywania podłoża, ale w ograniczonym zakresie.
Jest on mrozoodporny i odporny na warunki atmosferyczne. Lepiej do tego celu nadają się jednak zaprawy wyrównujące: ZW 330 i ZW 50.
Żaden z tych materiałów nie jest jednak odporny na ścieranie i powinien być wykończony okładziną. Jeśli schody będą w czasie przerwy w pracach użytkowane, należałoby zastosować do wyrównania materiał, który ma odporność na ścieranie. Są to nasze Postary 10, 40 lub 80.
Minimalna grubość warstwy wynosi jednak 1 cm. Pod zaprawy wyrównujące jak i Postary trzeba wykonać warstwę sczepną. Najlepiej z materiału który użyjemy do wyrównania, wody i Emulsji Elastycznej. Podane jest to w karcie technicznej produktu, jak i w opisie na worku.
Na wyrównanej powierzchni należy wykonać hydroizolację podpłytkową z Wodera Duo. Hydroizolacja posiada odporność mechaniczną i wprawdzie można też na tym zakończyć I etap, ale przy założeniu nieużytkowania schodów, a tylko sporadycznego na nie wejścia.
Samo rozprowadzenie instalacji przeciwoblodzeniowej i klejenie płytek najlepiej wykonać w jednej operacji, lub dwóch następujących po sobie w krótkim czasie, np. 1 dnia. Zatopiene instalacji i przyklejenia płytek na ten sam klej. Najlepiej nadaje się do tego klej grubowarstwowy Atlas Plus Mega.

Rozwiń Odpowiedź
Zapytanie o rade

Witam mam na działce domek z drewna .U góry jest balkon z płyta osb .Słyszałem że na osb na balkonie terakoty nie można kłaść bo popęka fuga.Czy to prawda?.Balkon jest zadaszony ale jak pada i wieje to i tak płyta jest mokra.Podobno jeżeli pokryć tą płytę folią w płynie to byłaby odporna na warunki atmosferyczne na długi czas . Czy to możliwe proszę o pomoc Pozdrawiam

Witam.
Płyta OSB jest bardzo trudnym, krytycznym podłożem pod okładziny z płytek. Wprawdzie można kleić płytki na takie podłoże, ale najlepiej wewnątrz i na ścianie. Na podłodze musi zajść szereg warunków, aby można było wykonać to prawidłowo. Jeśli chodzi o balkon stanowczo odradzam. Jeśli balkon jest z konstrukcji lekkiej i dlatego pokryty płytą, to najlepiej wykonać pokrycie z desek tarasowych. Jeśli to konstrukcja żelbetowa, to usunąć płytę OSB i wykonać warstwy w technologii cementowej.

Rozwiń Odpowiedź
Spód balkonu

Witam, w domu jednorodzinnym nad schodami wejściowymi mam balkon, szukam jakiegoś ciekawego wykończenia od spodu aby przykryć nieciekawy beton. Powierzchnia tego "sufitu to ok 12m2. Proszę o poradę.Pozdrawiam

Witam.
Nie rozumiem pytania o "ciekawe" wykończenia ;) , bo wszystko można zrobić, ale nie wszystko będzie poprawne technicznie. "Ciekawych" wykończeń jest wiele. Wszystko zależy co dla kogo jest tym właśnie "ciekawym" wykończeniem. :) Wymyślanie takowych jest bardziej domeną architektów, niż ludzi zajmujących się technologią wykonania.
Takim ciekawym wykończeniem może być dla niektórych właśnie efekt, "nieciekawego" dla Pana, betonu. Z tym że architektonicznego wykonanego odpowiednimi materiałami.
Domyślam się jednak, że ma Pan powierzchnię surowego betonu z szalunku. Pytanie czy powierzchnia jest równa. czy nie? Z deskowania, po płycie OSB, lub z systemu szalunkowego?
Jeśli powierzchnia jest równa można ją zagruntować i wykonać dowolną wyprawę zewnętrzną.
Może być to np. gładki tynk, baranek, lub efekty bardziej kreatywne. Jeśli ciekawym wykończeniem dla Pana byłby efekt nierównego piaskowca, to można go uzyskać z naszego nowego tynku Cermit N-100, barwionego w dowolnym kolorze SAH. Dodatkowo można nierówności wyciągnąć bejcą z efektu deski elewacyjnej. Jest też tynk Cermit WN z bejcą do wykonania efektu deski.
Są też trawertyny zewnętrzne. Wszystko to jednak powinno komponować się z całością budynku i wykończeniem elewacji.

Rozwiń Odpowiedź
Folia w płynie

Witam, W zeszłym roku robiłem uszczelnienie piwnicy zaprawą uszczelniającą Niestety na posadzce wystapiło kilka rys i woda w kilku miejscach przecieka. Zaprawa uszczelniająca położona bardzo grubo, jednak przy pęknięciu posadzki również zaprawa musiała puścić. Jako że nie jest to woda pod ciśnieniem, planuję to jeszcze raz zabezpieczyć ale tym razem już folią w płynie. Uszczelniałem wolnostojącą kabinę prysznicową przy użyciu Gotowej masy uszczelniającej Atlas Premium. Zauważyłem że robi ona bardzo elastyczną powłokę, a po kilkukrotnym nałożeniu bardzo grubą. I teraz moje pytanie: czym różni się ta masa uszczelniająca od Atlas Woder? Która będzie bardziej elastyczna? Główny czynnik dla mnie najwazniejszy to elastyczność, żeby przy ponownych pęknięciach jak się pokazą na posadzce, nie spowodowało to przerwania wiązania masy. Posadzka ogólnie jest bardzo mocna bo lana z gruchy(b25), jadnak jest bez dylatacji na obrzeżach, czyli jest na sztywno. I mimo że budynek ma ponad 20 lat to jakieś ruchy są. pozdrawiam

Witam.
Przy naporze wód gruntowych spod podłogi bardzo ważna jest cała jej konstrukcja.
Jeśli, jak Pan pisze, nie ma odpowiednich dylatacji, występują rysy i zaprawa uszczelniająca nie wytrzymała, to śmiem twierdzić, że żadne uszczelnienie od wewnątrz z tym sobie nie poradzi.
Tzw. folie w płynie, a raczej materiały polimerowe, gotowe do użycia nie nadają się do tego celu. Nie są odporne na parcie ujemne.
Pisze Pan, że nie jest to woda pod ciśnieniem. Otóż muszę Pana wyprowadzić z błędu. To jest ciśnienie, choć małe, ale jest. Inaczej woda nie dostałaby się do wewnątrz.
Nazywamy to parciem wód gruntowych. Jeśli lustro wody znajduje się np. na wysokości 1 m nad posadzką, to parcie to wynosi ok 1 MPa. W tym przypadku w odniesieniu do uszczelnienia od wewnątrz jest to parcie ujemne.
Na tego typu obciążenia odporne są zaprawy uszczelniające, tzw. szlamy jak np. nasz dwuskładnikowy Woder Duo. Nie wiem jakim materiałem uszczelniane było poprzednio, ale nie wszystkie tego typu zaprawy mają odporność na tego typu obciążenia. Przeważnie tworzone są do uszczelniania od strony występowania zagrożenia. Ważna też jest technologia wykonania takiego uszczelnienia, zapewniająca odpowiednią przyczepność i odporność podłoża w stanie permanentnego zawilgocenia. Wiele materiałów traci wtedy swoje parametry wytrzymałościowe i nie wytrzymuje napierania wody na wykonaną barierę z zaprawy uszczelniającej. Objawia się to łuszczeniem najpierw na pęknięciach, a później na dalszej powierzchni. Materiał uszczelniający odchodzi wtedy z częścią stykową podłoża.
Najlepszym uszczelnieniem podłogi przed parciem wód gruntowych jest jak pisałem wcześniej cała konstrukcja podłogi. W tym wykonanie izolacji ciężkiej z pap z połączeniem izolacji podpodłogowej z izolacją ścian piwnicy nad ławami fundamentowymi. Współgrać musi to z wykonaniem odpowiedniej grubości i wytrzymałości płytą żelbetową. Nad, lub najlepiej pod izolacją z papy. Nad izolacją możemy wtedy wykonać typowy układ podłogowy z izolacją termiczną i warstwą dociskową, wyrównującą. Mamy wtedy zapewnioną ochronę przed wilgocią. Warstwy nie stykające się bezpośrednio z gruntem są suche.

Rozwiń Odpowiedź
Dylatacje

Dzień dobry, mam do położenia na tarasie 700x250cm (dłuższy bok przylega do budynku), gres 60x30 z wzorem drewna. Chcę go położyć z przesunięciem plytki o 1/3 długości, dłuższy bok płytki równolegle do dłuższego boku tarasu. Proszę o pomoc, jak poprowadzić szczeliny dylatacyjne? Czy oprócz dylatacji płytek powinienem wykonać dylatacje betonu, których teraz nie ma? Z góry dziękuję za wyczerpujące informacje. Pozdrawiam Robert

Witam. Nie mogę jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nie wiem, czy pisząc o tarasie ma Pan na myśli taras nad pomieszczeniem, na gruncie, czy nad ziemią. Czy rzeczona powierzchnia jest w rzeczywistości konstrukcją tarasu, czy balkonu. Ma to zasadnicze znaczenie.
Następna rzecz. Czy na płycie tego "tarasu" wykonano kolejne warstwy, czy jest to płyta konstrukcyjna.
Mogę jedynie opisać ogólne zasady.
Na zewnątrz pole dylatacyjne zarówno w warstwie wyrównującej jak i płytkach powinno wynosić nie więcej niż 5 m2 i boku nie dłuższym niż 3 mb.
Na zewnątrz na powierzchniach takich jak balkony i tarasy nie powinno układać się płytek na zrąb (z przesunięciem) i w dużych formatach. Płytka na powierzchnie zewnętrzne poziome powinny wynosić max. 33x33cm w jasnym kolorze. Jeżeli jednak decydujemy się na układ z przesunięciem, to w miejscach dylatacji w podłożu trzeba wykonać dylatację także w okładzinie.
W pana przypadku jeśli jest to warstwa dociskowa są to dwie dylatacje w poprzek dłuższego boku. Zarówno w podłożu jak i na płytkach.
Jeśli natomiast okładzinę kleimy do konstrukcji, to nie wykonujemy w niej żadnych nacięć.
Wykonujemy jednak dylatacje wg podanych wyżej prawideł w samej okładzinie.

Rozwiń Odpowiedź
Fugowanie fugą cementową

Witam pytanie dotyczy glazury zwykła nie gres na ścianie podczas fugowania jak za szybko wycieram to się wypłukuje i traci pigment a jak przeczekam to przy profilowaniu i myciu powstają jak by łuska z innym odcieniem fugi. Pytanie moje o to jak stwierdzić (po czym)zuważyc że to jest ten moment profilowania fugi i jak i ile myc żeby utrzymać jednakowy kolor fugi na danej ścianie .

Witam.
Zależy czym Pan myje ułożoną fugę? Fugi cementowe należy myć zaraz po ułożeniu i zmatowieniu materiału w ułożonych spoinach, mocno odciśniętą, jedynie lekko wilgotną gąbką na pacy. Myjąc wykonuje się ruchy okrężne lekko tylko dociskając pacę z gąbką. Podczas pierwszego mycia usuwamy jedynie zabrudzenia z płytek, fuga w spoinach jest jeszcze zbyt świeża i mogłoby dojść do jej nadmiernego wypłukania. Pierwsze mycie wykonujemy przy minimalnej ilości wody. Woda wprowadzona na tym etapie rozrzedza na wierzchu spoinę i powoduje pojawienie się po wyschnięciu białych nalotów, lub przebarwień. Drugie mycie wykonujemy przy pomocy gąbki glazurniczej. Tutaj też używamy jak najmniejszej ilości wody mocno odciskając ją w ręku. Gąbkę prowadzi się wzdłuż układu spoin, tak aby wyrównać i wygładzić fugi. Czas rozpoczęcia drugiego mycia jest różny dla różnych rodzajów spoin. Zależy też od samej okładziny i podłoża. Najlepiej sprawdzić to dotykając fugi. Musi być ona jeszcze plastyczna ale już wiążąca o konsystencji modeliny. Można też zrobić próbę gąbką. Prowadzona gąbka po powierzchni spoiny nie powinna jej wybierać a powodować jej wygładzanie. Podczas tych czynności spoina ma prawo jeszcze oddawać pigment i brudzić płytki. Jest o to metoda doświadczalna i nabywa się wprawy z czasem. Ostateczne mycie wykonujemy mocno odciśniętą gąbką na pacy prowadząc ją pod skosem do układu spoin, tak aby cała powierzchnia gąbki dotykała powierzchni płytek. Jednym ruchem, tak żeby płytka po takim ruchu była zupełnie czysta. Powtarzać wg zasady: jedno płukanie, jedno mocne odciśnięcie gąbki, jedno przyłożenie do płytek i równomierne przeciągnięcie. Po umyciu całości i stwardnieniu trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z produktem cementowym i do pełnego związania i utwardzenia potrzebuje on utrzymania przez jakiś czas w wilgoci. W tym celu przez kilka pierwszych dni należny zwilżyć spoiny np. spryskiwaczem lub przemywając za pomocą gąbki.

Rozwiń Odpowiedź
Położenie glazury na stara glazurę

Witam chciał bym się dowiedzieć czy można tak zrobić, Mam na ścianie starą glazurę która się bardzo dobrze trzyma więc muszę ją zagruntować gruntem szczepnym tw.grunt kwarcowy na to chciałbym zastosować hydroizolację folia w płynie i klej kerakol h40 i nowa glazura.Będzie to część gdzie będzie stał brodzik . Pytanie czy to jest słuszne rozwiązanie proszę o podpowiedż. Pozdrawiam .

Witam.
Na samym początku trzeba się upewnić, czy rzeczywiście poprzednia okładzina trzyma się podłoża. Najlepiej ostukać ją np. drewnianym trzonkiem młotka, szpachelki itp. Jeśli test wypadnie pomyślnie i płytki nie wydają głuchego odgłosu i nie chce Pan ich usuwać, to należy je dobrze oczyścić. Zmyć, odtłuścić najlepiej też przeszlifować. Na oczyszczoną powierzchnię można użyć już bezpośrednio hydroizolacje podpłytkową np. Woder W/E lub Duo. Trzeba pamiętać tez o taśmach uszczelniających i innych akcesoriach typy manszety do uszczelnienia podejść instalacyjnych. Nie ma potrzeby stosowania pod hydroizolacje warstwy sczepnej. Potrzebna jest jedynie w miejscach nie pokrytych izolacją. Co do kleju, to proponuję użyć naszego żelowego Geoflexa. Jeśli płytki mają większy format niż 0,25 m2 to Atlas Plus.

Rozwiń Odpowiedź
fuga Artis

Jeżeli zafuguje płytki fugą lekko przeterminowaną ( 4 lata po terminie ,ale była przechowywana w suchym , ciepłym pomieszczeniu ) co może się stać , oprócz długiego wiązania fugi ?

Witam.
Na przydatność produktu do użycia ma wpływ wiele czynników.
Producent nie ponosi odpowiedzialności za produkt użyty po dacie przydatności.
Co sie może stać jednak stać po zastosowaniu takiego wyrobu?
Jeśli produkt był przechowywany w dobrych warunkach to pewnie nic, ale z zastrzeżeniem jak powyżej. Może jednak też długo wiązać, lub nie uzyskać odpowiedniej wytrzymałości. W związku z tym w eksploatacji może się kruszyć, pękać, ścierać i kredować.

Rozwiń Odpowiedź
Czym wyrównać ściany w łazience?

Witam,mam pytanie czym wyrównać ściany w łazience pod płytki odchyły do 1cm tynk cementowo-wapienny.Pozdrawiam

Witam.
Jeśli tynk jest mocny i nośny, to można wyrównać za pomocą Zaprawy Wyrównującej ZW 330.
Zakres grubości od 3 do 30 mm. Jest to produkt szybkosprawny. Przy gr. 5 mm już po 5 godzinach można kleić płytki. Analogicznie przy 10 mm po 10 godzinach. Po tym czasie można też nałożyć na powierzchnię hydroizolację dwuskładnikową Woder Duo. Jeśli na warstwie wyrównującej będzie wykonywana hydroizolacja z produktów gotowych typu Woder E, to trzeba poczekać dłużej, do całkowitego wyschnięcia podłoża.
Jeżeli jednak nośność tynku jest niewystarczająca, czyli nie nadaje się jako podłoże pod okładziny. Sypie się i jest niespójny, słaby, należy taki tynk skuć.
Surową ścianę można wtedy otynkować zaproponowaną wcześniej zaprawą ZW 330.

Rozwiń Odpowiedź
co zastosować

witam potrzebuje porady co mogę zastosować na posadzkę celem zagruntowania pod plytki , posadzka cementowa pokryta jest farba olejna ta farba nie odchodzi od posadzki wiem ze zwykły grunt mi tu nie pomoze jednoczesnie w tym przypadku jakie uzyć kleju zeby plytki nie odpażyły się .

Witam.
Na tego typu nienasiąkliwe, ale wytrzymałe podłoża należy zastosować grunt sczepny Gruntoplast.
Lepiej jednak przed przyklejeniem całej powierzchni wykonać próbę. Przykleić jedną płytkę i po związaniu kleju spróbować ją oderwać. Jeśli mamy czas czekać, to oczywiście na taki klej na jakim będą klejone płytki. Jak odpowiedź chcemy uzyskać tego samego dnia, to płytke mozna przykleić np. na klej typu Poxipol. Często jest tak, że to co wydaje się nam wytrzymałe, nie zdaje egzaminu. Jeśli oderwiemy płytke razem z klejem i farbą, to koniecznie musimy taka farbe usunąć z podłoża, np. poprzez jej zeszlifowanie.

Rozwiń Odpowiedź
Tapeta z włókna szklanego

W przedpokoju mam starą boazerię /lakierowana przed jej zakupem , cienka warstwa/. Chciałbym ją przykryć tapetą z włókna szklanego. Bardzo proszę o informację, czy to dobry pomysł? Jeśli tak, jak przygotować podłoże, na co zwrócić szczególną uwagę? Pozdrawiam

Witam. W mojej opinii, to nie jest dobry pomysł. Najlepiej zdjąć całą boazerię i tapetę przykleić do stabilnej, przygotowanej powierzchni ściany.

Rozwiń Odpowiedź
Klej Atlas - czy można tak postępować z klejem?

Dzień dobry. Kilka dni temu widziałem jak pewien robotnik, tuż przed końcem pracy zalał wodą, 1/2 wiadra rozrobionego już kleju, do prawie pełna. Gdy go zapytałem co on robi - odpowiedział, że zrobił "zupę" i gdy jutro przyjdzie do pracy , zleje wodę i będzie miał gotowy klej.... dodał, że zawsze tak robią.... Czy tak można robić?

Witam.
Nie, Nie można tak robić z klejem.
Ten robotnik chyba pomylił spoiwa i pozostał w minionej epoce, i to bardzo.
W opisany sposób można postępować jedynie z jednym rodzajem spoiwa, wapnem.
Kleje do płytek jednak nie posiadają w swoim składzie tego spoiwa.
Inny rodzaj spoiwa, który można przechowywać w stanie rozpuszczonym w wodzie to polimery (kleje dyspersyjne). Nie rozcieńcza sie go jednak wodą, bo straci swoje własciwości, w tym lepkość. Na wodzie nie da się przykleić płytek.
Jeśli zaś dotyczy to kleju na spoiwie cementowym, to po zmieszaniu go z wodą zachodzą w nim nieodwracalne procesy wiązania. Można te procesy trochę opóźnić, co każdy producent wykorzystuje, bo inaczej nie dałoby się z niego wygodnie korzystać. Czas ten nazywa się żywotnością kleju, czyli wtedy gdy da się go wykorzystać do przeznaczonego celu, klejenia płytek. Czas żywotności kleju wynosi zwykle około 3-6 godzin.
Po tym czasie, pomimo jego jeszcze plastyczności, klej nie nadaje się do użytku i raptownie spadają jego parametry, zwłaszcza późniejszej przyczepności. Niewykorzystany klej po tym czasie nadaje się do wyrzucenia.

Rozwiń Odpowiedź
klejenie glazury na osb

Witam mam podłogę która sklada sie z podwójnej płyty osb gr22. Chce położyć terakotę i mój pomyśl jest taki płyty chce przetrzeć szczotka drucianą by zrobić ja chropowatą później podkład cerplast a następnie glazura na klej geoflex. Chodzi mi o opinie lub inne sugestie. Z góry dziekuje

Witam.
Zacznę od tego, że płyta OSB, jeśli chcemy do niej przykleić płytki, jest bardzo trudnym i wymagającym podłożem. O ile na ścianie jest to dopuszczalne, to na podłodze jest to bardzo zły pomysł. Najlepiej gdy płyta OSB stanowi szalunek tracony dla warstwy wyrównującej wykonanej z materiałów typowych dla podłoży pod płytki (cementowych, a w pomieszczeniach suchych dopuszczalny anhydryt). Jeśli jednak już ktoś decyduje się na klejenie płytek bezpośrednio do płyty OSB, to zwrócić trzeba uwagę na kilka istotnych zagadnień. To, że poszycie jest z grubej płyty dwuwarstwowo nie musi koniecznie stanowić o stabilności, zwłaszcza braku ugięć. Zależy to bardziej od konstrukcji pod płytami, na czym są one oparte. Płyty nie mogą być wg. zaleceń układane na styk. Układając płyty dwuwarstwowo należy połączenia wykonać na mijankę i zespolić ze sobą. Na większej więc powierzchni występują połączenia płyt, które stanowią swoistego rodzaju dylatacje. Przygotowując powierzchnię pod płytki należy ją przetrzeć papierem ściernym o granulacji 40, odpylić i pokryć najlepiej hydroizolają podpłytkową, oraz wkleić taśmy zabezpieczające na dylatacjach (połączenia płyt) i obwiedniowych (połączenie podłogi ze ścianami). Hydroizloacja jest tu zabezpieczeniem przed wpływem wilgoci, pochodzącej z kleju, na materiał drewnopochodny. Nakładając klej bezpośrednio na niezabezpieczoną płytę dochodzi do pęcznienia wiórów drewnianych i odspojenia tężejącego kleju. Lepiej się więc przed tym uchronić. Hydroizloacja stanowi też bardzo dobrą warstwę kontaktową (sczepną) dla klejów na trudnym i niechłonnym podłożu jakim jest OSB. Po wyschnięciu hydroizolacji, (patrz karta techniczna) możemy kleić płytki. Do klejenia jednak należny użyć kleju odkształcalnego, posiadającego klasę odkształcalności co najmniej S1. Z naszej oferty to cała rodzina Plusów. Geoflex, poza niewątpliwymi zaletami, na podłodze na takim podłożu nie jest wystarczający. Wprawdzie w Polsce nie ma wytycznych wykonawczych w tym temacie i najlepiej unikać takiej konstrukcji podłogi, to w krajach skandynawskich i nie tylko, jest to dość powszechną praktyką. W krajach tych istnieja odpowiednie przepisy i zalecenia co do używanych w takich przypadkach materiałów: hydroizolacji, kleju, a przede wszystkim wielkości samych płytek. Płytki nie mogą przekraczać wymiaru 20 cm najdłuższego boku.

Rozwiń Odpowiedź
Zaprawa tynkarska atlas premium w łazience

Czy zaprawa tynkarska atlas premium nadaje się do tynkowania w łazience w bloku? Zależało mi na tynku cementowo wapiennym, a na tym atlas premium jest napisane że to jest tynk cementowy, a w składzie nie widzę wapna gaszonego.

Witam.
Jak najbardziej Zaprawa Tynkarska Atlas Premium nadaje się do tynkowania w łazience.
Jest to tynk cementowy. Wapno stanowi spoiwo i plastyfikator. Plastyfikację i urabialność tynku można uzyskać innymi sposobami, nie tylko poprzez dodawanie wapna. Wapno wcale nie jest tak wytrzymałe na wilgoć jak cement.Jeśli więc chodzi o zastosowanie tynku w pomieszczeniu mokrym jakim jest łazienka, to im bardziej będzie on cementowy, tym lepiej. O wiele bardziej do tego będzie sie nadawał Tynk cementowy, niż cementowo-wapienny. Poza tym stanowi lepsze i stabilniejsze podłoże pod płytki.
Podłoże pod tynk musi być odpowiednio przygotowane. Jeśli jest to np. płyta żelbetowa, to należy wykonać na niej warstwę kontaktową z Grunto-Plastu.
Tynk jednak jest materiałem normalnie wiążącym i dalsze prace mozna na nim wykonywać po pełnym związaniu i wyschnięciu, tj. po około 28 dniach (4 tygodniach).
Jeśli zależałoby Panu na przyspieszeniu prac i skróceniu okresu oczekiwania, to polecam zastosować naszą Warstwę wyrównującą ZW330.

Rozwiń Odpowiedź
Usuwanie gruntu z okna PCV

Witam. Stosowałam grunt pod tynki zewnętrzne Państwa firmy. Niestety na moje nieszczęście mimo zabezpieczenia okien (widocznie niedokladnego), grunt przedosytal się na okna. Na ramach okiennych które są w kolorze antracytowym mam same białe kropeczki. Proszę o pomoc czym mogę to skutecznie usunąć aby nie zniszczyc powłoki ram?

Witam.
Domyślam się, że chodzi o zabrudzenia po Cerplaście. Zabrudzenia tego typu są trudno usuwalne. Do tego celu służy preparat "Szop 2000" z naszej oferty. Wszystko zależy jednak ile czasu upłynęło od zabrudzenia. Im świeższe tym łatwiej je usunąć. Starsze zostaną tylko zmiękczone na tyle, aby można je było usunąć mechanicznie bez uszkodzenia podłoża.

Rozwiń Odpowiedź
zaprawa wyrównujaca atlas zw 330

witam mam pytanie czy zaprawę atlas zw 330 mogę stosować na wyrównanie posadzki pod płytki gdzie jest ogrzewanie podłogowe.

Witam.
Po zastosowaniu dedykowanej warstwy kontaktowej zaprawę ZW 330 można jak najbardziej zastosować do wyrównania podłoża z ogrzewaniem podłogowym.

Rozwiń Odpowiedź
Wykwity na płytkach elewacyjnych

Witam serdecznie chciałbym się dowiedzieć jak usunąć białe wykwity na płytkach elewacyjnych używałem już różnych środków chemicznych i olej do elewacji i po jakimś czasie dalej wychodzą

Witam.
Pojawiający się na powierzchni płytek biały nalot, to sole w postaci wykwitu wapiennego, które transportowane są przez wodę. Wszystko zależy od tego gdzie znajduje się źródło. Może być to wilgoć pochodząca z zawilgoconej ściany (kapilarne podciąganie, duża ilość pary wodnej w pomieszczeniu za ścianą), to należny najpierw odciąć jej źródło, czyli zlikwidować przyczynę, a dopiero później zająć się wykwitami na powierzchni. Samo czyszczenie i zabezpieczanie powierzchni nie przyniesie sukcesu. Naloty będą się pojawiały cokolwiek byśmy na tej powierzchni zastosowali.

Rozwiń Odpowiedź
Taras ze stopniami

Brak w katalogu rozwiązania izolacji na tarasie ze stopniami. Trudny klient i trzeba temat podeprzeć opinią. Moje rozwiązanie nie przekonuje inwestora. Podobny temat mam na zdjęciach.

Witam.
W takich przypadkach proszę kontaktować się z naszym Przedstawicielem Technicznym z danego terenu. Kontakt do doradców i przedstawicieli można znaleźć na stronie domowej Atlas.
Podaję link bezpośredni: http://www.atlas.com.pl/pl/strona/Doradcy/46

Rozwiń Odpowiedź
Naprawa posadzki

Witam. Zrobiłem wylewke betonową, na drugi dzień górna część zaczęła się kruszyc, po tygodniu wylewka wyglada na stabilną i dalej sie już nie kruszy, nie wiem jaka była przyczyna, beton był zamawiany w firmie. Moje pytanie brzmi czym mogę to teraz wygladzic jest to okolo 80m2 Boję się użyć wylewki samopoziomującej bo sądzę że jest za słaba Co może mi Pan doradzić. Dziękuję i pozdrawiam

Witam. Podkład podłogowy na bazie cementu wymaga pielęgnowania w początkowym okresie wiązania. W przypadku podkładu normalnie wiążącego wykonuje się to poprzez zraszanie powierzchni wodą przez ok. 7 dni. Jeśli nie zostało to wykonane to skutkiem tego jest słabsza wytrzymałość całego podkładu oraz kruszenie wierzchniej warstwy. Mogło też dojść do przelania (zbyt duża ilość wody w masie) i wydzielenia się na wierzchu podkładu warstwy rozrzedzonej, płynnej, wodnistej. Trudno jest na odległość cokolwiek doradzić. Powinien to obejrzeć specjalista i ocenić wytrzymałość podkładu i zdatność do wykonania następnej warstwy. Można w tym celu skontaktować się z Przedstawicielem Technicznym firmy, której warstwę wyrównującą chce Pan wykonać.

Rozwiń Odpowiedź
Brodzik w posadzce - taśma brzegowa/dylatacyjna

Chciałbym wykonać brodzik w posadzce, umiejscowiony w rogu łazienki. W całym pomieszczeniu, na połączeniu ścian i podłogi zastosowana jest taśma brzegowa (dylatacyjna). Czy wykonując brodzik (używając Postar 80) należy również położyć taśmę pomiędzy brodzik a ściany?

Witam. Tak. Wykonując brodzik bezprogowy, czyli kopertę spadkową np. z Postara 80, należy wykonać również dylatację brzegową, przyścienną. W dalszym postępowaniu dylatacje te są uszczelniane za pomocą taśmy uszczelniającej zatopionej w wykonywanej hydroizolacji podpłytkowej.

Rozwiń Odpowiedź
Jaka zaprawa klejąca na bitumiczną masę uszczelniającą

Jaką zaprawę klejącą użyć do ułożenia płytek gresowych na balkonie zaizolowanym dwuskładnikową bitumiczną masą uszczelniającą lub w jaki sposób przygotować podłoże do ułożenia takich płytek?

Witam.
Niestety na bitum nie przykleja się bezpośrednio płytek. Na izolacji bitumicznej pod płytki należy wykonać stabilne cementowe podłoże. Można w tym celu użyć któregoś z naszych Postarów (10, 20, 40 lub 80) w odpowiedniej grubości. Jeśli izolacja jest ułożona na podłożu cementowym, to grubość takiej warstwy powinna wynosić minimum 35 mm.

Rozwiń Odpowiedź
Spękana elewacja .

Budynek bloczki solbet gr.36cm otynkowany zaprawą wapienno-cementową tradycyjnie ,ściana od strony zachód-północ spękała wzdłuż poziomych spoin, na wewnętrznej stronie ściany wilgoć jak naprawić - uszczelnić , jakie materiały zastosować?

Witam.
jeśli to nowa ściana to można tylko domniemywać, że podczas wznoszenia budynku nie dopełniono ochrony świeżego muru przed opadami atmosferycznymi, stąd wilgoć w ścianie. Wilgoć może też dostawać się poprzez kapilarne podciąganie od dołu, ale w betonie komórkowym to zjawisko jest znikome, do kilku centymetrów w górę. Spękania wzdłuż spoin mogą świadczyć o niestabilności połączeń bloczków i pracy całego budynku. Może to być też wynik innej chłonności spoiny i samego bloczka przy braku odpowiedniego zagruntowania. Nie wiem też czy spękania są tylko powierzchniowe, czy jest to już pęknięcie wraz z odspajaniem od podłoża. Aby zaproponować sposób naprawy i materiały potrzebna jest wizyta i oględziny przez naszego Doradcę Technicznego. Kontakt do odpowiedniego doradcy w terenie znajduje się na stronie domowej www.atlas.com.pl w zakładce: Doradcy.

Rozwiń Odpowiedź
Fuga epoksydowa - usuwanie

Witam, fachowiec zafugował mi białe płytki białą fugą epoksydową którą niestety chyba pobrudził podczas fugowania bo jest po prostu miejscami czarna lub szara. Moje pytanie jest takie czy da się taka fugę usunąć ze szczelin między płytkami i położyć ją jeszcze raz? Jest jakiś preparat którym można ją usunąć bez szkody dla płytek?

Witam. pobrudzona w trakcie aplikacji, lub w trakcie gdy jest jeszcze plastyczna nie da sie wyczyścić po jej związaniu. Należy ja wymienić na nową. Niestety nie ma w powszechnej sprzedażny środków skutecznie usuwających fugę epoksydową, gdyż są one bardzo żrące. Są oczywiście sposoby mechanicznego usunięcia związanej fugi. Można ją np. wyciąć po uprzednim podgrzaniu opalarką, uważając aby nie doszło do przegrzania płytki. Może to skutkować pęknięciem płytki, lub odspojeniem od kleju.

Rozwiń Odpowiedź
Hydroizolacja w łazience

Witam, będę miała prysznic bez brodzika z odpływem punktowym; mimo moich próśb pan glazurnik nie położył pod płytki w miejscu przyszłego prysznica folii w płynie ani taśm w narożniku ściana-ściana - jedynie na styku ściana-podłoga przykleił kawałek taśmy izolacyjnej jakimś klejem (nie folią w płynie). tłumaczy, że na ścianie nigdy nie przemaka, bo to pion i woda spływa i wysycha. Czy wg Pana to faktycznie wystarczy czy może na tym etapie powinnam poświęcić już ułożone płytki i je skuć? Dodam, że pod spodem położono zielone płyty GK. Z góry dziękuję za pomoc.

Witam. W łazience jako pomieszczeniu mokrym występują strefy, które trzeba bezwzględnie zabezpieczyć za pomocą podpłytkowej hydroizolacji. Może być to wspomniana tzw. folia w płynie, typu Woder W lub E albo mikrozaprawa szlamowa Woder Duo. Ta ostatnia wyglądem przypomina zaprawę. Na szczególne miejsca dodatkowo wkleja się taśmy uszczelniające. To miejsca połączenia ścian, ścian z podłogą oraz, jak w przypadku brodzika z odpływem podłogowym, połączenia odpływu z podkładem. W łazience izolujemy w ten sposób całą podłogę z 10 cm cokołem na ścianach, oraz ściany wewnątrz kabiny natryskowej (wanny) plus po 50 cm z każdej strony poza obrys kabiny (firanki). Na wysokość ponad 20 cm od wypływu wody. W praktyce do sufitu. Na podobnych zasadach izolujemy strefy przy urządzeniach sanitarnych takich jak umywalki, miski ustępowe i bidety. Izolacja ma za zadanie niedopuszczenia do podłoża wilgoci, która może się tam dostać w czasie normalnego użytkowania pomieszczenia, poprzez rozchlapanie, rozbryzg, wyniesienie na sobie, lub polanie powierzchni wodą. Błędne jest mniemanie, że na ścianie ten efekt nie występuje. Nie chodzi przecież o wodę dostającą się pod płytki, a wilgoć, która się tam przedostaje przez mikroszczeliny, czy poprzez nasiąkliwość spoiny. Izolacją zapobiegamy kumulowaniu się wilgoci w podłoży i dalej w konstrukcji. Jest to jeden z podstawowych wymogów jakie sa obecnie stawiane w Warunkach Technicznych budynków, które stanowią część prawa i sztuki budowlanej. Pisze Pani w dodatku o ścianach z płyt gipsowo-kartonowych. Jeśli już są to dobrze chociaż, że to te zielone, które potocznie nazywane są wodoodpornymi. Wodoodporne one jednak nie są, a jedynie odporne na podwyższoną wilgotność. Takie płyty pod płytkami bezwzględnie należy zaizolować. W mojej opinii nawet poza strefami mokrymi. Oddziaływanie wilgoci przesiąkającej do podłoża spowoduje ich nasączenie, a w związku z tym utratę nośności, oraz bardzo dobre warunki (wilgotno i ciepło) do rozwoju grzybów i pleśni. W mojej opinii jest to błąd w sztuce budowlanej wykonawcy i nalezy go usunąć. Zdjąć płytki i wykonać wszystko tak jak być powinno.

Rozwiń Odpowiedź
Posadzka cementowa

Witam ! Wykonanie posadzki cementowej plywajacej na styropianie z cementu portlandzkiego gr 4 cm max jest odpowiednie , czy lepiej użyć gotowej zaprawy.

Witam. Grubość podkładu cementowego pływającego na styropianie to minimum 4 cm. Nie jest to jednak grubość średnia tylko najmniejsza możliwa, w najcieńszym miejscu. Bezpieczniej więc przyjmować grubość na poziomie 5 cm. Co jest lepiej zastosować, zależy od tego czego oczekujemy po takim podkładzie. Zastosowanie gotowych mieszanek typu Postar daje pewność osiągnięcia odpowiednich parametrów podanych przez producenta oraz wygodę pracy.

Rozwiń Odpowiedź
prysznic typu walk in na stropie drewnianym

Witam Serdecznie Obecnie borykam sie z jednym problemem . Chcemy w lazience zrobic kabine prysznicowa typu "walk in "z odplywem liniowym , ktory juz kupilismy. Jest to w mieszkaniu w starym przedwojennym budownictwie , stropy sa drewniane . Dwoch fachowcow dalo mi dwie rozne opcje : 1. zastosowac fabrycznie przygotowana plyte podlogowa do takiego typu brodzika, zamocowana dookola odplywu liniowego , uszczelnic powierzchnie I ulozyc kafle 2. wykonac podklad betonowy na slepym pulapie , w nim zatopic na odpowiednim poziomie odplyw liniowy .Uszczelnic powierzchnie I ulozyc kafle. Obie opcje brzmia logicznie , ale ktora z nich bedzie bardziej trwala ? Serdecznie Pozdrawiam Sebastian

Witam. Pod warunkiem solidnego wykonania obie opcje są dobre i trwałe. Na stropie drewnianym skłaniałbym się jednak ku zastosowaniu płyty budowlanej z zamontowanym odpływem. jest to przede wszystkim wersja nie dająca dodatkowego dużego obciążenie na strop. Wykonie wersji z podkładem cementowym wymaga wykonania obliczeń, a przede wszystkim oględzin stanu konstrukcji drewnianej.

Rozwiń Odpowiedź
Granit

Jak wypolerować boki płytki granitowej

Witam. To pytanie raczej do kamieniarzy. :) Wszystko zależy od jakiego stanu chcemy wypolerować. Jeśli chcemy wypolerować fabryczną krawędź, to najprościej jest za pomocą dysków polerskich na mokro o różnej granulacji. Zaczynamy od 50 i dalej poprzez 100, 200, 400, 800, 1500, 3000. Każdym następnym trzeba zlikwidować ślad poprzedniego. Na koniec tarcza z filcem i pasta polerska.

Rozwiń Odpowiedź
podłoga

wybrałem glina z pomiędzy belek na strychu wypoziomowałem i założyłem płytę 22mm i jeżeli kos chodzi po tej podłodze cały sufit się trzesie Jak to sprytnie powiazac żeby nie było takiego czegos? (tego trzęsienia)

Witam. Niestety naruszył Pan stabilność konstrukcyjną stropu. Nie wolno bez obliczeń decydować się samowolnie na tego typu kroki. Ta glina jak Pan pisze pełni w stropie kilka funkcji. Jest poprzez swoją masę wygłuszeniem stropu, ale także obciążeniem, co we współpracy z drewnianymi belkami i ankrami spina ściany tak jak w nowszych konstrukcjach wieńce stropowe. Nie wolno wymieniać tej gliny na wełnę mineralną czy styropian bez odpowiedniego dociążenia stropu. Nic Panu niestety nie poradzę. Efektu "trzęsienia" się stropu po jego odciążeniu nie da się zlikwidować. Można i powinno się wykonać na wierzchu konstrukcji podkład podłogowy o odpowiedniej masie. To jednak wymaga obliczeń i ekspertyzy. Najlepiej jest wezwać specjalistę (np. z biura konstrukcyjnego), który dokona oględzin i zaleci sposób naprawy.

Rozwiń Odpowiedź
Balkon

Witam. Chciałbym się dowiedzieć czym jest dobrze "naprawić" sciany na balkonie?Co roku widac pęknięcia. Sciany dokladnie wyczyszczone i co dalej? jaki produkt najlepszy jest jest na balkon? zeby byl mrozo i wodo odporny? i czy na wykonczenie jest jakis specjalny kamyszek? czy baranek? Proszę o porady

Witam. Mam zbyt mało informacji na temat podłoża. Z czego są te ściany? Zwykły tynk, czy może wykonane docieplenie? Co pęka, konstrukcja, tynk? Czy są to pęknięcia, czy tylko rysy? Pęknięcie jest przez całą grubość elementu, rysa jest tylko powierzchniowa. Odpowiedź na te pytania da nam dopiero podstawę do rozwiązania problemu. Gdyby były to powracające rysy, najlepiej na całości jest wykonać szpachlowanie za pomocą szpachli Rekord, która w swoim składzie posiada włókna zbrojące mostkujące niewielkie zarysowania. Mamy też w ofercie Grupy Atlas z Doliny Nidy specjalną farbę podkładową mostkujacą rysy pod powłoki malarskie. Inna wersja to wykonanie na ścianach warstwy zbrojonej siatka elewacyjną. Do wykończenia ścian na zewnątrz nadają się wszystkie materiały mineralne z naszej oferty w zależności od efektu jaki chce Pan uzyskać. Jest gładź cementowa Optimus lub szpachla Rekord, dla uzyskania gładkich powierzchni. Są tynki elewacyjne od Cermitu PS o strukturze piaskowca (można też tworzyć kreatywne struktury), poprzez cementowe Cermity ND o wyrazistej strukturze baranka, dalej wszystkie tynki dyspersyjne z rodziny SAH, tynki mozaikowe Deko M (można użyć też szablonów o rysunku cegły lub kamienia).

Rozwiń Odpowiedź
co użyć do wyrównania poziomów 1,5 cm max powieżchnia 23m

będę chciał wyrównać poziomy pomieszczeń by we wszystkich pomieszczeniach był taki sam wysokość max 1,5cm na stare płytki (nie będę ich zrywał )użyję podkładu grunto plast i co dalej czy postar czy sms a może coś innego potem na całości będą płytki

Nie jest bezpiecznie wprowadzać takiego układu wielowarstwowego. W którymś miejscu połączenia może dojść do odspojeń, tym bardziej prawdopodobnego im większa będzie płytka na wierzchu. Dochodzą do tego też warunki w jakich będzie ona pracowała (np. ogrzewanie podłogowe, duże nasłonecznienie powierzchni). W Pańskim przypadku, najlepiej na tak przygotowane podłoże byłoby użyć od razu kleju grubowarstwowego Atlas Plus Mega. Pozwala on na jednoczesne klejenie i równanie podłoża w grubości do 2 cm kleju pod płytką.

Rozwiń Odpowiedź
badanie wilgotności podłoża po zalaniu posadzki wodąprzed przyklejeniem glazury

Posdzkę zalała woda z zamarzniętej rury .Wodę usunięto w pomieszczeniach pracuje nagrzewnica.Czy przed przyklejaniem płytek na podłogach mimo wszystko po wyshnięciu jeszcze powinienem sprawdzić WILGOTNOŚĆ PODŁOŻĄ

Witam.

Jeśli podkład jest na spoiwie cementowym, to powinno się go wysuszyć. Prawidłowym postępowaniem jest zmierzenie wilgotności podłoża po wysuszeniu. 

Wilgotność takiego podłoża pod okładziny nie powinna być wyższa niż 4%.

Jeśli natomiast podkład jest anhydrytowy, to powinno się zbadać czy woda nie spowodowała zniszczenia struktury materiału. Anhydryt po związaniu staje się skałą gipsową i nie może być ponownie zawilgacany.

W zawilgoceniu traci swoją spójność i zaczyna się rozwarstwiać, a w skrajnych przypadkach puchnąć. Krótkie zawilgocenie i natychmiastowe wysuszenie nie powinno jednak spowodować zniszczeń. Sprawdzić stan po wysuszeniu należy. Wilgotność podłoża gipsowego pod okładziny powinna wynosić poniżej 1%.  W przypadku ogrzewania podłogowego wilgotność powinna być jeszcze niższa. Odpowiednio cementowe 2%, anhydrytowe 0,5%.

 

Rozwiń Odpowiedź
mieszanie kleju atlas zaprawa uelastyczniona z uni gruntem

Mam zaprawę atlas uelastycznioną czy mieszając ją z wodą i uni gruntem mogę polepszyć parametry zaprawy .

Witam. Zaprawa klejowa to nie sam piasek i cement. Jest to mieszanka różnych składników chemicznych.

Nie wolno we własnym zakresie dodawać do kleju niczego innego niż to co producent przewidział.

W tym przypadku samej wody w określonej proporcji.

Rozwiń Odpowiedź
rownanie sciany pod plytki

witam ,mam pytanie zamierzam klasc plytki na scianie w lazience i chodzi o to ze sciany sa krzywe,i postanawiam je wyprostowac ,niechce uzyc plyt gk ,lecz chce je wyrownac golbandem(sciany tynk cementowo wapienny ) ,i moje pytanie czy moge po tym golbandzie zagruntowac i polozyc plytki czy lepiej przeciagnac te sciany klejem do plytek ,drugie pytanie czy jak klade plytki to klasc kazdy zad w kolo lazienki czy scianami ?

Witam.

Produkty gipsowe nie są dobrym wyborem w pomieszczeniu mokrym jakim jest łazienka.

Lepiej unikać połączenia gipsu i cementu gdy w dodatku w środowisku wilgotnym.

Mogą tam się znaleźć lecz nie pokryte płytkami. Jako podłoże pod płytki lepiej jest stosować produkty cementowe.

Wyrównać powierzchnie pod ułożenie płytek najlepiej wykonać za pomocą cementowej warstwy wyrównującej, np. ZW 330. 

 

Rozwiń Odpowiedź
poddasze

Witam. Proszę o kilka wskazówek jak poprawnie ocieplić poddasze styropianem (chodzi mi o konstrukcję dachu)?

Witam.

Poddasze w konstrukcji dachu najlepiej jest ocieplić wełną mineralną, nie styropianem.

Wełna mineralna powinna być ułożona szczelnie, przylegając do konstrukcji nośnej dachu (krokwi) i do siebie.

Ponad wełną należy zachować szczelinę ok. 2 cm od poszycia dachu dla odprowadzenia pary wodnej.

Pod wełna od strony pomieszczenia natomiast trzeba zamontować izolację z folii paroszczelnej.

Rozwiń Odpowiedź
Pękanie

Jakie są przyczyny pękania przy oknie i jak temu zaradzić??

Witam.

Ogólną przyczyną pęknięć przy narożnikach otworów w ścianach są naprężenia, które tam występują.

Aby zaradzić temu problemowi należy odpowiednio zazbroić takie miejsca.

Aby jednak szczegółowo odpowiedzieć na pytanie mam zbyt mało informacji o problemie.

Rozwiń Odpowiedź
Pęknięta terakota położona na wylewce i hydroizolacji. Prośba o szybka odpowiedź.

Witam, mamy w łazience zrobioną wylewkę cementową a na niej położone dwie warstwy hydro izolacji (folia w płynie). Następnie na tak przygotowane podłoże została przyklejona terakota. Niestety panowie glazurnicy byli nieuważni i w dwóch miejscach (dwie niezależne płytki)uszkodzili ich powierzchnię (uszczypali krawędzie). Wygląda to nieestetycznie i jest dla mnie nie do zaakceptowania. Mam pytanie, czy przy takiej "konstrukcji" można bez szkody dla bezpieczeństwa przeciw zalaniowego wymienić uszkodzone płytki? Fachowcy twierdzą, że takie potraktowanie podłoża z hydro izolacją będzie skutkowało zalewaniem sąsiadów. Jeśli jest to niewskazane to jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Skuć całą podłogę i zrobić wszystko od początku? Z góry dziękuję za szybką odpowiedź. Marek

Witam. Jest oczywiście możliwość usunięcia samej płytki i kleju tak aby nie uszkodzić warstwy hydroizolacji podpłytkowej.

Tym bardziej gdy klej nie uzyskał pełnej wytrzymałości na odrywanie. Kleje na spoiwie cementowym wiążą w ciągu 28 dni.

Należy jednak postępować niezwykle ostrożnie. Ewentualne uszkodzenia izolacji natomiast naprawić.

 

Rozwiń Odpowiedź
po fachowcu

w jaki sposób szybko, skutecznie, bez dużych nakładów inwestycyjnych usunąć plamy pozostawione na płytkach ceramicznych po produkcie ATLAS UNI-GRUNT. Fachowiec po prostu tak pracował, że niestety pozostało setki plam po UNI-GRUNCIE na podłogach które muszę usunąć. Fachowiec który zbierał punkty za produkt firmy atlas

Witam.

Świeże zabrudzenia najlepiej usuwać na bieżąco czystą wodą.

Zaschnięte można także usunąć, lecz należy użyć w tym celu preparatu do usuwania zabrudzeń polimerowych Atlas Szop 2000. 

Rozwiń Odpowiedź
Układanie płytek na płytki

Witam chciałabym położyć nowy gres, ale bez zrywania starej posadzki. Położona posadzka to gres polerowany 60x60 na kleju Atlas Tangres. Nie ma pęknięć, ani ( jak to określił znajomy) dziur powietrznych. Fachowcy jakich pytałam mówili, że trzeba zerwać stare płytki:-( Chciałabym tego uniknąć, więc zwracam się do Państwa z moim zapytaniem. Pod posadzką jest ogrzewanie podłogowe. "Dylatacje" też są odpowiednie( po 7 latach brak pęknięć na gresie:-) ). Może jest jakiś system Atlasa na rozwiązanie mojego problemu. Proszę o szybką odpowiedz. Dziękuję

Witam.

Jeśli poprzednia okładzina jest sprawdzona i dobrze sie trzyma, to oczywiście można przykleić płytki na płytki.

Do tego celu należy użyć kleju z rodziny Plusów, np. Atlas Plus, lub podłogowy klej Atlas Plus Mega.

Sprzedawane są w odmianie na szarym i białym cemencie.

Przed przyklejeniem płytek całą powierzchnie należy przedtem odtłuścić. Powinno się też przeszlifować płytki gresu polerowanego tarczą diamentową do szlifowania powierzchniowego, aby uszorstkowić zbyt gładką powierzchnię. Następnie odpylić i zagruntować warstwą sczepną Grunto Plast. Po wyschnięciu gruntu można przystąpić do klejenia nowej okładziny.

Rozwiń Odpowiedź
Grunto prim

Witam.Wykonałem siebie w domu gładź na ścianach i sufitach. Wyszlifowałem i zagruntowałem całość preparatem przez was polecanym GRUNTO PRIM za pomocą wałka. Teraz zacząłem malować farbami akrylowymi. Po dwukrotnym pomalowaniu i wyschnięciu znać błękitne smugi po wspomnianym wcześniej gruncie. Co mam z tym zrobić by ten efekt znikł. Bardzo proszę o pomoc

Witam.

Każdy grunt dedykowany pod farby należy nanosić tak aby wyschnięta powierzchnia była matowa, bez pozostawiania zacieków i zgrubień.

Niebieski Grunto Prim został już dawno wycofany z handlu i w jego miejsce wprowadziliśmy dedykowany pod farby bezbarwny OpiGrunt.

Opisany problem powstaje jednak na każdym rodzaju gruntu wtedy gdy dojdzie do pozostawienia zbyt dużej ilości gruntu np. na zakończeniach wałka (źle rozprowadzony), lub powstaniu zacieków z gruntu (zbyt gruba warstwa lub podłoże niezbyt chłonne).

Jest to częsty i znany problem, ponieważ na takich błyszczących zaciekach farby nie kryją dobrze i pozostawiają ślady.

Spowodowane jest to złą przyczepnością i zbyt szybkim powtórnym malowaniem, a co za tym idzie za małą grubością farby w tych miejscach. 

Aby farba dobrze nam kryła gdy mamy do czynienia z takim problemem, najlepiej użyć najpierw farby podkładowej gruntującej, a następnie dwukrotne malowanie w odpowiednich odstępach czasu.

 

Rozwiń Odpowiedź
JAK FUGOWAC

SERDECZNIE WITAM,MAM PROBLEM ULOZYLEM PLYTKI NA SCIANIE, PARADYZ TAMOE BIANCO,PLYTKI UKLADALEM BEZ KRZYZYKOW OD GORY,PIERWSZY RAZ...WYSZLO SWIETNIE FUGA MA OK 2MM,Z RACJI TEGO ZE PLYTKI MAJA SCINANE BOKI MOJE PYTANIE DOTYCZY JAK JE FUGOWAC,BY NP NA 2M2 NIE ZUZYC 5KG FUGI,NIECHCE NARAZAC KLIENTA I SIEBIE NA DODATKOWE KOSZTY ZWIAZANE Z KUPNEM FUGI,BARDZO BEDE WDZIECZNY W SUMIE MAM DO POFUGOWANIE 5 LAZIENEK LACZNIE OK 180M2 PROSZE O OPIS BADZ LINK (FILMIK)GDZIE SIE DOWIEM CO I JAK KROK PO KROKU,POZDRAWIA I Z GORY DZIEKUJE

Witam. Sposób postępowania podczas spoinowania pokazany jest w naszym Filmie Instruktażowym ATLAS - Prace glazurnicze w łazience - ETAP III - Fugowanie i silikonowanie: https://www.youtube.com/watch?v=UUzRYuwUJxs Jeśli płytka ma fazowanie krawędzi, to spoinuje się tylko samą spoinę pomiędzy płytkami. Pozostawiając widoczne fazowania. Aby nie zakupić zbyt dużo fugi, można do obliczeń skorzystać ze wzoru zużycia: [(A+B) / (A*B)]*C*D*g, gdzie A i B - to długość i szerokość pojedynczej płytki, C - grubość płytki, D - szerokość spoiny, g - współczynnik gęstości (dla fug cementowych 1,5, dla epoksydowych 1,6). Wszystkie wymiary oblicza się w mm i mnoży przez powierzchnię do zaspoinowania.
Rozwiń Odpowiedź
kratka wentylacyjna

Witam.Mam problem z wilgocią a dokładnie z brakiem kratki wentylacyjnej.Dobudowałem 2 pokoje i nie ma tam komina z kanałem wentylacyjnym.Czy mogę jakoś zamontować kratki tak ,żeby ciepło nie uciekało na zewnątrz.Jeżeli to możliwe to jak zrobić,bardzo proszę o pomoc.

Witam. Wentylacja jest projektowana, a kratki są montowane w pomieszczeniach takich jak łazienki, wc, kuchnie, kotłownie. W pokojach wtedy gdy wyposażone są w piece lub kominki. Potrzeba montowania wentylacji w pokojach kest uzależniona od sposobu ogrzewania tych pomieszczeń. W dobie coraz bardziej szczelnych okien i drzwi wentylacja grawitacyjna przestaje być jednak sprawna. Aby działała powietrze musi do wnętrza domu wchodzić, np. poprzez nieszczelności lub inny nawiew powietrza z zewnątrz. W Pana/i przypadku wykonanie wentylacji na zewnątrz poprzez wykonanie otworu w murze, lub jeśli to możliwe wykonanie przewodu wentylacyjnego wychodzącego ponad dach, może skutkować właśnie wykonaniem nawiewu. Tym samym zamiast powietrze tym przewodem wychodzić będzie wciągało je z zewnątrz. Jest to bardzo zauważalne gdy na zewnątrz robi się coraz zimniej. Na pewno w ten sposób możemy poprawić wymianę powietrza i zminimalizować efekt skraplania się pary na szybach okien. Jednak musimy się pogodzić z zasysaniem zimnego powietrza do pomieszczeń. Nie uzyska sie w ten sposób oczekiwanego efektu zatrzymania ciepłego powietrza. Żeby zapewnić wymianę powietrza na świeże coraz częściej w nowoczesnych domach montuje się wentylację mechaniczną z rekuperatorem (wymiennikiem ciepła). Jest to jednak jak na razie kosztowne rozwiązanie. Aby zapewnić wymianę powietrza w domach ze szczelną stolarką montuje się w ościeżnicach specjalne nawiewy. Można też częściej wietrzyć, lub rozszczelniać okna.
Rozwiń Odpowiedź
wyjęcie szyby z kabiny i ponowne jej zamontowanie

Dzień Dobry uprzejmie proszę o pomoc. Mam zamontowaną kabinę SANPLAST, czy jest możliwe usunięcie szyby z kabiny a później ponowne jej zamontowanie bez demontażu całej kabiny. Wymontowałam drzwi ale szyba jest przymocowana do konstrukcji chyba klejem ponieważ po odkręceniu śrubek nadal nie można jej wyjąć.

Witam. Producentów i rodzajów kabin jest bardzo wiele. Producenci zmieniają w dodatku konstrukcje. Nie wiem czy Pańska kabina jest rozbieralna czy nie. Na ogół kabiny szklane są rozbieralne. Najlepiej jednak zwrócić się z tym pytaniem do producenta, podając typ kabiny.
Rozwiń Odpowiedź
Płytki ceramiczne na schodach zabiegoeych wewnetrznych

Witam. jak należy prawidłowo krok po kroku kłaść płytki ceramiczne na schodach zabiegowych ? od czego zacząć ? jakich nie popełnić błędów ?

Witam. To nie jest łatwe pytanie i w krótkiej odpowiedzi nie da się też na nie odpowiedzieć. Tym bardziej krok po kroku. Jest wiele czynników wpływających na wykonanie takich schodów. Zależne jest to od wymiarów stopni, dopasowania do tego płytek oraz ich układu. Następnie posiadanych narzędzi i umiejętności. Aż w końcu od oczekiwanego efektu. W realizacjach naszych kolegów jest wiele przykładów poprawnej realizacji. Zapraszam do tego działu: http://atlasfachowca.pl/nowe/realizacje/sf?field_rodzaje_realizacji_tid=86 Technicznie schody pod okładziny z płytek lub kamień muszą być równe, następnie zagruntowane i klejone odpowiednim klejem. Dobór kleju to już sprawa jakości podłoża oraz wielkości i rodzaju okładziny. Najbezpieczniej jest zastosować klej o oznaczeniu co najmniej C2, np. Atlas Elastyk, lub któryś z rodziny Plusów. Do kamienia naturalnego i jasnego gresu polerowanego stosuje się kleje białe.
Rozwiń Odpowiedź
Komora dekompresyjna w obudowie kominka

W moim domu o konstrukcji drewnianej kominek usytuowany jest pod schodami. Przewód spalinowy wchodzi do komina w połowie wysokości ściany (Murowanej), blisko schodów. Obudowa musi się więc zmieścić a także zakończyć pod schodami skośną ścianką. Wg mnie nie ma tam miejsca na komorę dekompresyjną. Czy jest ona niezbędna w tym wypadku? Nadmieniam, że takie usytuowanie kominka jest zgodne z projektem domu. Proszę o fachową opinię. mail: wieslaw.sadowski@o2.pl Pozdrawiam Wiesław Sadowski

Witam. W budynku o konstrukcji drewnianej, gdzie w domyśle schody są też drewniane, komora dekompresyjna jest niezbędna. Wybudowanie kominka, nawet z wkładem powinno się powierzyć wykwalifikowanemu fachowcowi. W razie wątpliwości najlepiej jest się skonsultować jeszcze z ekspertem do spraw pożarowych.
Rozwiń Odpowiedź
Gładź

Witam. Szukam gładzi do obróbki maszynowej. Czy macie w swojej ofercie coś godnego polecenia.

Witam. Do nakładania natryskowego nadają się nasze gładzie sypkie: Atlas Gips Maximus, Gipsar Plus, gotowe: Atlas Gips Rapid. Do mechanicznego szlifowania także najlepiej nadają się wymienione wyżej gładzie. Oczywiście trzeba dobrać odpowiednie obroty i granulacje papieru ściernego.
Rozwiń Odpowiedź
Fuga Atlas beż -zmiana koloru ,przebarwienia

Dzień dobry.Proszę o pomoc.Fachowiec położył mi fuga nr 19 beżową firmy Atlas,kafelki jasne,na podłodze i na ścianach.Efekt okropny, miejscami strasznie zmieniła kolor na bardzo ciemny brąz,wygląda jakby była czymś zalana , jak się pozbyć tego od barwienia,?Dodam ze fuga już dawno wyschła, robiona była 3 tygodnie temu, na poczatku myśleliśmy ze jest jeszcze mokra i dosycha, ale teraz jest coraz gorzej,Jestem załamana.Czy jest możliwość pokrycia tej fugi jakąś jaśniejszą, lub jakiś inny specyfik żeby otrzymać kolor jasnego beżu?Czy pozostaje tylko wyskrobanie tego okropnego koloru i położenie nowej fugi?Będę wdzięczna za szczerą odpowiedź.

Witam. Na początek wyjaśnię skąd może wziąć się opisany przez Panią efekt. Fuga cementowa w zależności od ilości wody dodanej do suchej mieszanki, a także ilości wilgoci w podłożu i kleju pod płytka może przybrać różną intensywność barwy. Nawet nasiąkliwość samych płytek ma wpływ na wybarwienie. Niedopuszczalne jest fugowanie gdy przestrzeń pomiędzy płytkami jest zalana wodą. Całość kleju powinna w ten sam sposób być wyschnięta, lub inaczej w ten sam sposób wilgotna. Do zmian natężenia barwy może tez dojść w skutek nierównej grubości kleju pod płytkami. Ułożona fuga będzie w różnej ilości odciągała nadmiar wilgoci z kleju. Tak gdzie jest kleju cienko i wysechł on szybciej, fuga będzie jaśniejsza, tam gdzie wilgoci jest więcej będzie ciemniejsza. Wyrównany kolor spoin uzyskuje się poprzez pielęgnację fug cementowych przez pierwsze kilka dni. W tym celu zwilżania się wodą świeżo położoną fugę. Niestety wiele osób o tym nie pamięta. Efekt tzw. zmozaikowania, lub przebarwień spoiny jest błędem wykonawczym. Można oczywiście naprawić to poprzez wymianę spoiny. Jest to jednak pracochłonne i wiąże się z ryzykiem uszkodzenia płytek. Tylko wysokiej klasy specjaliści potrafią to odpowiednio wykonać. Można też już wykonaną spoinę pokryć renowatorem do fug w celu wyrównania i ujednolicenia koloru, lub zmiany na inny odcień w tej samej kolorystyce. Z oferty Atlasa są to renowatory Fugero. Standardowo występuje w kolorach : biały, jasnoszary i jasnobeżowy - zgodnie z kolorystyką fug. Kolor jasnobeżowy to własnie 019.
Rozwiń Odpowiedź
murowanie w obniżonych temperaturach

Witam, Czy istnieje jakiś środek który mogę dodać do kleju do silikatów silmur aby możliwe było murowanie w obniżonej temperaturze?

Witam. Nie przewidujemy modyfikowania gotowych zapraw przy pomocy żadnych środków. Nie posiadamy w swojej ofercie żadnego takiego środka do modyfikacji zapraw i klejów. Jedyny środek pozwalający na stosowanie produktów w obniżonych temperaturach, ESKIMO można stosować jedynie od naszych elewacyjnych tynków i farb dyspersyjnych. Posiadamy jednak gotowe produkty pozwalające na takie ich zastosowanie. W obniżonych temperaturach można stosować SILMUR M-15. Nie mniej niż 0 °C w trakcie prowadzenia prac i nie mniej niż -10°C po 8 godzinach od ich zakończenia. Uwaga: praca w obniżonych temperaturach powoduje obniżenie parametrów wytrzymałościowych zaprawy.
Rozwiń Odpowiedź
ŁAZIENKA

JAK zrobić prosty kosztorys ze wszystkim np.elektryka biały montaż.itd.

Witam. Sporządzenie kosztorysu nawet prostego to zadanie raczej dla kosztorysanta. Chyba że ktoś ma w tym jakieś doświadczenie. Tutaj pewnie jednak bardziej chodzi o wykonanie wyceny robót. Można ją sporządzić nawet odręcznie na kartce papieru. Jako podstawę wyliczeń robocizny przyjąć własne stawki, lub na podstawie np. cennika z naszej strony: http://atlasfachowca.pl/cennik Oczywiście najpierw trzeba wykonać obmiar robót. (co i ile jest do wykonania). Jeśli usługa ma być wykonana z materiałem, lub jest potrzeba jego wyliczenia dla klienta, to posiłkować można się zużyciem z kart technicznych produktów. Taka prosta nawet wycena może być podstawą do zawarcia umowy i stanowić jej część.
Rozwiń Odpowiedź
korozja blachy iarasu

Witam. Wykonałem obróbkę blaszaną tarasu przed uszczelnieniem woderem duo. Następnie wkleiłem taśmę uszczelniającą na blachę i beton za pomocą woderu duo. Pokrycie dwukrotne. Przykleiłem płytki, zafugowałem a na koniec na krawędzi płytek na styku blacha i płytka wcisnąłem silikon dekarski. Po roku na krawędzi blachy i silikonu powstały pęcherze i po podwarzeniu silikonu widać postępującą korozję. Czy woder duo może wchodzić w reakcję z blachą powodując jej korozję? Jesli nie to co może powodować korozję. Blacha użyta to blacha na obróbki dacowe wielowarstwowa.

Witam. Hydroizolacja podpłytkowa Woder Duo nie powoduje korozji blachy. Niestety powoduje ją woda, która niesie ze sobą rozpuszczone sole zawarte w innych materiałach, także w spoinie i kleju. Zaklejając ujście wilgoci na styku blachy i płytki poprzez uszczelnienie silikonem popełnił Pan często spotykany błąd. W ten sposób nie dopuszczamy do swobodnego ujścia z tej strefy wilgoci i powodujemy zbieranie się jej w tym miejscu. Strefa ta jest wtedy ciągle wilgotna, a wraz z solami oddziałuje korozyjnie na blachę. Wystarczy lekkie zadrapanie czy brak zabezpieczenia w miejscu cięcia i pojawiają się ogniska korozyjne. Strefa brzegowa okapu na balkonie i tarasie wykończonego płytkami, nawet przy bardzo poprawnym ułożeniu okładziny i wykonaniu potrzebnych izolacji jest bardzo wrażliwa. Użyte do tego celu blachy dekarskie na ogół nie wytrzymują próby czasu. Są mniej trwałe od samej okładziny. Do wykończenia tego elementu, aby zapewnić trwałość mamy w swojej ofercie pięć rodzajów profili okapowych wykonanych z aluminium i dodatkowo malowanych proszkowo. Aluminium jest bardzo odporne na korozję. Malowanie nadaje profilom estetyczny wygląd i chroni przed utlenianiem się wierzchniej warstwy aluminium. Więcej informacji na naszej stronie: http://www.atlas.com.pl/pl/produkty/grupa/148/8/page/2
Rozwiń Odpowiedź
siatka

jak w topić siatkę w klej

Witam. Pytanie jest bardzo ogólnikowe i domyślam się tylko, że chodzi o prawidłową metodę wykonania warstwy zbrojonej siatką w systemach dociepleń budynków. Prawidłowe wtopienie siatki jest opisane w naszej bazie wiedzy: http://atlasfachowca.pl/szkola-ocieplania.-lekcja-3-wykonywanie-warstwy-... oraz w filmie instruktażowym: http://atlasfachowca.pl/wykonywanie-ocieplen-termomodernizacja
Rozwiń Odpowiedź
za długi czas wiązania kleju

W wtorek położyłem płytki na tarasie klejem atlas plus mega o grubości 1,5 cm 2cm minęło 48 godzin a klej jest nadal miekki miedzy płytkami .Nie odrywałem ich jeszcze poczekam do soboty .W nocy w pierwszym dniu było 3 stopnie C Poczekać czy odrywać.

Witam. Czasy dotyczące wiązania i obciążenia powierzchni z płytek ułożonych na kleje dotyczą temperatury i wilgotności normowej, (23°C i 55%). Jeśli temperatura podczas aplikacji, oraz w czasie wiązania, twardnienia kleju jest niska, może on wiązać dłużej. Jest to normalne dla zapraw cementowych. Proszę pozostawić powierzchnię do związania kleju.
Rozwiń Odpowiedź
farba akrylowa na olejną

Witam, mam pytanie, czy farba akrylowa pokryje i utrzyma się na farbie olejnej oraz czy nie będzie bardzo widocznej różnicy w strukturze i wyglądzie ściany??

Sama farba emulsyjna, bo pewnie o taką chodzi (są jeszcze emalie akrylowe), nie jest dobrym rozwiązaniem bezpośrednio na poprzednią powłokę z farby olejnej. Należy zastosować odpowiedni grunt zczepny, lub farbę podkładową. Uprzednio należy jednak oczyścić i odtłuścić starą powierzchnię. O wyglądzie powierzchni, strukturze decyduje tu wygląd poprzedniej powłoki, użyte narzędzia i technika.
Rozwiń Odpowiedź
jakość płytek

witam serdecznie, dostałem płytki od kolegi który ich nie używał, płytki chcę położyć na balkonie lecz nigdy tego nie robiłem. Na opakowaniach pisze data produkcji 27.08.2006 rok czy ma to znaczenie?? Czy płytki mogą być już ,,przeterminowane''? pisze też na opakowaniu certyfikat ISiC. Pisze również Gres TeQ Antracyt exp. R10. Gatunek 1 odcień C Gr.wym: 3 Czy myśli pan że płytki te nadają się do położenia na balkonie??

O przydatność materiałów po ich okresie gwarancyjnym najlepiej jest dopytać producenta. Jeśli chodzi o płytki, które przeleżały w odpowiednich warunkach, to raczej nie ma przeciwwskazań do zamontowania zgodnie z przeznaczeniem. Nie jest to materiał który się samoistnie degraduje, niszczy.
Rozwiń Odpowiedź
Jaki rodzaj tynku elewacyjnego

Witam, chciałbym wykonać w tym roku elewację. Jestem na etapie planowania inwestycji. Proszę o pomoc. Dom stoi przy lesie. kolor ma być biały, baranek jak najgrubszy. Dom był izolowany styropianem EPS, siatką i klejem oczywiście Grawisem U

Witam. Najwyższą odporność na warunki bliskości skupisk zieleni, zbiorników wodnych posiada tynk silikonowy. Z naszej oferty polecam nowe tynki na kruszywie dolomitowym SAH. Mają bardzo wyraźną strukturę w grubości kruszywa 1,5 mm. Posiadają właściwości samoczyszczące. Produkowane są w 400 kolorach, także białe. Można też zastosować tynk mineralny np. nasz Cermit DN. Produkowany jest w odmianie białej i do malowania w grubości kruszywa 2 i 1,5 mm. Pod tynk należy zastosować podkładową masę tynkarską. W przypadku tynku silikonowego - Atlas Silikon ANX. Pod tynk mineralny natomiast masę Cerplast. Pozdrawiam. Włodzimierz A. Krysiak
Rozwiń Odpowiedź
Tynk? Gładź? na farbę

Witam, mam problem ze scianą 2,5 na ok 2m do której fachowiec dosztukował przedłużenie z płyt kartonowo gipsowych, które odstaje na około 5mm. Powierchnię pomalowanej farbą akrylową ściany wypełnił jakimś tynkiem, aby dorównać do dosztukowanej ściany, tynk odpadł. Chcę wypełnić ubytek i teraz pytanie? Grunt? tynk? gładź? a do tego jakie? Dziękuję

Witam. Ułożenie tynku na powierzchnię uprzednio pomalowaną jest dużym błędem. Farba nie jest warstwą na tyle nośną, aby wytrzymać obciążenie od tynku, czy nawet dodatkowych warstw gładzi. Tynk (gładź) oraz farbę z pod spodu należy usunąć na całej szerokości wyrównania. Tak aby nanoszone warstwy nie naszły na powierzchnię malowaną. Odsłonięte podłoże musi być nośne, niepylące i suche. Należy je zagruntować np. Uni Gruntem, lub Uni Gruntem Plusem, następnie wyrównać odpowiednio do grubości. Do tego celu i do połączeń z płytami świetnie nadaje się Masa Szpachlowa Atlas Gips Stoner. W połączenie pomiędzy ścianą murowaną i z płyt należy dodatkowo wtopić w warstwie Stonera taśmę, najlepiej papierową do połączeń płyt gk. Całość następnie można wyrównać gładzią gipsową np. Gipsar Plus, lub gotową polimerową Gips Rapid. Całość o ile powierzchnia gładzi tego wymaga przeszlifować papierem ściernym 150, odpylić i następnie zagruntować. Można do tego użyć gruntu Gruntownik, lub Uni Grunt Plus. Do malowania polecam też jedną z naszych białych farb wewnętrznych. Pozdrawiam. Włodzimierz A. Krysiak
Rozwiń Odpowiedź
Wyrownanie sciany pokrytej tynkiem cementowo-wapiennym

Zatynkowalem sciane (80cmx230cm) zaprawa tynkarska Atlas Premium cementowo-wapienna. Przykladajac poziomice poziomo nierownosci sa nieznaczne (2mm max 3 mm) jednak przykladajac poziomice pionowo sciana trzyma pion ale jest kilka wglebien ok 4mm/5mm. Czy moge zetrzec nierownosci tynku grubym papierem sciernym czy lepiej uzyc zaprawy szpachlowej Atlas Rekord. p.s. Na wyronane sciany planuje przykleic plytki (70x20) klejem Atlas Plus S1 glownie dlatego ze czesc scian jest pokryta wczesniej wspomnianym tynkiem cementowo-wapiennym czesc jest z betonu komorkowego i plyt g-k (obudowa stelazy)

Witam. Nie wiem czy szlifowanie ściany to dobry sposób. Tym bardziej, że to nie wypukłości stanowią tu problem, a zagłębienia. Trzeba byłoby szlifować wtedy większość ściany. Do uzupełnienia nierówności najlepiej jest użyć materiału do tego przeznaczonego, czyli Zaprawy Wyrównującej Atlas, lub ZW 330. Na tego rodzaju materiał można bardzo szybko układać płytki, już nawet po 5-8 godzinach. Mając jednak zagłębienia do max. 5 mm i stosując nasz klej Atlas Plus w warstwie grubości pod płytką do 5 mm, (przy zastosowaniu grzebienia np. 10x10mm) mieścimy się w maxymalnej grubości zastosowania tego kleju (10 mm). Nie ma więc wtedy potrzeby wyrównywania powierzchni. Można to wykonać od razu przyklejając płytki, wypełniając nierówności klejem. Pozdrawiam. Włodzimierz A. Krysiak
Rozwiń Odpowiedź
ATLAS REKORD na sufit z plyt G-K

Czy mogę użyć w łazience na suficie z zielonych płyt G-K zaprawy ATLAS REKORD?

Witam. Oczywiście tak. Rekord świetnie się nadaje na wykończenie powierzchni w takich pomieszczeniach jak łazienka i można go zastosować także na płytach gk. Jako podkład dobrze jest użyć warstwę sczepną np. Gruntoplast. Rekord ma strukturę drobnego piaskowca. Jeśli wymagana jest powierzchnia jeszcze bardziej gładka to proponuję naszą gładź cementową Optimus. Pozdrawiam. Włodzimierz A. Krysiak
Rozwiń Odpowiedź
Płytki

Witam! Układam płytki Opoczno 'awangarde' i chciałbym zadać pytanie czy do listwy ozdobnej szklanej czerwonej 2 centymetry wysokiej można stosować zwykły klej Atlasa jak na ściany i jak robić narożniki pod kątem 45 stopni (szlifować lub na zakład)? Pozdrawiam Jasiu!

Witam. Do przyklejania szklanych dekorów należy używać klejów dedykowanych przez producenta płytek. Przeważnie są to kleje do szkła lub luster. Informacja powinna znajdować sie na opakowaniu dekorów, lub można ją uzyskać od producenta. Jest to uwarunkowane rodzajem wykończenia spodniej warstwy dekoru. Nie zawsze jest on odporny na działanie alkalicznego odczynu z klejów cementowych. Jeśli jednak nie ma zastrzeżeń producenta, to do przyklejania mozaiki i dekorów szklanych można użyć kleju na białym cemencie, np. Atlas Plus Biały. Zapobiega to przebarwieniom na powierzchni i przebijaniu na brzegach w razie zabrudzenia krawędzi, gdyby został użyty szary klej. Jeśli chodzi o szlifowanie krawędzi dekorów szklanych pod kątem 45 stopni, to nie zawsze da się to zrobić tak aby wyglądało to estetycznie. Tutaj też wszystko zależy od rodzaju wykończenia spodniej warstwy dekoru. Można próbować samemu, lub zlecić usługę przycięcia np. szklarzowi. Trzeba jednak w tym celu poświęcić jedną listwę na próby i pokazać efekt klientowi do akceptacji. Przy docinaniu we własnym zakresie potrzebna jest szlifierka, dobra maszyna na wodę i odpowiednie tarcze do cięcia, szlifowania i polerowania szkła. Dekory ze szkła kolorowego w masie da się wyszlifować pod kątem z odpowiednim efektem. Te którym efektu czy barwy nadaje spodnia warstwa przebijająca przez szkło, wymagają pokrycia przyciętych krawędzi dobranym kolorystycznie odpowiednim lakierem ,lub farbą ceramiczną. Nie zawsze jednak nawet wtedy efekt jest zadowalający. Lepiej niekiedy pozostawić oryginalne krawędzie i położyć dekory na zakład. Pozdrawiam. Włodzimierz A. Krysiak
Rozwiń Odpowiedź
odnowienie struktury dekoracyjnej na suficie

witam, na suficie w łazience ok. 4 lat temu została położona struktura dekoracyjna z gipsu która następnie była malowana na biało i polakierowana lakierem lamperyjnym bezbarwnym akrylowym, nowe to było ładne ale z czasem w zagłębienia dostał się brud i trudno to doczyścić. moje pytanie jak taką powierzchnie można odnowić, od czego zacząć, żeby uzyskać biały kolor, czy wystarczy pomalować na biało farbą odporną na szorowanie zależy mi tylko na odświeżenie koloru

Witam. Jeśli struktura ma pozostać, to należałoby całość powierzchni zmyć wodą z mydłem przy pomocy gąbki. Następnie pomalować powierzchnię farbą do izolacji plam i zacieków. Po wyschnięciu docelowo pomalować farbą emulsyjną. Pozdrawiam. Włodzimierz A. Krysiak
Rozwiń Odpowiedź
Przestrzeń pomiędzy wełną

Czy przestrzeń która powstała pomiędzy wełną znajdującą się pomiędzy krokwiami, a wełną która jest bezpośrednio za profilami w czymś przeszkadza? Mam na myśli zabudowę skosów poddasza. Pozdrawiam

Przestrzeń pomiędzy jedną a drugą warstwą wełny w takim układzie jak opisany w niczym nie przeszkadza. Warunkiem jest jednak zachowanie szczelności, tak aby pustka powietrzna nie była w żaden sposób wentylowana. Ważne też aby od wewnątrz pomieszczenia wełna była zabezpieczona folią paroszczelną. Pozdrawiam. Włodzimierz A. Krysiak
Rozwiń Odpowiedź
Ościeżnica w ściance z płyt g/k

Witam, czy jako obrys drzwi w ściance z płyt g/k 100mm można zastosować dwa połączone ze sobą profile UW, wysokość pomieszczenia to 255mm. Pozdrawiam, Wojtek

Witam. Można poprawnie wykonać otwór drzwiowy z profili CW i UW, lub z samych UW tak jak Pan zaproponował łącząc dla poprawienia sztywności profile UW w słupek. Są w sprzedaży też specjalne profile ościeżnicowe z grubszej stali. Ważne jest odpowiednie zamontowanie płyt przy otworze z przesunięciem nad otworem w tzw L-kę, aby łączenia nie pękały nad drzwiami. Wybór profili zależy też od tego czy poszycie z płyt będzie pojedyncze, czy podwójne. Podwójne z przesunięciem łączeń płyt jest o wiele sztywniejsze i wtedy można stosować pojedynczo profil CW na słupki i UW na belkę nadprożową. Sztywność zależy także od rodzaju i materiału z którego są wykonane montowane ościeżnice. Pozdrawiam. Włodzimierz A. Krysiak
Rozwiń Odpowiedź
Dom do ocieplenia

Sprawa wygląda następująco: mam do ocieplenia domek który jest już ocieplony i mam mały problem ponieważ na jednej ze ścian zrobiły się zielone porosty (na elewacji nie ma wyprawy tynkarskiej , prace były zakończone na etapie podkładu) zamierzam zmyć to pod ciśnieniem , pomalować mykosem i zagruntować i na to kleić styropian. Czy dobrze kombinuje??? Mam jeszcze drugie pytanko W pobliżu tego domku nie ma lasów wody (wilgoć) nie stoi przy ruchliwej ulicy jaki tynk zastosować czy w ostatnim czasie standardowo stosowany silikonowo-silikatowy? czy może ten akrylowo-silikonowy a może jeszcze ten najnowszy mineralno- silikonowy? Bo nie chciał bym żeby znowu pojawiły się jakieś wykwity, a może można elewacje jeszcze dodatkowo czymś zaimpregnować , czy wystarczy odpowiednio dobrany tynk A i jeszcze jedno czy ściana porosła dlatego że nie było wyprawy tynkarskiej? dom był ocieplony jakieś 6 lat temu. To chyba wszystko na ten moment. Mam nadzieje że za bardzo nie namieszałem. Z góry dziękuję za odp. i pozdrawiam. Sławomir Bubel

Opisany sposób przygotowania podłoża pod tynk jest jak najbardziej prawidłowy. Podczas mycia całej powierzchni pod ciśnieniem, może wystąpić konieczność użycia dodatkowo szczotki. Pamiętać też trzeba o odpowiednim ciśnieniu aby nie uszkodzić wykonanych wcześniej warstw. Następnie nanieść preparat Mykos w zależności od stopnia „zarośnięcia” elewacji nawet do trzech razy w kilkugodzinnych odstępach. Ponownie należy też zastosować podkład pod tynk w zależności od rodzaju tynku. Należy sprawdzić dedykowany pod konkretny tynk. Jeśli dobrze doczytałem, to chce pan jeszcze dodatkowo wykonać następne docieplenie na już istniejącym? Polecam w takim razie zastosowanie naszego systemu Atlas Renoter. Stosuje się go właśnie w przypadku ocieplenia na już istniejących warstwach poprzedniego ocieplenia. Pamiętać należy o konieczności zastosowania odpowiednich kołków z metalowym rdzeniem. Wszystkie informacje znajdują się w Karcie Technicznej Systemu. Przejdźmy teraz do następnego pytania. Pozostawienie elewacji bez ochrony tynkarskiej zawsze może nastręczyć problemów. Powinno się tego unikać. Mykos zabezpieczy już istniejące warstwy przed dalszą degradacją na długie lata. Porastanie glonami takiej elewacji nie musi się wiązać tylko z bliskością lasów i zbiorników wodnych. Żywica akrylowa zastosowana także w podkładzie pod tynk ma właściwości elektrostatyczne. Przyciąga do siebie cząsteczki kurzu, brudu i unoszone przez wiatr cząstki ziemi, a z nią materiał biologiczny. W dodatku chropowata powierzchnia podkładu zapewnia zanieczyszczeniom dobre podparcie na powierzchni. Na taką powierzchnię łatwo dostają się glony. Wystarczy w pobliżu większa ilość zieleni, którą lubimy się otaczać. Pozostawienie więc nieotynkowanej elewacji z samym podkładem typu Cerplast mogło być przyczyną „porośnięcia”. Tynki akrylowe mają podobne właściwości. Dlatego właśnie modyfikuje się je dodatkami silikonu, aby powierzchni zapewnić zalety tego materiału zachowując odporność tynk akrylowego. W Pańskim przypadku hybrydowy tynk SAH silikonowo-akrylowy może wystarczająco spełnić zadanie. Jednak wybór należy do Pana. Jeśli chodzi o tynki z dodatkami silikatowymi (silikonowo-silikatowe) polecane są na obiekty gdzie musimy zapewnić przegrodzie dużą paro-przepuszczalność. Użycie tego typu tynku w domu mieszkalnym może mieć swoje uzasadnienie w określonych warunkach. W większości jednak go nie mają. Tego typu tynki powinny być stosowane np. na ociepleniach wykonanych z wełny mineralnej. Nasz nowy produkt TRE dostępny w Castoramach jest tynkiem mineralno-silikonowym do własnoręcznego kolorowania. Oferta jest skierowana do klientów i wykonawców, którzy za rozsądną cenę chcą mieć kolorowy tynk mineralny. Posiada on właściwości samooczyszczenia powierzchni pod wpływem opadów deszczu, czy polewania wodą. Zachowuje też zalety tynków mineralnych, ich paroprzepuszczalność i odporność na „porastanie” glonami. Nie trzeba więc go niczym dodatkowo na razie zabezpieczać. Gama kolorystyczna to dziesięć kolorów, każdy w trzech odcieniach, w zależności od ilości dodanego pigmentu. Informacje i instrukcje znajdują się w punktach sprzedaży. Pozdrawiam. Włodzimierz A. Krysiak
Rozwiń Odpowiedź
Hydroizolacja czy moj fachowiec to zrobil dobrze?

Tynki gipsowe w lazience gruntowal woderem E poczym plytki przykleil a klej atlas w niebieskich workach. Okazal certyfikat autoryzowanego fachowca glazurnika, ale jakos mu nie ufam bo u znajomego inni fachowcy robili inaczej. Plytki to gres 60x30

Witam. Jeśli w łazience znajdował się tynk gipsowy, to wykonanie izolacji podpłytkowej z Wodera E jest jak najbardziej prawidłowe. Tynk gipsowy w łazience to nie jest dobry wybór, ale domyślam się że już tam był przed wejściem glazurnika. Czytając o kleju w niebieskich workach domyślam się, że zastosowano nasz Klej Uelastyczniony GLE. No cóż na hydro zastosowałbym trochę lepszy, ale jednocześnie droższy klej z naszej oferty - Elastyk lub nawet Atlas Plus. Mają normowo większą przyczepność od "niebieskiego". W dodatku Plus jest odkształcalny w klasie S1 wg. normy dla zapraw klejowych, a to ważne gdy kleimy płytki na podłoża odkształcalne. Takim jest pod wpływem wilgoci tynk gipsowy. Wszystkie trzy kleje nadają się do klejenia na warstwę kleju o grubości do 10 mm, tak więc teoretycznie wszystkie można użyć do płytek o podanych wymiarach. Jednak do płytek o dużych wymiarach w dodatku gresowych polecamy kleje o wyższej przyczepności, np. Elastyk, Plus. Pozdrawiam. Włodzimierz A. Krysiak
Rozwiń Odpowiedź
Remont pokoju

Jakie kolory użyć w pokoju gdzie na jednej ścianie jest odkryta cegła?

Witam. Rozumiem, że chodzi o pozostałe ściany niż ta z odkrytą cegłą. Wszystko zależy od własnych upodobań. Do czerwieni cegły tak naprawdę pasuje wiele kolorów. Na pewno wszystkie tzw. kolory ziemi. Pomocne w doborze może być nasze narzędzie do doboru kolorów elewacji na stronie www.atlas.com Można się nim posłużyć także do dobrania kolorów wewnątrz pomieszczeń. Są tam zestawy w zależności od predyspozycji. Wybór koloru to zawsze bardzo indywidualna sprawa. Każdemu podoba się przecież coś innego. To co ja mogę uważać za idealne połączenie kolorystyczne innej osobie może wydać się jakimś koszmarem i oczywiście na odwrót. Pozdrawiam. Włodzimierz A. Krysiak
Rozwiń Odpowiedź
Wypełnienie bruzdy

Czy moge wypelnic bruzde w lazience 5cm x 5cm (w cegle) zaprawa tynkarska Atlas Premium? Czy jest lepszy sposob?

Witam. Zaprawy tynkarskie mają ograniczony zakres grubości do 3 cm. W dodatku ten materiał ma długi czas wiązania i schnięcia. Lepiej do tego celu zastosować nasz nowy produkt Zaprawę Wyrównującą ZW 330. Jest to produkt klasyfikowany jako podkład podłogowy i tynk w warstwie od 3 do 30 mm. Taką bruzdę można tym materiałem wypełnić na dwa razy, lub dopuszcza się (opis w Karcie Technicznej) dodanie odpowiedniego kruszywa i poszerzenie zakresu stosowania do 6 cm grubości. Na ZW 330 można bardzo szybko wykonywać następne prace. Szybko wiąże i wysycha. Pozdrawiam. Włodzimierz A. Krysiak
Rozwiń Odpowiedź
elewacja

Witam. Mam ocieplony dom i wtopioną siatkę (ale że to było zrobienie 10 lat temu) ,a nie była elewacja zagruntowana Np. cerplastem . Chciałem dokończyć elewacje na gotowo wraz z tynkiem (mineralnym lub akrylowym)co trzeba po kolei zrobić ,bo co fachowiec to inny sposób wykonania.

Witam. Trudno jest odpowiedzieć, bo uzależnione jest to tak naprawdę od stanu elewacji. W każdym jednak przypadku należy zmyć zanieczyszczenia. Można do tego użyć myjki ciśnieniowej, ale trzeba uważać aby nie uszkodzić już wykonanych warstw. Jeśli na powierzchni są jakieś miejscowe uszkodzenia, to należy je naprawić, uzupełnić. Jeśli po zmyciu i wyczyszczeniu nie jest widoczna siatka i powierzchnia jest nośna, stabilna, to na całość należy nanieść tynk podkładowy (pod tynki mineralne, arylowe będzie to Cerplast), a następnie wykonać odpowiedni tynk. Jeśli jednak powierzchnia po zmyciu i wyczyszczeniu będzie słaba, lub z odsłoniętą siatką elewacyjną, to należy ją zagruntować. Najlepiej przez wtarcie Cerplastu za pomocą pędzla. Następnie całość przeszpachlować klejem do zatapiania siatki. Jednak należy zwrócić uwagę na minimalną grubość kleju. Po wyschnięciu nanosimy odpowiedni tynk podkładowy (np. Cerplast) i wybrany tynk. Pozdrawiam. Włodzimierz A. Krysiak
Rozwiń Odpowiedź
Po co montuję się listwę startową pod styropian - sąsiedzi nie mają?

Po co montuję się listwę startową pod styropian - sąsiedzi nie mają?

Listwa startowa zamyka nasz układ docieplenia. Nie jest niezbędna i konieczna, pod warunkiem poprawnego wykonania tego ważnego elementu. Bez zastosowania listwy startowej należy w tej strefie wkleić pasy siatki pod ocieplenie i wywinąć na wierzch termoizolacji. Dobrze też jeśli będzie wywołany okap nad cokołem, zastosować listwę okapnikową z siatką. Dużo łatwiejsze i prostsze jest zamknięcie krawędzi przez rozpoczęcie klejenia styropianu z listwą startową. Uzyskujemy wówczas równą krawędź i podparcie dla klejonych płyt z brakiem efektu osuwania się podczas klejenia. Listwa startowa zabezpiecza też materiał izolacyjny przed gryzoniami, rozprzestrzenianiem się ognia, utwierdza dodatkowo krawędzie. Posiada również kapinos odprowadzający wodę z powierzchni ściany i nie powoduje efektu podciekania wody do ściany.
Rozwiń Odpowiedź
Do czego potrzebna hydroizolacja - przecież są płytki i fuga?

Do czego potrzebna hydroizolacja - przecież są płytki i fuga?

Hydroizolacje podpłytowe stosuje się w celu zabezpieczenia podłoża przez destrukcyjnym działaniem wilgoci. Wg najnowszych wytycznych, norm i instrukcji podłoże należy zabezpieczać przed oddziaływaniem wilgoci jak najbliżej czynnika niekorzystnego oddziaływania. Podłoże i konstrukcja muszą być utrzymywane w suchym stanie, co zapewnia im utrzymanie parametrów wytrzymałościowych i przedłuża ich żywotność. Zwłaszcza jeśli jest to na zewnątrz. Teza zawarta w pytaniu to częsty argument nie tylko klientów. Płytki i fuga nie są wystarczającym zabezpieczeniem przed zawilgoceniem podłoża. Czy płytka stanowi wystarczające zabezpieczenie przed wodą? Różne mamy typy płytek i nawet te najmniej nasiąkliwe jednak nie są zupełnie nienasiąkliwe. Płytki mają też przerwy w postaci spoin wypełnionych najczęściej fugą cementową, która też obecnie jest o zmniejszonej absorpcji wody, z efektem perlenia. Nie znaczy to jednak, że też jest zupełnie nienasiąkliwa. Dochodzą jeszcze drobne nieszczelności połączenia, mikropęknięcia pomiędzy spoiną i płytkami wynikające ze starzenia się okładziny, czy niedokładności samego wykonania. W przypadku ochrony podłoża za pomocą hydroizolacji podpłytkowej chronimy właśnie podłoże przed ewentualnym przedostaniem się wody w głębsze warstwy i w razie naprawy ograniczamy w ten sposób zakres ingerencji w cały układ. Ograniczając się tylko do naprawy warstwy okładziny i ewentualnie izolacji uszkodzonej podczas zrywania płytek.
Rozwiń Odpowiedź
Jaka fuga na balkon?

Jaka fuga na balkon?

Najlepszym wyborem będzie fuga cementowa dostosowana do szerokości szczeliny pomiędzy płytkami. Fuga cementowa pozwala odprowadzić na zewnątrz nadmiar wilgoci, która może znaleźć się w układzie pod płytkami. Z naszej oferty polecam Fugę Atlas Artis w zakresie stosowania od 1 do 25 mm szerokości. Posiada ona też kilka innych zalet. Jest szybkosprawna, co pozwala na szybsze użytkowanie. Posiada także ochronę antybakteryjną dzięki domieszkom srebra i jest odporna na działanie grzybów i pleśni. Dostępna jest w 31 kolorach w wygodnych wiaderkach 2 i 5 kg.
Rozwiń Odpowiedź
Jaki klej na balkon?

Jaki klej na balkon?

Klej na balkon potocznie zwany elastycznym , czyli klej klasy C2. Ze względu na duże różnice temperatur dodatkowo odkształcalny o oznaczeniu S1. Z naszej oferty może być to Atas Plus. Można też zastosować klej o właściwościach rozpływanych, tiksotropowy Atlas Plus Mega. Klej ten lepiej układa się pod płytką ograniczając powstawanie pustek powietrznych (stosowany tylko do przyklejania okładzin poziomych)
Rozwiń Odpowiedź
Jaką fugę wybrać - cementową czy epoksydową?

Jaką fugę wybrać - cementową czy epoksydową?

Trudno odpowiedzieć na takie pytanie. Wszystko zależy od rodzaju i przeznaczenia pomieszczenia, lub konkretnej powierzchni, a także koloru fugi. Fugi cementowe nadają się na wszystkie powierzchnie, do każdego rodzaju płytek i kamienia naturalnego. Niestety jasne kolory łatwo się brudzą i niezaimpregnowane tracą swe walory ozdobne. Zwłaszcza jeśli jest to powierzchnia po której chodzimy, lub narażona na zmienne warunki atmosferyczne na zewnatrz. Fuga epoksydowa zaś jest specjalistyczną spoiną do specjalnych zadań. Wszędzie tam gdzie potrzebujemy większej wytrzymałości na ścieranie, wodoszczelności, czy odporności na zabrudzenia i plamy. Jeżeli mamy jasne fugi na podłodze (wewnątrz) to dla łatwości czyszczenia zalecał bym fugę epoksydową. Także w przypadku powierzchni intensywnie użytkowanych, narażonych na agresywne środowisko (w przemyśle), szybko się brudzących i wszędzie tam gdzie występuje woda płynąca po powierzchni, np. posadzka z odpływem podłogowym. Świetnie też fuga epoksydowa spełnia swoje zadanie w basenach, natryskach, w fontannach itp. Pamiętać jednak należy, że za 0% nasiąkliwością w parze idzie też jej mała paro-przepuszczalność. Dlatego na zewnątrz trzeba używać jej z rozwagą.
Rozwiń Odpowiedź
Czy płytki polerowane nadają się na zewnątrz?

Czy płytki polerowane nadają się na zewnątrz?

Płytki z polerowanego gresu, bo o takie pewnie chodzi, jak najbardziej nadają się na zewnątrz, z jednym zastrzeżeniem, aby nie były to powierzchnie podłóg. Pamiętać jednak należy o ich impregnacji. Bardzo ładnie wyglądają na elewacjach i cokołach budynków. Natomiast jeśli chodzi o zastosowanie na powierzchnie po których odbywa się ruch na zewnątrz, niestety już nie. Płytki na zewnątrz powinny się cechować wyższą klasą antypoślizgową. Płytki z polerowanego gresu są ze swej natury bardzo gładkie, a przez to stanowią śliską powierzchnię zwłaszcza gdy jest mokra, a jest to na zewnątrz bardziej niż prawdopodobne. Wprawdzie są specjalne preparaty powodujące zwiększenie tarcia i poprawiające ich parametry antypoślizgowe, ale w połączeniu z płytką tego rodzaju zepsułyby efekt wizualny.
Rozwiń Odpowiedź
Jak wyczyścić brudne fugi?

Jak wyczyścić brudne fugi?

Najlepiej nie dopuszczać do ich zabrudzenia - impregnować i dbać o ich czystość. Wszystko zależy od rodzaju zabrudzeń. Zwykły bród usuwamy ogólnie dostępnymi środkami do mycia. Fugi w zależności od zabrudzenia można czyścić też specjalnymi do tego celu przeznaczonymi płynami lub domowym sposobem za pomocą wody z dodatkiem octu.
Rozwiń Odpowiedź
Jaka jest minimalna fuga na tarasie?

Jaka minimalna fuga na tarasie?

Zalecana minimalna fuga na tarasie to minimum 4 mm. Przy założeniu, że płytki będą o formacie nie większym niż 30 x 30 cm w jasnym kolorze. Najlepiej jednak by szerokość spoiny była jak najbardziej zbliżona do kwadratu, czyli najlepiej gdyby była równa grubości płytki którą stosujemy.
Rozwiń Odpowiedź
Czy można położyć płytki bez fugowo?

Czy można położyć płytki bez fugowo?

Położyć płytki bez fugowo można. POŁOŻYĆ JEDNA OBOK DRUGIEJ BEZ KLEJU, lub po przyklejeniu bez zaspoinowania! To taki wykonawczy żart. Przykleić ich bez fugowo na zaprawie klejowej jednak nie. Nie jest to zgodne z technologią układania płytek. Nie jest polecane przez żadnego producenta chemii budowlanej, ani żadnego producenta płytek. To raczej wymysł niektórych projektantów. Każdy materiał posiada rozszerzalność liniową co oznacza, że podczas wzrostu temperatury materiał rozszerza się natomiast podczas spadku temperatury kurczy. W dodatku jest ona różna dla różnych materiałów. Inaczej może rozszerzać się podłoże, inaczej płytki na powierzchni. Do tego dochodzą ugięcia stropów, czy samych podłóg i okazuje się, że spoina jest niezbędna z powodów technicznych. Stanowią dylatacje pomiędzy, bądź co bądź małymi polami wyznaczonymi przez płytki. Fizyki nie da się oszukać. Bez fugowe przyklejenie płytek może spowodować ich odspojenie się od podłoża, pęknięcia, rysy na powierzchni. Dlatego spoina zawsze musi być pomiędzy płytkami, nie tylko by pełniła funkcje ozdobne, ale przede wszystkim funkcje techniczne, takie jak wspomniana kompensacja naprężeń, zniwelować krzywizny i różnice w wymiarach płytek. Nawet płytki rektyfikowane w jednym kalibrze mogą mieć różny wymiar, określony przez producenta w ramach dopuszczalnych odchyłek wg odpowiedniej normy.
Rozwiń Odpowiedź